Наредба №4 от 27 март 1997 Г. За железопътните прелези



бет1/4
Дата05.07.2016
өлшемі279 Kb.
#179755
  1   2   3   4
НАРЕДБА № 4 ОТ 27 МАРТ 1997 Г. ЗА ЖЕЛЕЗОПЪТНИТЕ ПРЕЛЕЗИ

Обн. ДВ. бр.32 от 18 Април 1997г., изм. ДВ. бр.145 от 9 Декември 1998г.

Глава първа. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази се наредба уреждат устройството, сигнализирането, поддържането, охраната, откриването и закриването на железопътни (жп) прелези, наричани по-нататък "прелези".

Чл. 2. Прелез е пресичане на едно ниво на път с жп линия.

Чл. 3. Прелезите се делят на:

1. прелези за общо ползване-когато пресичанията на пътища от републиканската пътна мрежа и жп линии на Българските държавни железници (БДЖ) са на едно ниво;

2. местни прелези-когато пресичанията на местни пътища и улици в населените места с жп линии на БДЖ са на едно ниво;

3. прелези на индустриални жп клонове-когато пресичанията на пътища от републиканската пътна мрежа или местни пътища и улици в населените места с индустриални жп клонове са на едно ниво.

Чл. 4. (1) Пресичанията на товаро-разтоварни, пристанищни, вътрешнозаводски, руднични и други коловози от транспортни средства, обусловени от технологичния процес на работа, са технологични площадки и се освобождават от изискванията на тази наредба.

(2) За преминаване на пешеходци през жп линия се изграждат пешеходни пътеки, към които не се прилагат изискванията за прелезите.

Чл. 5. Според съоръжеността си прелезите са с бариери и без бариери. Прелезите без бариери могат да бъдат съоръжени с автоматични прелезни сигнализации (АПС).

Чл. 6. В жп участъци, съоръжени с автоблокировка, в жп участъците с максимална допустима скорост за движение на влаковете над 70 км/ч и в участъци с две и повече жп линии не се разрешава да съществуват прелези без технически средства, сигнализиращи за предстоящо преминаване на влак.

Чл. 7. (1) (Изм. - ДВ, бр. 145 от 1998 г., в сила от 09.12.1998 г.) За всеки прелез се изготвя технически паспорт по образец (приложение № 1) в четири екземпляра - по един в жп секция, отдел "Железопътен път и съоръжения" в НК "БДЖ", в направление или сектор "КАТ - Пътна полиция" към Столичната или съответната регионална дирекция на вътрешните работи (РДВР) и в органа, стопанисващ пътя.

(2) При промени в съоръжеността на прелеза и категоризацията му се съставя нов технически паспорт, към който се прилага и старият технически паспорт. Новите паспорти се съставят от съответната жп секция в срок 30 дни от настъпването на промяната. При промяна на категоризацията новият технически паспорт се подписва само от началника на съответната жп секция.

Чл. 8. Пешеходците, водачите на пътни превозни средства (ППС) и водачите на животни преминават на свой риск и отговорност през прелезите.

Глава втора. КАТЕГОРИЗАЦИЯ НА ПРЕЛЕЗИТЕ

Чл. 9. В зависимост от стойностите на числените параметри Вч и Ва, определени съгласно чл. 15, както и според условията на обзора, жп прелезите се делят на четири категории-първа, втора, трета и четвърта.

Чл. 10. Прелези от първа категория са тези, които отговарят на едно от следните условия:

1. през тях преминават трамваи или тролейбуси;

2. стойността на Ва е по-голяма или равна на 100;

3. стойността на Вч е по-голяма или равна на 4000;

4. стойността на Вч е по-голяма или равна на 2100 и нямат необходимия обзор.

Чл. 11. Прелези от втора категория са тези, които отговарят на следните условия:

1. през тях не преминават трамваи или тролейбуси;

2. стойността на Ва е по-малка от 100;

3. стойността на Вч е по-голяма или равна на 2100;

4. имат необходимия обзор.

Чл. 12. Прелези от трета категория са тези, за които стойността на Вч е по-малка от 2100, но е по-голяма от 420.

Чл. 13. (1) Прелези от четвърта категория са тези, които не отговарят на условията за прелези от първа, втора или трета категория.

(2) Табличният вид на условията по чл. 10, 11, 12 и чл. 13, ал. 1 е показан в приложение № 2.

Чл. 14. Интензивността на движението на ППС през прелеза (И) се определя по формулата:
И = А + М + Ж,
където:

А е броят на преминалите за 24 часа в двете посоки автобуси;

М - броят на преминалите за 24 часа в двете посоки моторни превозни средства, включително селскостопански и други самоходни машини;

Ж - броят на преминалите за 24 часа в двете посоки ППС, теглени от животни.

Чл. 15. Числените параметри Вч и Ва се определят по следните формули:



Ч.И





Ч.А

Вч =

________



Ва=

________,



24





24

където Ч е броят на преминалите през прелеза влакове за 24 часа.

Чл. 16. (1) Необходимият обзор на прелезите се изчислява по формулата от § 2 от допълнителните разпоредби и за различните влакови скорости и различен ъгъл на пресичане при еднопътен и двупътен участък е посочен в приложение № 3.

(2) Обзорът трябва да бъде пълен във всяка точка от дължината по оста на пътя най-малко 6 м пред опасната зона, т.е. на 8 м от близката релса. За пешеходни пътеки обзорът може да се счита за достатъчен, когато е налице в цялата опасна зона.

Чл. 17. За да се установи интензивността на движението през един прелез, един път в годината през месеците юли-август се извършва преброяване в два последователни работни дни, като за резултат се взема средно аритметичното. Резултатът от преброяването за годината се прилага към техническия паспорт.

Чл. 18. Прелезите ежегодно се категоризират в зависимост от статистическите данни и нормативите по чл. 10 - 13 съгласно чл. 205, ал. 1, т. 3 от Правилника за прилагане на Закона за движение по пътищата (ДВ, бр. 25 от 1996 г.) съгласувано с Министерството на вътрешните работи (МВР).

Чл. 19. Прелезите се съоръжават с технически средства в зависимост от категорията и местоположението им съгласно приложение № 4.

Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 145 от 1998 г.) За прелези с ограничен обзор комисията по чл. 46 може да предлага съоръжаването с допълнителни технически средства, освен тези, които се изискват съгласно приложение № 4. Предложенията се съгласуват с Държавната железопътна инспекция (ДЖИ) при Министерството на транспорта (МТ) и с Дирекцията на Национална служба "Полиция"-Направление "КАТ-Пътна полиция" (ДНСП - НКАТ - ПП), и се одобряват от министъра на транспорта.

Глава трета. УСТРОЙСТВО НА ПРЕЛЕЗИТЕ

Чл. 21. (1) Железопътните линии се пресичат с пътната мрежа в хоризонталните участъци на пътя (с надлъжен наклон до 2 на сто) така, че разстоянието от външната релса до началото на наклона на пътя да бъде най-малко 20 м.

(2) Съществуващите прелези за общо ползване, които не отговарят на изискването по ал. 1, се привеждат в съответствие при реконструиране на пътищата.

Чл. 22. (1) Широчината на платното за движение в района на прелезите от всички категории съответства на широчината на пътното платно от двете страни на прелеза и не е по-малко от 6 м, измерено перпендикулярно на оста на пътя. За пътища от републиканската пътна мрежа това изискване се отнася за разстояние 160 м от двете страни на прелеза.

(2) По решение на комисията по чл. 46 широчината на прелезната настилка при местни прелези на черни (земни) пътища по изключение вместо 6 м може да бъде 5 м.

(3) При необходимост за преминаване през жп линия на ППС с извънгабаритна широчина се отправя искане към съответната жп секция, която създава условия за преминаване. Разходите в такъв случай са за сметка на искащия преминаването.

(4) Видът на прелезната настилка се определя от комисията по чл. 50. Видовете прелезни настилки се утвърждават от генералния директор на БДЖ.

Чл. 23. Пресичането на жп линии с пътища на едно ниво се извършва по правило под ъгъл 90 градуса (приложение № 5). С решение на комисията по чл. 46 пресичането при непреодолими, трудни теренни условия може да се извърши под ъгъл не по-малък от 65 градуса (приложение № 6).

Чл. 24. (1) От двете страни на прелезите на електрифицираните жп линии се поставят габаритни рамки за ограничаване височината на превозните средства (вкл. товара) до 4,50 м на мястото за преминаване. В случаите, когато вътрешният край на стълбовете на рамката се намира на разстояние, по-малко от 0,5 м от края на пътното платно, т.е. от края на банкета или от вътрешния край на бордюра, те се боядисват с червени и бели ивици през 0,25 м и под ъгъл 45 градуса. Наклонът на ивиците е към страната на пътя, като тъмните ивици започват от долния край на стълба, по посока на приближаване към прелеза. Боядисването се извършва на височина до 2 м от нивото на пътната настилка.

(2) Габаритните рамки се поставят от двете страни на прелеза най-малко на 8 м от близката релса. Широчината на габаритната рамка е най-малко равна на широчината на прелеза, измерена перпендикулярно на пътя между прелезните огради. По решение на комисията по чл. 46 габаритната рамка може да се постави при трудни теренни ситуационни условия на разстояние, по-малко от 8 м от близката релса.

Чл. 25. Бариерите на всички прелези се поставят от 5 до 10 м от близката релса, като височината на бариерите над пътното платно е 1,00 - 1,10 м. Бариерните механизми се поставят на една линия с прелезната ограда или бордюра.

Чл. 26. (Изм. - ДВ, бр. 145 от 1998 г.) Бариерните греди са в нормално положение, когато са вдигнати. По изключение нормалното положение на бариерните греди може да бъде, когато са спуснати, като тези прелези се определят от генералния директор на БДЖ.

Чл. 27. На всички гари, в чиито райони има прелези с ръчни бариери, разрешаващите показания на входните, изходните и маневрените сигнали за маршрут през прелезите се поставят в зависимост от заключването на ръчага или бариерните греди в хоризонтално положение.

Чл. 28. Районът на всички прелези с бариери, охранявани от прелезопазачи, кабинер-стрелочници, дежурен ръководител или билетопродавач, се съоръжава с ел. осветление, което осигурява на дежурния прелезопазач от мястото на затваряне на прелеза добра видимост на бариерните греди и на преминаващите през прелеза ППС.

Чл. 29. (1) Подходите към прелезите се застилат с подходяща настилка: асфалто-бетон, паваж, валирана трошено каменна настилка и др. При черни (земни) пътища настилката обхваща от двете страни на железния път най-малко по 40 м, измерено от релсите.

(2) При трудни теренни условия и по решение на комисията по чл. 50 се допуска настилката да обхване и по-малко от 40 м, но най-малко 20 м от двете страни на прелеза.

Чл. 30. Входовете на прелезите се ограждат с огради от леки конструкции с височина 0,90 м от нивото на платното за движение до горния им край, разположени на 1 м от края на пътната настилка. При наличие на бордюри огради не се поставят. Прелезните огради се поставят на 4 м от близките релси и се боядисват с бяла боя.

Чл. 31. Шкафовете на новостроящите се и преустройващите се автоматични прелезни устройства (АПУ) се монтират най-малко на 10 м от близкия банкет на пътя и 4 м от близката релса.

Чл. 32. (1) Краищата на прелезната настилка в междурелсието извън пътното платно се извиват навътре 0,25 м по протежение на 0,50 м.

(2) Широчината на жлеба между релсите и прелезната настилка в междурелсието в правите участъци е 60-70 мм, а в кривите-до 80 мм. Дълбочината на жлеба е най-малко 45 мм.

Чл. 33. Всички прелези с бариери и прелезопазач на междугария имат двустранна телефонна връзка с прилежащите гари. Прелез с бариери, намиращ се в района на гара, се свързва с телефон само с тази гара. Прелезите с автоматични бариери без прелезопазач имат телефонна връзка с една от прилежащите гари.

Чл. 34. При прелези на железен път с релсови токови вериги горната повърхност на настилката е 30-35 мм над горната повърхност на релсите.

Чл. 35. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 145 от 1998 г., в сила от 09.12.1998 г.) При пътища с три и повече ленти начинът на обезопасяване на прелезите се съгласува с ДЖИ и Държавната автомобилна инспекция (ДАИ) при МТ и с ДНСП - НКАТ - ПП и с органа, стопанисващ пътя.

Чл. 36. Широчината на пешеходните пътеки е най-малко 1,5 м. Пред тях се поставят огради за начупване направлението на пешеходния поток и възпрепятстване преминаването на ППС. Оградите се боядисват с бели и червени ивици през 0,25 м.

Глава четвърта. СИГНАЛИЗИРАНЕ НА ПРЕЛЕЗИТЕ

Чл. 37. На прелези с трайна настилка и широчина на пътната настилка 6 и над 6 м сигнализацията и маркировката на пътя се нанасят съобразно изискванията на ППЗДвП и Наредба № 2 за сигнализацията на пътищата с маркировка ( ДВ, бр. 30 от 1975 г.).

Чл. 38. Пътните знаци се поставят съгласно Наредба № 21 за сигнализацията на пътищата с пътни знаци (ДВ, бр. 97 от 1984 г.).

Чл. 39. Всички прелези в електрифициран жп участък се сигнализират с пътния знак В16-"Забранено е влизането на пътни превозни средства с височина, включително и товара, по-голяма от означената".

Чл. 40. Прелезите с бариери се сигнализират с пътен знак А35-"Бализ", като на първия бализ се монтира пътен знак А32-"Железопътен прелез с бариери".

Чл. 41. Прелезите без бариери се сигнализират със:

1. пътен знак А35-"Бализ", като над първия бализ се монтира и пътен знак А33-"Железопътен прелез без бариери";

2. пътен знак А34.1 или А34.2 -"Железопътен прелез с един коловоз" или "Железопътен прелез с два и повече коловоза", като на същата стойка се монтира и пътен знак Б2-"Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство"; тези знаци се поставят на 6 м от крайната релса в дясната страна на пътя и на 1 м от края на банкета.

Чл. 42. (1) Прелези, през които преминават само маневрени състави, по-малко от 6 броя в денонощие, по решение на комисията по чл. 46 не се сигнализират с пътни знаци Б2, А34.1 и А34.2. На тези прелези задължително се поставя пътен знак А39-"Внимание! Други опасности", с допълнителна табелка Т1-"Разстояние до" и символ "влак" (чл. 39, ал. 7 ППЗДвП), от органите, стопанисващи пътя.

(2) Маневреният състав задължително спира пред прелеза. Той преминава през прелеза след охраняването му от маневрената бригада чрез спускане на бариери или с ръчни сигнали, както следва:

1. през деня-изпъната хоризонтално напред и напречно на оста на пътя дясна ръка с развят червен флаг;

2. през нощта-описваща полукръг червена светлина.

Чл. 43. Всички прелези се сигнализират с предпрелезни указатели съгласно Инструкцията за сигнализацията на железниците (ИС)-необнародвана.

Чл. 44. Пред прелези, на които железният път се пресича от трамвайна линия, се поставят заградителни светофори съгласно ИС.

Глава пета. ОТКРИВАНЕ И ЗАКРИВАНЕ НА ПРЕЛЕЗИ

Чл. 45. (Изм. - ДВ, бр. 145 от 1998 г., в сила от 09.12.1998 г.) Исканията на общини, ведомства или предприятия за откриване, прекатегоризиране, преместване или закриване на прелез задължително предварително се съгласуват с ДНСП - НКАТ - ПП.

Чл. 46. (Изм. - ДВ, бр. 145 от 1998 г., в сила от 09.12.1998 г.) (1) Искането да се премести, закрие или съоръжи един прелез се отправя до генералния директор на БДЖ, който назначава комисия в състав: председател - началника на съответната железопътна секция или неговия заместник, и членове - заместник-началника на електротехническата секция или началник на район към същата; участъков инспектор от поделението за товарни превози; началника на отдел "Експлоатация" или технолог по експлоатацията от локомотивното депо; представител на съответната община; представител на РДВР - сектор "КАТ - Пътна полиция"; представител на органа, стопанисващ пътя. Ако прелезът е на индустриален жп клон, в комисията се назначава и представител на клонопритежателя.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 145 от 1998 г., в сила от 09.12.1998 г.) Комисията по ал. 1, съобразявайки се с изискванията за безопасността на движението и тази наредба, съставя протокол с мотивирано решение. Протоколът се одобрява от генералния директор на БДЖ.

Чл. 47. (Изм. - ДВ, бр. 145 от 1998 г., в сила от 09.12.1998 г.) Искане за откриване на нов прелез се отправя до генералния директор на БДЖ, който назначава комисията по чл. 46 и одобрява нейния протокол. В този случай комисията се председателства от служител на отдел "Железен път съоръжения" при НК "БДЖ.

Чл. 48. (1) Откриване на нов прелез не се разрешава през коловозите и стрелките на гарите и в жп участък със:

1. автоблокировка;

2. две и повече жп линии;

3. скорост на влаковете над 100 км/ч.

(2) За нуждите на строителството на пътни и жп варианти или за други специфични нужди по изключение генералният директор на БДЖ може да разрешава откриване на временни съоръжени прелези за срок не по-голям от две години.

Чл. 49. (1) Прелези от четвърта категория в жп участъци със скорост на влаковете до 70 км/ч или на индустриални жп клонове, ако имат необходимия обзор, могат да не се съоръжават с технически устройства, сигнализиращи за предстоящо преминаване на влак. Това се преценява от комисията по чл. 46.

(2) Не се разрешава разсъоръжаването на прелези, които са оборудвани с технически устройства, сигнализиращи за предстоящо преминаване на влак.

Чл. 50. При строителство на нови пътища или жп линии, вкл. и при удвояването им, прелезите се преустройват в пресичания на различни нива.

Чл. 51. Пешеходни пътеки се откриват, устройват и закриват по решение на комисията по чл. 46. Разходите за откриването и поддържането им са за сметка на съответните предприятия или общини (примерно ситуационно положение на пешеходна пътека е показано в приложение № 7).

Глава шеста. ТЕХНИЧЕСКИ СРЕДСТВА ЗА СЪОРЪЖАВАНЕ НА ПРЕЛЕЗИТЕ

Раздел I. Общи положения

Чл. 52. (1) За съоръжаване на прелезите се използват следните технически средства:

1. бариери:

а) ръчно управляеми;

б) автоматични;

в) електрически;

2. автоматични прелезни сигнализации.

(2) Автоматичните бариери и АПС се наричат още АПУ.

Чл. 53. (1) (Изм. - ДВ, бр. 145 от 1998 г., в сила от 09.12.1998 г.) За всяко техническо средство, сигнализиращо за предстоящо преминаване на влак, се издава инструкция за експлоатацията му, съобразена с конкретните условия. Тя се съставя от органите, които изграждат или поддържат съответното прелезно устройство, проверява се от участъковия инспектор при поделението за товарни превози и се одобрява от генералния директор на БДЖ.

(2) За местните прелези и тези на индустриалните жп клонове инструкцията е двустранна. Тя се съставя с участието и на представител на съответната община или предприятие. В нея освен редът и начинът на работа се уреждат и задълженията на общината или предприятието.

Раздел II. Ръчно управляеми бариери (ръчни бариери)

Чл. 54. (1) Бариерните греди на ръчните бариери с механично задвижване покриват цялото платно за движение. Допуска се да не покриват до 1 м от края на платното за движение.

(2) Гредите на ръчните бариери с електрическо, хидравлично и други видове задвижване преграждат само дясната половина на път с двупосочно движение. При необходимост от преграждане на цялото платно за движение могат да се монтират четири бариерни механизма. Необходимостта от допълнителни бариерни механизми се преценява от комисията по чл. 46.

(3) Ръчните бариери могат да се комплектоват със светлинна и звукова сигнализация, която се задейства преди пускането на бариерите.

(4) Бариерните греди на ръчните бариери са снабдени с по три червени светлоотразителя, поставени по един в началото, средата и края на бариерните греди. Обикновените стъклени светлоотразители на бариерните греди могат да се заменят със светлоотразително фолио.

(5) Бариерните греди се боядисват на червени и бели ивици през 0,25 м под ъгъл 45 градуса при хоризонтално положение на бариерните греди.

Чл. 55. Съществуващите ръчни бариери могат да бъдат и с далечно управление, но при условие, че имат добра видимост от мястото за управление на бариерите към прелеза и той е осветен. При повреда те се вдигат ръчно на самия прелез.

Раздел III. Автоматични прелезни устройства

Чл. 56. (1) На АПУ от дясната страна на пътя по посока приближаване към прелеза се поставят светофари съгласно Наредба № 23 за регулиране движението на пътни превозни средства и пешеходци със светлинни сигнали (ДВ, бр. 14 от 1987 г.). При АПС те се поставят на 5-6 м от близката релса, а при бариери-на 1 м пред бариерните механизми и имат видимост най-малко 150 м.

(2) Светофарите са едно- или двусекционни и се съоръжават със звукова сигнализация. Лампите на светофара са двунишкови и изправността на нишките им се контролира.

(3) На прелезите със сложни подходи може да се монтират един или два повторителя на светофарите, които са едносекционни и светят с жълта мигаща светлина едновременно с основните светофари.

Чл. 57. Гредите на автоматичните бариери преграждат само дясната половина на път с двупосочно движение, като краят на бариерата може да не достига средата на пътното платно най-много с 1,00 м. На такъв двулентов път с интензивно движение на прелеза могат да се монтират четири бариерни механизъма, като допълнителните бариерни механизми се спускат със закъснение, позволяващо безпрепятствено изтегляне на навлезлите в зоната на прелеза ППС, но не по-малко от 6 сек. Необходимостта от допълнителни бариерни механизми се преценява от комисията по чл. 46.

Чл. 58. (1) При нормално положение, когато не идва влак, светофарите не светят, звуковата сигнализация не работи, бариерните греди са във вертикално положение. Със задействането на устройството при заемане на предпрелезния участък от първата колоос на жп возило светофарите започват да светят последователно с червена мигаща светлина с 60 ± 5 мигания в минута. Задейства се и звуковата сигнализация.

(2) При автоматична бариера най-малко 6 сек. след задействането на светлинната и звуковата сигнализация, започва спускането на бариерните греди. След като те заемат хоризонтално положение, се спира подаването на звуков сигнал. Трите сигнални лампи, намиращи се на външната страна на всяка от бариерните греди, светят с червена мигаща светлина, а поставената от вътрешната страна на всяка греда лампа-с бяла мигаща светлина. От 3 до 5 сек. след преминаването на последната колоос на жп возило през прелеза започва вдигането на бариерните греди. Сигналните лампи на тези греди могат да бъдат заменени със светлоотразителна материя в съответния цвят.

Чл. 59. (1) Влакът задейства АПУ най-малко 30 сек., преди да настъпи прелеза.

(2) Автоматичното прелезно устройство е задействано, когато:

1. при АПС-е включена светлинната сигнализация и всеки светофар свети поне с една червена мигаща светлина;

2. при автоматична бариера-освен че е изпълнено условието по т. 1 и всички бариерни греди са в хоризонтално положение.

Чл. 60. На релейния и батерийния шкаф и на таблото за далечна информация (ТДИ) на всяко АПУ се нанася километричното положение на прелеза.

Раздел IV. Автоматични прелезни устройства в участък с автоблокировка

Чл. 61. В участък с автоблокировка прелезите без бариери се съоръжават с АПС.

Чл. 62. (1) Пред прелезите с бариери в участък с автоблокировка по протежение на железния път се монтират прелезни светофори в съответствие с ИС.

(2) Прелезни светофори могат да се поставят и пред прелези с АПС.

Чл. 63. Прелезът с бариери се охранява от прелезопазач, който следи за правилната работа на устройствата. В случай на повреда той охранява прелеза посредством командна кутия за аварийно управление. Прелезните светофори се задействат (затварят) от прелезопазача щом на прелеза заседне ППС или се появи препятствие за безопасно преминаване на влака, независимо от това дали идва, или не идва влак.

Чл. 64. Командната кутия за аварийното управление на автоматичната бариера се монтира на място, удобно за манипулиране и с видимост към пътя и жп линия.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©dereksiz.org 2025
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет