Геній в обмотках
Година класного керівника
10 класу про гірку долю
українського гені
його самопожертву в ім»я науки
Геній в обмотках
Мета:
Геній в обмотках
Мета: Дбаючи про розбудову національної школи, продовжувати знайомити учнів з геніальними українцями; виховувати повагу до отчої землі і гордість за своїх співвітчизників
Епіграф: Не перестанем гордитись, що ми – українці.
Обладнання: мультимедійні проекти .
На екрані:
Світ знає, що американці злітали на Місяць
за «Трасою Кондратюка»
14 березня 1969 року американський журнал «Лайф мегезін» писав: «Політ космічного корабля «Аполлон» на Місяць було виконано за схемою Юрія Кондратюка… який якнайдосконаліше обгрунтував теоретично цей варіант у книзі, виданій у 1929 році»
Ведучий: Коли він поліг- у космічному океані плакали зорі, немов згадуючи слова, які він у хвилини розпачу повторював: »Я відчуваю, що не пожилець на цьому світі, моє місце на небі…»
Учитель: Хтось сказав, що генії вмирають на землі від вибуху своїх сердець. І життя, і смерть Юрія Кондратюка до цих пір покриті таємницею…
Ю. В. Кондратюк, всесвітньовідомий учений, винахідник, зоря першої величини у когорті лоцманів Всесвіту.
Ми не знаємо, що саме надихнуло полтавського юнака на відчайдушно завзятий пошук, але вже - в 16 років!!! – він розпочинає серйозні дослідження у галузі міжпланетних сполучень.
Тривалий час його життя було в тіні, істинна біографія замовчувалася на догоду тимчасовим вершителям порядку. Тільки тепер стало твідомо, що під прізвищем Кондратюка жила і творила зовсім інша людина – Олександр Гнатович Шаргей.
Як так вийшло? Чому це сталося? Чим завдячує сучасна космонавтика цій людині? Чи справді полтавський –інженер-винахідник, полонений на війні, браховував Вернеру фон Брауну оптимальні траєкторії для ФАУ-1 і ФАУ-2, а потім, повернутий назад, був засланий на Колиму, де й помер 1952 року?
Сторінка1. Батьки
Учень: Батько –Гнат Шаргей_ навчався у Київському університеті. Брав участь у студентських демонстраціях, за що на другому курсі його виключили з вузу. Поїхав
до Німеччини, але скоро повернувся і поступив до Петербурзького університету на
1
літературний факультет.
Мати – Людмила Шаргей- викладала в одній із гімназій Подолу географію і французьку мову. Разом з чоловіком брала участь у роботі підпільних організацій. За що, вже носячи дитину під серцем, потрапила до лап жандармів. Ставлення до заарештованих було жахливе. Це її згубило. Людмила Львівна тяжко захворіла і в 1903 році в безнадійному стані лягла до лікарні для душевнохворих. Невдовзі її не стало. Вбитий горем батько змушений був шукати нову матір для свого сина. Нею стала колега по роботі Олена Петрівна Карєєва. У березні 1910 р. вона подарувала йому доньку Ніну. Через три місяці після народження доньки Шаргей – старший пішов з життя через хворобу. Олександрові сповнилося 13 літ…
Сторінка 2. Сирітство
Учениця: Кажуть, що найбільше людина перевіряється у скруті: слабка гине, сильна виживає. Це стосується дорсслих. А як бути дитині?
Утримувати у Петербурзі двох дітей мачуха не могла, тому Олександр залишився у своєї бабусі в Полтаві. Немов увібравши у себе сили і дух рано померлих батьків, Олександр Шаргей на очах ставав дорослим. Ось спогад учительки полтавської гімназіі: »Він володів дивовижними здібностями у галузі математики та точних наук. Міцно і легко засвоював гімназійний курс. Любив жарти, каламбури, тонко розумів гумор, любив музику і багато вдумливо читав»
Юнак дорожив кожною хвилиною і кожним шматком хліба, дотримувався мудрого життєйського правила: »Коли тобі тяжко – клич на допомогу насамперед самого себе». Пройде час, і він напише Ціолковському: » …з 16-річного віку, відтоді, як я визначив здійснимість вильоту з Землі, досягнення цього стало метою мого життя» (1915 р). Захопившись думкою про політ у космос, він сідає за підручники і самотужки опановує вищу математику, фізику, механіку, астрономію, хімію.
Зачинившись у кімнаті, забувши про все на світі, розстеливши на підлозі папір, креслення, визначає, проектує…
Учень: Закінчивши з відзнакою полтавську гімназію, Олександр Шаргей у 1916 році вступає без екзаменів на перший курс механічного відділення Петроградського політехнічного інституту. Поселяється у мачухи Олени Петрівни Карєєвої.
І знову навчання, креслення, гіпотези, версії, проекти… Але йшла перша світова війна. Їй, війні, було байдуже до вселенських планів ніким не знаного юнака.
11 листопада 1916 року студента Шаргея мобілізовують в армію і направляють у школу прапорщиків. Так-сяк відбувши навчання, він пспішає на квартиру. Поспішає до відправки на фронт завершити розпочату працю. У березні 1917 року завершує її. Йому тоді не було ще й двадцяти років.
Учитель: Незалежно від калузького вчителя він доходить висновку про можливість подолання земного тяжіння за допомогою ракети з реактивним двигуном. Далі розмірковує про те, що це обов»язково повинна бути багатоступенева ракета. Виводить основну формулу руху ракети. (У 20 років!!!). Ціолковський її вивів у 46. Далі автор досліджує траєкторію вильоту з Землі і траси польоту на Місяць та інші планети Сонячної системи.
Проекція на екран:
2
Перші кроки в освоєнні космосу повинні бути такими:
-
Випробувати дію апарату для польоту в атмосфері.
-
Політ не особливо далеко від земної поверхні – на кілька тисяч верст.
-
Політ на Місяць без зупинки там, власне, політ навколо Місяця.
-
Політ на Місяць із зупинкою.
Що це? Зблиск, осяяння, провидіння? Так, але з гранично точними і вивіреними розрахунками геніальної людини.
Учень: Коли Олександр завершив свою працю і йому випала нагода познайомитися з творами Ціолковського, він сказав: « Я хоч і був дещо збентежений тим, що основні положення відкриті мною вдруге, але в той же час із задоволенням побачив, що, окрім повторених відомих досліджень, я зробив і нові важливі внески в теорію польоту.»
Революція 1917 . Повертається із Закавказзя додому. По дорозі насильно мобілізовують у білу армію. Тікає. Пробирається у Київ, куди переїхала і мати з дев»ятирічною Ніною. Працює електриком, вантажником, репетитором і пише другий том рукопису про вихід людей у космічний простір. Назва праці «Тим, хто читатиме, щоб будувати»
Проекція на екран: «Чим щоразу залітати на Землю, вигідніше мати бази з малим потенціалом руху. На цих базах потрібно зберігати запаси активної речовини (енергії, палива), прилади, інструменти, продукти»
Учень: 1919 р. Денікін у Києві. Мобілізовують. Коли закінчилася громадянська війна, переїжджає у містечко Мала Виска Херсонської області, працює слюсарем на кооперативному млині і кочегаром на цукровому заводі.
Першого вересня 1921 року тут, у Малій Висці, відбувається перевтілення, А сталося це так. Першого березня в Києві помирає від туберкульозу студент-вінничанин Ю. В. Кондратюк. Мачуха, турбуючись про долю свого пасерба- колишнього царського прапорщика, який двічі побував (хоч і не з власної волі) у білій армії, вирішила допомогти йому. Вона попросила у рідних померлого його документи і передала у Малу Виску. А Олександр Шаргей… помер від туберкульозу.
Олександр довго вагався. Але ради благополуччя мачухи і сестри ( яких він обожнював) погоджуються.
Учитель: Двадцять років він прожив під чужим імеем, під чужим іменем пішов у могилу, і під чужим іменем увійшов у безсмертя! Надзвичайно вразливий, він під чужим іменем тільки ускладнив своє і без того складне життя. Але над ним світили зорі…
Учень: У 20 років Юрій Кондратюк пише третю книгу «Про міжпланетні подорожі». Надсилає у Москву відомому вченому Вотчину В. П. (1926р.) Той відгукується: «… крупний талант : типу Ціолковськог) , закинутий у глухий куток, позбавлений можливості проявити себе». Але з виданням книги зволікають. Автор змушений видати книгу у Новосибірську за власні кошти.
Йшов 1930 рік. Юрій Кондратюк збирається перейти до конструювання реальної космічної ракети і пілотованого корабля. Йому пропонують попрацювати у групі Корольова. Відмовляється. (Є ж причина!)
У тридцятих роках проектує і будує зернові елеватори. 31 липня 1930 року завідуючий проектно-монтажним відділом Юрій Кондратюк за злісним доносом був заарештований. Звинуватили у шкідництві. Дали 3 роки.
Учень: Втручання Серго Орджонікідзе врятовує. У травні 1932 року запрошують взяти участь у конкурсі по розробці вітрової електростанції у Криму. Проект Кондратюка стає найкращим.
1941. Друга світова війна. Йде добровольцем на фронт. 3 жовтня 1941 року почався запеклий бій під Москвою. В одній із сутичок був обірваний телефонний зв»язок. Зв»язківець Юрій Кондратюк зголосився поновити його. Уникаючи куль і вибухів, він подався щукати місце обриву проводу. І не повернувся…
Учитель: (проекція на екран) Документ з архіву : »Рядовий Юрій Кондратюк, 1900 року народження, уродженець міста Луцька, призваний до Радянської Армії Київським РВК міста Москви, перебуваючи на фронті Великої Вітчизняної війни, загинув 03.10.41 року на території селища Засецький і сіл Великі та Малі Совки Кіровського району Калузької області».
У місті Кірові Калузької області на пам»ятнику викарбувано прізвище Ю. В. Кондратюка - рядового солдата…
Ото ж, не було в його житті ніяких ні фон Браунів, ні зловісних ФАУ. То все фальсифікація.
Коли він помер, у космічному океані плакали зорі, немов згадуючи слова, які він у хвилини розпачу часто повторював: « Я відчуваю, що не пожилець на цьому світі, моє місце на небі…»
І ще два штрихи ( проекція на екран)
-
Довгий час найвищою архітектурною спорудою у світі була Останкінська телевежа в Москві. Та мало хто знає, що в основу її спорудження покладено проекти Кримської вітрової електростанції, розробленої Юрієм Кондратюком.
-
Американці під час польоту до супутника Землі скористалися «Трасаою Кондратюка»
Хтось сказав, що генії вмирають на землі від вибуху своїх сердець, Полтавський Ікар повертаєтьс в Україну, де про нього мало хто знає.
Достарыңызбен бөлісу: |