КОНСПЕКТ УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Василь Барка «Жовтий князь».Художнє відтворення нечуваного в історії людства голодомору 1933 року як найстрашнішої трагедії українського народу. Члени родини Катранників – носії загальнолюдських ідеалів.
Учитель:
Зінченко Наталя Володимирівна, спеціаліст вищої категорії, «старший учитель»
Мета: на прикладі життя сім'ї Катранників показати жахливі умови, в яких знаходилися українці в часи голодомору. Розвивати зв'язне мовлення дітей. Виховувати інтерес до історії України.
… а онде під тином
Опухла дитина, голоднеє мре…
Т.Г.Шевченко
Злиденніших нема рабів у світі,
як ми,братове українці!
Микола Куліш
Хто хоче знати майбутнє,
мусить добре знати минуле.
(Італійське прислів'я)
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Багатостраждальна історія нашого народу. Ми не повинні забувати тяжких її сторінок. На цей урок ми прийшли із свічками, як до храму. Хай вже клас сьогодні стане храмом духовності, храмом пам'яті. Страшно навіть через десятки років ступати болючими стежками страшної історії, трагедії, яка сталася на благословенній землі квітучого українського краю. Досі не віриться, щоб тут – у житниці України – раптово зник хліб, люди залишилися без зернини. І це в урожайний 1932 рік. Пухли старі й малі, вимирали роди й села. Смерть чигала на шляхах, на полі, в хатах. Здавалося, кривава кістлява рука вдень і вночі не випускала своєї кривавої коси.
1933… Найчорніший час в історії України. У світі не зафіксовано голоду, подібного тому, що випав тоді на долю однієї з найродючіших і найблагородніших країн.
Чи можливо?
Чи таке можливо?
Чи колись повірить чоловік,
Щоб багаті українці ниви
Народили 33-й рік?
Наказано: хліба реквізувати
До міста скопом вивезти з токів.
Заплакав вітер, де був лан багатий
І срібно лився жайвори ний спів.
Вселився голод до сільської хати…
Домашня живність впала без кормів.
Запрацювали день і ніч пілати,
І день, і ніч вівтар журби горів.
Історична довідка про голодомор.
Жовтий князь – це уособлення зла, «чортової сили», «диявола», що тепер «князює в повітрі», де «він і демони його, над душами,мов шуліки і яструби над курчатами. Тепер злетілися і розкльовують Україну».
Жовтий колір – уособлення біди, смерті, жаху (саме жовтими засохлими бур'янами заросли колись гамірливі від дитячого щебету сільські вулиці, жовті мертві тіла, жовтіє перед очима голодних людей, жовта пелена заступає згасаючу свідомість…)
-
Що вас найбільше вразило в романі «Жовтий князь»?
-
Чим викликаний був голодомор 1932 – 1933рр.
-
Розкажіть про родину Катранників.
-
Які випробування випали на їхню долю?
-
Чому люди пішли на розбій у церкві?
-
Як проводилися обшуки у хатах селян?
-
Розкажіть про схованку у Бережан. Чим вразив вас цей вчинок?
-
Чи споживали люди під час голодомору?
-
Чому селяни змушені були їхати до міста?
-
Що почували люди, коли по селі їхала підвода з грабарями?
-
Що змусило людей полювати навіть на птахів?
-
Які випробування випали на долю Мирона Катранника?
-
Вибіркове читання уривків з твору.
-
Коментоване читання окремих епізодів.
-
Зачитування спогадів очевидців.
-
Аналіз причин, через які сталося таке страшне лихо (мікрофон).
-
Словникова робота.
Геноцид – винищення окремих груп населення за расовими, національними та релігійними мотивами.
-
Робота зі схемою.
Людина
У поданій схемі в центрі людина, а навколо неї-це її духовний світ, її душа.
Завдання. Заповніть коло духовності тими поняттями, що допомогли персонажам твору морально вистояти, залишитися людьми.
-
Які поняття із кола духовності вам близькі?
-
Які із них ви б хотіли взяти для себе?
-
Які цінності моральні допомогли Катранникам під час голодомору? Кожен із вас мріє про гарну родину і кожен по – своєму її уявляє.
-
Які цінності будуть переважати у вашій сім'ї, якими будуть стосунки?
Родина Катранників - втілення позитивного, чим характеризуються українці. Через страждання однієї родини показано страждання народу.
-
Характеристика образів батьків і дітей.
Батьки Діти
1. Ставлення до віри 1. Ставлення до віри
2. Стосунки між Дарією Олександрівною 2. Стосунки між дітьми
І Мироном Даниловичем
3. Ставлення до дітей 3. Ставлення до батьків
4. Життєві цінності 4. Життєві цінності
5. Ставлення до людей 5. Ставлення до людей
6. Ставлення до роботи, до землі 6. Мрії
8. Порівняльна характеристика Катранника і Отроходіна.
Катранник Отроходін
Зовнішність
Риси характеру
Ставлення до релігії
Ставлення до людей
Життєві цінності
-
Проаналізуємо становище людей у містах і селах.
Село Місто
- Як змінюється освіта після приходу нової влади? Яким було становище у містах?
- Яким було ставлення влади до релігії? Яка різниця була між простими
людьми і людьми нової влади
- Якою була доля церков? Яким було ставлення партійців до
селян та робітників?
- Які накази від партії отримували керівники? Коли у містах з'явилися магазини
Що несли вони селянам? «Торсінг»?
- Які вчинки людей нової влади в селах вас Чому в містах переслідували голодних
найбільше вразили? Про що вони свідчать? селян? Яка доля чекала на них?
- Як автор описує село до приходу радянської Що вас найбільше вразило у вчинках
влади і після? партійців у містах? Про що вони
свідчать?
ІІІ. Підсумок уроку.
Будуймо храм – духовний храм,
Щоб жили діти і онуки;
Будуймо храм, щоб разом нам
Дійти до злагоди і злуки;
Будуймо храм-високий храм
Під мирним небом України;
Будуймо храм, щоб жити нам
В одній згуртованій родині
В братерстві, щирості, любові
Безсмертя ми своє знайдем.
Вже досить сліз і досить крові:
Для України поживем.
Зберімось разом, як на свято,
І об'єднаймо почуття,
Бо нас не мало, нас багато –
Тож розпочнімо нове життя!
Достарыңызбен бөлісу: |