Бердешова Ұлбосын Саменқызы Ақтөбе облысы Байғанин ауданы Жаңатаң орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәндерінің мұғалімі



Дата20.06.2016
өлшемі33.21 Kb.
#149252
түріСабақ
Бердешова Ұлбосын Саменқызы
Ақтөбе облысы

Байғанин ауданы

Жаңатаң орта мектебінің

қазақ тілі мен әдебиеті пәндерінің мұғалімі

Қазақ әдебиеті

5-класс

Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин

«Өзен»

Сабақтың мақсаты: білімділік-оқушыларға Ыбырай өмірі мен шығармашылығынан мәлімет беру, өлеңнің мазмұнын меңгерту арқылы табиғаттағы, адам өміріндегі атқарар жүгін таныту, , идеясын ашу, мәнерлеп көркем оқи білуге баулу;

дамытушылық-тіл дамыту, танымдық қабілетерін жетілдіру, шығарманың эстетикалық мәнін түсінуге, шапшаңдыққа, тапқырлыққа, өз ойларын әдеби тілмен жетілдіруге төселдіру; тәрбиелік-адам өміріне жарап жатқан өзеннің пайдасын білуге, оны қорғауға баулу, табиғатты сүюге, қоршаған ортаға құрметпен қарауға, еңбексүйгіштікке, туған жерін, елін құрметтеуге тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, бес жолды өлең стратегиясы, РАФТ стратегиясы, топтастыру, өлең құрылысына талдау, шығармашылық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, салыстыру, сипаттау.
Түрі: жаңа сабақ
Көрнекілігі: слайдтар, Махамбет,Ыбырай суреттері, кестелер, перфокарта, карта, табиғат көріністері, өзен суреттері
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, тарих, география

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі

-Әрбір адам

-Туысым, досым, жұрағат

-Әрбір сабақ

-Үйрену, ұғу, ұлағат

-Әрбір ісім

-Тірлік, тірек, адамдық

-Әрбір сөзім

-Шындық, бірлік, адалдық

Психологиялық әзірлік

Оқушылар бір-біріне тілек айтады


ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

Махамбет Өтемісұлы

1.«Қызғыш құс» өлеңін жатқа айту

2.РАФТ стратегиясы бойынша

«Ерлігіңіз бен есіміңіз мәңгі есімізде сақталады»

Махамбетке хат жазу



ІІІ.Үй тапсырмасын қорытындылау

«Бес жолды өлең» стратегиясы

1.Зат есім

2.Сын есім

3.Етістік

4.Синоним

5.Түйінді сөз



Қызығушылықты ояту

1.»Кел, бабалар, оқылық!» өлеңінің авторы кім?

2.Қазақ даласында тұңғыш мектеп ашқан кім? Секілді сұрақтар беріледі.

ІҮ. Жаңа сабақ

Ыбырай Алтынсарин



«Өзен»

1.Оқушыларға Ыбырай Алтынсарин өмірі мен шығармашылығы туралы мағлұмат беру.

2.«Өзен» өлеңін мәнерлеп оқып, мазмұнын ашу.

3.Слайдтан өзендерді, Жем өзенін көрсету.

4.Жем өзенінің бастау алып жатқан жері Мұғалжар тауын картадан көрсету.

Ү.Кітап-досың, ақылшың

І.Өлеңді мәнерлеп оқу.

2.Өлеңді неше бөлікке бөлуге болады?

3.Әр бөліміне не деп ат қояр едіңдер?



ҮІ.Сөздер сырына саяхат

өксіген-шөлдеген

қынарда-жағасында

жай-орын


жанабында-жанында, маңында

дерт-ауру



ҮІІ.Талдау - табыс кілті

Өлеңге кешенді әдеби талдау жасау.



өлеңнің тақырыбы

Өзен

идеясы

табиғатты суреттеу,

судың тіршіліктегі маңызы



өлең шумағы

4

тармақ

18

бунақ

3

буын саны

11

ұйқас

қара өлең ұйқасы

Ұшқыр ойдан, ұтымды жауап.

Өзен-көлдердің адам өміріндегі маңызы қандай?

Пайдасы туралы не айтар едің?
ІХ. Халық айтса, қалт айтпайды.

Су туралы қандай мақал-мәтелдер білеміз?



Х. РАФТ стратегиясы

Р-оқушы


А-сынып

Ф-ойтолғау

Т-Су-тіршілік көзі
ХІ.Қорытындылау
педогог ақын


аудармашы жазушы



балалар әдебиетінің

атасы қоғам

қайраткері


ХІІ.Үйге тапсырма.

1.Өлеңді жаттау



2.Н.Назарбаевтың «Қазақстан – жасыл жиекті, мөлдір сулы өлкеге айналуы тиіс»,-деп Қазақстан 2030 бағдарламасында айтқандай өз жеріңді көркейтуге қандай үлес қосар едің?
ХІІІ.Еңбек түбі- зейнет

ХІҮ. Бағалау

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет