Авіатранспортних підприємств



Дата23.07.2016
өлшемі0.49 Mb.
#217358
түріАвтореферат
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ АВІАЦІЙНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ПОНОМАРЬОВ ОЛЕКСАНДР ВОЛОДИМИРОВИЧ

УДК 330.322.5+65.018(043.3)
ОЦІНКА ЯКОСТІ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

АВІАТРАНСПОРТНИХ ПІДПРИЄМСТВ
Спеціальність 08.00.04 - економіка та управління підприємствами

(економіка авіаційного транспорту)

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

Київ - 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Національному авіаційному університеті Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: кандидат економічних наук, доцент

Матвєєв В’ячеслав Васильович -

Національний авіаційний університет, Інститут економіки та менеджменту, заступник директора з наукової роботи


Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор

Сич Євгеній Миколайович

Державний економіко-технологічний університет транспорту, перший проректор, завідувач кафедри економіки підприємств транспорту

кандидат економічних наук,

Садловська Ірина Петрівна

Міністерство транспорту і зв’язку України, заступник директора Департаменту фінансового регулювання та соціально-економічної політики, начальник відділу бюджету та фінансового регулювання

Захист відбудеться 11 січня 2007 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.062.02 у Національному авіаційному університеті за адресою: 03058, м. Київ, проспект Космонавта Комарова, 1, корпус 2, ауд. 418.

З дисертацією можна ознайомитися у науково-технічній бібліотеці Національного авіаційного університету за адресою: 03058 Київ, проспект Космонавта Комарова, 1.


Автореферат розісланий « »грудня 2007р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради В.Загорулько

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Аналіз світового досвіду господарювання показує, що для ефективного функціонування економіки країни необхідна розвинена інфраструктура, якак є потужним каталізатором ринкових перетворень. Розвиток сучасних підприємств неможливий без залучення додаткових інвестиційних ресурсів. Як зазначає Бочаров В.В., перехід від планово-адміністративних механізмів підприємництва до ринкових характеризується переходом від „...підприємства, під яким розуміється виробничо-технічний комплекс (основні і оборотні засоби), до підприємства, яке базується на капіталі (самозростаюча вартість)”, тобто, це ще раз підкреслює, що ринкові механізми вимагають перебудови виробництва, введення нових технологій і, як наслідок, формування якісної інвестиційної діяльності.

Однією з найважливіших галузей, в якій відбувається формування ринкових механізмів є авіатранспортна галузь, яка впливає і разом з тим, відбиває рівень розвитку суспільного виробництва. Тільки на долю авіакомпаній світу припадає 1,6 млрд. чол. перевезених за рік.

Довгостроковість і велика вартість авіаційної техніки призводить до тривалої окупності інвестиційних проектів (не менш ніж 10 років), що мало зацікавлює сучасного інвестора вкладати інвестиційні ресурси в український авіатранспортний ринок. Також відсутність чіткого керівництва, вміння управляти інвестиційним процесом, невизначеність з власниками сучасних авіапідприємств стримує інвесторів від вкладання інвестицій в цю галузь.

Проблема залучення інвестицій різними суб’єктами господарювання економіки досліджувалась у роботах таких видатних вчених як А. Маршала, Ф. Нота, Й. Шумпетера, К. Маркса, П. Массе, сучасних економістів – В. Бернса, І. Бланка, В. Бочарова, В.Іноземцева, Л. Абалкіна, В. Шарпа, Т. Хачатурова, В. Новожилова, та українських науковців, таких як А. Пересада, В. Пономаренко О. Ареф’єва та інших; в сфері організації і підвищення ефективності роботи авіаційного транспорту та інших видів транспорту необхідно виділити наукові праці Є.М.Сича, Ю.Ф. Кулаєва, О.О. Бакаєва, В.Г. Коби, В.В.Матвєєва, В.М. Загорулько, Г.М. Юна, В.П. Ільчука, В.І. Щелкунова, О.М.Криворучко, В.Г. Шинкаренко , І.П. Садловської.

Водночас, на сьогоднішній день науковим і практичним аспектам з залучення і управління інвестиційними ресурсами суб’єктами авіатранспортної галузі, які б відповідали ринковим вимогам і задовольняли потреби сучасної економіки, до цього часу не приділялося достатньої уваги. Практично всі вчені у своїх розробках зводять оцінку інвестиційної діяльності підприємств до оцінки її економічної ефективності. Але економічна ефективність інвестиційної діяльності виступає лише однією з головних складових якості інвестиційної діяльності авіатранспортних підприємств, так як на інвестиційну діяльність підприємства впливає ряд критеріїв, які не пов’язані з економічною (фінансовою) діяльністю підприємства - це соціальні, екологічні, управлінські та інші критерії.

На даний час, залучення інвестицій авіатранспортними підприємствами відбувається за рахунок ресурсів комерційних фінансових установ як вітчизняних, так і іноземних, та за участі міжнародних урядів та держав. Але використання і управління інвестиціями на вітчизняних авіатранспортних підприємствах здійснюється з грубими помилками, що призводе до не раціонального використання інвестиційних ресурсів.

Все це обумовлює необхідність проведення критичного аналізу теоретично-практичних проблем здійснення інвестиційної діяльності суб’єктами авіатранспортної галузі як за кордоном так і в Україні, та уточнення понятійного апарату теорії інвестицій.

Отже, важливість поставлених задач, недостатність їх дослідження і визначили тему дисертаційної роботи, що є актуальною, має теоретичне та практичне значення для економіки авіаційного транспорту.



Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження виконано відповідно до плану наукових робіт кафедри менеджменту зовнішньоекономічної діяльності підприємств Національного авіаційного університету та держбюджетних тем:

- № 264-Х05 «Розробка методологічних засад оптимізації економічних витрат у сфері національної безпеки і оборони в контексті стандартів НАТО», що виконувалась у 2005-2006 рр. (державний реєстраційний номер 0206u005901);

- № 402-Х07 «Аналіз світового досвіду діяльності стратегічних авіаційних альянсів», що виконується у 2007р. (державний реєстраційний номер 0107V004130);

- № ІТ/477-2007 від 22 серпня 2007р. за темою «Створення електронного навчального засобу «Менеджмент», що виконується у 2007-2008 рр. (державний реєстраційний номер 0107V006975);

- № ІТ/483-2007 від 22 серпня 2007р. за темою «Створення електронного навчального засобу «Основи зовнішньоекономічної діяльності», що виконується у 2007-2008 рр. (державний реєстраційний номер 0107V006976);

Мета і задачі дослідження. Метою дисертаційної роботи є обґрунтування методичних підходів та розробки практичних рекомендацій щодо оцінки якості інвестиційної діяльності авіатранспортних підприємств, формування і вибір критеріїв якості інвестиційної діяльності авіатранспортних підприємств, які мають вплив на інвестиційну діяльність.

Основними задачами, що потребують вирішення для реалізації мети дослідження, є:

- аналіз економічної сутності та змісту інвестицій, інвестиційної діяльності;

- аналіз економічної категорії - «якість», та змісту управління якістю на підприємстві;

- визначення методів впровадження і розробки систем якості на підприємстві;

- формування понятійного апарату: „якість інвестицій”, „якість інвестиційної діяльності”, „якість інвестиційного процесу”, «якість результату інвестиційної діяльності»;

- дослідження авіатранспортної галузі як суб’єкта інвестування;

- дослідження основних напрямів залучення інвестиційних ресурсів авіатранспортними підприємствами;

- розробка методичних підходів до оцінки якості інвестиційної діяльності підприємства;

- дослідження основних критеріїв якості та методик оцінки якості: інвестиційного, бізнес-процесів та процесів з управління якістю на підприємстві;

- розробка механізму оцінки якості інвестиційної діяльності;

- розробка методики оцінки економічної ефективності інвестицій без врахування дисконту.

Об’єкт дослідження — процес управління інвестиційною діяльністю та якістю авіатранспортного підприємства.

Предметом дослідження є теоретико-методичні та прикладні методи вибору і формування системи критеріїв оцінки складових діяльності авіатранспортного підприємства, які визначають рівень якості інвестиційної діяльності.

Методологічну основу дисертаційної роботи визначають системний, комплексний і процесний підходи, закони та закономірності інвестиційної діяльності, також наукові праці та методичні розробки провідних вітчизняних та зарубіжних вчених в області інвестиційної діяльності та управління системою якості на підприємстві, а також національні закони, міжнародні правові акти, періодичні видання України, країн СНД, Західної Європи і Америки.

Методами, що застосовані для вирішення поставлених задач у дисертації є теоретичні та емпіричні методи дослідження, такі як, наукове абстрагування, аналіз і синтез, аналогія, факторний, ситуаційний, сценарний та графічний аналізи, економіко-математичні підходи.

Наукова новизна результатів дисертаційного дослідження полягає у поглибленні існуючих та розробці нових теоретичних положень щодо оцінки інвестиційної діяльності підприємств як складової системи управління якістю авіатранспортних підприємств:

вперше:

- введено поняття „якість інвестицій” як сукупність властивостей інвестиційних ресурсів, яка характеризує ступень задоволення потреб суб’єкта інвестування та інвестора у максимізації позитивних технологічних, економічних, соціальних та екологічних ефектів від використання інвестиційних ресурсів. Сформоване поняття необхідне для удосконалення системи менеджменту якості на авіатранспортних підприємствах, шляхом формування критеріїв якості по кожній складовій діяльності авіатранспортного підприємства, які впливають на інвестиційну діяльність.

- розроблено науково-методичний підхід до інтегральної оцінки якості інвестиційної діяльності авіатранспортних підприємств, на основі виділення фінансової, соціально-екологічної, виробничої та управлінської складової в діяльності авіатранспортного підприємства, що забезпечують позитивну результативність інвестиційної діяльності авіатранспортного підприємства, та їх взаємодії між собою та зовнішнім середовищем.

удосконалено:

- метод оцінки економічної ефективності інвестиційної діяльності шляхом застосування методики повних економічних результатів без врахування ставки дисконтування із врахуванням реальної ринкової вартості компанії, що надає змогу врахувати інтереси інвесторів, організацій, які розроблюють проект, та державних органів;

- модель процесу розробки і реалізації інвестиційних проектів, за допомогою визначення послідовності проходження основних етапів інвестиційного проектування та прийняття управлінських рішень на кожному етапі інвестиційного проекту та визначення основних задач;

- концепцію взаємодії процесів, шляхом поєднання системи менеджменту якості з інвестиційним та бізнес-процесом на підприємстві, що дало змогу виділити місце кожного процесу у діяльності підприємства та взаємозв’язок між ними, і надало змогу розробити механізм оцінки якості інвестиційної діяльності авіатранспортних підприємств.



дістали подальшого розвитку:

- спосіб вибору критеріїв оцінки якості діяльності підприємств в управлінській, виробничий, соціально-екологічній та інших складових діяльності авіатранспортних підприємств, в напрямку застосування існуючих алгоритмів розрахунків комплексних та одиничних показників якості, при формуванні механізму оцінки якості інвестиційної діяльності та обґрунтуванні його ефективності;

- методичний підхід до оцінки економічної ефективності інвестиційної діяльності за допомогою R-аналізу, що дозволило виділити основні економічні критерії ефективності інвестиційної діяльності при формуванні показників фінансової складової комплексного показника оцінки якості інвестиційної діяльності;

- формування критеріїв якості інвестиційних ресурсів при створенні нових підприємств, що надало змогу визначити основні з них при створенні нових авіатранспортних підприємств на всіх етапах.



Практичне значення сформованих наукових положень полягає у можливості визначення якості інвестицій при здійсненні інвестиційної діяльності і прийнятті інвестиційних рішень на авіатранспортних підприємствах.

Результати дисертаційної роботи реалізовані в практичній діяльності ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» (Акт впровадження від 22.05.2007 р.), ДП ОПР «Украерорух» (Акт впровадження від 31.05.2007 р.), Департаменті розвитку та координації систем транспорту та зв’язку Міністерства транспорту та зв’язку України (Акт впровадження від 29.05.2007 р.), авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» (Акт впровадження від 30.05.2007 р.) що дозволило вказаним суб’єктам розробити низку заходів для покращення інвестиційної діяльності у авіатранспортній галузі.

Матеріали дисертаційного дослідження використовуються в навчальному процесі Національного авіаційного університету при вивченні дисциплін «Основи менеджменту», «Інвестиційний менеджмент», «Міжнародний менеджмент».

Особистий вклад здобувача. Дисертація є завершеною науковою працею, в якій розроблено авторський підхід до оцінки якості інвестиційної діяльності авіатранспортних підприємств. Наукові результати, що виносяться на захист, одержані автором самостійно і знайшли відображення в наукових працях. З робіт опублікованих у співавторстві, в дисертації використані ідеї, положення та результати, що запропоновані і обґрунтовані автором особисто.

Апробація результатів. Основні теоретичні положення і практичні результати дисертації висвітлювалися і отримали позитивну оцінку на: Науково-практичній конференції «Інвестиційна політика України: проблеми теорії і практики» (2004 р.), Науково-практичній конференції «Сучасні проблеми управління економікою» (2005 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «Сучасні проблеми менеджменту» (2005 р., 2007 р.), Міжнародній науково-технічній конференції «Авіа-2004» (2004 р.), «Авіа-2005» (2005 р.), «Авіа-2007» (2007 р.), Міжнародної наукової конференції студентів та молодих учених «Політ» (2005 р., 2006 р., 2007 р.)

Публікації. Основні результати дисертаційних досліджень опубліковані в 11 наукових працях, 7 з них в фахових спеціалізованих виданнях ВАК України загальним обсягом 2,55 д.а., з низ особисто автору належить – 2,0 д.а.

Структура і обсяг роботи. Дисертаційна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків. Загальний обсяг роботи – 214 сторінок комп’ютерного тексту, у тому числі містить 46 ілюстрацій та 22 таблиці, з них 6 рисунків та 10 таблиць на окремих сторінках. Список використаних у дисертації літературних джерел складає 268 найменувань на 20 сторінках.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ
В першому розділі – «Теоретичні основи визначення якості інвестиційної діяльності підприємства» - проведено критичний аналіз теоретичних основ і особливостей залучення та оцінки інвестицій на підприємствах.

Аналізуючи загальні теоретичні підходи до визначення інвестиційної діяльності було визначено, що категорія «інвестиції» за економічним змістом може бути представлена в різних формах, в залежності від напрямку дослідження автора. На нашу думку більш адаптоване визначення «інвестицій» - це усі види майнових, інтелектуальних, матеріальних, нематеріальних цінностей та людського капіталу, які вкладаються за власним бажанням і власним вибором в об’єкти підприємницької чи будь-якої іншої діяльності, з оцінкою інвестором пов’язаних з даним вкладенням ризиків і можливостей, за умов найефективнішого розподілу інвестиційних ресурсів на протязі усього бізнес-процесу і отриманням як інвестором так і суб’єктом інвестування прибутку (доходу), соціального та екологічних ефектів. Проведений аналіз показав, що найбільш розгорнутою класифікацією інвестиційних ресурсів є класифікація наведена Т. Майоровою, а також дозволив виділити суб’єкти, об’єкти і напрями інвестиційної діяльності.

Критичний аналіз здійснення оцінки ефективності інвестиційної діяльності дав змогу зробити висновок, що основна увага в оцінці на підприємстві приділяється економічним показникам, це значно зменшує, а іноді зводить до нуля ефект від інвестиційної діяльності, тому що не враховуються інші показники, які впливають на якість інвестиційної діяльності.

Виходячи з поставленої мети дисертаційного дослідження автором був проведений критичний аналіз економічної категорії – „якість”. Аналіз даної категорії і методик з управління якістю показав, що найбільш актуально розглядати якість інвестиційної діяльності з використанням процесного підходу. Це надало змогу побудувати розгорнуту схему взаємодії процесів системи менеджменту якості, бізнес-прцесів та інвестиційного процесу.

На основі даних досліджень теорії якості і інвестицій, автором були сформовані поняття: якість інвестицій, якість інвестиційної діяльності.

Другий розділ – „Аналіз управління інвестиційною діяльністю і управління системою якості авіапідприємства” - розкриває методологічні підходи з оцінки якості інвестиційної діяльності авіапідприємств, було проаналізовано інвестиційну діяльність закордонних і вітчизняних авіатранспортних підприємств; проведено аналіз систем якості і показників якості, які впливають на інвестиційну діяльність авіатранспортного підприємства.

Проведений аналіз авіатранспортної галузі, дозволив виділити, що “ядром” авіатранспортної галузі – є авіакомпанія, основна діяльність якої спрямована на надання авіатранспортних послуг юридичним та фізичним особам країн в яких вона функціонує. Інші суб’єкти тісно пов’язані з авіакомпанією, та виступають тими, що обслуговують, забезпечують, або координують діяльність авіатранспортної галузі.

Формування взаємозв’язків та виділення основних авіатранспортних суб’єктів інвестування, надало змогу провести аналіз процесів інвестування суб’єктів авіатранспортної галузі і визначитися з обсягами і напрямами інвестицій.

Як показав критичний аналіз, здійснення інвестування відбувається за напрямами які вказані на рис. 1.

З наведеної схеми можна бачити, що основними інвесторами є кредитно-фінансові установи, лізингові компанії, юридичні та фізичні особи за участі міжнародних організацій та урядів держав. Основними суб’єктами в які спрямовуються інвестиції і що утворюють авіатранспортну галузь є авіакомпанії, аеропорти та підприємство з управління повітряним рухом.

Одним з напрямків, який дозволяє авіакомпанії придбати вітчизняну техніку, і дозволить вітчизняним авіабудівним підприємствам нарощувати виробництво авіаційної техніки, є створення лізингових компаній, які робитимуть замовлення авіавиробникам і купуватимуть авіатехніку у них, і за допомогою лізингових схем передаватимуть їх авіакомпаніям.



Рис. 1 Суб’єкти та напрями інвестування авіатранспортних підприємств


Так наприклад, у 2001 році в Росії було проведено конкурс лізингових компаній – можливих одержувачів державної підтримки. Переможцями були визначені ВАТ „Іллюшин Фінанс Ко” (ІФК) і Фінансова лізингова компанія (ФЛК). У 2002 році з державного бюджету були спрямовані кошти на збільшення їх статутних капіталів. ІФК отримало 2,52 млрд. руб., а ФЛК – 1,58 млрд. руб. Крім того, було запущено механізм компенсації авіакомпаніям частини лізингових платежів і відсотків за кредитами у формі субсидування половини процентної ставки. За підсумками діяльності ІФК, на даний час, інвестувано у авіабудівну галузь близько 190 млн. дол., враховуючи капіталовкладення в авіаційні заводи у Воронежі та Уляновську, а також в авіаційне двигунобудування. До 2008 року ІФК та ФЛК разом з заводами-виробниками пропонують поставити авіакомпаніям 135 літаків сумарною вартістю 3,3 млрд. дол.: 15 далеко магістральних Іл-96, 40 середньо магістральних Ту-204/214, 50 регіональних Ту-334 та АН-148, а також 30 турбогвинтових суден для регіональних і місцевих авіаліній АН-140, АН-38 та Су-80. В Україні такими лізинговими компаніями є достатньо молоді підприємства „Укртранслізинг”, „Лізингтехтранс”.

Початкове вкладання інвестиційних ресурсів в авіакомпанії відбувалося за рахунок коштів держави (як ми можемо бачити з рис. 1 та 2). Кредитно-фінансові установи почали інтенсивно вкладати капітал в авіакомпанії на початку 90-х років ХХ століття, коли стало спостерігатися «вибухове» збільшення авіаперевезень і, як наслідок, зростання доходів від діяльності авіакомпаній (рис. 2).

Дослідження іншого суб’єкту авіатранспортної галузі – підприємства управління повітряним рухом (УПР), показали, що дані підприємства у всіх розвинутих країнах створювалися на основі державної власності, тому що УПР у всіх країнах, обслуговує як цивільні так і військові ПС, тобто є складовою обороноздатності країни (ця функція, майже у всіх країнах належить державі).

Рис. 2 Динаміка інвестування авіакомпаній


Для розвитку даних підприємств і формування позитивного інвестиційного клімату на цих підприємствах, щоб зменшити час затримки рейсів і підвищити безпеку у повітрі, закордонними урядами було прийнято рішення про корпоратизацію УПР. Наслідком корпоратизації УПР стала зміна форми власності і збільшення обсягів інвестування.

Розвиток і інформатизація суспільства не обминули й авіатранспортної галузі. Інформаційні компанії (інформаційні технології) використовуються АК для розширення клієнтури, більш якісного надання сервісних і обслуговуючих авіатранспортних послуг. Аналіз і опитування респондентів, які використовують у власній дистрибуційній системі ІТ, показали що їм вдалося зменшити витрати компаній на 10%.

Функціонування і формування власності аеропортів, проходить аналогічно як і у авіакомпаній. Створення інфраструктури аеропортів потребує інвестування значних коштів. Наприклад, тільки реконструкція 15 аеропортів у Європі потребує більше ніж 43 млрд. дол. США у строки до 2007 року, в тому числі – 18,7 млрд. дол. – на реконструкцію аеропорту в Амстердамі та 4,6 млрд. дол. США – для аеропорту Берліну. На сході ведеться будівництво нових аеропортів у Бомбеї, Шанхаї, Гянжоу.

Залучення інвестиційних ресурсів, як показує аналіз, відбувається за рахунок: власних коштів аеропортів; міжнародних кредитно-фінансових установ за участі міжнародних організацій; державних інвестиційних ресурсів; співробітництва з іншими суб’єктами діяльності. Аналіз динаміки інвестування аеропортів і світові тенденції дозволили експертам спрогнозувати обсяги інвестування і виділити зміни в обсягах інвестування, держави, авіакомпаній та інших інвесторів (рис. 3.)

Рис. 3 Динаміка залучень інвестицій у розвиток аеропортів країн світу


Наведені дані показують, що до 2007 року більшість інвестицій в будівництво та реконструкцію аеропортів здійснюють держави. Як правило, це інвестиції у реконструкцію великих вузлових аеропортів (хабів) і будівництво аеропортів – дублерів для розвантаження існуючих аеропортів у країнах Європи і Північної Америки та будівництво нових великих аеропортів у країнах Азії.

У розвитку вітчизняних аеропортів було виділено дві основні проблеми: незадовільний стан інфраструктури авіатранспортної галузі; нерегульованість взаємодії держави та приватного інвестору, і запропоновані шляхи їх подолання.

Критичний аналіз дозволив виділити, що основним виходом з кризи для авіатранспортної галузі є інтеграційні процеси, які зможуть залучити значні інвестиції. Критичний аналіз джерел міжнародних організацій авіатранспортної галузі дозволив виділити десять видів інтеграції, і проаналізувати загальні характеристики стратегічних авіаційних альянсів.

Аналіз показав, що існує ряд недоліків і ризиків при інвестуванні тих чи інших об’єктів інвестування авіатранспортної галузі. Щоб зменшити ризик необхідно розглянути і розробити критерії якості інвестиційного процесу для авіатранспортних підприємств.

В даній роботі показано, що діяльність будь-якого сучасного авіапідприємства (підприємства) відбувається під дією трьох основних процесів: безпосереднє проходження основного бізнес-процесу, інвестиційного процесу і системи менеджменту якості. Тому зважаючи на систему менеджменту якості і на відсутність в теорії інвестицій взаємозв’язку з даною системою, що значно знижує ефективність управління інвестиційною діяльністю, запропоновано проаналізувати усі якісні показники, які безпосередньо впливають на управління інвестиційною діяльністю на авіапідприємстві.

Нами проаналізовано основні методики оцінки якості на авіатранспортних підприємствах і виділено економічні критерії, які впливають на якість інвестицій (стандартні критерії та критерії R-аналізу).

Оцінку якісних показників в системі управління інвестиційною діяльністю, проведено автором за допомогою методики «ключова фігура в управлінні, якість управління». Для визначення якості управління запропоновано ввести коефіцієнт якості управління.

Практика показала, що інвестиційні ресурси можуть спрямовуватися на створення нових авіапідприємств з самого початку. Тому розглянуто і розроблено критерії оцінки якості інвестиційних ресурсів при процесі створення нового авіатранспортного підприємства, для кожного етапу створення.

Наведені складові критичного аналізу інвестиційної діяльності авіатранспортних підприємств і системи менеджменту якості створили передумови для формування механізму оцінки якості інвестиційної діяльності авіатранспортного підприємства.

У третьому розділі – „Формування інтегральної оцінки якості інвестиційної діяльності авіатранспортних підприємств” – наведено розроблений автором механізм оцінки якості інвестиційної діяльності авіатранспортних підприємств.

У практиці вважається, якщо інвестиційний проект підкріплений розгорнутим бізнес-планом і масою фінансових показників, які обґрунтовують його ефективність, то це достатньо для прийняття інвестиційного рішення і цей проект буде якісним.

Оцінка якості управління інвестиційною діяльністю, на нашу думку, будується на трьох основних компонентах, це якість інвестицій, якість інвестиційних процесів і якість результату (рис. 4).

Рис. 4 Послідовність етапів оцінки якості інвестиційної діяльності авіатранспортного підприємства


Під якістю результату, нами запропоновано розуміти результат, який дозволяє максимізувати отримувані ефекти від інвестиційної діяльності на кожному етапі бізнес-процесу.

Усі ці компоненти безпосередньо в практичній діяльності повинні впливати на прийняття рішення. Прийняття якісного інвестиційного рішення повинно бути не просто затвердженням одного варіанту, а вибором найбільш якісного варіанту з конкуруючих між собою альтернатив (різних інвестиційних проектів), що являють собою складну проблему, так як за одними критеріями виграє один проект, за іншими - інший.

Щоб прийняте інвестиційне рішення було якісним, інвестори і менеджери повинні мати чіткі правила і фактори оцінки якості інвестиційної діяльності, що на неї впливають. Кількісні і якісні критерії повинні характеризувати кінцеві цілі, які прагне досягнути суб’єкт і об’єкт інвестування.

Оцінка якості інвестиційної діяльності авіатранспортного підприємства базується на послідовному відборі, вирішенні задач (рис.5).




Рис.5 Механізм оцінки якості інвестиційної діяльності авіатранспортних підприємств

Щоб побудувати дієвий механізм оцінки якості інвестиційної діяльності, в його основу необхідно закласти „ключові показники”, це буде відрізняти даний механізм від довільного набору показників тим, що, по-перше дані „ключові показники” будуть орієнтовані на стратегічні цілі підприємства, по-друге, вони взаємопов’язані та згруповані за певними ознаками. Система ключових показників надає можливість відобразити якісну сторону діяльності з точки зору інвестування.

Для більш точної оцінки економічної ефективності інвестиційної діяльності, що є одним з головних критеріїв якості інвестиційною діяльністю авіатранспортного підприємства, автором було запропоновано методику оцінки повних економічних результатів:

1) визначаємо прибуток від проекту (Рj) у визначеному періоді (короткостроковому|короткотерміновому|, середньостроковому, довгостроковому або життєвому циклі проекту в цілому|загалом| j= 1, 2...Т):



(1)

де Тj— закінчення j-гo періоду; Dtj— доходи від проекту в році t; Ztj— витрати за проектом в році t; Nltj— податки на прибуток від проекту в році t з урахуванням|з врахуванням| податкових пільг.

2) на основі отриманих результатів по прибутку від проекту, розраховуємо повний|цілковитий| економічний результат проекту (ПЕР) (PRj), який є |з’являється,являється| головним критерієм, що відображає|відбиває| економічну доцільність проекту.

(2)

де Dit—доходи від i-го виду діяльності (продукту) по проекту в році t, Zit - витрати по i-му виду діяльності (продукту) в році t; Nlit - податкові виплати по i-му виду діяльності (продукту) проекту в році t; DPkt - доходи від інвестиційного прибутку компанії в минулі роки, одержані|отримані| нею в році t; ptk - частка|доля| прибутку компанії, що направляється|спрямовується,скеровується| на k| вид інвестиційної діяльності в році t; Kt - загальне|спільне| число видів інвестиційної діяльності, здійснюваних нею до року t; St - ринкова оцінка компанії в році t; It- інвестиції за проектом в році t.

3) розрахунок терміну окупності ПЕР приймає наступний вигляд|вид| (3):

(3)

де ΔI— дохід інвестора на вкладені ним інвестиції; ΔIінф — компенсація втрат від інфляції засобів|коштів|, вкладених інвестором; ΔIризик — компенсація ризику інвестора.

4) для розрахунку рентабельності інвестицій (Rj) (прибутковість проекту, %) розраховується за допомогою зіставлення повного|цілковитого| економічного результату за проектом з|із| інвестиціями у кожному періоді розвитку проекту (короткостроковому|короткотерміновому|, середньостроковому, довгостроковому) (4):

(4)

де Ij — інвестиції j-го періоду.

Автором було проведено розрахунок інвестиційного проекту побудови нового терміналу за методикою дисконтування та за методикою повних економічних результатів, і отримано наступні результати (рис.6).

Як бачимо з наведеного рисунку методика дисконтування досить сильно знецінює інвестиційний проект і збільшує строк окупності.


Рис. 6 Порівняння ефективності інвестиційного проекту розрахованої за методами

ПЕР та NPV
Крім того, в залежності від діяльності авіатранспортного підприємства пропонується перелік фінансових показників, які впливають на якість інвестиційної діяльності.

Для деяких випадків, коли якість інвестування змінюється при невеликих змінах коефіцієнтів прибутковості, доцільно використовувати модель стохастичного програмування, за допомогою якої можна визначити плани інвестування, максимізуючи нижню границю прибутку при заданому рівні довірчої ймовірності.

Для прогнозної оцінки ризику інвестиційної діяльності авіапідприємства нами пропонується використовувати як критерій ризику - індекс перспективної платоспроможності підприємств повітряного транспорту (IFFR - Future Financial Responsibility index).

Запропонований механізм оцінки якості інвестиційної діяльності дозволив сформувати якісні показники для авіатранспортних підприємств, які безпосередньо впливають на якість інвестиційної діяльності для кожного з етапів всього процесу. Це надало змогу побудувати структуру, яка дозволяє декомпозитувати інтегральний показник оцінки якості інвестиційної діяльності на більш прості складові частини, що надає уявлення про ієрархічність елементів (рис. 7)

Враховуючи необхідність операції з інформацією як якісного, так і кількісного характеру, для формалізації показників оцінки якості інвестицій, на наш погляд, може бути використаний метод аналізу ієрархій, тобто метод багатокритерійної (векторної) оптимізації.

У нашому випадку, формалізований вираз представленого зв'язку між аналізованими показниками якості інвестицій можна представити у вигляді аддитивної моделі, тобто моделі, в яку показники, що впливають на результат, входять у вигляді суми алгебри:



(5)

де, У – інтегральний показник якості інвестиційної діяльності;



Хі – показники, які впливають на якість інвестиційної діяльності;

βі – вагова значущість коефіцієнту.


Рис. 7 Ієрархічна структура показників оцінки якості інвестиційної діяльності


Індивідуальні показники, вибрані нами згідно вимог у розрізі якості інвестиційної діяльності авіакомпанії (табл. 1)

На основі даного поділу були визначені показники, які мають основний вплив на якість інвестиційної діяльності авіакомпанії (табл. 1)



Таблиця 1

Показники оцінки якості інвестиційної діяльності авіакомпанії



Критерії якості

Показники даної групи

Управлінська складова (Уу)

Коефіцієнти:

- продуктивності праці (К1);

- співвідношення темпів росту виручки та темпів росту заробітної плати управлінського персоналу (К2);

- плинності кадрів (К3);

- «Ключова фігура в управлінні, якість управління» (К4).


Виробнича складова (Ув)

Коефіцієнти:

- інноваційної місткості створюваних об’єктів (К5);

- середнє завантаження за напрямками (К6);

- фондовіддачі (К7);

- задоволеності попиту на перевезення (К8).

Показники:

- парку повітряних суден (К9);

- обсягу перевезень пасажирів та вантажів (К10);

- пропускної здатності (К11);

- річного нальоту годин (К12);




Продовження табл. 1

Фінансова (економічна) складова (Уф)

Коефіцієнти:

- прибутковості капіталу, що інвестується (К13);

- конкурентноздатності (К14);

- самофінансування (К15);

- рівня позикових коштів (К16);

- вартості капіталу (К17);

- вартості боргових зобов’язань (К18);

- фінансової стійкості (К19);

- фінансової стабільності(К20);

- власності (К21).



Соціально-екологічна складова (Усе)

Коефіцієнти:

- рівня безпеки перевезень (К22);

- рівня екологічності транспортних процесів (К23);

- співвідношення середньої заробітної плати робітника з середньою заробітною платою в галузі (К24);

- безпеки перевезень (К25)

Отже визначення узагальнюючих показників по кожній складовій, які впливають на оцінку якості інвестиційної діяльності, залежить від значень раніш обраних індивідуальних показників та їх впливу на загальний показник (табл. 1):



Уу = К1+К2+К3+К4;

Ув = К5+К6+К7+К8+К9+К10+К11+К12;

Уф = К13+К14+К15+К16+К17+К18+К19+К20+К21; (6)

Усе = К22+К23+К24+К25

Вплив (вага) кожного індивідуального показника на узагальнюючий показник можна оцінити за допомогою експертів, які залучаються для вирішення даної задачі.

Після визначення узагальнюючих показників необхідно визначити інтегральний показник оцінки якості інвестиційної діяльності авіакомпанії. Тому на основі аналізу експертних оцінок провідних керівників авіатранспортних підприємств, визначено, що найбільшу питому вагу впливу на якість інвестиційної діяльності мають критерії якості фінансової складової (0,52-0,55), виробничої складової (0,31-0,35), управлінської складової (0,09-0,12), соціально-екологічної складової (0,02-0,05).

На основі даних оцінок була сформована формула інтегрального показника оцінки якості інвестиційної діяльності авіатранспортного підприємства:



(7)

Для отримання можливості більш гнучкої оцінки якості інвестиційної діяльності для авіатранспортних підприємств, на основі відомих в науковій літературі характеристик стану промислового підприємства з погляду його економічної і соціальної стійкості, пропонуємо використовувати наступні види і рівні якості інвестиційної діяльності:

- критична якість - це стан авіатранспортного підприємства, при якому воно не здатне генерувати достатні грошові потоки для підтримки своєї життєздатності, що незабаром може привести до банкрутства;

- граничнодопустима якість - виявляється в тому випадку, якщо частина ознак середовища незмінна і система не має відповідних компенсаторних механізмів. При незмінному середовищі подібна система може існувати скільки завгодно довго, проте будь-яка істотна зміна ознак веде до втрати інвестиційних можливостей;

- адаптивна якість - припускає наявність у системи достатніх резервів, завдяки яким вона здатна компенсувати негативні дії зовнішніх і внутрішніх чинників і перейти в стан абсолютної якості;

- абсолютна якість - мається на увазі, що у системи є не тільки наявні достатні резерви і економічна ефективність (в першу чергу, отримання прибутків), але і ефективний механізм прогнозування, що дозволяє їй максимально передбачати негативні зміни зовнішніх і внутрішніх чинників і вживати заходів по їх запобіганню і максимізації ефектів від інвестиційної діяльності.

Для оцінки якості інвестиційної діяльності авіатранспортних підприємств пропонуються наступні нормативні значення інтегрального показника (табл.2).

Таблиця 2

Інтервально-якісна шкала якості інвестиційної діяльності авіатранспортного підприємства



Рівні якості інвестиційної діяльності

критична якість

граничнодопустима якість

адаптивна якість

абсолютна якість

Інтервали значень рівнів

(Уінтегр)



0≤Уінтегр<0,33

0,33≤Уінтегр<0,66

0,66≤Уінтегр<1

Уінтегр≥1

Загалом формування показників, що впливають на якість інвестиційної діяльності, відбувається в залежності від галузевого спрямування підприємства і напрямків інвестування. Кількість показників може змінюватися в залежності від обсягів виробництва і меж підприємства, тому формування комплексного показника повинно відбуватися за рахунок виділення головних (пріоритетних) показників.

Автором наведено практичні рекомендації з впровадження оцінки якості інвестиційної діяльності на авіатранспортному підприємстві.
ВИСНОВКИ
В дисертаційній роботі на основі дослідження теоретичних основ інвестування, категорії якості та практичних умов здійснення інвестування в авіатранспортні підприємства, вирішене наукове завдання з розробки методів і способів оцінки якості інвестиційної діяльності, що є необхідним для якісного прийняття інвестиційних рішень. Це надасть змогу забезпечити конкурентоспроможність українських авіатранспортних підприємств на глобальному ринку авіаперевезень.

Розроблені методичні підходи, принципи і способи оцінки якості інвестиційної діяльності авіатранспортних підприємств дозволили сформулювати такі висновки та рекомендації:

1. Сформоване поняття якості інвестиційної діяльності дозволило виділити основні напрямки щодо побудови інтегральної оцінки якості інвестиційної діяльності авіатранспортних підприємств, розширити понятійний апарат інвестиційної діяльності та сформувати основі напрямки дисертаційного дослідження. Під „якістю інвестицій” розуміємо сукупність властивостей інвестиційних ресурсів, яка характеризує ступень задоволення потреб суб’єкта інвестування та інвестора у максимізації позитивних технологічних, економічних, соціальних та екологічних ефектів від використання інвестиційних ресурсів.

2. Виявлено, що дотепер немає чіткої методики оцінки якості інвестицій і відсутні відповідні критерії. Всі існуючи методики спираються переважно на економічні критерії впливу, не враховуючи інших показників (виробничі, управлінські, соціальні, екологічні), які зменшують якість управлінських рішень.

3. Сформовано на основі критичного аналізу теорії менеджменту якості та теорії інвестицій концептуальну схему взаємодії процесів, шляхом поєднання системи менеджменту якості, інвестиційних та бізнес-процесів у діяльності підприємства, що дало змогу виділити місце кожного процесу у діяльності підприємства та взаємозв’язок між ними.

4. Побудовано залежність ринкової вартості компанії від коефіцієнту важеля капіталу, що показує як змінюється ринкова вартість компанії при зміні коефіцієнту важеля, який безпосередньо впливає на ефективність інвестиційної діяльності.

5. Запропоновано формування оцінки якості інвестиційної діяльності на авіатранспортному підприємстві, що включає етапи „якість інвестицій” (вхід), „якість процесу” (процес), „якість результату” (вихід). Під якістю результату інвестиційної діяльності автором розглядається результат, який дозволяє максимізувати отримувані ефекти від інвестиційної діяльності на кожному етапі бізнес-процесу. Інтегральна оцінка якості інвестиційної діяльності формується з розгляду різних сценаріїв розвитку діяльності і надання бальної оцінки кожному показнику, що дає у сумі інтегральний показник оцінки якості інвестиційної діяльності і дозволяє виділити основні „слабкі” та „сильні” місця авіатранспортного підприємства, а також виділяє основні корегуючи дії.

6. Сформовано механізм оцінки якості інвестиційної діяльності на основі виділення фінансової, соціально-екологічної, виробничої та управлінської складових в діяльності авіатранспортного підприємства, що забезпечує позитивну результативність інвестиційної діяльності авіатранспортного підприємства, їх взаємодії між собою та зовнішнім середовищем. Сформовано критерії якості по кожній складовій, визначено взаємозв’язки між критеріями якості, розроблено коригуючі дії, що надає змогу розрахувати інтегральний показник якості інвестиційної діяльності.

7. Обґрунтовано, що для більш точної оцінки економічної ефективності інвестиційної діяльності, яка є одним з головних критеріїв якості інвестування, слід використовувати розроблену методику повних економічних результатів. Ця методика використовує реальну вартість компанії, не знецінює перспективні інвестиційні проекти, не збільшує строки їх окупності і не використовує ставку дисконтування.

8. Для формалізації показників оцінки якості інвестицій, запропоновано використовувати метод аналізу ієрархій, тобто метод багатокритерійної (векторної) оптимізації, що надало змогу розкласти інтегральний показник якості інвестиційної діяльності на узагальнюючи показники, а ті в свою чергу на індивідуальні. На прикладі авіакомпанії наведено формування узагальнюючих показників і отримання інтегральної оцінки якості інвестиційної діяльності. Формування і відбір індивідуальних показників інтегральної оцінки авіатранспортного підприємства відбувається в залежності від основних напрямів в діяльності підприємства, основної мети і напрямку залучення інвестиційних ресурсів.

9. Для отримання можливості більш гнучкої оцінки якості інвестиційної діяльності авіатранспортних підприємств, на основі відомих в науковій літературі характеристик стану промислового підприємства, з погляду його економічної і соціальної стійкості, рекомендовано використовувати наступні види і рівні якості інвестиційної діяльності: критична якість, граничнодопустима якість, адаптивна якість, абсолютна якість.
Список опублікованих праць за темою дисертації
У фахових виданнях:

1. Матвєєв В.В., Пономарьов О.В. Неефективна інвестиційна діяльність як наслідок невизначеності якості інвестицій// Проблеми системного підходу в економіці: Збірник наукових праць: Випуск 5. – К.: НАУ, 2003. – С. 251-257. – особистий внесок автора у проведеному аналізі і формуванні напрямків подальшого дослідження з оцінки якості інвестиційної діяльності.

2. Пономарьов О.В. Нові підходи до оцінки ефективності інвестиційних проектів//Проблеми системного підходу в економіці: Збірник наукових праць: Випуск 14. – К.:НАУ, 2005. – С. 178-186.

3. Пономарьов О.В. Авіаційна галузь як суб’єкт інвестування// Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): Науковий журнал. – Вип. 1-2/ Голов. ред. О.П. Степанов. – К.: Книжкове вид-во НАУ, 2007. – С. 470-476

4. Пономарьов О.В. Динамічна модель управління якістю інвестиційної діяльності авіатранспортного підприємства// Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: Збірник наукових праць: Випуск 16. К.: НАУ, 2007. – С.193-199.

5. Пономарьов О.В. Розробка критеріїв якості інвестиційної діяльності для авіатранспортних підприємств які створюються// Проблеми системного підходу в економіці: Електронне наукове фахове видання. Збірник наукових праць: Випуск 3. – К.:НАУ, 2007. – Режим доступу до збірника: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/PSPE/index.html/

6. Пономарьов О.В. Набір критеріїв для оцінки якості інвестиційної діяльності авіатранспортних підприємств// Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Випуск 231: В 9т. – Т. VIII. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С.1692-1698.

7. Пономарьов О.В. Закордонний досвід залучення інвестицій підприємствами авіатранспортної галузі// Проблеми системного підходу в економіці: Збірник наукових праць: Випуск 21. – К.: НАУ, 2007 – С. 46-54.



Інші видання:

8. Пономарьов О.В. Місце менеджменту якості в загальному менеджменті підприємства// Економіка та управління: Матеріали VI міжнародної науково-технічної конференції «АВІА-2004». – Т.5. – К.: НАУ, 2004. – С. 5.97-5.101.

9. Пономарьов О.В. Критерії якості інвестиційного процесу// Економіка та управління: Матеріали VIІІ міжнародної науково-технічної конференції «АВІА-2007». – Т.3. – К.: НАУ, 2007. – С. 51.119-51.122.

10. Пономарьов О.В. Параметричні та стохастичні моделі оцінки якості інвестування// Економіка, підприємництво та менеджмент: Журнал наукових праць: Випуск 8. – К.: НАУ, 2007. – С. 38-46

11. Пономарьов О.В. Управління якістю діяльності підприємства з врахуванням процесного підходу// Економіка, підприємництво та менеджмент/ Журнал наукових праць: Випуск 10. – К.: НАУ, 2007. – С. 93-103

АНОТАЦІЯ

Пономарьов О.В. Оцінка якості інвестиційної діяльності авіатранспортних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 - економіка та управління підприємствами (економіка авіаційного транспорту). – Національний авіаційний університет. – Київ. 2007

Дисертацію присвячено обґрунтуванню теоретичних і методичних положень оцінки якості інвестиційної діяльності авіатранспортних підприємств. Розкрито зміст та наукове розуміння економічної сутності інвестиції та якості, визначено їх взаємозв’язок та місце у діяльності підприємства. Це надало змогу сформувати поняття якість інвестиційної діяльності. Також проведено класифікацію інвестиційних ресурсів, виділенні основні суб’єкти, об’єкти інвестування та напрямки залучення інвестиційних ресурсів.

Проведено аналіз авіатранспортних підприємств, як суб’єктів інвестування, виявлені основні напрямки та тенденції залучення інвестицій ними. Обґрунтовано, що лізингові схеми інвестування дозволять розвиватися як авіавиробникам, так і авіаперевізникам, і отримувати всім суб’єктам даної схеми позитивні результати. Проведено дослідження основних методик оцінки якості діяльності авіатранспортного підприємства.

Запропоновано формування інтегральної оцінки якості інвестиційної діяльності авіапідприємств, яка будується на основі категорій „якість інвестицій”, „якість процесу”, „якість результату”. Для інтегральної оцінки розглянуто структуру, яка дозволила декомпозитувати інтегральний показник оцінки якості інвестиційної діяльності на більш прості складові частини, що надало уявлення про ієрархічність елементів. На основі авіакомпанії були виділенні основні критерії, які впливають на якість інвестиційної діяльності. Для розрахунку комплексного показника оцінки якості інвестиційної діяльності запропоновано використовувати метод „експертних оцінок”. Обґрунтовано доцільність використання методики повних економічних результатів, при оцінюванні економічної ефективності інвестицій. Яка в свою чергу використовує реальну вартість компанії, не застосовує коефіцієнта дисконтування (який є суб’єктивним показником), що не призводе до знецінення інвестиційного проекту і збільшення строку окупності.

На основі запропонованих методичних підходів з оцінки якості інвестиційної діяльності запропоновані практичні рекомендації з оцінки інвестиційної діяльності на авіатранспортних підприємствах.



Ключові слова: інвестиції, якість, інвестиційна діяльність, ефективність інвестування, управління інвестиціями.

АННОТАЦИЯ

Пономарев А.В. Оценка качества инвестиционной деятельности авиатранспортных предприятий. – Рукопись.

Диссертация на соискание научной степени кандидата экономических наук по специальности 08.00.04 – экономика и управление предприятиями (экономика авиационного транспорта). – Национальный авиационный университет. – Киев, 2007

Диссертация посвящена обоснованию теоретических и методических положений оценки качества инвестиционной деятельности авиапредприятий. В ходе работы было определено, что понятие инвестиции трактуется разными учеными по-разному, в зависимости от направлений исследования, поэтому, по мнению автора, сформулировано понятие «инвестиций» более адаптированное к современным рыночным условиям в Украине. Проведена классификация инвестиций, субъектов и объектов инвестирования. Рассмотрены и систематизированы основные подходы к управлению инвестиционными ресурсами на предприятии.

Проанализировав подходы к оценке эффективности инвестиционной деятельности, автором был сделан вывод, что основное внимание всеми учеными и практиками уделяется экономической оценке, из-за чего не учитываются другие влияющие критерии, что снижает качество инвестиций. Потому была рассмотрена категория «качество» и ее взаимосвязь с инвестиционной деятельностью и основным бизнес-процессом. Исследования показали что экономическую сущность категории «качества» более целесообразно рассматривать в разрезе процессного подхода. Была построенная развернутая схема прохождения трех основных процессов на предприятии (инвестиционного, менеджмента качества и бизнес-процесса), показана их взаимосвязь. Такой подход позволил дать определение понятиям «качество инвестиций» и «качество инвестиционной деятельности», что расширило понятийный аппарат теории инвестиций.

Для анализа авиатранспортной отросли в преломлении качества инвестиций автором была рассмотрена структура авиатранспортной отросли, и выделено, что центром («ядром») является авиакомпания, а окружающие ее составляющие - дополнительными или сопутствующими. Были определены основные формы и направления вложения инвестиционных ресурсов в авиатранспортные предприятия.

Критический анализ опыта инвестирования отечественных и зарубежных авиакомпаний и аэропортов показал, что происходит переход от инвестирования государством данных предприятий к инвестированию коммерческими организациями, иностранными правительствами, банками и другими частными инвесторами.

Исследования предприятий управления воздушным движением (УВД) – показало, что для развития данных предприятий, уменьшения задержек рейсов а также увеличения безопасности воздушного движения, практически все зарубежные компании УВД были корпоратизированы, что позволило привлечь инвесторов на данные предприятии.

Анализ показал, что эффективной схемой для привлечения инвестиций и развития, как авиастроительных предприятий, так и авиакомпаний, являются лизинговые схемы, т.е. создание специализированных лизинговых компаний.

Выделены основные методики формирования показателей качества на авиатранспортных предприятиях, так же представлены критерии качества инвестиций при создании новых авиатранспортных предприятий.

Благодаря проведенному анализу автором были указаны основные составляющие оценки качества инвестиционной деятельности авиапредприятия. Для внедрения системы оценки качества инвестиционной деятельности автором была разработана интегральная оценка качества инвестиционной деятельности авиапредприятий, которая формируется на основе суммирование каждой составляющей умноженной на весовой коэффициент. Сформирована интервально-качественная шкала качества инвестиционной деятельности авиатранспортного предприятия и были выделены следующие виды качества: критическое, гранично-допустимое, адаптированное и абсолютное качество. Автором была предложена новая методика оценки экономической эффективности инвестиционной деятельности без использования методики дисконтирования.

На основе предложенных методических подходов к оценке качества инвестиционной деятельности авиатранспортных предприятий предложены рекомендации по управлению качеством инвестиционной деятельности.

Ключевые слова: инвестиции, качество, инвестиционная деятельность, эффективность инвестирования, управление инвестициями.
ANNOTATION
Ponomaryov O.V. Estimation of quality of investment activity of air enterprises. -Manuscript.

Dissertation on the receipt of scientific degree of candidate of economic sciences after speciality 08.00.04 is economy and management by enterprises (economy of aviation transport).- National aviation university. - Kiev. 2007

Dissertation is devoted ground theoretical and methodical positions of estimation of quality of investment activity of air enterprises. Maintenance and scientific understanding of economic essence of investment is exposed, quality is certain their intercommunication and place in activity of enterprise. It gave possibility to form a concept quality of investment activity. Classification of investment resources is also conducted, selection basic subjects, objects of investing and directions of bringing in of investment resources.

The analysis of air enterprises is conducted, as subjects of investing, exposed basic directions and tendencies of bringing in of investments by them. Ground that the leasing charts of investing will allow to develop both air to the producers and to the air ferrymen, and to get positive results to all subjects of this chart. Research of basic methods of estimation of quality of activity of air enterprise is conducted.

Forming of integral estimation of quality of investment activity of air enterprises, which is built on the basis of categories, is offered „quality of investments”, „quality of process”, „quality of result”. For integral estimation a structure which allowed the decomposition integral index of estimation of quality of investment activity on more simple component parts is considered, that gave the picture of hierarchical of elements. On the basis of airline were selection basic criteria which influence on quality of investment activity. For the calculation of complex index of estimation of quality of investment activity it is suggested to use a method „expert estimations”. Ground expedience of the use of method of complete economic results, at estimation of economic efficiency of investments. Which uses the real cost of company, does not apply a discount (which is a subjective index) factor, that not leads to depreciation of investment project and increase term of recoupment.

On the basis of offered methodical approaches from estimation of quality of investment activity the offered practical recommendations from estimation of investment activity on air enterprises.



Keywords: investments, quality, investment activity, efficiency of investing, management by investments.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет