Әдістемелік нұСҚамалар тақырыбы: Рубежді бақылау. Ауыз қуысындағы қалыпты жағдайда және патологиялық үрдістерде кездесетің микрофлорасы. Тіс шөгінділері



Дата02.07.2016
өлшемі129.59 Kb.
#173138

С.Ж.АСФЕНДИЯРОВ АТЫНДАҒЫ

ҚАЗАҚ ҰЛТТЫҚ МЕДИЦИНА УНИВЕРСИТЕТІ




КАЗАХСКИЙ НАЦИОНАЛЬНЫЙ МЕДИЦИНСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ ИМЕНИ С.Д.АСФЕНДИЯРОВА

ТЕРАПИЯЛЫҚ СТОМАТОЛОГИЯ ПРОПЕДЕВТИКАСЫ МОДУЛІ

ӘДІСТЕМЕЛІК НҰСҚАМА





Модулі - Терапиялық стоматология пропедевтикасы .

Пән ,пәннің коды –Ауыз қуысының биологиясы

Мамандық : 051302 «Стоматология»

« АУЫЗ ҚУЫСЫНЫҢ БИОЛОГИЯСЫ»

БОЙЫНША ПРАКТИКАЛЫҚ САБАҚТАРҒА АРНАЛҒАН

ӘДІСТЕМЕЛІК НҰСҚАМАЛАР


Тақырыбы: Рубежді бақылау. Ауыз қуысындағы қалыпты жағдайда және патологиялық үрдістерде кездесетің микрофлорасы. Тіс шөгінділері.

Оқу сағат көлемі – 1 академиялық сағат

Курс: 2

Семестр - 4

Алматы, 2012ж

Құрастырушы : м.ғ.к., доцент Баскакова И.В., м.ғ.к. доцент Сагатбаева А.Д.

Аударған асс. Уразбаева Б.М.


Терапиялық стоматология пропедевтикасы модулінің отырысында талқыланды

Хаттама № 1 «__31 » __тамыз__ 2012 ж.

Бекітілді:

Терапиялық стоматология пропедевтикасы модулінің

жетекшісі м.ғ.д. проф. __________________Баяхметова А.А.


  1. 8 тақырып: Рубежді бақылау. Ауыз қуысындағы қалыпты жағдайда және патологиялық үрдістерде кездесетің микрофлорасы. Тіс шөгінділері.

  1. Мақсаты: 5-7 тақырыптары бойынша материалдары меңгеруді бақылау.

  2. Оқудың міндеттері:

  1. Когнитивті компоненттерді игеруін дәрежесін бағалау

  2. Аксиологиялық компоненттерін игеру дәрежесін бағалау

  3. Өзіндік жұмысы бойынша дағдыларын бағалау

  1. Тақырыптың негізгі сұрақтары:

  1. Ауыз қуысының қалыпты жағдайдағы микрофлорасы. Ауыз қуысы микрофлорасының физиологиялық рөлі, түрлі құрамы.

  2. Ауыз қуысының негізгі биотоптары. Микрофлораның құрамының ерекшелікері.

  3. Микробті себілуі. Ауыз қуысының микрофлорасының қалыптасуына әсер ететің факторлары.

  4. Ауыз қуысының тұрақты (резидентті) микрофлорасы.

  5. Ауыз қуысының тұрақты емес (транзитті) микрофлорасы.

  6. Тіс тоғасы, пайда болу механизмы. Тіс қақтары пайда болуына әсер ететін факторлары.

  7. Тіс тоғаның орналасу орны, микрофлорасының ерекшеліктері.

  8. Ауыз қуысындағы патологиялық процесстер дамуы кезіндегі микрофлораның ролі.

  9. Микроорганизмдер тісжегі пайда болуында қандай міндетті атқарады.

  10. Ауыз қуысының қабыну процесстерінде кездесетің (серозды, іріңді, шіри) микрофлора.

  11. Үлпа және периодонт қабынуы кезінде кездесетін микрофлора.

  12. Пародонт ауырулары пайда болуында кездесетін микрофлора.

  13. Ауыз қуысының кілегейлі қабығының қабынуы кезінде кездесетің микрофлора.

  14. Тістің бетінде орналасқан структурды құрылымдардың жүйесі.

  15. Тістің бетінде орналасқан беткей құрылымдардың пайда болу механизмы.

  16. Тістң кутикуласы туралы түсінік.

  17. Тістің пелликуласы туралы түсінік және құрамы.

  18. Тіс қағының физикалық қасиеттері.

  19. Тіс қағының пайда болуына айқын әсер ететің факторлар.

  20. Тіс тоғасы, түсінік және химиялық құрамы.

  21. Тіс қағының сандық және сапалы құрамын анықтайтын әдістер.

  22. Тіс тоғаның тіс кіреукесіне әсер ету механизмы.

  23. Тіс тоғаның пародонт ткандеріне әсер еті механизмы.

  24. Тіс қағының минерализациясы, тіс тастар туралы түсінік.

5. Білім берудің және оқытудың әдістері: сурау,тапсырмаларды альбомдарға және жұмыс дәптеріне жазу ,коммуникативті дағдыларын тікелей бақылау,кері байланыс.

Оқу түрі : «Ауыз қуысының шырышты қабаты» мультимедиялық презентация ,тіс тоғасының даму механизіміне кесте:».

Сабақтық қысқаша хронометражы



п/п

Сабақ кезеңдері

Мазмұны

Оқыту тәсілі

Бақылау түрі

(оқытушының қалауы бойынша)

Кезеңге бөлінген уақыт

1.

Кіріспе

Амандасу, тақырыппен танысу,сабақтың мақсаты мен міндеттері, сипаттамасы.

-

-

5 минут

2.

Білім денгейін бақылау

Когнитивті компоненттерді игеруін дәрежесін бағалау


-

1.ауызша сұрау

2.жазбаша сұрау

3.тығыздалған сұрақ

4.Блиц-сұрақ



5.Тесттеу

30 минут

3.

Негізгі кезең

өзіндік жұмысы бойынша дағдыларын бағалау


,


СӨЖ қорғау

15 минут




Үзіліс




10 минут

3.

Негізгі кезең

3.коммуникативті дағдыларын қалыптастыру.





коммуникативті дағдыларын тікелей бақылау

30 минут

4.

Сапасын тексеру кезеңдері




1.кері байланыс







3 минут

2..бағалау (чек-парақ), баллдарын есептеу.







3 минут

4.бағаларымен таныстырып журналға қою.







2 минут

5. келесі үйге берілетін тақырыппен таныстыру.







2 минут




Қортынды

110 минут (2 академиялық сағат 50 минут =100 минут, үзіліс – 10 минут).

  1. Әдебиеттер :

    1. Боровский Е.В., Макеева И.М., Вагнер В.Д. Терапевтическая стоматология. 3-е изд., перераб и доп.- М., 2002 - 544с.

    2. Р.И. Юй. Основы гистологии полости рта и зубов: учебное пособие для стоматологов. – Алматы, 1996 – 140с.

    3. Заболевания слизистой оболочки полости рта /Под ред. Л.М.Лукиных. – Н. Новгород, 2000 – 367 с.

    4. Боровский Е.В., Данилевский И.Ф. Атлас заболеваний слизистой оболочки полости рта. – М., 1991. – 288с.



7.1. Когнитивті құзыреттілігін бағалау:

  1. Қандай бактериялардың түрі метаболизм процессінде ауыз қуысындағы РН-ті көтереді?

  2. Қандай бактериялар ауыз құысының тотығу-тотықсыздану потенциалын төмендетеді?

  3. Ауыз құысында лактобациллалар қандай міндетті атқарады?

  4. Ауыз құысында көп мөлшерде қарапайымдар жиналса не тұралы айтуға болады?

  5. Тіс қағы тіс тоғасына ауысқанда оральды стрептококктар қандай міндет атқарады?

  6. Қандай микробтар кариесогенділерге жатады?

  7. Бактериальды ферменттерің қандай қабілеті бар?

  8. Микробты флораның токсиндері қандай топтарға бөлінеді?

  9. Ауыз қуысы микрофлорасының патогенді қасиеттері немен байланысты?

  10. Серозды қабыну үрдісті қандай микроорганизмдер тудырады?

  11. Алтынтүстес стафилококктар қандай қабыну үрдістерді тудырады?

  12. Гемолитикалық стрептококктар қандай қабыну үрдістерді тудырады?

  13. Шіри үрдіс дамуы кезінде қандай микроорганизмдерды табады?

  14. Пародонт тіндеріне микроорганизмдердің әсер ету механизмы қандай?

  15. Арнайы қоздырғыштар ауыз қуыстың кілегейлі қабығының қандай зақымдануларын тудырады?

  16. Кутикула деген не?

  17. Тістің пелликуласы қандай жерде орналасады?

  18. Тіс қағының жиі орналасатын жерлері?

  19. Тіс қағының анықтау әдістері қандай?

  20. Ауыз қуысының гигиенасын сандық және сапалы деңгейін бағалау үшін қандай индекстерді қолданады?

  21. Тіс қағының құрамын анықтау үшін қандай әдісті колданады?


Тест тапсырмалар:

1 тапсырма

Тісті тазалағаннан сон тіс қақтары қанша сағаттан кейін пайда болады:


  1. 1 сағат

  2. 1.5 сағат

  3. 2 сағат

  4. 3 сағат

  5. 4 сағат

2 тапсырма

Қандай клеткалар тіс қақтары пайда болуында алғашқы ролді атқарады?



  1. фибробласттер

  2. гистиоциттер

  3. толықша клеткалар

  4. эпителиальді

  5. плазмоциттер

3 тапсырма

24 сағатта (бір тәулік бойы) пайда болған тіс қағы қабығының қалыңдығы қандай болады?



  1. 8 мк

  2. 5 мк

  3. 10 мк

  4. 6 мк

  5. 4 мк

4 тапсырма

Тістердің бетінде орналасқан беткей құрылымдарға төмендегі аталғандардың барлығы жатады, ТЕК МЫНАДАН БАСҚАСЫ:


  1. пелликула

  2. кутикула

  3. тіс қағы

  4. цемент

  5. тіс тоғасы

5 тапсырма

Төменгі аталған неорганикалық заттардың қандайы тіс қағының биохимиясына белсенді әсер етеді?



  1. кальций

  2. фосфор

  3. калий

  4. мырыш

  5. фтор

6 тапсырма

Тіс қақтарының құрамына төменгі аталған көмірқышқылдардың барлығы кіреді, ТЕК МЫНАДАН БАСҚА:



  1. гликоген

  2. қышқыл мукополисахаридтер

  3. гликопротеидтер

  4. глюкоза

1 тапсырма

Тіс тоғасы пайда болуында қандай микроорганизмдер алғашқы роль атқарады?

1) лактобациллалар

2) фузобактериялар

3) лептотрихиялар

4) стафилококктер

5) стрептококктер

2 тапсырма

Тісжегінің бастапқы кезеңі дамуында қандай бактериялар (ауыз қуысының қалыпты жағдайындағы микрофлорасының өкілдері) қатысады?

1) стафилококктар

2) бактероидтар

3) стрептококктар

4) клостридиялар

5) лактобактериялар

3 тапсырма

Оральды стрептококктардың ашудың (брожения) соңғы заттары болуы мүмкін:

1) сүт қышқылы

2) күкіртті сутек (сероводород)

3) аммиак

4) сірке (уксус) қышқылы

5) этанол

4 тапсырма

Ауыз қуысында шіри процесстердің дамуын қандай микроорганизмдер қамтамасыз етеді (іске асырады)?

1) лактобациллалар

2) бактероидтар

3) стафилококктар

4) пептострептококктар

5) фузобактериялар

5 тапсырма

Қандай микроорганизмдердің жедел іріңді ұлпаның қабынуы кезінде үлкен мағынасы бар?

1) стафилококктар

2) бактероидтар

3) вейллонеллалар

4) пептострептококктар

5) в-гемолитиялық стрептококктар

6 тапсырма

Қандай бактериялар Венсан стоматитының қоздырғыштары болады?

1) клостридии

2) энтерококки

3) фузоспирохеты

4) лактобактерии

5) нейссерии

7 тапсырма

Саңырауқұлақтардың кандида түрлерінің тасымалдаушысына қандай факторлар себепті болады?

1) шылым шегу, арақ ішу

2) сілекейдің РН төмен

3) радиацияның әсер етуі

4) сілекейде глюкозаның концентрациясының ұлғаюы

5) тіс протездері

8 тапсырма

Саңырауқұлақтың кандида түрінің патогендігінің негізгі ферменті:

1) аспартил-протеаза

2) липаза

3) фосфолипаза

4) плазмокоагулаза

5) фосфомоноэстераза

9 тапсырма

Төмендегі аталған ауырулардың ішінен қандайын спецификалық қоздырғыштар тудырады?



  1. қызыл иек қабынуы

  2. тісжегі

  3. актиномикоз

  4. пародонтоз

  5. периодонттың қабынуы

10 тапсырма

Ауыз қуысының спецификалық ауруы пайда болу кезінде ненің мағынасы бар:

1) ауыз қуысының барлық микрофлорасы

2) бір микроорганизм - қоздырғыш

3) барлық оральды стрептококктар

4) резидентті микрофлораның өкілдері

5) тұрақты емес микрофлораның өкілдері

11 тапсырма

Қалыпты жағдайдағы микрофлорасының құрамына төмендегі аталғанды түрлерінің барлығы жатады, ТЕК МЫНАДАН БАСҚАСЫ:

1) патогенді емес түрлері

2) патогенді түрлері

3) автохтонді түрлері (резидентті)

4) аллохтонді түрлері (транзитті)

5) шартты-патогенді түрлері

12 тапсырма

Қалыпты жағдайда микрофлорасының құрамында болуы мүмкін:

1 ) симбионт-микробтары

2) шартты-патогенді микроорганизмдер

3) облигатты паразиттері

4 ) транзитті микробтар

5) сапрофиттер

13 тапсырма

Ауыз қуысынында микробтардың ең көп жиналатын жерлері қандай?

1) микробты тоғы

2) ұрттың кілегейлі қабығы

3) сілекей

4) таңдайдың кілегейлі қабығы

5) қызыл иек наусы

14 тапсырма

Ауыз қуысының сүтқышқылды бактерияларына жатады:

1) энтерококктар

2) лактобациллалар

3) бактероидтар

4) нейссериялар

5) стрептококктар

15 тапсырма

Асқорыту жүйенің микробтары КӨБІРЕК контаминирленген бөлігіі (микробтардың КӨБІРЕК шоғырланған бөлігі):

1) өңеш


2) асқазан

3) ауыз қуысы

4) ащы ішек

5) тоқ ішек

16 тапсырма

Ауыз қуысының облигатты анаэробтарына қандай бактериялар жатады?

1) клостридиялар

2) энтерококктар

3) бактероидтар

4) лактобактериялар

5) нейссериялар

17 тапсырма

Ауыз қуысының микрофлораның қалыптасуына әсер етенің факторлары:

1) темекі шегу, арақ ішу

2) РН, құрамы, сілекейдің буферлі сыйымдылық

3) радиация әсер етуі

4) адамның тамақтану сипаты

5) антибиотиктерапиясы

18 тапсырма

Ауыз қуысының турақты микробиоценоздың құрамына кіретін бактерияларға төмендегі аталғандардың барлығы жатады, ТЕК МЫНАДАН БАСҚАСЫ:

1) стрептококктар

2) лактобациллалар

3) эшерихиялар

4) клебсиеллалар

5) псевдомонадтар

19 тапсырма



Резидентті тобының қандай бактериялары көпшілік құрайды?

  1. Кокктар

  2. Фузобактериялар

  3. Актиномицеттер

  4. Вейллонеллалар

  5. Спириллалар және вибриондар

7. аксиологиялық құзыреттілігін бағалау (коммуникативті дағдылары ) – жаңа терминдерді оларды түсіну, игеруін бағалау : «ауыз қуысының микрофлорасы », «резидентті микрофлора», «транзитті микрофлора», «ауыз қуысының биотопы», «тіс тоғасы», «себілуь», «кариесогенді микрофлора», «стафилококктар», «стрептококк», «лактобактери», «саңырауқұлақтар», «қарапайымдар»,», «тіс қақтары», , «кутикула», «пелликула», «тіс тастары».

беттің беті



Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет