Урок № 1
Тема: Гідросфера, її основні частини
Мета: Сформувати уявлення про гідросферу, як складову частину географічної оболонки, розширити поняття про світовий кругообіг води, розвивати навички роботи з підручником і географічною картою.
Обладнання: фізична карта світу, атлас, підручник, схема світового кругообігу води.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Структура уроку
І. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Ми починаємо з вами вивчати ще одну складову частину географічної оболонки: гідросферу.
Вода – найпоширеніший мінерал, входить до складу усіх живих організмів, займає 71% S Землі.
А ще вода може знаходитись у декількох станах і здійснювати мандрівку.
Сьогодні ми познайомимось з дуже допитливою маленькою Капі, яка разом з нами буде вивчати водну оболонку Землі. Вона дуже непосидюща і весь свій вільний час присвячує мандрам і відкриттям.
Прослухайте вірш про мандрівку Капі, і згадайте з курсу «Природознавство», як називається подорож Капі і у яких трьох станах побувала Капі?Які частини гідросфери побачила Капі? Як відбувалось перетворення Капі з одного до іншого стану, які сили природи допомагали Капі? Яких тварин бачила Капі під час своєї подорожі?
Випереджувальне завдання :
«Мандри Капі»
Рольова гра
В безмежному, як Всесвіт океані ,малесенька краплиночка жила, і з друзями на гребнях хвиль гойдалась, співала пісеньки , щасливою була. Та забажалось їй помандрувати, до сонечка звернулась: « Будь ласка, ти мені допоможи, перетвори на вітер, щоб усюди я літала, щоб бачила усе і ні за що не хвилювалась. І сонце промінцем торкнулось краплі і полетіла крапелька над океаном, морями , річками, ставками, озерами, льодовиками, побачила пустелі і савани і ліси, тварин багато: ведмеді, жирафи, слони, тигри, крокодили, акули і сині кити! Ще довго так вона б літала але до хмари завітала , а хмара грізною була :» Чому ти байдикуєш, ану мерщій рослини поливати, щоб зеленіло навкруги, повинна ти природі користь принести! І крапля з вітру знов водою стала, дощем зійшла і в грунті розчинилась, так закінчились мандри крапельки води.
Відповідь учнів :
-
Світовий кругообіг води
-
Вода може знаходитись у трьох станах: рідкому, газоподібному, твердому.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Проблемне питання
Якими складовими частинами мандрувала Капі?
Робота з підручниками і картою. Відповідь
Капі знаходилась у Світовому океані, а потім перетворилась на водяний пар, при конденсації утворилась хмара, яка літала над природними зонами, вона бачила представників тваринного світу деяких природних зон, і потім знову потрапила до Світового океану ( Великий кругообіг води). Капі могла затримуватись у льодовиках, або стати частиною річки, озера, підземних вод, або болота.
ІІІ. Закріплення нових знань, умінь
Графічне конспектування.
На основі рольової гри, підручника, фізичної карти світу скласти схему : «Світовий кругообіг води».
Віртуальна мандрівка з Капі.
2 4 5
1 3
7 6
1-2-3- малий кругообіг води
1-2-4-5-6- великий кругообіг води
7- рівень Світового океану.
Географічне павутиння.
Вчитель: Допоможіть Капі розплутати павутиння і скласти схему: «Гідросфера, її складові частини», напишіть частини гідросфери, відсутні у географічному павутитинні.
Гідросфера
Світовий океан Вода в атмосфері Води суходолу
Океани ? ?
Моря хмари, опади річки, підземні
озера, води,
Затоки, протоки льодовики, багаторічна
болота, мерзлота
водосховища
Урок №2
Тема: Світовий океан та його частини
Мета:сформувати уявлення про Світовий океан і його частини, удосконалювати практичні уміння і навички при роботі з географічною картою і підручником.
Обладнання: карта океанів, підручник, атлас.
Тип уроку: комбінований
Структура уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Цифровий диктант
№
|
І варіант
|
№
|
ІІ варіант
|
1
|
Гідросфера
|
1
|
Океан-атмосфера-суходіл-океан
|
2
|
Хмари, опади
|
2
|
Водосховища
|
3
|
Водосховища
|
3
|
3,5% води планети
|
4
|
Річка-озеро-болото
|
4
|
Хмари, опади
|
5
|
3,5% води планети
|
5
|
Моря, затоки, протоки
|
6
|
Океан-атмосфера-суходіл-океан
|
6
|
Річка-озеро-болото
|
7
|
Океан-атмосфера-океан
|
7
|
96,5% води
|
8
|
Моря, затоки, протоки
|
8
|
Гідросфера
|
9
|
96,5% води
|
9
|
71%
|
10
|
71%
|
10
|
Океан-атмосфера-океан
|
Відповіді ІІ варіант
1-10, 2-5, 3-8, 4-4, 5-2,6-1, 7-6,8-3, 9-7, 10-9
Відповіді І варіант
1-7, 2-8,3-1, 4-2, 5-3, 6-6,
7-4, 8-5, 9-9, 10-10
ІІІ. Питання до цифрового диктанту
1.Малий кругообіг води
2. Частини Світового океану
3. Водна оболонка Землі
4. Вода в атмосфері
5. Штучні водоймища
6. Великий кругообіг води
7. Поверхневі води
8. Обєм поверхні води суходолу
9. Обєм Світового океану
10.Площа Світового океану
Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
І знову сьогодні до нас прийшла Капі.
Рольова гра
Капі: А я знову хочу до океану!
Учитель: То у чому ж справа? Сьогодні, Капі, ми можемо разом здійснити подорож до океану, тим більше, що Світовий океан займає ¾ поверхні нашої планети, а запаси морської води складають 96,5% гідросфери.
Спочатку ми відправимось до Одеси, а потім по Чорному морю дістанемось до Атлантичного океану.
Капі:А що таке море? І чому Чорне?
Вивчення нового матеріалу, робота з підручником і картою
? На які частини умовно поділяють Світовий океан: Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий, у сучасній географії виділяють Південний океан.
Море – частина Світового океану, яка відокремлена від нього узбережжями материків, островів, півостровів і відрізняються t і солоністю.
Скласти СЛС
«Типи морів»
Внутрішні окраїнні море без берегів
Азовське, Чорне, Карське, Саргассове
Охотське,
Чукотське,
Баренцеве
Гра «Кольорові моря»
Знайдіть на карті кольорові моря: Чорне, Біле, Червоне, Жовте.
Випереджальне завдання
-
Чорне море змінило 16 назв. Згідно однієї гіпотези, Чорне море назвали турки, які зустріли на його узбережжі опір місцевого населення. За іншою версією, назву морю надали металеві предмети, які чорніли при опусканні їх на глибину (сірководень).
-
Жовте море: назву надає річка Хуанхе, найбільш мутна річка у світі, яка переносить до 40 кг/см3 ілу.
-
Червоне море дістало свою назву від водоростей, які фарбували у червоно-коричневий колір сині води моря.
-
Біле море знаходиться на півночі Європи, це море мало таку назву на картах XVI ст. Згідно символіки, північ позначали білим кольором, південь – синім.
Капі: А чим моря з’єднуються між собою?
Учитель: Моря і океани з’єднуються за допомогою проток. Це вузькі ділянки води, які розділяють сушу.
Приклади: пр. Дрейка, ( найширша-мінімальна ширина -820 км, максимальна -1120 км) Гібралтарська, Берингова, Мозамбіцька( найдовша-довжина 1760 км), Керченська. Невеликі затоки називають бухтами, а глибокі, довгі затоки з урвистими берегами- фіордами.
А де Капі могла б відпочити?
Учні: На островах. Найбільший – о. Гренландія - 2,4 млн км2. Але клімат дуже суворий – арктичний. А ось на островах Нова Гвінея (829 тис. км) і Калімантан(734 тис км) можливо гарно відпочити – клімат екваторіальний.
Скласти СЛС:
«Типи островів»
материкові вулканічні коралові
Азорські В. Бар’єрний риф
Мадагаскар о. Ісландія
Нова Гвінея Гавайські
Закріплення нових знань і умінь
Практична робота №10.
Позначення на контурній карті частин Світового океану.
Завдання: на контурну карту нанести кольорові моря і інші частини Світового океану, де мандрувала Капі.
Д/з: вивчити параграф 28, скласти міні- розповідь « Моя мандрівка частинами Світового океану» або міні- репортаж на тему:» Географічні рекордсмени частин Світового океану».
Урок №3
Тема: Властивості вод Світового океану
Мета: розширити уявлення про Світовий океан, зясувати його властивості, удосконалювати практичні уміння і навички роботи з картою і підручником.
Обладнання: карта океанів, підручник, атлас
Тип уроку: комбінований
Структура уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Гра «Так-ні»
-
Океан займає 71% S Землі (Так)
-
Морська вода складає 96,5% запасів (Так)
-
Море без берегів Саргассове (Так)
-
Острів – велика ділянка, з усіх сторін оточена водою (Ні)
-
Материк – невелика ділянка суходолу (Ні)
-
Протока роз’єднує моря (Ні)
-
Внутрішні моря – Берингове, Баренцеве (Ні)
-
Окраїнні моря: Середземне, Чорне, Азовське, Балтійське (Ні)
-
Найбільший півострів – Аравійський (Так)
-
Вулканічні острови – Гавайські, Святої Олени (Так)
-
Найглибше море – Філіппінське
-
Найбільша протока – протока Дрейка (Так)
-
Наймілкіше море – Азовське (Так)
-
Наймілкіша протока – Керченська(Так)
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Учитель: Я отримала від Капі телеграму. Вона відпочиває на Мальдівських островах і сьогодні прилітає додому.
Заходить Капі.
Капі: Я так втомилась від польоту, але стільки вражень, стільки нових друзів.
Вчитель: А про нас, Капі, ти не забула?
Капі: Ні, не забула. Хочу питання задати: «Чому морська вода така солона, адже з поверхні океану весь час відбувається випаровування, і сіль повинна зникати!»
Вчитель: Ми приймаємо твоє питання, Капі, і сьогодні визначаємо, що за властивості має морська вода?
IV.Вивчення нового матеріалу.
Робота з підручником.
Властивості вод Світового океану
Солоність
температура води
кількість речовин в г.
змінюється від
екватора до полюсів
розчинених в 1 л води
Робота з картою.
Визначити закономірності зміни температури і солоності води від екватора до полюсів, скласти опорний конспект: « Властивості води Світового океану».
Відповідь на питання Капі:
-
При випаровуванні з поверхні Світового океану сіль залишається у воді, відбувається тільки зміна агрегатного стану води.
Солоність і t води у Світовому океані зменшується від екватора до полюсів, у зв’язку з зменшенням клімату середня солоність води складає 35 0/00 , а t з глибиною різко зменшується тільки 700м, а на глибині 4000 м залишається незмінною – 0 ºС.
V.Закріплення нових знань і вмінь
Експрес-тест
-
Властивості води Світового океану
А) солоність
Б) циркуляція вод
В) солоність і температурний режим
Г) температурний режим
2.Солоність води
А) кількість солі в одному літрі води
Б) кількість речовин в одному літрі води
3. Температура води:
А) збільшується від екватора до полюсів
Б) зменшується від екватора до полюсів
4. Солоність води вимірюється
А) проміллях
Б) градусах
В) відсотках
5. На глибині > 4000м температура води
А) зменшується
Б) збільшується
В) не змінюється
6. Чому дорівнює солоність в Азовському морі, якщо в 1 л води міститься 14 г солі:
А) 1,4‰; Б) 14‰; В) 0,14‰; Г) 140‰
7. У якому морі найбільша солоність
А) Чорне; Б) Середземне; В)Червоне Г ) Коралове
8.Найбільш солоні водні маси
А) тропічні; Б) екваторіальні; В) помірні
9. Температура води на дні Маріанського жолоба
А) -10 ºС; Б) 0 ºС; В) +4 ºС Г)+2 ºС
10. Чому дорівнює солоність Середземного моря, якщо в одному літрі води міститься 38 г солі:
А) 3,8‰; Б) 38‰, В)380‰; Г)0,38‰
Д/з: вивчити параграф 21.
Урок 4
Тема: Рухи води в океані: вітрові хвилі, припливи і відпливи, цунамі.
Мета: розширити уявлення про Світовий океан і рухи води, застосовувати практичні уміння і навички графічного і картографічного конспектування.
Обладнання: підручник, картини «Вітрові хвилі», схеми «Рух води в океані».
Тип уроку: комбінований
Структура уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Географічний крос
-
Світовий океан умовно поділяють…..
-
Кордонами між океанами являються……..
-
Море – це частина ….
-
Протоки з’єднують між собою….
-
Солоність води зменшується…
-
Температура води зменшується….
-
На дно Маріанського жолобу спустився…..
-
Острови – це невеликі….
-
За походженням острови поділяють…..
-
Морська вода замерзає при температурі….
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Вчитель: Вода у Світовому океані завжди знаходиться у русі, під впливом зовнішніх і внутрішніх сил. І сьогодні ми з’ясуємо причини рухів водних мас.
Капі: А я хочу стати серфінгістом і мені обов’язково потрібно визначити, де спостерігається найбільші хвилі, що б відправитись туди.
IV.Вивчення нового матеріалу
Скласти схему: Рух води в океані
Вітрові хвилі припливи і відпливи цунамі
вітер
тяжіння Землі, причина: землетруси на дні Місяця і Сонця океану
Приклади
Японія,
Індонезія
Малайзія
Скласти опорний конспект: « Вітрові хвилі»
Скласти опорний конспект: «Утворення цунамі»
V. Закріплення нових знань
Робота з картою
Віртуальна мандрівка
-
На контурну карту нанесіть географічні об’єкти. Визначити, де Капі змогла б зайнятись серфінгом.
-
о. Суматра
-
о. Шрі-Ланка
-
Японські острови
-
Мексиканська затока
-
Затока Фанді
-
Канарська течія
-
Перуанська течія
-
т. Куросіо
-
т. Західних вітрів
-
Бенгельська течія
-
Каліфорнійська течія
-
т. Гольфстрім
-
Мусонна течія
-
Південна пасатна течія
-
Лабрадорська течія
Відповідь учнів: Капі могла б зайнятись серфінгом у Тихому океані, саме тут спостерігались найвищі вітрові хвилі.
Д/з: вивчити параграф 30.
Урок №5 Океанічні течії.
МЕТА: з’ясувати особливості океанічних течій, причини їх утворення, різновиди течій, формувати практичні уміння і навички роботи з картою, розвивати логічне і критичне мислення.
ОБЛАДНАННЯ: карта океанів, атлас, підручник.
Тип уроку: комбінований.
СТРУКТУРА УРОКУ:
1. Організаційний момент.
2. Повторення вивченого матеріала.
Учні заздалегідь готують запитання з теми: «Рухи води в океані»,
Ті учні, які відповідають на запитання отримують бонус +1 бал.
Приклади питань.
1. Елементи хвилі.
2. Руйнівна робота хвиль.
3. Творча робота хвиль.
4. Причина утворення хвиль.
5. Як утворюються цунамі.
6. Причини утворення припливів і відпливів.
7. Висота припливу Чорного моря.
3. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності.
Приваблива мета.
У1845 році американський корабель зазнав аварії, моряки висадились на один з островів Гілберта , вони викинули в океан пляшку з проханням про допомогу . Пляшка дісталася берегів їх рідної землі через 50 років.
4. Вивчення нового матеріалу.
Проблемне питання:
Які течії могли донести послання з безлюдного острова в Тихому океані до західного узбережжя Північної Америки?
Алгоритм вирішення проблемного питання.
1.Океанічна течія – визначення.
2.Головна причина утворення течій.
3.Чому на карті течії кольорові?
4. Гольфстрім - потужна тепла течія.
5. Географічне положення о. Гільберта.
6.Яка течія могла донести послання до берегів Північної Америки?
7. Схема утворення даної океанічної течії.
Етапи вирішення проблемного питання.
1.Течії - горизонтальні переміщення води у вигляді потужних потоків.
2. Головна причина утворення течій-постійні вітри.
3. На карті синім кольором позначають холодні течії, червоним-теплі течії.
Види течій
Теплі Холодні
Гольфстрім т. Західних Вітрів
Перуанська
Північноатлантична Бенгельська
Бразильська Сомалійська
Гвінейська Трансарктична
Північнотихоокеанська Канарська
Мусонна Каліфорнійська
Північна Пасатна
Південна Пасатна
4.Випереджувальне завдання учнів.
Течія Західних Вітрів – доповідь.
Течія Гольфстрім – доповідь.
5. Географічне положення о. Гільберта.
60 пн. Ш. 175 0 сх. Д.
Відповідь на проблемне питання:
Послання до західного узбережжя Північної Америки могла донести Північна Пасатна течія.
СХЕМА УТВОРЕННЯ ПАСАТНИХ ТЕЧІЙ.
Високий тиск
300 пн.ш
0о Тихий океан Низький тиск
30о пд.ш Високий тиск
Пасати - постійні вітри, що дмуть від поясів високого тиску поблизу 30-х
тропічних широт кожної півкулі до поясу низького тиску на екваторі.
Пасати, що відрізняються сталою швидкістю і дивовижною постійністю,
були улюбленими вітрами мореплавців.
6. Закріплення нових знань, умінь і навичок.
Гра: « Віртуальна мандрівка»
Який материк омиває Перуанська течія, Канарська течія,
Течія Західних Вітрів, Сомалійська течія, Мусонна течія, Лабрадорська течія, Каліфорнійська течія, Бенгельська течія?
7. Висновок уроку.
Про що дізналися учні на уроці? Що було цікавим на уроці?
Чи сподобались географічні ігри?
8. Домашне завдання.
Опрацювати параграф 43, скласти міні- реферат: «Течії Світового океану».
Урок№6
Достарыңызбен бөлісу: |