Українська мова ( з комп'ютерною презентацією) 5 клас учитель української мови та літератури К. В. Свистун



Дата27.06.2016
өлшемі97 Kb.
#160244
Українська мова


( з комп'ютерною презентацією)

5 клас
учитель

української мови та літератури

К.В. Свистун
2013 р.

ТЕМА „Вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом”
МЕТА: повторити і поглибити знання про вживання апострофа

в українській мові; формувати вміння писати слова з

апострофом відповідно до орфографічних норм,

визначати вивчені орфограми у словах, обґрунтовувати

їх ; удосконалювати вміння вимовляти слова з апострофом

відповідно до орфоепічних норм; виробляти правописну

пильність;

розвивати орфографічну грамотність ; вміння чітко

відповідати на запитання; виховувати любов до рідної мови,

краю , землі.
ОБЛАДНАННЯ : комп'ютер, підручник, картки.

ТИП УРОКУ : урок вивчення нового матеріалу ( урок-пошук)

Методи та прийоми: робота в парах, редагування, дослідження, робота з підручником, словникова робота, творча робота, лінгвістична гра «Квіточка-хитринка»
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

Орієнтація. Емоційна готовність учнів до уроку. --Погляньте один на одного і подаруйте посмішку. Побажайте успіху.

ІІ.Мотивація навчальної діяльності.


  • Сьогодні я розпочну урок невеличкою історією-казкою. (Слайд 1 )

…В одному селі , на околиці, жила багатодітна сім'я. Будинок у них був великий , просторий. Кожна дитина мала свою кімнату, тримала її в чистоті, адже мама привчала діток ще змалку до порядку. Жили вони всі дружно, вели господарство. Діти ходили в школу, а у вільний час у всьому допомагали батькам. Росли вони чемними, ввічливими, добрими. Та був у цій сім'ї найменшенький, мізинчик. Любили його дуже і мама Орфографія, і тато Алфавіт, і брати, і сестри Звуки і Букви. А він ріс примхливим і загадковим. Частенько , граючись, міг заховатися так, що шукати приходилося його довго.


  • Діти, як зовуть цього мізинчика? (Апостроф)

  • А що таке орфографія? ( розділ мови про правильне написання слів)

  • Яка орфограм у слові „сім'я” ? ( апостроф)

  • Поставте питання до слова „апостроф” і визначте , яка це частина мови. (іменник)

  • Визначте рід.( чол..)

  • Спробуйте уявити апостроф в образі людини ( чоловіка, дідуся, хлопчика). На якого літературного героя він схожий і чому?

Сьогодні Апостроф знову вирішив погратися зі своїми рідним у піжмурки.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

- я думаю, ми допоможемо родині відшукати мізинчика і ви з ним потоваришуєте.

Відкрийте свої зошити і запишіть дату ( на дошці) і тему уроку ( слайд 1)– вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом.

--А які завдання перед вами на уроці?



з а в д а н н я : ( Слайд 2)

  • Правильно писати і вимовляти слова з апострофом

  • Виправляти помилки, обґрунтовувати написання відповідним правилом

  • Складати речення і мікротексти зі словами з апострофом


Вивчення орфографічних правил є особливо важливим для вироблення грамотного письма. Щоб навчитися правильно писати, треба наполегливо працювати. Ви повинні пам’ятати, що грамотне письмо, правильне мовлення - важливі фактори освіченості людини.

Акад. Щерба писав: «Безграмотне писання читати трудно, ніби їдеш у таратайці мерзлою дорогою».

----Тож прагніть, щоб ваше писання не викликало таких асоціацій..
(на дошці) Нашим девізом будуть слова : Усе , що робиш , треба робити добре(Ф.Бекон).
- Оцінювати будете себе самі, заповнюючи Картки самооцінювання

( кожен учень отримує Картку)


з/п

Вид роботи

Бал

1

Вирішення проблем




2

Взаємодиктант




3

Речення




4

Виписати слова




5

Я – редактор”




6

Дослідження




7

Створення тексту




8

Діряві” слова




9

Квіточка-хитринка”




10

Тести




Загальний результат




За правильно виконане завдання ставите 1 бал, якщо є недоліки - 0 балів.

- Будемо критичними і чесними.



ІV . ПІЗНАВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ

  1. Проблемно-пошукова робота

Вивчення теоретичного матеріалу

- Діти, ви повинні постаратися бути зібраними, уважними, зосередженими, щоб виконати всі завдання.

