ГОДИШЕН ДОКЛАД
за
наблюдение на изпълнението на
Общински план за развитие 2007 – 2013 г. на Община Свиленград през 2010 година
Свиленград
2011г.
Общинският план за развитие на Община Свиленград е изготвен съгласно изискванията на чл.14 от Закона за регионалното развитие (обн., ДВ, бр. 14 от 20.02.2004 г., в сила от 20.02.2004 г), Наредбата по чл.19 и Методическите указания на МРРБ. Той е вид стратегически документ, целящ извеждането на специфичните водещи фактори за развитие на общината, с цел оптимизиране на териториалното използване и включването на широк кръг от други дейности, които имат ясна социално-икономическа, културна и екологична идентичност.
Годишният доклад за наблюдение изпълнението на Общинския план за развитие на община Свиленград е разработен в изпълнение на разпоредбите на Закона за регионално развитие, Правилника за прилагане на ЗРР, и приетите приоритети и изпълнените мерки, заложени в Общински план за развитие 2007 – 2013г.
Изпълнението на мерките през 2010 г. по планираните приоритети, заложени в Общинския план за развитие 2007 – 2013 е следното:
Приоритет 1. СТИМУЛИРАНЕ НА ИНТЕНЗИВНОТО ИКОНОМИЧЕСКО РАЗВИТИЕ
Цел 1 : Подобряване на бизнес средата и насърчаване на предприемачеството
Мярка 2 Насърчаване на бизнеса и привличане на нови инвеститори
- Усъвършенстване на услугите в Бизнес център- Свиленград се предоставя информация и се консултират гражданите и бизнеса за възможностите за финансиране по Европейски програми и фондове.
- Независимо от измененията в ЗМДТ не са променени данъчните ставки и са приети с решение на Общински съвет- Свиленград преференциални условия за учредяване на право за строеж за изграждане на ВЕИ.
- В периода 11 – 16 май община Свиленград участва в Международен пролетен панаир 2010 БИЗНЕСЪТ СРЕЩА БИЗНЕСА в гр.Пловдив, където бяха презентирани възможностите за бизнес развитие в региона чрез създадената индустриална зона. Община Свиленград имаше възможност да се включи и в организираната Българо-турска кооперационна борса - срещи на турски фирми от зоната на Истанбул, Одрин и Текирдаг с потенциални български партньори.
- През 2010 г. са предоставени на концесия голяма част от водоемите на територията на общината.
- Финансово подпомагане на МБАЛ - Свиленград за ремонт и поддръжка на сградния фонд.
- При реализацията на проект “По-добри услуги, по-доволни граждани”, финансиран от Оперативна програма “Административен капацитет, съфинансирана от ЕС чрез Европейски социален фонд, Приоритет 3.1. «Качествено административно обслужване и развитие на електронното управление», Бюджетна линия BG051PO002/08/3.1-02 се въведоха европейски стандарти по отношение на услугите предоставяни в Общинска администрация Свиленград. Общата цел на проекта е: „Подобряване качеството на административното обслужване и повишаване удовлетвореността на гражданите и бизнеса чрез по-бързо, спестяващо време и средства електронно административно обслужване в община Свиленград”.
- През 2007 г. община Свиленград кандидатства и спечели проект по програма ФАР “Развитие на индустриалните зони”. Проектът се координира от Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Към края на 2010 г. има частично изградена довеждаща инфраструктура на зоната. В момента община Свиленград подготвя институционална рамка, по която ще се управлява зоната. За доизграждане на инфраструктурата вътре в зоната и управлението на обособените терени ще са необходими средства, които ще се осигурят от вече заявили интерес частни инвеститори. Към момента разположението на терените в зоната е на фаза идейна, като се предвижда обособяване на терени за складови бази, за производствени нужди, хипермаркети, логистичен център и др.
Приоритет 2. РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКОТО И ГОРСКОТО СТОПАНСТВО. СЪЖИВЯВАНЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ.
Цел 1 : Превръщане на селското стопанство в ефективен сектор на общинската икономика
Мярка 1 Оптимално използване на ресурсите
- През 2010 г. продължи реализацията на проект “Придобиване на умения и постигане на обществена активност на територията на потенциален МИГ в селските райони”, който приключи през януари 2011 г. Проектът е финансиран от Програма за развитие на селските райони 2007-2013 и е на обща стойност 185 481.30 лв. Постигнати резултати в процеса на изпълнение са:
-
Разработен профил на територията, на база на който е разработена Стратегия за местно развитие на територия „СВИЛЕНГРАД АРЕАЛ” 2011 – 2015.
-
Обучен екип, ангажиран в подготовката на стратегията за местно развитие
-
Проведени обучения за подхода ЛИДЕР
-
Проведени учебни посещения с цел обмен на опит с МИГ от Гърция
-
Сформиране на работни групи от заинтересованите страни
-
Проведени информационни събития
-
Отпечатани информационни материали
-
Регистрирана местна инициативна група.
- Извършен текущ ремонт – отстраняване аварии на поливни системи в села на територията на община Свиленград- Пъстрогор, Младиново, Кап. Андреево, Студена, Костур, Мустрак, на обща стойност 47 186,58 лв.
- Пазарът на земята е стимулиран чрез предоставяне за ползване на терени на частни земеделски стопани на преференциални цени.
Мярка 2 Подобряване на организацията и качеството на човешките ресурси в аграрния сектор
- Дейността на Бизнес център– Свиленград за подпомагане, консултации, запознаване с възможностите на структурните фондове, европейски стандарти и изисквания на ЕС на производителите и търговците на селскостопанска продукция.
Мярка 4 Лесовъдство
- През 2010 г е приета от Общински съвет-Свиленград Наредба №22 за стопанисване и управление на горски фонд и такси за странични ползвания на горите и земите от ГФ.
- Спазване на програмата, одобрена ведно с действащия Лесоустройствен план – 2014.
Приоритет 3. РАЗВИТИЕ И УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА ИНФРАСТРУКТУРАТА
Цел 1 : Доразвиване и усъвършенстване на транспортната инфраструктура
Мярка 2 Подобряване на пътната мрежа
- Извършени са ремонти, както следва:
-
Път IV 80803 Сива река – Мезек – Ново село
-
Път IV 55807 Свиленград – Момково
-
Път IV 55055 Сладун – Студена – Д. Могила
-
Път IV 55053 Райкова могила – Мустрак
-
Път IV 55047 /Свиленград – Райкова могила/ - Димитровче
-
Път IV 55057 Мустрак – Равна гора
-
Път IV 80084 /Свиленград – К.Андреево/ - Генералово
-
Път IV 80085 /Свиленград – К.Андреево/ - Чернодъб
-
Път IV 76017 Младиново – Костур
-
Път IV 55051 /Щит – Сладун/ - Михалич
Общата стойност на дейностите за реконструкция на пътната мрежа възлиза на 195 900 лв., като средствата са целева субсидия за капиталови разходи.
- През 2010 г. е извършен основен ремонт на част от уличната мрежа в кв. „Гебран” - гр. Свиленград , със собствени средства и от облигационен заем .
- Община Свиленград има разработен и подаден проект „Подобряване социалната инфраструктура в Община Свиленград” към Програма за развитие на селските райони 2007-2013 по мярка 321 „Основни услуги за населението и икономиката в селските райони”. Поддейност към този проект е Реконструкция на път в с.Мезек от о.т.8 до о.т.42. Тази дейност представлява възстановяване на пътната настилка след изграждане на канализационната и реконструкция на водопроводната мрежа, с цел подобрение на технико-експлоатационните качества на пътната настилка на главната улица в с.Мезек между осови точки 8 и 42. През 2010 г. в тази връзка има извършено работно проектиране.
- През 2010 г. започна рехабилитация на улици в Централна градска част със средства от облигационен заем. Извършените ремонтни работи към края на 2010 г. са на стойност 661 955 лв.
Мярка 3 Оптимизация на транспорта и локалната инфраструктура
- Допълнителни над 70 паркоместа ще бъдат обособени в Свиленград след ремонта и разширението на улиците и площадите в Централна градска част.
- Прилежащите тротоари на рехабилитираните улиците в Централна градска част са скосени и достъпни за хора с увреждания.
Цел 2 : Развитие на водоснабдителната и канализационна мрежа
Мярка 1 Подобряване на състоянието на водопроводната и канализационна мрежа
- Извършена реконструкция на водопроводна мрежа в Централна градска част на стойност 2 886 237 лв. – средства от облигационен заем.
- Изграждане на ВиК инфраструктура на път II -55 „Голямата звезда – Младиново – Свиленград”.
- През 2010 г. Община Свиленград има разработен и подаден проект „Подобряване социалната инфраструктура в Община Свиленград” към Програма за развитие на селските райони 2007-2013 по мярка 321 „Основни услуги за населението и икономиката в селските райони”. Една от дейностите по проекта е Изграждане на канализация и подмяна на водопровод с. Мезек.
- Извършени са проучвателни работи за В и К с. Студена.
Цел 3 : Обновяване и доразвитие на енергийната и комуникационната инфраструктура
Мярка 1 Подобряване енергийната ефективност
- Изграждането на газопреносната мрежа стартира през 2010 г. Предвидено е градът да бъде обхванат от два основни пръстена, което гарантира качествено и без прекъсване снабдяване на потребителите с природен газ. Официален старт на газификацията на Свиленград бе даден на 5 Октомври 2010 г. - Празника на града. Проектът е реализиран на база новаторското за страната публично-частно партньорство. Разпределителната мрежа изградена до момента в града надхвърля 20 км. 600 са отклоненията към домакинства. 7 са газифицираните обществени сгради: Общинска администрация, ЦДГ „Слънце”, ОДЗ „Зорница”, ЦДГ „Радост”, ЦДГ „Снежанка”, ОУ „Иван Вазов”, Дневен център за социални грижи, МБАЛ Свиленград. През 2010 г. е направено работно проектиране за газификация на СОУ „Д-р Петър Берон” и НЧ „Просвета – 1870”.
- През 2010 г. са извършени проучвателни работи и е изготвен технически проект за „Изграждане на система за видеонаблюдение на обекти общинска собственост”, с който предстои да бъде кандидатствано.
Цел 4 : Подобряване жизнената среда на жителите на общината
Мярка 1 Запазване и обогатяване на флората в парковете
- Реализиран проект „Подобряване на жизнената среда в гр. Свиленград - чрез рехабилитация на обществени зелени площи” към Програма за развитие на селските райони по мярка 322 – Обновяване и развитие на населените места. По проекта бяха благоустроени 4 зелени площи: кв. Гебран; ул. Тодор Кирков; Сухата река; УПИ IV 1986 в кв.174 и е на общата стойност 1 065 288 лв. Общата цел на проекта е подобряване на жизнения стандарт и създаване на възможности за отдих и почивка на деца и възрастни чрез благоустрояване на зелените площи на територията на град Свиленград.
- Изготвен Анализ на състоянието на дървесните видове по улиците на ЦГЧ гр.Свиленград във връзка с благоустрояването им, въз основа на който започна подмяната на дървесните видове.
- Спечелени 2 проекта по програма Европейско териториално сътрудничество Гърция – България 2007-2013:
-
„Живот на пътя – Виса-Свиленград” за благоустрояване на зелени площи (кръстовища Автогара, Поликлиника, Петрол и подход към Р. Гърция) в гр. Свиленград;
-
„Трансгранична зона за отдих при река Марица /Свиленград/ и река Арда /Кастанес/” за оформяне на зелен пояс по ул. Крайречна.
- Приета е Програма за реализация на благоустройствени мероприятия върху обекти – общинска собственост, с участието на местното население. Финансираните проекти, подадени от граждани и местни общности по програмата, са 13 на обща стойност 19 168 лв.
- Към всяка нова благоустроена зелена площ е изградена и напоителна система.
Приоритет 4. УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ И ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА
Цел 1 : Подобряване качествата и опазване на околната среда
Мярка 1 Екологически мониторинг на околната среда и организационни дейности
- Проведени кампании за почистване територията на община Свиленград.
- Публикувани съобщения към гражданите за регламентирано депониране на строителни отпадъци.
- Проведени информационни кампании по проект „Възстановяване и опазване на ЗМ „Лозенски път” – влажна зона – находище на блатно кокиче и устойчиво ползване на биологични ресурси” , финансиран по ОП „Околна среда” 2007-2013.
Мярка 3 Управление на отпадъците
- Учредено е Регионално сдружение за управление на отпадъците на общините Харманли, Свиленград, Тополовград, Симеоновград, Любимец, Стамболово и Маджарово.
- Закупено е претоварно полуремарке за пресоване на битови отпадъци
- От месец април 2010 г. на подходящи места в града са разположени 63 броя съдове за разделно събиране: на хартия - сини контейнери, на пластмаса - жълти контейнери, на стъклени отпадъци - зелени контейнери. С въвеждането на тази система се очаква да бъдат събирани отделно максимално голяма част от изхвърляните хартиени, стъклени и пластмасови отпадъци. Според изчисленията на експертите, това ще доведе до намаление с около 30% на общото количество смет, която ще се извозва до регионалното депо в Харманли, и съответно до понижение на разходите по обезвреждането й.
- Има обявени места за домакинствата и сключени договори с фирми за събиране на масово-разпространени опасни отпадъци (луминесцентни лампи, батерии, акумулатори и др.).
Мярка 4 Екологосъобразно обезвреждане на отпадъците
- Поетапно закриване на съществуващи нерегламентирани сметища на територията на община Свиленград, които не са в съответствие с нормативните изисквания.
Мярка 5 Укрепване на административния капацитет на институциите, отговорни за управление на отпадъците
- Участие в обучения на специалистите в общинската администрация, ангажирани с прилагане на законодателството по управление на отпадъците /ежегодно/.
Мярка 7 Предпазване от рискове
- През 2010 г. Община Свиленград подаде проект “Да предотвратим наводненията заедно” по ОП „Регионално развитие”, Приоритетна ос 4: „Местно развитие и сътрудничество”, Oперация 4.1: „Дребномащабни местни инвестиции”, Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG161PO001/4.1-04/2010 „Подкрепа за дребномащабни мерки за предотвратяване на наводнения в 178 малки общини”. По проекта се предвижда да бъде почистено и разширено речното легло на река Марица с дължина 459 м в участъка й от стария до новия мост на гр.Свиленград ІІ етап.
- Община Свиленград има спечелен проект „Трансгранична зона за отдих при река Марица /Свиленград/ и река Арда /Кастанес/” по Програма за Европейско териториално сътрудничество Гърция – България 2007-2013. Основната дейност по проекта е предотвратяване на ерозията на р. Марица чрез залесяване на улица Крайречна.
Мярка 8 Опазване на биоразнообразието
- През 2010 г. продължи реализацията на проект „Възстановяване и опазване на ЗМ „Лозенски път” – влажна зона – находище на блатно кокиче и устойчиво ползване на биологични ресурси” , финансиран по ОП „Околна среда” 2007-2013.
Приоритет 5. ОПАЗВАНЕ НА КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКОТО НАСЛЕДСТВО. РАЗВИТИЕ НА КУЛТУРАТА, ИЗКУСТВОТО И ТУРИЗМА
Цел 1 : Създаване на туристически продукти и развитие на туризма в общината
Мярка 1 Планово и програмно осигуряване на развитието на туризма в общината
- Община Свиленград спечели проект „Валоризация и промотиране на стари бани в трансграничния регион” по Програма за Европейско териториално сътрудничество Гърция – България 2007-2013 с партньор и водеща организация община Димотика /Република Гърция/. Основната дейност е заснемане, проучване, консервация и реставрация на турска баня за арт галерия и информационен център.
- През 2010 г. в процес на разработка бе Стратегия за развитие на туризма в община Свиленград 2011-2016. Направен е анализ на общинския ресурсен потенциал и са изведени силните и слабите страни, възможностите и заплахите за развитие на туризма в община Свиленград. Въз основа на направения анализ са очертани визията, приоритетите и целите за устойчивото развитие на туризма в общината. В Стратегията са посочени и възможните източници за финансиране на набелязаните мерки и дейности. Предстои внасяне на стратегическия документ за разглеждане и одобрение от Общински съвет -Свиленград.
- Общинска администрация Свиленград е разработила Програма за развитие на читалищната дейност на територията на общината през 2011 г.
Мярка 2 Подобряване достъпа до информация. Промоция и реклама на туристически продукти
- Изработване на рекламни материали с цел увеличаване на туристопотока в общината:
-
Свиленград Исторически пътеводител, автор Божидар Димитров
-
Диплянка с.Мезек
-
Календар с изгледи от Общински исторически музей
-
Картички с изгледи от общината
-
Сувенири – ключодържатели, карти за игра, значки.
- Поставени са три броя рекламно-информационни табла в двора на Общински исторически музей.
- В Бизнес център- Свиленград представители на местния бизнес могат да получат в работно време актуална информация за възможните финансови източници за изграждане на туристическа инфраструктура и предлагане на туристически услуги.
Цел 2 : Опазване на културно-историческото наследство. Развитие на културата
Мярка 2 Развитие на културната инфраструктура
- През 2010 г. Община Свиленград подаде проект „Подобряване социалната инфраструктура в Община Свиленград” към Програма за развитие на селските райони 2007-2013 по мярка 321 „Основни услуги за населението и икономиката в селските райони”. Част от проекта е Реконструкция на съществуваща общинска сграда и преустройството й в библиотека. Към настоящия момент има извършени частични строителни работи по обекта, но поради изчерпване на наличните финансови средства строителството временно е прекратено.
- Ежегодно са ангажирани учениците на територията на общината доброволно да участват в почистването на районите около културно-историческите паметници.
- През 2010 г. са извършени текущи ремонти на наличните съоръжения към културно-историческите паметници.
- В края на 2010 г. Общинската библиотека в Свиленград получи ново оборудване по Програма „Глоб@лни библиотеки- България”, финансирана чрез субсидия от Фондация „Бил и Мелинда Гейтс”. Модернизирането на общинската библиотека включва доставка на 13 настолни компютъра, лаптоп, цветен принтер, мултифункционален принтер, мултимедиен прожектор и екран за него, рутер и комутатор. Компютрите се използват от читателите в библиотеката само с просветни цели. Очаква се „Домът на книгата” да разшири своя обхват и дейности, като се превърне в по-привлекателно за посетителите място и играе все по-важна роля в местното развитие.
- През 2010 г. отвори врати читалище „Зора 2009”- с.Пъстрогор.
Мярка 3 Издателска дейност. Стимулиране на младите хора за активно участие в творческите процеси
- За поредна година общинска администрация Свиленград е организатор на Националния поетичен конкурс „Жената – любима и майка”
- Написана е и предстои издаване на историята на Свиленград -1912-1944г.
- През 2010 г. община Свиленград съвместно с НЧ „Просвета-1870” организираха Шести Международен фолклорен фестивал „Песни и танци без граници”. В конкурсната програма на сцената в читалище "Просвета 1870" се представиха над 1 000 участници- 70 групи и състави и 32 индивидуални изпълнители. Автентичен и обработен фолклор показаха певци, танцьори и музиканти от цяла България: Велико Търново, Смолян, Русе, Пловдив, Нова Загора, Панагюрище, Добрич, Монтана, Хасково, Кърджали, Асеновград и други. Участваха и гръцки певчески и танцови формации от Орестиада и Неа Виса.
- Всички издадени рекламни материали за община Свиленград са преведени и на английски език.
- Общинска администрация Свиленград съдейства на местните творци за популяризиране на техните произведения.
Мярка 4 Подобряване на връзките между културните институти, НПО, бизнес организации и община
- Община Свиленград е партньор на ГС „Заедно за Свиленград” по проект „Създаване на Младежки парламент в община Свиленград”, финансиран по Програма Национални младежки дейности и инициативи. Целта на проекта е: Създаване на условия за взаимодействие и сътрудничество между младите хора и представителите на местната власт в община Свиленград и стимулиране на устойчива гражданска активност у младежите.
- Общинска администрация Свиленград е декларирала своята подкрепа за кандидатстване на редица неправителствени организации с проекти от разнороден характер. Напр. тенис клуб „Евроойл 2002”- Свиленград за кандидатстване с проект по програма на МФВС “Спорт за децата в свободното време”, направление “Начално обучение по вид спорт”; шахматен клуб” Свиленград 2004”.
- Община Свиленград е партньор на Сдружение клуб за спортни танци „Меджик 2009” за кандидатстване с проект по програма на МФВС “Спорт за децата в свободното време”.
- Ежегодно Община Свиленград е втора фестивална сцена на Международен фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира – Тополовград.
- През 2010 г. общинска администрация Свиленград е поела част от пътните разходи за осъществяване на гостуване на Духов оркестър „Костадин Манов” и Народен хор „Станко Панайотов” в гр. Кошице /Словакия/. Тридневното пътуване реализирано по проект към Национален фонд „Култура” по Програма Мобилност. Финансовата подкрепа от страна на община Свиленград е в размер на 2 000 лв.
В съответствие с Приоритет 5, цел 1 и 2 община Свиленград има разработен, подаден и одобрен за финансиране проект „С богатството на миналото към атрактивно бъдеще” по ОП „Регионално развитие”, Операция 3.1: „Подобряване на туристическите атракции и свързаната с тях инфраструктура”. Настоящият проект концентрира усилия и ресурси за цялостното възстановяване и трайно експониране на културното наследство на територията на с.Мезек, община Свиленград, като ще бъде рехабилитирана и довеждащата инфраструктура. Предвидените събития, дейностите за интерпретация и разработените рекламно-информационни материали ще позволят увеличаване на туристопотока. По този начин ще бъде създаден комплексен туристически продукт, способен да привлече туристите и да осигури тяхното пълноценно изживяване и удовлетвореност.
Цел 3 : Подобряване на достъпа до образование и повишаване на неговото качество и прякото му ориентиране към нуждите на пазара
Мярка 1 Поддържане на оптимална мрежа от образователни структури, отговарящи на съвременните социални, икономически и педагогически потребности
- Направено е през 2010 г. енергийно обследване и е изготвен работен проект на ДЯ „Пролет”.
- Разработен е и е подаден проект „Нов дом за повече детски усмивки” по ОП „Регионално развитие”, Операция 4.1 „Дребномащабни местни инвестиции”, схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/4.1-03/2010 „Подкрепа за прилагане на мерки за енергийна ефективност в общинската образователна инфраструктура на 178 малки общини”. Общата цел на проектното предложение е да осигури подходяща и рентабилна образователна инфраструктура с високо ниво на енергийна ефективност, допринасяща за устойчиво местно развитие и да подобри качеството на живот в община Свиленград. Основната дейност по проекта е Извършване на строителни дейности по прилагане мерки за енергийна ефективност в ДЯ „Пролет”, гр. Свиленград. Чрез реализирането на предвидените строително-ремонтни дейности ще се създаде едно образователно заведение, което да отговаря на всички европейски стандарти.
- През 2010 г. е изготвен и приет Анализ на ситуацията и оценка на потребностите от видове социални услуги. На основата на изготвения анализ е създадена Общинската стратегия за развитие на социалните услуги в община Свиленград (2011-2015).
- Община Свиленград кандидатства с проект „Да съхраним зеленото богатство на община Свиленград” по Регионална програма за заетост. Проектът е одобрен и финансиран от държавния бюджет. При реализацията през 2011 г. ще бъде осигурена заетост на 15 безработни лица за срок от 6 месеца.
- През 2010 г. е подаден и одобрен за финансиране проект по ОПРЧР „Развитие”, по който 40 човека преминаха курс за професионална квалификация „Помощник строител” и са наети на работа в ОПБО за срок от 9 месеца.
С предоставените средства по национални програми се осигуриха възможности за реализация на безработни лица от общината на трудовия пазар.
Мярка 2 Осигуряване на равен достъп и равни възможности за качествено образование. Интегриране на деца и ученици от различен етнически произход
- Чрез разработения и подаден проект „Нов дом за повече детски усмивки” по ОП „Регионално развитие”, Операция 4.1 „Дребномащабни местни инвестиции”, ще се осигури равен достъп до образователната институция и за деца от етническите малцинства, който съставляват около 24% от всички деца, записани в детската ясла.
- Община Свиленград има подаден проект „Заедно под слънцето” към ЦОИДУЕМ. По проекта ще се реализират извънкласни форми на обучение за деца до 16 годишна възраст от етническите малцинства, предвижда се създаване на спортни клубове и съвместни мероприятия за празниците на ромите.
- Пътуващите от други населени места ученици до 16-годишна възраст ползват безплатен транспорт и храна.
- За социално слабите ученици от ромски произход, посещаващи СОУ „Д-р Петър Берон” от VІІІ до ХІІ клас, са осигурени безплатни учебници и помагала.
- Достъпът до масовите детски и учебни заведения за деца с увреждания се осигурява и чрез функциониращия ресурсен кабинет към РЦПИОВДУСОП - Хасково /Ресурсен център за подпомагане на интегрираното обучение и възпитание на деца и ученици със специални образователни потребности/.
Приоритет 6. РЕГИОНАЛНО И ТРАНСГРАНИЧНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
Цел 1 : Придаване на европейски облик на ГКПП
Мярка 1 Реконструкция на ГКПП
- През 2010 г. получи одобрение за финансиране проект „Живот на пътя – Виса-Свиленград” по Програма за Европейско териториално сътрудничество Гърция-България 2007-2013 с партньор и водеща организация община Неа Виса, Р. Гърция. Част от проекта, която ще се реализира в Свиленград, е благоустрояване на подхода към ГКПП /Република Гърция/.
Цел 2 : Създаване на условия за регионално и трансгранично икономическо и културно сътрудничество
Мярка 3 Икономическо и културно трансгранично сътрудничество
- Във връзка с кандидатстване пред Министерство на финансите по ОП „Административен капацитет”, Приоритетна ос 1. „Добро управление”, Подприоритет 1.6. Транснационално и междурегионално сътрудничество” през 2010 г. община Свиленград създаде партньорски отношения с община Маркт Пийстинг /Австрия/. Сътрудничеството между двете общини е за реализиране на съвместни инициативи в областта на доброто управление, обмен на опит и добри практики. Подписано бе и Споразумение за общинско сътрудничество между община Свиленград, България, и община Маркт Пийстинг, Австрия.
- Община Свиленград има установени партньорски отношения с гръцките общини Димотика и Орестиада за реализиране на съвместни проекти по Програма за Европейско териториално сътрудничество Гърция – България 2007-2013.
Приоритет 7. УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА
Цел 1 : Създаване на устройствени предпоставки за развитие
Мярка 2 Изработване на ОУП на гр. Свиленград
- Изготвено е Задание за изработване на ОУП на гр. Свиленград.
Мярка 4 Внедряване на съвременни технологии за оптимизация на урбанистичните процеси и административно – техническо обслужване
- Инсталирана е програма МКАД за подобряване обслужването на гражданите.
Мярка 5 Въвеждане на Географски информационни системи /ГИС/
- През 2010 г. се реализира проект “По-добри услуги, по-доволни граждани” по Оперативна програма “Административен капацитет”, съфинансирана от ЕС чрез Европейски социален фонд, Приоритет 3.1. «Качествено административно обслужване и развитие на електронното управление». Общата цел на проекта е: „Подобряване качеството на административното обслужване и повишаване удовлетвореността на гражданите и бизнеса чрез по-бързо, спестяващо време и средства електронно административно обслужване в община Свиленград”. Една от реализираните дейности по проекта е Разработка и внедряване на Географска информационна система за административно обслужване в община Свиленград. Тя ще включва административна карта и цифрова база данни (включително и електронни регистри) за общинска собственост, търговските дружества с общинско участие, специализирани обекти като индустриална зона, ремонтни дейности, места за отдих, туристически, културни обекти и други.
Приоритет 8. РАЗВИТИЕ НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И СОЦИАЛНИТЕ УСЛУГИ
Цел 1 : Подобряване на здравните услуги и достъпа до тях
Мярка 2 Подобряване качеството медицински услуги и конкурентно развитие
- Ежегодно МБАЛ- Свиленград извършва профилактични прегледи на жителите по селата на място.
Мярка 3 Развитие на детското,училищното и майчиното здравеопазване
- Всички социални институции и социални заведения в общината разполагат със здравни кабинети.
- Ежегодна програма за здравно образование в училищата.
Мярка 4 Подобряване достъпа до здравни услуги
- С представител от РИОКОЗ- главен инспектор д-р Мавродиева и експерт “ИМДД” от Дирекция “ Хуманитарни дейности” при ОбА Свиленград, се проведе среща с представители от ромската общност по въпроси относно стандарта на живот. Обсъди се проблема с избора на личен лекар. Констатациите сочат, че все още има деца, които нямат личен лекар и изостават с провеждането на имунизации.
- Провеждане на профилактични прегледи за ранно откриване на заболявания на служители на ОбА и ВРБК.
- Целогодишно са провеждани кампании за ограничаване на рисково сексуално поведение; тютюнопушене, употреба на алкохол и наркотични вещества:
-
„Връстници обучават връстници” със следните теми: наркомания, трафик на хора, агресия, психологически зависимости.
-
Отбелязване на 26 юни – Международен ден против наркоманията.
-
Има изградени младежки групи по превенция към училищата.
Цел 2 : Развитие на социалните услуги, насърчаване на социалната интеграция и на равните възможности
Мярка 1 Подкрепа на социалните заведения за подобряване на качеството и разширяване на обема на предоставените социални услуги
- Извършен текущ ремонт на следните обекти:
-
Дом за възрастни хора с психични разстройства- с.Пъстрогор
-
Дневен център за възрастни хора с увреждания- гр. Свиленград.
-
Ремонт на столовата към Дневен център за възрастни седмична грижи- гр. Свиленград.
- Промоциране на социалните услуги в общността чрез организиране на мероприятия с участието на потребители на двата дневни центъра и ДВПР на територията на община Свиленград.
- Увеличаване на броя на потребителите в Домашен социален патронаж.
- Реализиран проект “Да подадем ръка – за едно по-добро бъдеще” за предоставяне на услугата „Социален асистент и домашен помощник”, финансиран по ОП „Развитие на човешките ресурси”.
- Реализиране на проект „Подкрепа за достоен живот” за предоставяне на услугата „Личен асистент”, финансиран по ОП „Развитие на човешките ресурси”.
- През 2010 г. Община Свиленград спечели проект „Дневен център за деца” по ОП „Развитие на човешките ресурси” към Агенция за социално подпомагане. Проектът стартира на 1 януари 2011 г. Предвижда се да бъде изграден дневен център за деца в риск, както и целодневна грижа за 20 деца с увреждания и отпаднали или застрашени от отпадане в училище. По проекта ще бъде направен подбор и ще се обучи персонала, работещ в дневния център.
- Дейността на ОбССЕДВ през 2010 год. бе насочена към недопускане на масова и продължителна безработица в общината. В резултат от съвместните действия на Община Свиленград, ОбССЕДВ и Дирекция “Бюро по труда” – Свиленград:
-
65 лица са мотивирани за активно търсене на работа.
-
Професионално ориентирани са 24 роми.
-
10 безработни от ромски произход са включени в курсове по ОП “Развитие на човешките ресурси”.
-
2 лица са включени в програма “Шанс за реализация на младите в България” с изучаване на английски език.
-
51 са включени в НП-ОСПОЗ.
Мярка 3 Разширяване на взаимоотношения между Община Свиленград и неправителствения сектор в областта на социалната политика
- През 2010 г. с решения на Общински съвет – Свиленград е отпусната еднократна финансова помощ на 10 лица на обща стойност 14 127 лв.
- Съгласно приетия Правилник за реда и условията за отпускане на финансова помощ за всяко новородено дете на територията на община Свиленград са подпомогнати 145 новородени деца като общата стойност на помощите е 40 800 лв.
Приоритет 9. РАЗВИТИЕ НА СПОРТА, МЛАДЕЖКИТЕ ДЕЙНОСТИ И ПОЧИВНОТО ДЕЛО
Цел 1 : Създаване на условия за развитие на спорта, младежките дейности и почивното дело
Мярка 1 Подобряване условията за провеждане на младежки спортни прояви
- Изготвени работни проекти за изграждане на две спортни площадки - кв. „Кап.П.Войвода” и кв. 312, за целите на кандидатстване по проект „Подобряване социалната инфраструктура в Община Свиленград” към Програма за развитие на селските райони 2007-2013 по мярка 321 „Основни услуги за населението и икономиката в селските райони”.
- Във връзка с кандидатстването с проект „Подобряване социалната инфраструктура в Община Свиленград” към Програма за развитие на селските райони 2007-2013 по мярка 321 „Основни услуги за населението и икономиката в селските райони” има извършено работно проектиране на обект „Многофункционална спортна зала”.
- Ежегодно се финансират съществуващите спортни клубове и се стимулира увеличаването на членския им състав/приоритетно финансиране на спортните клубове с детско-юношески спортни школи/.
Мярка 2 Активизиране и разширяване обхвата на младежките дейности
- По проект „Създаване на Младежки парламент в община Свиленград” на ГС „Заедно за Свиленград” с партньор община Свиленград са създадени условия за взаимодействие и сътрудничество между младите хора и представителите на местната власт в община Свиленград и е стимулирана устойчива гражданска активност у младежите.
- Целогодишно се организират конкурси на различни теми за деца и младежи съобразно предстоящите празници през годината.
- Ежегодно се финансира участието на ФК Свиленград с треньор Н. Николов на Международен футболен турнир за деца до 15 год. Стойността на участието за 2010 г. е 4 000 лв.
- Финансиране на спортните клубове на база постигнати резултати и обхват на деца и младежи съгласно Правилник за разпределение и изразходване на средствата, утвърден с Решения на ОбС-Свиленград. Подпомагането за 2010 г. е на обща стойност 188 901 лв.
- Организиране участието на Детска юношеска школа към ФК Свиленград 1921 в Международния детско-юношески и младежки турнир по футбол „Средиземноморски перли”. ДЮШ на Свиленград участва с три отбора в различни групи. Първият от тях е на деца родени през 1997 и 1998 г, другата селекция пък е съставена от малките футболисти от 1995 и 1996 г. В турнира се включиха и младшата възраст. Турнирът се проведе в турския средиземноморски курорт Анталия за 6 дни – от 24 до 30 март.
- Община Свиленград насърчава работата на СК „Изида юнак” с младежи и подкрепя всяка инициатива на младите хора в града, участие в международни младежки форуми и други.
- На 1 октомври в община Свиленград стартира ден на самоуправлението. Младежи от 7 до 12 клас от училищата в града заеха местата на ръководния екип на общинската администрация. Идеята е на Младежкия парламент, сформиран по проект на сдружение “Заедно за Свиленград”, който цели да запознае младите хора с дейността на общинската администрация и да предизвика по- голям интерес и гражданска активност към местното управление.
Мярка 3 Развитие на почивното дело и отдих
- През 2010 г. Община Свиленград реализира проект „Подобряване на жизнената среда в гр. Свиленград - чрез рехабилитация на обществени зелени площи” към Програма за развитие на селските райони по мярка 322 – Обновяване и развитие на населените места. По проекта бяха благоустроени 4 зелени площи: кв. Гебран; ул. Тодор Кирков; Сухата река; УПИ IV 1986 в кв.174 и е на общата стойност 1 065 288 лв. Общата цел на проекта е подобряване на жизнения стандарт и създаване на възможности за отдих и почивка на деца и възрастни чрез благоустрояване на зелените площи на територията на град Свиленград.
Приоритет 10. УКРЕПВАНЕ НА АДМИНИСТРАТИВНИЯ И ПРОЕКТЕН КАПАЦИТЕТ НА ОБЩИНА СВИЛЕНГРАД
Цел 1 : Подобряване на услугите от местните административни структури
Мярка 1 Повишаване на ефективността на общинската администрация
- През 2010 г. се реализира проект “По-добри услуги, по-доволни граждани” № А 09-31-102/30.01.2009 г., Договор № А 09-31-102С/12.06.2009 г., финансиран по договор № А 09-31-102С/12.06.2009г от Оперативна програма “Административен капацитет” за осъществяване на проект “По-добри услуги – по-доволни граждани”, съфинансирана от ЕС чрез Европейски социален фонд, Приоритет 3.1. «Качествено административно обслужване и развитие на електронното управление», Бюджетна линия BG051PO002/08/3.1-02. Общата цел на проекта е: „Подобряване качеството на административното обслужване и повишаване удовлетвореността на гражданите и бизнеса чрез по-бързо, спестяващо време и средства електронно административно обслужване в община Свиленград”.
- Ресертификация на системата за управление на качеството и околната среда, съответстваща на международните стандарти ISO 9001:2008 и ISO 14001:2004 през месец октомври, 2010 година.
- През 2010 г. общинска администрация Свиленград кандидатства за финансиране с проект „По- добра координация при разработване и прилагане на ефективни политики за развитие в община Свиленград” по ОП „Административен капацитет”, Приоритетна ос I „Добро управление”, подприоритет 1.3. „Ефективна координация и партньорство при разработване и провеждане на политики”. Основни дейности по проекта са обмяна на опит с община Флекен Веферлинген (Германия) в областта на стратегическото планиране, обучение на заинтересованите страни, проучване възможностите за междуобщинско сътрудничество и др.
- Поддържане в актуално състояние на регистрите по гражданско състояние.
- Частично е създаден публичен регистър на общинската собственост и разпоредителните сделки с тях на сайта на община Свиленград.
- Изпълнена е приетата Годишна програма за управление на общинската собственост.
Мярка 2 Подобряване на връзките с населението
- На база на резултатите от проектираната база данни по проект “По-добри услуги, по-доволни граждани” и въведената информация за общинската собственост и публичните регистри, в системата са разработени и внедрени електронни административни услуги.
- Провеждани са целогодишно публични обсъждания по значими въпроси за общината.
- На интернет страницата на община Свиленград е публикувана Анкетна карта за проучване мнението на гражданите относно административното обслужване в Общинска администрация – Свиленград.
Мярка 3 Прилагане на добри европейски практики в организацията на публичните услуги и управлението
- Разработен и подаден проект пред Министерство на финансите по ОП „Административен капацитет”, Приоритетна ос 1. „Добро управление”, Подприоритет 1.6. Транснационално и междурегионално сътрудничество”. Общата цел на проекта е повишаване капацитета на служителите в общинска администрация Свиленград и усъвършенстване на процеса по прилагане и въвеждане на политики чрез използване на добри практики от държава членка на ЕС. За целите на проекта през 2010 г. община Свиленград създаде партньорски отношения и подписа Споразумение за общинско сътрудничество с община Маркт Пийстинг /Австрия/.
Считаме, че предприетите през 2010 година действия за изпълнение на Общинския план за развитие 2007-2013, са показателни за активната намеса и добро взаимодействие на Общински съвет и общинска администрация за решаване на обществено значимите проблеми на населените места в Общината. От друга страна динамиката в обществено-икономическия живот, както на местно, така и на национално ниво, налагат едно непрекъснато адаптиране на Плана към възникващите новости, които неминуемо намират своето отражение в изграждането на визията на община Свиленград, като една европейска община, постигаща устойчиво развитие, по-добър стандарт на живот и жизнена среда все повече съответстващи на тези от ЕС, със запазено историческо и културно наследство.
Достарыңызбен бөлісу: |