Бөлім Химиялық реакциядағы энергиямен танысу Педагогтың аты-жөні



Дата13.04.2024
өлшемі50.05 Kb.
#498616
кмж 8 Lesson study1


Бөлім

Химиялық реакциядағы энергиямен танысу

Педагогтың аты-жөні

Түгелбай Күлмән

Күні

30.11.23

Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы



§22. Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар. Химиялық реакциялардың жылу эффектісі
№4 зертханалық тәжірибе «Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.1.3 -экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін білу
8.3.1.4 –әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсіну

Сабақтың мақсаты



Экзотермиялық реакциялар мен эндотермиялық реакцияларды ажырата алады.
Әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсіндіре алады.

Бағалау критерииі

1. Тәжірибе жасау барысында қорытынды жасай отырып, термохимиялық теңдеудің типтерін ажыратады.
2. Әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсіндіреді.



Сабақтың кезеңі/ уақыты



Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы ( 10мин )
2 мин
8 мин

1.Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық ахуал орнату,
Үй тапсырмасын «Сұрағы мен сыйлығы бар қорапша» әдісімен сұрау
1. Отынның қанша күйі бар?
2.Қатты отынның түрлерін ата?
3.Сұйық отынның қандай түрлерін білесің?
4.Жану реакциясы дегеніміз не?
5.Меншікті жану жылуы дегеніміз не?
6.Оксидтер дегеніміз не?
7. Жылыжәй эффектісін тудыратын газдарды атаңыз?
8. Жылыжәй эффектісі дегеніміз не?
Мақсаты: алдыңғы тақырыпты еске түсіріп, жаңа сабақпен байланысын айқындау.
1-топ экзотермиялық реакция
2-топ эндотермиялық реакция
3-топ жылу эффкектісі



Оқушылар өздері таңдап алған қима қағаздар арқылы
сұрақтарға жауап береді және топқа бірігеді.






қима қағаздар












Ортасы (30мин)
3 мин


12 мин


3 мин

6 мин

5 мин

1-мин



«Төрт сурет, бір сөйлем» әдісі арқылы тақырыпты ашу.
Интербелсенді тақтада тақырыпқа байланысты суреттер көрсетіледі.
Топтық жұмыс №4 зертханалық тәжірибе «Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар»
1-Тапсырма Зертханалық тәжірибе

  1. техникалық қауіпсіздік ережесін еске түсіреді.

  2. Үш топ бірдей тапсырма орындайды.

  3. Әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсіндіреді.

2-Тапсырма.
Жұптық жұмыс «сСәйкестендіру »
Реакциялардың қайсысы эндотермиялық, қайсысы экзотермиялық екенін «+» белгісімен көрсетіңіз.

Термохимиялық теңдеулер

Экзотер
миялық

эндотермиялық

CH 4+2O2=CO2+2H2O+892кДж







H2 + J2↔ 2HJ – 50кДж







4Al+3O2= 2Al2 O 3+3282 кДж







2H 2O = 2 H2 +O2 -571.6 кДж







Сабақ мақсатына оралу.
3-Тапсырма жеке жұмыс.
Тест тапсырмасы:
1.Реакция барысында жылу және жарық бөле жүретін химиялық реакциялар ….. Деп аталады
а) ыдырау; б) жану; в) эндотермиялық; г) экзотермиялық
2. Эндотермиялық реакцияларды көрсетіңіз?
а) С(қ) + O2(г) = СO2(г) + 394 кДж
б)СH4(г) + 2 O2(г) = СO2(г) + 2 H2О(с) + 890 кДж
в) Н2 + I2 = 2HI – 52 кДж
г) 3Fe + O2 = Fe3O4 + 118 кДж
3.Химиялық реакцияның жылу эффектісін .......деп аталатын кұралмен өдшейді.
а) волтметр б) калориметр в) термометр г) амперметр
4.Реакцияның жылу эффектісі дегеніміз не?
а) сіңірілетін жылу мөлшеріб) бөлінетін жылу мөлшерів) в) бөлінетін және сіңірілетін жылу мөлшері г)жану жылуы
5. Жылу эффектысінің шамасы мына факторға тәуелді емес:
а) температурағаб) рагенттер мен өнімдердің табиңатына
в)қысымға г) рагенттер мен өнімдердің агрегаттық күйіне
6,1 моль азот оттекте жанғанда 180 кДж жылу сіңіретін болса.
2 млдь азот жанғанда неше кДж жылу сіңіреді?
а) 360 б) 190 в) 180 г) 260
4-Тапсырма Сабақты бекіту
Кестені толтыр: артады немесе кемиді деп толтыр

Берілген сурет

Термохимиялық реакцияның аталуы

Темпера
тура өзгерісі

Энергия өзгерісі























Сабақ мақсатына оралу.



Сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтайды

Көршілес оқушылармен алмасып тексереді


.


1-тапсырма
Критериилер :
1.Техникалық қауіпсіздік ережесін сақтай отырып, тәжірибе жасайды.
2.Тәжірибе қорытындысын жазады.


2-тапсырма
Дескриптор :
Әр дұрыс жауапқа 0,5 балл(Барлығы 2 балл )
1.Эндотермиялық реакцияны дұрыс көрсетеді.
2.Экзотермиялық реакцияны дұрыс көрсетеді.
Дескриптор :
Әр дұрыс жауапқа 1-балл
Барлығы 6-балл


Дескриптор :
Әр дұрыс жауапқа 1-балл
Барлығы 2 балл



Слайд
Слайд

Сабақ соңы (5 мин)


3 мин

Кері байланыс
“Аяқталмаған сөйлемдер” Бүгін мен.............................. білдім ………......................... қызықты болды. ............................................. қиын болды. Мені....................................... таң қалдырды. Сабақ менің өміріме............................................ берді




Сабақ барысындағы жалпы балл саны : 10-балл


2мин

Үйге тапсырма:
Жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсері туралы видеоролик немесе презентация жасап келу
23-тақырыпты оқу


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Саралау: Оқушылардың тақырыпты теориялық және практикалық тұрғыдан жеңіл түрде толық меңгеруі үшін мына тәсілдерді пайдаландым:
1.Төрт сурет ,бір сөйлем әдісімен тақырыпты ашуда оқушылардың танымдық қабілетін сараладым.
2.Зертханалық жұмыс жасап оқушының зерттеушілік дағдысын сараладым.
3. Тест жұмыс арқылы оқушы білімін сараладым.



Сабақ өн бойында оқушыларды алға жетелеу мақсатымда, мадақтап, қолдап отырдым. Оларды дескриптор бойынша бағаладым




Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?









Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет