Методичні розробки
уроків з української літератури
у 8 класі.
Тема. Творчість Івана Малковича
Чернець Наталія Вікторівна, учитель української мови і літератури ІІ категорії загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів №2 м. Червонозаводського Лохвицького району, Полтавської області
2008 рік
Урок 1.
Тема. Іван Малкович. «Із янголом на плечі». Глибокі роздуми сучасного поета про те, якою повинна бути людина.
Мета. Ознайомити школярів з Іваном Малковичем ― видатним митцем слова, поглиблювати навички аналізу ліричного твору, розвивати навички виразного усвідомленого читання віршів, висловлення власних роздумів, навіяних прочитаним; виховувати усвідомлення того, що моральні якості ― стрижень гуманізму.
Обладнання. Текст, репродукція картини В. Котарбинського «Ангел із лілією», таблиця, портрет І. Малковича, міні – виставка поетичних збірок митця.
Епіграф. Хай кожен у цім світі спасеться.
Хід уроку.
І. Мотивація навчальної діяльності.
-
З'ясування емоційної готовності учнів до уроку (обмін побажаннями).
-
Актуалізація суб’єктного досвіду.
„Читаючи поезію, я...”
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
-
Заслуховування учнівських повідомлень про Івана Малковича, світ його захоплень. (Випереджувальні завдання).
-
Створення психологічного портрета поета (на основі повідомлень та матеріалу підручника).
Іван Малкович як особистість ― це...
? ?
(поет) (знавець
музики)
? ІВАН ?
(громадянин) (перекладач)
МАЛКОВИЧ
?
(видавець)
-
Слово вчителя.
Про письменника ми довідуємося не лише з біографічних матеріалів, а й із його творів.
Визнання прийшло до Івана Малковича у дев’ятнадцятирічному віці. Його було названо кращим поетом на семінарі молодих українських авторів. 1986 року
І. Малковича прийнято до Спілки письменників України, де тоді він був
наймолодшим. Його збірки ― «Білий камінь», «Ключ», «Із янголом на плечі». Яким же постає Іван Малкович у своїх віршах?
-
Робота із змістом поезії «Із янголом на плечі»
-
Виразне читання вірша вчителем чи заздалегідь підготовленим учнем.
-
З'ясування емоційного враження учнів від твору («Що ви відчули, слухаючи поезію?»)
-
Визначення теми і основної думки вірша.
«Незакінчене речення»:
«Думаю, що поезія про... Нею Іван Малкович хотів сказати...».
Тема вірша: зображення ліричного героя, якого янгол на плечі намагається уберегти від зла, жорстокості.
Основна думка: кожна людина повинна втримати свого янгола – охоронця на плечі.
-
«Повільне читання» вірша.
Учні під керівництвом учителя вчаться знаходити у творі приховані запитання, ставити власні і, відповідаючи на них, складати зв’язну розповідь – аналіз.
Краєм світу, уночі,
при господній при свічі
хтось бреде собі самотньо
із янголом на плечі.
-
Самотній подорожній бреде краєм світу, уночі.
-
Як ви розумієте цей рядок? (Це шляхи життя без мети, навпомацки)
-
Путь подорожнього освітлює Господня свіча.
Йде в ніде, в невороття,
йде лелійно, як дитя,
і жене його у спину
сірий маятник життя,
щоб не вештав уночі
при Господній при свічі,
щоб по світі не тинявся
із янголом на плечі.
-
Яким є життя ліричного героя? (Сірим і одноманітним, бо без мети. Хоча він намагається змінитися).
Віє вітер вировий,
виє Ірод моровий,
маятник все дужче бухка,
стогне янгол ледь живий.
-
Які перешкоди постають на шляху героя?
-
З якою метою автор використав біблійний образ Ірода? (Ірод ― символ зла).
-
Що вбиває янгола?
А він йде і йде, хоча
вже не дихає свіча.
лиш вуста дрижать гарячі:
янголе, не впадь з плеча.
-
Що допомагає подорожньому продовжувати пошук свого шляху в житті, не зупинятися перед перешкодами? (Янгол ще залишається на його плечі, отже, ліричний герой не розгубив свої позитивні якості: порядність, чесність, справедливість, які скеровують його шлях).
-
Визначення художніх засобів поезії. Робота в групах.
Порівняння: «йде лелійно, як дитя».
Епітети: «вуста гарячі», «вітер вировий», «сірий маятник життя», «Ірод мировий».
Метафори: «виє Ірод», «маятник бухка», «вуста дрижать», «не дихає свіча».
Образ – символ: янгол.
-
«Коло думок».
-
Чому Іван Малкович визначив жанр свого твору як старосвітська балада?
-
Повторення відомостей з теорії літератури. Балада
-
Робота з картиною.
-
Розгляньте картину В. Котарбинського «Ангел із лілією».
-
Яким змальовано ангела?
-
Чому живописець зображує ангела саме із лілією? (Лілія ― символ чистоти)
-
Який настрій викликає цей твір живопису?
-
Яким би ви намалювали янгола? (Усне малювання)
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
-
Коментування епіграфу уроку.
-
«Незакінчене речення»: «Сьогодні на уроці я відчув...., зрозумів..., усвідомив...»
V. Домашнє завдання
Обов’язкове.
Опрацювати матеріал підручника про Івана Малковича )»читання з позначками»). Вивчити поезію «Із янголом на плечі» напам'ять. Підготувати виразне читання поезій «Напучування сільського вчителя», «Музика, що пішла».
За бажанням.
-
Оформити на окремих картках висловлювання видатних людей про слово, в якому живе музика, як епіграф до наступного уроку.
-
Яким ви бачите власного янгола? Зобразіть його на малюнку.
Урок 2.
Тема. Іван Малкович. Поезії «Свічечка букви „J”», «Музика, що пішла».
Мета. Ознайомити учнів із поезіями Івана Малковича, навчати виразно і усвідомлено читати його вірші, аналізувати їх, висловлювати власні думки щодо прочитаного або почутого, розвивати творчу уяву; виховувати любов до слова, мистецтва.
Обладнання. Тести, картки із завданнями у групах, аудіозаписи музичних творів А. Вівальді, П. Чайковського, підготовлені учнями картки з епіграфами до теми.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-
Опитування учнів поезії І. Малковича «Із янголом на плечі» напам'ять.
-
Огляд учнівських ілюстрацій із зображенням янгола з коментарем.
-
Літературний диктант.
-
Батьківщина Івана Малковича ― ... (Івано–Франківщина)
-
Клас, який закінчив у музичному училищі... (клас скрипки).
-
Вищу освіту здобув... (Київський університет ім. Т.Г. Шевченка, факультет філології)
-
Схвальну рецензію на першу збірку отримав від... (Ліни Костенко).
-
Кращим поетом на семінарі молодих українських авторів було названо у ... років (19).
-
Назвіть збірки поета («Білий камінь», «Ключ», «Із янголом на плечі»)
-
Назва власного видавництва (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА)
-
Письменники, твори яких видавав Малкович (Т. Шевченко, Леся Українка, Б.-І. Антонич).
-
Із яких мов перекладав Іван Малкович? (Польська, англійська, російська).
-
Сформулюйте питання до письменника.
Примітка: за кожну правильну відповідь на питання 1–9 ― 1 бал; за питання 10 ― 2 бали.
ІІІ. Забезпечення емоційної готовності до сприйняття нового матеріалу.
-
Звучить музика Петра Чайковського. Учні передають викликані нею почуття; прикріплюють на дошці підготовлені вдома як епіграф до теми висловлювання про слово, у якому живе музика.
-
А як співає слово, як співа!
У солов’їні переходить трелі.
У хороводі музики слова ―
Візитка української оселі.
М. Ясакова.
-
Що є музичніше в світі від річки,
Що я кохаю з дитинства?
Що яскравіше від полум’я свічки? ―
Мова моя українська!
Г. Шмицький.
Маками майорить,
Маг майстерно малює – мріється ―
Милу мелодії мить.
Ярослава Шекера.
-
Ти постаєш в ясній обнові,
Як пісня, линеш, рідне слово.
Дмитро Білоус.
Така висота.
В них спів колискової, пісня любові,
Людська доброта.
Василь Гай.
ІV. Оголошення теми та мети уроку.
-
Колективний вибір епіграфа із запропонованих учнями висловлювань.
V. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Ідейно-художній аналіз поезій. Робота в групах.
-
Учні отримують завдання на картках. Готуючись до звіту, члени груп використовують відповідні статті підручника, ілюстративний матеріал. Завдання для груп обираються відповідно до ролей:
-
«доповідачі» готують загальний виступ за планом;
-
«дослідники» називають художні деталі;
-
«ілюстратори» відповідними цитатами ілюструють відповідь доповідача.
І група. Ідейно - художній аналіз поезії « Напучування сільського вчителя»
ІІ група. Ідейно – художній аналіз поезії «Музика, що пішла».
Аналіз творів проводиться за такими пунктами (на картках):
-
Виразно прочитайте поезію.
-
Спробуйте передати відчуття , що пережив поет у мить написання поезії.
-
Визначне тему та провідну ідею твору.
-
Образи. Символи, їхнє значення.
-
Мовні засоби художньої виразності (епітети, метафори, порівняння, повтори, анафора, персоніфікація, гіпербола). Їх роль у художньому творі.
-
У якій формі написаний твір?
-
Враження від поезії.
ІІІ група. Написати твір – мініатюру «Мій знайомий ― ліричний герой Івана Малковича».
-
Звіт груп.
-
Творче завдання. Доберіть до будь-якої букви алфавіту характеристику, подібну тій, що у творі з літерами „ї ”, „є”.
-
Розв’язання проблемних питань.
-
Наскільки, на вашу думку, для поета важливим є відчуття музики,
ритму?
-
Яким постає І. Малкович у своїх поезіях?
-
Сенкан до характеристики творчої особистості Івана Малковича.
Іван Малкович
натхненний, небайдужий
пише, перекладає, видає
Його поезія лікує серця
Людина.
VІ. Рефлексивно-оцінювальний етап.
-
Визначте рівень засвоєння навчального матеріалу «Індикатор засвоєння матеріалу». Заповнити таблички «Чи справдилися ваші очікування від вивченої теми».
Добре засвоїв (-ла)
|
Маю сумніви
|
Хочу дізнатися більше
|
|
|
|
-
Висловіть подяку, побажання своїм однокласникам.
VІІ. Домашнє завдання.
Обов’язкове.
Підготуватися до контрольної роботи з теми: «Світ української поезії» за тестовими питаннями підручника.
За бажанням.
Створити «кольоровий портрет» поезії І. Малковича.
Достарыңызбен бөлісу: |