Розпочнемо пошук Апострофа?( так)

Хочу попередити, що не відразу вдасться вам його знайти, зуcтрічатимуться на вашому шляху безліч перешкод.



А перешкодами будуть проблеми, які ви успішно повинні вирішити, інакше Апострофа не знайдете.

( проблеми записані на дошці)

1 проблема- після яких букв пишеться апостроф?
(слайд 3) - Прочитайте слова , вимовте звуки , після яких стоїть апостроф. Простежте , за допомогою яких органів вони утворюються . ( губи)

- Як вони називаються? (губні)

- А ще після якого звука ? ( к, р)

- Перед якими буквами пишеться апостроф? ( перед Я,Ю,Є,Ї)



Риб'ячий

П’ятниця

Солов'ї Лук'ян сузір′я

Сім'єю

торф'яний

  • Сформулюйте перше правило .


2 проблема – чи завжди після Б,П,В,М,Ф перед Я,Ю,Є,Ї пишеться

апостроф?

(слайд 4) - Прочитайте слова свято

цвях кам’яний

черв'як


  • Чи є різниця у вимові ?

  • А які звуки знаходяться перед губними у цих словах?

  • Зробіть висновок.


3 проблема – чи завжди після Р пишеться апостроф?
( на дошці) - Запишіть фонетичною транскрипцією слова:

буряк [б у р′ а к]

бур'ян [ б у р й а н ]

- Вимовте. Чи чуємо роздільну вимову? У якому слові? (бур’ян)

- Сформулюйте наступне правило.

( апостроф пишемо після Р , якщо вимовляємо роздільно і твердо , а коли Я,Ю,Є позначають м′якість Р , то не пишемо. Ї не позначає м′якості , тому перед Ї завжди пишемо апостроф)
4 проблема – чи може апостроф уживатися в іншій частині слова ,

не в корені ?



( на дошці)

  • Розберіть за будовою слова ПІД'ЇЗД , ОБ’ЯВА

  • Простежте , якими буквами закінчуються префікси ? (приголосними)

  • Зробіть висновок.




  1. Робота з підручником

с.137- Уважно прочитайте і скажіть , чи ми нічого не пропустили?

( діти повинні побачити, що апостроф не пишеться перед буквосполученням ЙО: серйозний, бульйон та ін..)

Отже, проблеми розв′язали, а Апострофа так і не знайшли. Мабуть , правила , які сформулювали, потрібно закріпити практичними завданнями. А завдання – це „пастки”, які приготував нам Апостроф.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК

Тож вперед, не зупиняємося !

  • І працюємо в парах.

Повторіть один одному правила вживання апострофа і почнемо його шукати .


  1. пастка”– взаємодиктант

  • Кожен із вас отримає аркуш із словами. Спочатку диктує один із пари свої слова , а потім навпаки. Після написання обміняєтесь зошитами і перевірите.

У Картку виставляєте собі кількість балів за це завдання .

Сім′я п’єса

В’юни Прясти

Черв′як мавпячий

буряк В′ячеслав


  1. завдання – речення

- Складіть по одному реченню зі словами 1- з першим , 2- з останнім словом із свого диктанту( сім′я, В′ячеслав).

- Назвіть граматичну основу в ньому і визначте , яке воно за будовою.

Оцініть себе і відмітьте у Картці.


  1. завдання - увага : екран!

(слайд 5) Випишіть слова : один із пари – з апострофом , 2 – без апострофа

Верхів..я, п..єдестал, присв..ята, пір...я,тьм..яний, довір..я, мавп..ячий, Прип..ять, , мор..як, повітр..я.

Поясніть уживання апострофа.


А зараз проведіть самоперевірку

слайд 6) Верхів’я, п’єдестал, присвята, пір’я,тьмяний, довір’я, мавпячий, Прип’ять, , моряк, повітря.


  1. завдання – „ Я – редактор”

  • Уявіть себе редактором нашої районної газети.

  • Як вона називається ?

  • До якого стилю мовлення належить газета?

( слайд 7)

- Вам принесли текст , щоб ви надрукували в газеті. Але спочатку треба перевірити, чи немає в ньому помилок у словах на вживання апострофа і здати до друку.

Виконуємо за варіантами ( І в- 1,2,3 слова, ІІ в.- 4,5,6.)
Самоперевірка -- слайд 7 ( друга половина)


  1. завдання – дослідження

( слайд 9)

  • Запишіть слова фонетичною транскрипцією.

  • Визначте кількість букв і звуків у цих словах.

  • Дослідіть, як вимовляються приголосні звуки перед Я, Ю,Є.

  • Чи впливає апостроф на кількість звуків у словах?

  • Як позначається це на письмі?



Знову працюємо в парах ( один учень записує перше слово, інший – друге)

Зяблик – з′ясувати бурячок – бур′янець мавпячий – п’ятий
Свято – в’яне духмяний - м′ята
Аналіз слів учнями. Обмін зошитами. Взаємоперевірка.

-Тепер вас чекає творча робота



  1. завдання – створення тексту ( усно) ( слайд 10)

  • Скласти текст за картиною із поданими словами:верхів’я, пам’ять, свято, м’яка, з’явилися, м’ята, прив’ялі, полум’я.

  • А що таке текст ?

  • Які є тексти?

  • А стилі мовлення ?

  • Стиль вашого тексту?

Оцініть свою роль у створенні тексту і відмітьте у Картці.

(На верхів’ях гір ще лежить сніг. Це – пам'ять про зиму. А долина прибралася немов на свято. М’яка трава вкрила все навкруг. З’явилися червоні та рожеві квіти. Зацвіла пахуча м’ята. Прив’ялі листочки стогнуть під поваленим деревом. А небо - ніби полум’я.)
-Вирішив якось Апостроф помандрувати, щоб краще пізнати світ.

То в Гайок речень забіжить, то на Галявині слів затримається. Весело було йому.

Та ось… на його шляху зустрівся дрімучий і густий Текст. Заблукав Апостроф у ньому : майже кожне Слово кликало хлопчика до себе, манило. А він , розгублений, ніяк не міг зрозуміти, до якого Слова йому пристати. Сів на пеньочку і гірко заплакав…


  • Діти, давайте йому допоможемо.


( слайд 11) 7 завдання – „діряві” слова


  • Назвати по черзі слово з „діркою” і пояснити , керуючись правилом, чи потрібно ставити апостроф.

Пояснюєте правильно- ставите 1б, неправильно- 0балів.
Біжить, петляє в..юнка стежка. Ось і зарості терну. Здал..я бачу, що верхівки чагарників аж сині від р..ясних дощів. Саме пора збирати їх. Післ..я морозу вони пом..якшали, стали приємні на смак. Знизу плодів обмаль, найбільше їх на верхівках. Трапл..яються прив..ялі, так самі і прос..яться, щоб їх хтось з..їв.


( слайд 12) 9 завдання – „Квіточка-хитринка” ( конкурс кмітливих)
- Вписати в пелюсточки квіточки відповіді на питання , що складаються із чотирьох букв і відгадати хитринку Апострофа, яка знаходиться в одній із пелюсток.

( на дошці)

1.Група близьких родичів , що проживають разом (сім′я)

2.Запашна лікарська рослина( м’ята)

3.Що не можна вживати у піст( м′ясо)

4.Частина стопи (п’ята).

5.Частина голови (тім′я).

6. Вбрання священника( ряса).


  • Хто відшукав хитринку? ( ряса)

  • В якій вона пелюсточці?


Квіточка-хитринка



VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Бесіда.

- Чи виконали ми всі завдання , поставлені на початку уроку?

- Яку орфограму вивчили?


2.„Відкритий мікрофон”

-Продовжити думку „ Сьогодні на уроці я …” ( дізнався…, навчився..)



3.. Тести ( запасний варіант)

1. Позначте рядок, у якому всі слова пишуться з апострофом.

А. Пір..їнка, щаст..я, моркв..яний, слов..яни.



Б. Міжгір..я, подвір..я, любов..ю, Лук..ян.

В. Під..їзд, св…ято, пам..ять, сім..я.

Г. Зв..язок, тьм..яний, реп..яхи, порядок.
2.Укажіть, у якому рядку всі слова пишуться без апострофа.

А. Цв..ях, св…ято, черв..як, бур..як.

Б. Пор..ядок, мавп..ячий, солов..їний, в..ється.

В.Підгір..я, в..язка, р..яска, зор..я.



Г.Р..яст, духм..яний, гар..ячий, повітр..я.
4.Оцінки за урок.

Самооцінка.


VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.Вивчити правило с.137.

2.Виконати вправу 322.

3.Скласти кросворд з ключовим словом „Апостроф” ( умова : у відповідях мають бути слова з апострофом) .

4. Якщо ви потоваришували з Апострофом , напишіть йому листа.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет