АСОЦІАЦІЯ “ДИТЯЧА ЕКОЛОГІЧНА
НОВИНИ
«Міжшкільний екологічний музей» - початок вже є!
Ідея створення такого "музею" (можна назвати будь-як, бо чесно кажучи слово музей сюди не зовсім підходить, але так сталося що саме це слово було запропоноване) виникла ще на початках діяльності АДЕО (офіційної реєстрації) десь 1997-1998 рр. Писалися проекти у різні фонди, писалися різні пропозиції в міськвно та облвно, відшуковувалися кошти у місцевих бізнесменів, але.... Хоча коштів не було знайдено цей задум все ж таки почав втілюватися в життя. На базі одного осередку АДЕО було створено дитячу екологічну організацію "Міжшкільний екологічний музей" (без реєстрації, як структурний підрозділ "Легіонів Землі"). Почала створюватися екологічна бібліотека, а також живий куток (акваріум, вазони з кімнатними рослинами). Було передано значну кількість плакатів, малюнків, фото та літературних творів, які були результатом проведення різноманітних конкурсів. На жаль негативним в цьому було те, що цей музей був прив’язаний до певної школи. Він не діяв в силу певних об’єктивних і суб’єктивних причин. Крапку в цій історії поставив сам час. Під час літніх канікул та ремонту приміщення значна частина матеріалів прийшла в непридатність. Хоча після цього випадку та у зв’язку з відсутністю коштів ми перестали втілювати цей задум у життя. Все ж таки у нас жевріла надія і думка про те, що колись це здійсниться.
Не так давно "Легіони Землі" розпочало співпрацю з бібліотеками м. Львова. Проводились різноманітні конкурси, та заходи. Через мережу шкільних бібліотек поширювалась газета "Лісовичок". І задум про створення цього "музею" розгорівся з новою силою. Хоча коштів як і в попередні роки знову немає, ми вирішили не чекати - створити, зробити те що в наших силах, а тоді вже можна (для розбудови) і пошукати кошти на те що не буде вистачати. Позитивним в тому що саме на базі бібліотеки почав втілюватися наш задум є те, що бібліотека обслуговує декілька шкіл а не одну, має просторі приміщення (де можна проводити різноманітні семінари), працює у неділю (діти можуть відвідати на вихідних, а не після уроків). Також голосом "ЗА" було і те що ми побачили що на базі бібліотеки постійно проводяться різноманітні заходи - семінари, конкурси, бесіди, дитячі вистави, диспути та обговорення.
На сьогодні передано в бібліотеку значну кількість екологічної літератури, готуються до передачі пакет компакт дисків для відеотеки, ідуть пошуки комп’ютера (для перегляду відеофільмів), а також знаходяться на збережені велика кількість плакатів, малюнків, фото та літературних творів з наших екоконкурсів. Можливо що сьогодні музей ще не повністю укомплектований згідно нашим задумам, але це лише початок.
ОРГАНІЗАЦІЯ “ЛЕГІОНИ ЗЕМЛІ”
№2 ЛЮТИЙ 2010 р
МАТЕРІАЛИ КОНКУРСУ
«Порятунку благає земля»
Зажурилась Україна,
Бо нічим прожити:
Ні продуктів, ні пального
Що ж будем робити?
Екологія – то, люди,
Наша занепала.
Занедбали ми її –
От така і стала.
Чадний газ замість повітря
І ґрунти погані,
А відходи від АЕС
На переднім плані.
Ці відходи йдуть у ріки,
У повітря наше
І усі це добре бачать
Та ніхто не скаже:
«Схаменіться, добрі люди,
Бо що з нами стане,
Якщо так будемо жити –
Держава пропаде».
Учениця 9-Б класу СШ№3 м. Яворів Матвіїва Тетяна
Природу, як сестру,
Нам Бог подарував,
Вона для нас – життя:
Повітря, сонце і вода.
Та що із нею люд зробив?
Він знищив, поламав і вбив
Усе живе, що тільки бачить.
Ви подивіться навкруги!
Один лиш попіл і гази,
Та назви «ліс», «поля», «луги»
Від неї залишились.
Колись, я чула, ще давно,
У світі гарно так було:
Повітря чисте, як зоря,
Ані газів, ані сміття,
Вода прозора у річках,
Тваринний світ був більший.
У мене сльози на очах,
Майбутнє буде гірше,
Аніж було, чи є тепер.
О, люди, схаменіться!
Просніться від страшного сну.
Рятуйте Землю, люди!
Очистіть матінку від бруду,
Бо так не можна жити,
Не поважаючи себе, природу і
Майбутнє!
Учениця 7-В класу СШ№3 м. Яворів Куксо Марина
Одного разу мій тато поїхав в ліс на полювання. Він там побачив маленьку качечку, вона була зовсім маленька і дика, в неї була велика ранка на її ніжці. Мій тато привіз її до нас додому і я впустила її підлогу, вона не могла стояти. Потім моя мама промила їй лапку і перебинтувала бинтом. Вона лежала декілька днів сама засмучена. Я думала що вона не виживе. Але ні, вона видужала і була здорова. Потім ми з татом вивезли її в ліс, там було дуже багато диких качок і вони прийняли її в свою сім’ю
Учениця 6-А класу СШ№94 Груба Рома
АДЕО “ЛЕГІОНИ ЗЕМЛІ”
ЗБЕРЕЖЕННЯ ЛУГІВ
Природні луги – це окрайці незайманої природи, вкриті килимом з квітів, над якими дзижчать численні комахи. На жаль, багато з таких лугів уже зникли назавжди, ставши угіддями. Луги, всіяні духмяними квітами, були раніше звичним для всіх біотопом. На них люди кожного року скошували траву, яку висушували на сонці і використовували як корм для худоби. У наші дні, в результаті активного використання, велика кількість лугів зникла. Ці місця залишили комахи, птахи, інші тварини.
Луги. Велика кількість лугів виникла на місці лісів і чагарників, осушених боліт і озер, а також у результаті зрошування степів. Природні луги можуть виникати тільки в таких місцях, де кліматичні умови є сприятливими для росту багаторічних трав. Такими місцями вважають високогір’я, морські узбережжя і лимани, що знаходяться в степових і напівстепових областях. Впродовж останнього століття луги використовували як цінні кормові угіддя, сінокоси та пасовища. Для цих біотопів характерною є різко виражена сезонна мінливість і швидкі зміни, здебільшого під впливом випасу худоби та сінокосіння. Усі луги підрозділяють на три основні типи: материкові, заплавні і гірські. Материкові луги розташовуються в рівнинній місцевості. За допомогою вапнування ґрунту і посіву трав їх перетворюють на пасовища. Заплавні луги знаходяться в долинах річок. Під час повеней вони вкриті водою. Такі луги віддаються під сільськогосподарські угіддя й городи, оскільки ґрунт тут більш родючий. Гірські луги використовуються як пасовища.
Зникаючі види. Згідно твердження дослідників, з початку тридцятих років і до самого кінця двадцятого століття зникло близько дев’яносто відсотків природних лугів. Через одні проклали дороги, на інших побудували будинки, але найбільше лугів було віддано під ріллю. Особливо великої шкоди цим біотопам завдали сучасні методи боротьби з бур’янами і штучні добрива, що використовуються в сільському господарстві. Коли штучні добрива потрапляли на луги, вони згубно діяли на місцеву флору і фауну. Деякі види рослин (біла конюшина) успішно розмножувалися на цих ділянках і на довгі часи витіснили інші, менш витривалі види рослин. Велика частина сьогоднішніх лугів скошується не для отримання сіна, а для виготовлення силосу (соковитих кормів, що отримуються шляхом закваски зеленої маси рослин). Траву більше не сушать на сонці, як колись (при цьому насіння попадала на землю), а луги можуть скошуватися частіше. У сільській місцевості багато лугів перетворилися на величезні пасовища.
Збереження лугів. Зникнення лугів з кожним роком набуває дедалі загрозливіших масштабів. Побоюються, що багато цих біотопів незабаром зникнуть назовсім, а ті, що залишилися, існуватимуть тільки на територіях, що охороняються. Можна сказати, що багато диких лугів було врятовано зусиллями союзів з охорони природи, які скуповували ці ділянки, щоб вони не стали власністю землеробів. У деяких місцях землероби самі регулюють розвиток подібних біотопів. Все більше землеробів використовують природні методи сільського господарства, завдяки яким лугам більше не загрожує небезпека перетворитися на сільськогосподарські угіддя. Державні субсидії, які виплачуються землеробам, мають на меті заохочувати господарників піклуватися про збереження рідкісних видів тварин. Це, у свою чергу, також сприяє збереженню лугів. На жаль, цих заходів було вжито надто пізно, і в деяких місцевостях луги вже зникли. Єдиним способом зберегти луги і життя на них незмінним, щоб люди і в майбутньому могли радіти їх незайманій красі, залишається придбання територій, на яких ці біотопи ще не зникли. Адже луги, ці куточки незайманої природи, що перетворилися на пасовища для домашньої худоби, ще не швидко відновлять свою первісну красу і до них ще не швидко повернеться життя.
Створення нових лугів. Деякі луги вже скошуються вже протягом сотні років. Сприятливий вплив на ці території надає та обставина, що ці землі ніколи не оралися й довго залишалися незайманими. Згідно думки природо охоронників, для розширення лугів територію навколо них можна засівати насінням диких квітів і рослин. Зрозуміло, перш ніж з’являться нові луги з типовою флорою і фауною, пройде чимало часу. У першу чергу тут з’являються такі рослини, як кропива, щавель та інші види так званих «бур’янів», майже не залишаючи місця іншим травам. Простіше, звичайно, залишати луги на певних територіях незайманими – це сприятиме їх природному відновленню. Проте у наші дні практично всі луги скошуються. Тому насіння деяких видів трав і квітів не встигає дозрівати, і рослини поступово зникають. В результаті на лугах залишаються тільки найменш вибагливі види рослин і комах. Окрім того, руйнуються гнізда птахів, розполохуються дрібні тварини. Тут ніколи вже не буде такого розмаїття їх видів, як на природних лугах. Ймовірно, не раніше ніж через 100 років на цих територіях знову всіма кольорами зацвітуть квіти і поселяться рідкісні комахи.
“ЛІСОВИЧОК” №2 ЛЮТИЙ 2010р.
ОХОРОНА АТМОСФЕРИ
Необачне поводження людини з природою заподіює шкоду атмосфері. Парниковий ефект і озонові діри сьогодні становлять серйозну загрозу для життя на Землі. Ставлення людини до природного багатства Землі відбивається на стані атмосфери. Раніше вважалося, що зміни в атмосфері носять тимчасовий характер і не являють собою небезпеки. Наприкінці ХХ ст. стало зрозуміло, що її стан має для Землі серйозні наслідки.
Парниковий ефект і гази. В атмосфері Землі міститься велика кількість газів, які створюють особливий екран, що утримує в її внутрішніх шарах частину теплового випромінювання планети. Їх відсутність призвела б до замерзання світового океану. Розвиток промисловості і збільшення викиду цих газів в атмосферу викликало появу парникового ефекту і, як наслідок, потепління клімату. Середня температура на Землі за останнє сторіччя підвищилася більш ніж на 0,50С. У найближчі 50 років очікується її подальше збільшення на 1,40С. З підвищенням температури всього на 10 Земля отримає стільки енергії, скільки вона отримувала впродовж 120000 років. В утворені парникового ефекту беруть участь близько 30 газів. Найотрутнішим з них є двоокис вуглецю, що виникає в результаті спалювання деревини, вугілля, нафти і природного газу. Не менш небезпечними є фреони, що використовуються в балончиках із стисненим повітрям, пакувальному матеріалі і охолоджувальних системах.
Що нас чекає в майбутньому? Зроблені із супутника в 1980 р знімки, що демонстрували чорно-білі озонові діри, облетіли весь світ. З того часу розміри дір значно зменшилися. Якщо температура підвищуватиметься в тому ж темпі, це призведе до танення льоду навколо земних полюсів і підвищення рівня світового океану до 2030 р. на 1,66 м. розташовані в приморських низовинах держави, такі, як Бангладеш, будуть затоплені водою. Затопленими виявляться дельта Нілу, Нідерланди, північ Німеччини і частина північноамериканського побережжя. З землі зникне багато островів, наприклад, Мальдівські. Зміни температурного режиму тісно пов’язані зі збільшенням озонових дір, з ними ж пов’язані і погодні аномалії, яких раніше не було. На великій частині суші, зокрема на південному заході США і в зоні Сахель на захід від Сахари, почалися довготривалі засухи, завдаючи непомірної шкоди. Зміни клімату спричинюють занепад сільського господарства – ультрафіолетове випромінювання, не натрапляючи на своєму шляху на озонову перешкоду, знищує велику частину вирощеного урожаю. Могутній потік ультрафіолетових променів все частіше викликає у людей зі світлою шкірою ракові пухлини, що призводять до смерті.
Що зроблено на сьогоднішній день. Конгрес США робить кроки, метою яких є зниження наполовину в автомобільних вихлопних газах вмісту шкідливих речовин – сполук свинцю, моно оксиду вуглецю, азбестових волокон, а також зменшення використання викопного палива для потреб електростанцій. Мета могла б бути досягнута шляхом будівництва нових атомних електростанцій. Але після катастрофи на Чорнобильській АЕС, світ побачив що атомна енергія не така вже й «чиста». А щоб понизити рівень потепління клімату на Землі до 2050 р на бажаних 20-30%, в усьому світі потрібно було б побудувати сотні ядерних реакторів. Виходом може бути використання альтернативних джерел енергії і будівництво електростанцій, що працюють, наприклад, на енергії вітру, хвиль, сонця, припливів і відливів. У вересні 1987 р в Монреалі відбулася зустріч представників держав всього світу. Усвідомлюючи небезпеку, яку несе зменшення озонового шару Землі, вони почали вирішувати цю проблему спільними зусиллями і підписали так звану Монреальську угоду. На цій історичній конференції було ухвалено рішення удвічі скоротити виробництво небезпечних фреонів до 1998 р. проте чи достатньо цього? Для досягнення бажаного ефекту виробництво фреонів необхідно скоротити на 85% - тільки тоді небезпека, що її викликають ці шкідливі речовини зникне.
Чим ми можемо допомогти? Кожен з нас, кому є важливим майбутнє нашої планети, може взяти участь в боротьбі з парниковим ефектом і стати членом всесвітнього руху з охорони атмосфери Землі та її озонового шару. Найважливіше наразі – зберегти лісові масиви нашої планети, а особливо вологі тропічні ліси, які ще називають «легенями Землі». Листя дерев поглинають двоокис вуглецю, підвищений вміст якого в атмосфері є основною причиною глобального потепління – в майбутньому – зменшення площі суші. Внаслідок лісових пожеж в атмосферу викидається величезна кількість двоокису вуглецю, що вкрай негативно позначається на стані нашого довкілля. Не купуйте розприскувачі, що містять небезпечні хлорфторвуглеводороди (фреони). Необхідно перешкоджати вирубці лісів. Навіть одна людина здатна сприяти формуванню громадської думки проти таких держав як Бразилія, що лідирує серед країн, в яких знищуються тропічні джунглі.
АДЕО “ЛЕГІОНИ ЗЕМЛІ”
Богдан Ладанай
ВІКТОРИНИ – ЦІКАВИНКИ
1. Яка велика азіатська держава «перекочувала» на карту причорноморського регіону України?
Китай. Під такою назвою і озеро в Одеській області.
2. Згадайте півострів (а він омивається водами Північного Льодовитого океану), який називає себе півостровом … риб і рибалок.
Півострів Рибачий біля Баренцового моря.
3. З допомогою якої ріки в європейській частині Росії можна дещо … виміряти?
Ріка Вага, ліва притока Північної Двіни.
4. Згадайте місто і порт у Ростовській області (Росія), з якими споріднене за назвою і море, водами якого частково омиваються території України і Росії.
Місто Азов, Азовське море.
5. Яке плато в Африці, в Нігерії, називається так, як лікарська рослина?
Аїр.
6. Яке місто на Дніпропетровщині … «скаржиться» на свою величину?
П’ятихатки.
7. Яке море-озеро перебуває у стані нерухомості?
Мертве море – безстічне солоне озеро в Західній Азії (в Йорданії та Ізраїлі).
8. Назвіть і українські, і російські міста, що поріднилися з хімічними елементами.
Марганець на Дніпропетровщині. Нікель в Мурманській області, Бор у Горьківській області.
9. Які острови в центральній частині Тихого океану «співають»?
Остови Бас. А ще бас – найнижчий чоловічий голос.
10. Назвіть «кольорові» моря.
Біле. Чорне. Жовте. Червоне.
11. Яка ріка в Росії (Горьківська область) в … непристойному стані?
П’яна.
12. Яке місто – обласний центр України своєю назвою стверджує про площинність місцевості?
Рівне.
13. Яка гора на Південному Уралі здатна … притягувати до себе різні металеві речі?
Магнітна.
14. Який острів у Чорному морі може… смертельно вкусити?
Зміїний. Острів ще інакше називають Фідонісі.
15. Згадайте назву (а вона однакова) держави і великої ріки в Африці.
Нігер. Ріка під цією назвою протікає по територіях Гвінеї, Малі, Нігеру та Нігерії.
16. Яка ріка в Росії, на Північному Уралі, має назву з двох однакових музичних нот?
Ляля.
17. Який острів на території Індонезії своє назвою вказує, що він є посудиною?
Банка.
18. Якого птаха (хижого, з ряду соколоподібних) «приручили» спортсмени-штангісти?
Гриф. Його кожен штангіст, образно кажучи, тримає в руках, бо гриф – це і сталевий стрижень штанги.
19. Назвіть найбільшого і найменшого птахів в Україні.
Дрохва (близько 18-20 кг), корольок (5-7 г).
20. Хто вміє самостійно добувати березовий чи кленовий сік?
Дятел.
21. Назвіть пернатого хижака серед співочих птахів.
Сорокопуд.
22. Хто з птахів літає найшвидше?
Орел: швидкість польоту – понад 200 км/год. Майже так літають яструби і соколи.
23. Які птахи літають зовсім безшумно?
Сови.
24. Він – співочий птах, ніколи не сідає ні на кущі, ні на дерева. Назвіть його.
Польовий жайворонок. Він сідає тільки на землю.
25. Яка качка мостить своє гніздо в дуплах?
Гоголь.
26. Назвіть птаха, який виводить пташенят у будь-яку пору року,
“ЛІСОВИЧОК” №2 ЛЮТИЙ 2010р.
навіть взимку.
Шишкар.
27. Чий голос нагадує гру на флейті?
Іволги.
28. Гніздо – «рукавичка». У якого пернатого воно має таку форму?
У синиці ремез.
29. Який птах в Україні несе найбільші яйця?
Лебідь-шипун.
30. Хто живе у плаваючих гніздах?
Плаваючі гнізда будують, а отже, живуть у них норці або пірникози.
31. Що є орієнтиром для птахів у нічний час?
Зірки.
32. Хто з пернатих своїм голосом ніби регоче?
Самка зозулі.
33. Який птах може лазити по стовбуру дерева головою вниз?
Повзик.
34. Назвіть найбільшу за розмірами рибу.
Китова акула (близько 16 м)
35. Яку рибу і чому називають «повзуном»?
Анабас, бо ця риба повзає по суші, лазить по деревах, чіпляючись шипами зябрової кришки і спираючись на хвіст.
36. Назвіть рибу, котра нереститься (відкладає ікру) лише раз у житті.
Це – річковий вугор; після нересту – гине.
37. Скільки спинних плавців має тріска?
Три.
38. Яка риба на зиму впадає в сплячку?
Це – чорна риба або далія, живе в річках і болотах Чукотки. Після сплячки далія, промерзнувши, стає крихкою.
39. Назвіть чемпіона за швидкістю плавання.
Серед прісноводних – форель (35 км/год). А ось дані про інших риб: швидкість щуки – 23 км/год, марени – 19, карася – 13.
40. Назва науки, яка всебічно вивчає риб.
Іхтіологія.
41. Вона будує гнізда і турбується про своє «потомство». Що то за риба?
Колючка.
42. Риба анабас (а вона «прописалась» у водах Індії) по кілька годин може жити без води. А хто на той період її «рятує»?
В анабас в горлі є особливий мішечок, наповнений водою. З нього риба змочує зябра, коли вони висихають.
43. Які тварини зображені на гербі Австралії?
Страус ему та кенгуру.
44. Навіть найбільшого птаха Антарктиди.
Пінгвін.
45. Згадайте назву «кольорової» гори в українських Карпатах.
Чорногора.
46. Яка комаха живе в теплих країнах сім’ями, у великих гніздах і є шкідником деревини?
Терміт.
47. На якій річці стоять німецькі міста Дрезден, Магдебург і Гамбург?
Ельба.
48. Згадайте назви гір на території України, а також – найвищі їх вершини.
Це – Українські Карпати (гора Говерла, 2061 м); Кримські гори (гора Роман - Кош, 1545 м).
49. Скільки є озер на території України, яке з них найбільше?
Понад три тисячі озер, а найбільше з них – Ял пуг (воно – в Одеській області).
50. Звідки походить назва материка Австралія?
Від латинського слова Australis – південний. А назвав її так супутник Джеймса Кука, натураліст Форстер.
51. В якій частині світу немає річок?
В Антарктиді, бо майже вся її територія вкрита льодом.
52. Згадайте під однією назвою райцентр в Кіровоградській області і ріку на Черкащині, які … літають.
Вільшанка – районний центр у Кіровоградській області. На р. Синюсі. Під такою назвою – ріка на Черкащині, права притока Дніпра. А ще ж вільшанка – народна назва кількох дрібних птахів з роду славка, вівчарик і малинівка.
53. Яка держава в Центральній Африці… поріднилась з озером – «близнюком»?
АДЕО “ЛЕГІОНИ ЗЕМЛІ”
Чад. Окрім держави є і таке озеро, безстічне, в Чудській улоговині на висоті 240 м.
54. Які море та острів Індонезії «повінчались» під одним йменням?
Флорес.
55. Яке озеро на території Туреччини може і в … карти пограти?
Туз. Є і така гральна карта.
56. Назвіть піщану пустелю на півострові Індостан, котра здатна … видавати музичні звуки.
Це – Тар (пустеля в Індії та Пакистані). Таку ж назву має і струнний щипковий музичний інструмент, поширений у народів Кавказу та Середньої Азії
57. Яка ріка в Південній Америці має… зв’язок з верховою їздою?
Ріка Амазонку (в Перу та Бразилії). А ще ж амазонка – це і вершниця, і жіночий одяг для верхової їзди.
58. Які гори в Північно-Західній Африці покриті … тканиною?
Атлас (гори в Марокко, Алжирі, Тунісі). Є під такою назвою і тканина.
59. З яким озером на території Італії… добре знайомі фехтувальники?
Гарда. А гарда – це і металевий щиток на руків’ї шпаги, рапіри або дужка на руків’ї шаблі для захисту руки.
60. Яка російська ріка (на Псковщині) хизується своєю величиною?
Велика.
61. Який казковий птах «осів» на географічній карті в регіоні Тихого океану?
Фенікс. У міфології давніх народів (фінікійців, єгиптян та ін.) чарівний птах, що проживши кількасот років, спалював себе, а потім воскресав із попелу молодим. А ще Фенікс – група островів (коралових атолів) у Тихому океані, в складі держави Кірібаті.
62. Які ріки – «кольорові»?
Ріка Біла в Луганській області, Чорнява – в Івано-Франківській, Жовта – у Дніпропетровській і Кіровоградській областях.
63. Згадайте дві однойменні ріки у двох областях України (з басейну Дону та Дніпра) тваринного походження.
Ріка Жеребець у Луганській і Запорізькій областях.
64. У якої ріки є «родинні» зв’язки в Білорусі та Литві?
Це – Вілія на Тернопільщині та Рівненщині. Ріка під такою ж назвою протікає і по територіях Білорусі та Литви (в останній державі вона іменується Наріс).
65. Яка ріка добре … грає в шахи?
Таль на Київщині. А Михайло Таль – міжнародний гросмейстер, екс-чемпіон світу.
66. Які ріки «родичаються» з хижим звіром?
Ріки Вовк на Хмельниччині, Вовча у Донецькій та Дніпропетровській областях, а ще під такою назвою і на Харківщині.
67. Яка ріка продуктова?
Молочна у Запорізькій області.
68. До якої ріки (поліський регіон) липнуть за кормом комахи?
Перга на Житомирщині.
69. Яке місто Черкаської області «літає»?
Місто Кам’янка. Таку ж назву має і птах з родини дроздових.
70. Яка ріка, що впадає в Азовське море, має родовід із … хутрових звірів?
Ріка Корсак у Запорізькій області. А ще ж корсак – невелика лисиця.
71. Назвіть ріки, які «літають».
Ворона в Івано-Франківській області. Синиця на Черкащині і Кіровоградщині.
72. Яка ріка в західному регіоні України… плодоносить смачні ягоди?
Вишня на Львівщині.
73. Яка ріка, одна з приток Дніпра, має однойменну сестрицю на території Росії, а ще ж родичається у цій сусідній державі з містом – обласним центром?
Самара у Донецькій, Дніпропетровській та Харківській областях. На території Росії протікає Самара – ліва притока Волги. А ще на Волзі є місто – обласний центр під такою назвою.
74. Назвіть військовика (за його званням), котрий «літає».
Адмірал. А ще ж адмірал – денний метелик родини німфалідових.
75. Яка тварина (а це парнокопитний ссавець підродини газелей) "хвалиться» своєю красою?
“ЛІСОВИЧОК” №2 ЛЮТИЙ 2010р.
Гарна.
76. Яка ріка на Тернопільщині… доходить до стану завмирання?
Гнила, права притока Збруча (басейн Дністра).
77. Який морський ссавець (з ряду китоподібних) «диктує» стиль спортивного плавання?
Дельфін. Під такою назвою і стиль плавання.
78. Що за тварина «приписалась» в шахах?
Кінь і слон.
6. Хто вніс… тваринний дух у городки?
Рак і змія. Такі й назви фігур у городках.
79. З допомогою якого дерева мають змогу готуватися до змагання боксери?
Груша. Це водночас і спортивний снаряд.
80. Яка тварина (з родини котячих) «присвятила себе» кінному спорту?
Рись. А рись – це і різновид швидкого руху коня.
81. Це слово літає птахом у небесах. І в музиці прописалося. Воно рідне для фехтувальників і важкоатлетів. Що це за слово з таким об’ємним поняттям?
Це – гриф. Є такий птах. Під цим словом – і такі поняття: дерев’яна пластинка на струнних музичних смичкових інструментах; руків’я шаблі або іншої холодної зброї; сталевий стрижень штанги.
82. Яка ріка в Південній Азії має назву твору Т.Г.Шевченка.
Сон, ріка в Індії, права притока Ганга. А ще ж «Сон» - твір Т.Г.Шевченка.
83. Назвіть однойменні ріки у двох різних державах і на різних материках – в Англії та Канаді.
Северн.
84. Що то за ріка в сибірському регіоні Росії з … музичним звучанням?
Туба – ріка на Півдні Сбіру, права притока Єнісею. А ще ж туба – мідний духовий музичний інструмент.
85. Однаково називаються море в Тихому океані та острови на Малайському архіпелазі. Які?
Сулу.
86. Ті гори у Франції та Швейцарії взяли собі за ймення… прізвище відомого українського актора та режисера.
Юра. І, звичайно, знаємо Гната Юру.
87. Яке місто-райцентр на Львівщині споріднене за назвою з деревом, оспіваним Т.Г. Шевченком?
Яворів. А дерево – явір.
88. Згадайте назву ріки в Європі (права притока Дунаю) з… чоловічим ім’ям, яке, до речі, має і персонаж повісті Ольги Кобилянської «Земля».
Сава, на ній – м. Загреб.
89. Яка ріка в Росії (поблизу прибалтійського регіону) хизується своєю величиною?
Велика в Псковській області.
90. Згадайте однойменні місто і порт у Лівані з… риб’ячою назвою.
Сайда. А сайда – риба родини тріскових.
91. Яка ріка в Якутії (Росія) вказує на назву кольору?
Синя, ліва притока Лени.
92. Згадай (з однією назвою) острів, півострів та озеро в Азії.
Це – Таймир: острів в Карському морі; най північніший півострів Азії; озеро у межах Красноярського краю.
93. Яке місто у Франції є водночас… тваринного та спортивного походження?
Тур – на р. Луара. А ще ж тур – вимерлий дикий бик; етап спортивних змагань.
94. Який острів у Середземному морі має щось спільне за назвою з рибами?
Сардинія. А сардини – промислова назва групи видів морських риб родини оселедцевих.
95. Хто він такий, чиє прізвище увіковічено в назвах моря, протоки та острова на Півночі Тихого океану?
Це – Берінг, мореплавець, офіцер російського флоту (за націона-льністю – датчанин). Керуючи експедиціями, досліджував береги Камчатки, відкрив деякі з Алеутських островів.
7. Який колір «полюбили» гори в Австралії?
Голубий. В Австралії є Голубі гори.
10. Згадайте рід жуків родини наривникових, який «допомагає» людям одягатись?
Майка. Ну і майку одягаємо.
АДЕО “ЛЕГІОНИ ЗЕМЛІ”
19 лютого День збереження морських ссавців
19 лютого відзначається Всесвітній день кита, який також вважається днем захисту всіх інших морських ссавців. День кита відзначається із 1986 року, коли Міжнародна китобійна комісія ввела заборону на китовий промисел. У даний час дозволено лише аборигенний промисел китів виключно для задоволення потреб корінного населення, а також використання китів у наукових цілях за спеціальними дозволами урядів - членів МКК. Промисел морських ссавців у деяких регіонах до теперішнього часу визначає життя прибережного населення. Зокрема, у Чукотському автономному окрузі, Росія, в рамках аборигенів промислу щорічно видобувається до 140 сірих китів чукотсько-каліфорнійської популяції. Кити володіють найбільшим мозком, роблять найбільш тривалі й далекі міграції, а деякі з них можуть не спати протягом трьох місяців і проводити без їжі дві третини року. На думку вчених, звуки, що видають і вловлюють дельфіни і кити, є надзвичайно важливими для їх виживання, хоча їх точне призначення досі не з'ясовано. У масовій загибелі китових часто винні морські звукові локатори. "Людство буквально виштовхує китів", - сказав голова відділення Міжнародного фонду захисту тварин у Великобританії Роббі Марсленд. Око великих китів важить близько кілограма, а китове молоко має 50-відсоткову жирність. При народженні діти кита досягають розміру до третини дорослого кита, а у випадку із Блакитним китом - це 10 метрів. Крім того, американські вчені стверджують, що стародавні кити могли народжувати на суші. У 2000-2004 роках у Пакистані дослідники виявили скам'янілі останки вагітної самки і самця кита. На думку палеонтолога з університету Мічигану Філіпа Джінджеріка, дані дослідження дозволяють висунути гіпотезу про те, як кити зробили перехід із суші в море.
10 лютого Василь Каразін
В.Н.Каразін народився 30 січня 1773 року в селі Кручик Слобідсько-Української губернії, нині Богодухівського району Харківської області в сім'ї офіцера Н.О.Каразіна та дочки козачого сотника Харківського полку Р.І.Ковалевського. Навчався в Харківському та Кременчуцькому пансіонах для дворянських дітей. У січні 1791 вісімнадцятирічний юнак прибув до Петербурга для проходження служби в лейб-гвардії Семенівського полку. Служба надавала можливість навчатися в Гірничому корпусі, який в той час був одним з найкращих і престижних навчальних закладів Російської імперії. Військова служба його не приваблювала, і він покинув Семенівський полк, щоб повернутися до Кручика. Не згодний з державною політикою Павла І, Каразін у 1798 р. намагався виїхати за кордон, але йому було відмовлено у паспорті. Після спроби нелегально перейти кордон, його було заарештовано. Про відкриття у Харкові університету зізнався: "Ця думка захоплює всю мою душу". Каразін закликав земляків почати збір добровільних пожертвувань для будівництва вищого навчального закладу. 17 січня 1805 р. відбулося урочисте відкриття Харківського університету. В.Н.Каразіна, зусиллями якого народився цей навчальний заклад, не було на торжестві... Грубо і несправедливо відсторонений від участі у відкритті університету, примушений залишити службу в Міністерстві освіти. Не знайшовши розуміння більшості своїх ідей в столиці, він вирішив втілити вимріяні плани у власному маєтку: у Кручику було засновано школу для селянських дітей. Живучи далеко від столиці, Каразін продовжував цікавитись державними справами. У листопаді 1808 р. він знову звернувся до царя з листом, що мав красномовну назву "Про невтручання в справи Європи", за це потрапив під арешт вдруге. За широту наукових інтересів, практичну діяльність у багатьох галузях шанувальники і сучасники назвали Каразіна "українським Ломоносовим". Він освоював і вирощував нові види сільськогосподарських культур. Здійснював досліди з виготовлення хімічних добрив, домагався створення мережі метеостанцій. Так, Каразін домігся чудових наслідків у виготовленні концентратів і консервуванні м'яса та овочів. Величезну увагу він приділяв хімії, для проведення дослідів у Кручику було збудовано велику лабораторію. Він навчився виготовляти цемент, лікарські препарати, вніс пропозиції в шовківництво, спроектував систему безпечного парового опалення, майже таку саму, за яку три роки потому в Берліні Кіпферлінг одержав авторське свідоцтво. Каразін був першим науковим публіцистом в Україні, автором понад 60 друкованих праць із різних галузей наук. Надзвичайно активна діяльність створила Каразіну великий авторитет у науковому світі. Він був почесним і дійсним членом семи наукових товариств країни, зокрема, відомого своїм вільнодумством Вільного товариства російської словесності, деякий час був навіть його віце-президентом. У Харкові Каразін керував, створеним ним філотехнічним товариством, яке ставило за мету поширення досягнень передової науки і техніки. У Харкові в 1905 р. встановлено пам’ятник В.Н.Каразіну (скульптор І.І.Андреотті, архітектор О.М.Бекетов).
“ЛІСОВИЧОК” №2 ЛЮТИЙ 2010р.
8 лютого 1898 р засновано заповідник «Асканія Нова»
З кінця ХІХ ст. Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн в економії "Асканія-Нова" серед пасовищ почав створювати захисні ділянки. У 1898 р. Ф. Фальц-Фейн закладає нову заповідну ділянку площею 520 десятин. Саме вона стала фундаментом нинішнього біосферного заповідника, столітній ювілей якого відзначався в 1998 році. З 1.04.19 р. Декретом Ради Народних Комісарів УРСР "Асканія-Нова" була проголошена Народним заповідним парком, в лютому 1921 р. на цих землях створюється перший державний степовий заповідник "Чаплі". У грудні 1984 р. заповідник на VIII сесії Бюро Міжнародної кордина-ційної ради з програми ЮНЕСКО "Людина та біосфера" був включе-ний до міжнародної мережі біосферних резерватів (Сертифікат ЮНЕСКО від 15 лютого 1985 р.). Указом Президента України від 26.11.93 № 563 йому надано статус біосферного заповідника, а поста-новою Кабінету Міністрів України від 2.04.94 р. № 213 визначено су-часну назву - "Біосферний заповідний "Асканія-Нова" імені Ф.Е. Фальц-Фейна". У заповіднику працюють 286 осіб, з них у науковому підрозділі 38, у службі охорони 40 осіб. Загальна площа заповідника становить 33307,6 га. Згідно з функціональним зонуванням його території, площа заповідної зони становить 11054 га, буферної зона - 6895,6 га, зони антропогенних ландшафтів - 15358,0 га. До його землекористування входять: цілинний степ і перелоги (11054,0 га), дендрологічний парк (196,6 га) та зоопарк (61,6 га). Решта території - суходільні та поливні землі господарств Інституту тваринництва степових районів "Асканія-Нова", фермерські господарства і населені пункти. Особливістю околиць "Асканії-Нова" є глибоке залягання підземних вод. Перший водоносний горизонт знаходиться на глибині від 18 до 30 м, наступний (артезіанський) - у понтичних пористих вапняках на глибині 45 м і більше. За жорстких посушливих кліматичних умов, сезонного розвитку рослинності на лесах, своєрідного впливу степової фауни сформувались південні чорноземи й темно-каштанові ґрунти, які є найпоширенішими на суходолах. У подових западинах трапляються глейосолоді та інші варіанти лучних ґрунтів. Заповідник забезпечує збереження єдиної в Європі ділянки типчаково-ковилового степу з переважаючою рослинністю дернових злаків. Ценотична різноманітність представлена: степами, у яких відмічено 152 асоціації, що входять до 11 формацій, солончаками - відповідно 15 асоціацій і 14 формацій, луками - 40 і 12, прибережно-водною і водною рослинністю - 4 і 4, болотами - 2 і 2, чагарниками - 2 і 2. Структуру рослинності складають справжні, лучні і чагарникові степи, справжні, остепнені і болотисті луки. До Зеленої книги України занесено 1 чагарникову і 3 степові асоціації. Флора заповідника нараховує 1316 видів судинних рослин (із них у заповідному степу - 515 видів), мохоподібних - 57, лишайників - 55, водоростей - 285, а грибів - 388 видів. Загальна кількість видів природної фауни у заповіднику становить 1873 види, з них 67 видів ссавців, 272 - птахів, 5 - плазунів, 4 - земноводних, 8 - риб, 14 - молюсків, 1109 - комах, 9 - багатоніжок, 186 – павукопо-дібних, 10 - ракоподібних. До Червоної книги України віднесено 30 видів флори, з них 4 види лишайників, 4 - мікобіоти та 73 види фауни, до Європейського червоного списку - 12 видів флори і 16 - фауни, до списків видів, що охороняються Бернською конвенцією - 203 види фауни і 3 - флори. Особливо велике значення має територія заповідника для збереження мігруючих видів птахів. Щорічно тут збираються величезні зграї сірих журавлів (9-15 тис. особин), сірих (5-10 тис.) і білолобих гусей (20-500 тис.), десятки тисяч крижнів і інших видів. Сучасний дендрологічний парк складається з двох частин: старої, закладеної у 1885-1902 р.р. та нової - з насадженнями 20-30-річного віку. Колекційний фонд дендропарку становить 1647 видів, форм і сортів деревних та квітково-декоративних рослин з 56 родин (з них 1087 інтродукованих видів). Тут культивується майже 90 видів реліктових, рідкісних та зникаючих рослин, з них 68 занесено до Червоної книги України, 3 - перебувають під міжнародною охороною. Зоопарк "Асканія-Нова" (акліматизаційний зоопарк тут було засновано ще у 1874 р.) за масштабами утримання тварин у напіввільних умовах, технологіями акліматизації, реакліматизації немає рівних собі серед країн СНД і є одним з найкращий у світі. Його спеціалізація - розведення і вивчення біології копитних тварин степів, саван, пустель і гірських районів, навколоводних птахів та рідкісних птахів степової зони. У зоопарку утримуються 114 видів тварин, у тому числі 15 аборигенних і 99 екзотичних, серед яких багато рідкісних та таких, що перебувають під загрозою зникнення. Деякі з цих видів - журавель степовий та сірий, орел степовий та огар розмножуються в умовах зоопарку. Біосферний заповідник "Асканія-Нова" - найбільший еколого-освітній центр на півдні України. Щорічно його відвідують близько 68 тис. осіб. Крім відвідання дендропарку і зоопарку відвідувачам пропонуються екскурсії по спеціальних маршрутах та екологічних стежках, прокладених територією біосферного заповідника.
АДЕО “ЛЕГІОНИ ЗЕМЛІ”
2011 рік – рік Кролика
Кролики – це ніжні та дружні тваринки, які є просто ідеальними домашніми улюбленцями. Існує близько п’ятдесяти видів (порід) кроликів, з яких ти можеш вибрати того, що тобі до вподоби. Домашні кролики є родичами диких кроликів, яких можна побачити в селі чи у лісі. Деякі з них схожі на диких родичів. Усі кролики належать до родини, яка об’єднує зайців і тварин, яких називають пискухами. Зайці і пискухи живуть у світі дикої природи – удома їх не тримають. Дикі кролики риють нори під землею, де й живуть. Під час ігор твій кролик теж може рити нірку. Безпечну для себе територію кролики позначають спеціальним запахом. Вони можуть його відчути, а ми – ні. Твій кролик захоче надати цього запаху речам, із якими грається. Якщо він треться біля тебе чи біля тваринок – це просто вияв дружньої уваги. Деякі кролики виростають до великих розмірів, а деякі лишаються маленькими. Коли купуватимеш тваринку, обов’язково запитай, до якого розміру вона виросте. Вибирай такого кролика, якого зможеш узяти на руки, коли він підросте.
Кролики різних порід мають хутро різного типу і різної довжини. Також вони бувають різного кольору чи з плямками. Кролики певної породи, наприклад ангорові, мають дуже густе й довге хутро. Тому вони потребують ретельного догляду – хутро необхідно розчісувати щодня. Розчісуй хутро пасмами, беручи по одному, від коренів до кінчиків за допомогою щітки. Потім те ж саме – гребінцем. Хутро зберігає тепло, тому за ним потрібно доглядати. Хутро кролика трохи масне – це робить його водонепроникним. Кролики самі чистять своє хутро, але ти можеш трошки допомогти своєму улюбленцю. Багато часу кролики витрачають на вмивання й розчісування. З допомогою зубів, язика та лапок вони дістають будь-який бруд, що застряг у хутрі. Якщо ти розчісуватимеш кролика раз на тиждень, його хутро буде чистим і здоровим. Кролики розчісують одне одного – так вони приятелюють. Саме тому це гарний спосіб допомогти тваринці звикнути до себе. Один чи два рази на рік кролик може линяти. Коли він починає линяти, розчісуй його щодня, щоб позбутися зайвого хутра.
У кроликів, що належать до різних порід, народжуються дитинчата, які мають ознаки і однієї, й іншої породи. Такі породи називають змішаними. Деяких кроликів називають капловухими через те, що в них великі опущені вниз вуха. У кроликів деяких порід вуха виростають настільки довгими, що аж торкаються землі. Дуже великі вуха можуть легко забруднитися, через них кролик може навіть перечепитися.
Кроликів-дитинчат можна забирати від матері, коли їм виповнюється дев’ять тижнів. Тому варто купувати кролика саме такого віку. Маленьких тварин легше приручити, ніж дорослих.
Кролика можна тримати й удома, у такому випадку він зможе достатньо бігати і бути активним. Переконайся, що вдома йому безпечно. Пам’ятай, що кролики люблять гризти і шкрябати, тому забери і сховай речі, які він може зіпсувати.
Кроликам потрібно багато сухої і свіжої їжі. Зазвичай вони їдять в один і той самий час. Найкраще давати їм сухий корм вранці, а свіжу їжу – ввечері. Починай годувати кролика тією самою їжею, яку йому давали до того, як він у тебе з’явився. До складу сухого корму входять сушені фрукти, овочі й насіння. Двічі на тиждень можна давати кролику вітаміни у гранулах. Вони містять додаткові корисні речовини, потрібні для здоров’я твого улюбленця. Кроликам потрібно багато води, тому в них має бути можливість пити її будь-коли, особливо у спеку. Щодня наповнюй пляшку свіжою водою. Сіно – це висушена трава. Кролики люблять хрумкати сіно протягом дня, тому слідкуй, щоб воно завжди було в клітці. Деяка їжа для кроликів уже містить сіль, але інколи тваринці хочеться більше. Молодому кролику щоранку насипай у миску багато їжі. Він з’їсть стільки, скільки йому потрібно. Підростаючи, кролик їстиме більше. Якщо він з’їдатиме все, що є в мисці, наступного ранку насипай ще. Слідкуй за тим, щоб кролик їв усе, що ти йому даєш. Якщо він щось не їсть, давай йому менше цього продукту. Щодня твій кролик має вживати трохи свіжих овочів та фруктів. За кілька тижнів поступово привчай улюбленця до нових видів їжі. Кролики полюбляють тверді фрукти й сирі овочі – наприклад, яблука, груші та моркву. Деякі кролики надають перевагу м’якшій їжі – салаті, помідорам, але не давай їх улюбленцю надто часто. Від м’якої їжі кролик може захворіти. Починай давати їжу маленькими порціями, щоб побачити, чи подобається
“ЛІСОВИЧОК” №2 ЛЮТИЙ 2010р.
вона кролику спробуй давати кролику і щось смачненьке, але не дуже часто. Йому може сподобатися полуниця чи малина. Давай кролику різні фрукти й овочі, щоб визначити, що йому смакує найбільше. Коли хочеш запропонувати кролику якусь нову страву, давай її невеличкими порціями. Якщо він усе з’їсть із задоволенням, можеш трохи додати ще. Якщо кролик їсть мало, мабуть, йому це просто не до смаку. Зубки у кроликів гострі й постійно ростуть. Дикі кролики сточують зуби, гризучи рослин й корінці. Дай своєму кролику дерев’яну дощечку. Він гризтиме її, і зуби не виростуть надто довгими. Оберігай кролика від таких речей, як гарячі напої, гострі предмети.
Кролики сповіщають одне одного про свій настрій та самопочуття різними рухами. Якщо уважно спостерігатимеш за своїм улюбленцем, то навчишся визначати, який у нього настрій. Коли кролики бачать чи чують щось незвичне, вони стають на задні лапки, щоб краще роздивитися. Вушка у цей момент нашорошені – щоб не пропустити ані звуку. Твій кролик може так стояти, якщо відчуває небезпеку або бачить, що ти несеш йому щось попоїсти. У дикій природі кролики зазвичай утікають, якщо їх щось лякає. Внизу їхні хвостики білого кольору, тому це є сигналом до втечі для інших кроликів. Якщо кролик дуже зляканий, він лежатиме непорушно, притиснувши вуха назад і намагаючись стати непомітним. Якщо твій кролик так лежить, залиш його на деякий час у спокої, щоб не налякати ще більше. Кролики мають дуже гарний нюх. Якщо вони бачать щось нове, то намагаються понюхати його, аби запам’ятати запах. Ще для цього вони використовують вуса. Іноді ти можеш бачити, як кролик витягує одну лапку вперед. Це означає, що він хоче розчесати хутро і привести себе до ладу. Коли побачиш, що твій улюбленець лежить ось так на животику, це означає, що він почувається у безпеці. Якщо кролик хоче заснути, він заплющить очі, ляже на бік і витягне одну лапку. Не чіпай свого улюбленця, коли він спить! Не переживай, якщо побачиш, що кролик їсть із власного туалету. Іноді тварин це роблять, аби двічі перетравити їжу. Якщо кролик не ходить до туалету там, де потрібно, налий на місце, де він сходив, трохи оцту. Кролики не люблять цього запаху, і більше туди не ходитимуть.
Кролики дуже охайні тварини, але клітку потрібно постійно прибирати, інакше твій улюбленець може захворіти. Поки прибиратимеш помешкання тваринки, посади кролика у коробку. Після прибирання гарно вимий руки з милом. Переконайся, що у кролика є свіже сіно. Якщо сіно зберігається у сітці, можеш забирати звідти старе сіно і використовувати його як підстилку. Обов’язково викидай залишки їжі з мисочки. Гарно мий і витирай посуд.
Здоров’я кролика залежатиме насамперед від того, як ти за ним доглядатимеш. Щодня спостерігай за кроликом. Якщо тобі здається, що кролик захворів, зателефонуй ветеринару. Перш ніж нести туди улюбленця, опиши його стан і попроси поради. Кролик може бути хворим, якщо він важко дихає чи мало їсть або п’є. Якщо у кролика тече з очей, носа чи вушок, це може бути застуда. Якщо кролик десь поранився, промий ранку теплою водою із додаванням невеличкої кількості антисептика. Якщо твій кролик багато чухається, це може означати, що його турбують блохи. Це маленькі комахи, що живуть у хутрі та подразнюють шкіру кролика. Блохи чорного кольору і блискучі. Якщо ти припускаєш, що в твого кролика блохи, одягни старі рукавички, пересади його в коробку і вичисти клітку. У зоомагазині можеш купити спеціальний порошок, який допомагає позбутися бліх. Якщо кролик має хворий вигляд, почисти його клітку, щоб позбутися будь-яких паразитів. Давай тваринці багато води і накрий клітку, щоб там було тепліше. Більшість кроликів живуть по 6-8 років. Підростаючи, кролик більше спатиме, а клітку потрібно буде прибирати частіше.
Передрук матеріалів дозволяється і заохочується
|
При передруці матеріалів посилання на
АДЕО "Легіони Землі" обов’язкове
|
Адреса: 79071 м. Львів вул. Симоненка 11/60.
Приступа Володимир Петрович. Тел.: (0322) 64-20-89
Моб. тел. 8-050-315-24-63
|
Інформація для спонсорів та благодійників:
Код ЗКПО 23975402 МФО 325978
ЛРУ ВАТ КБ “Надра” р/р 26003500360001
|
Газета поширюється безкоштовно
|
Достарыңызбен бөлісу: |