Нсорб питат кметовете за разделното събиране



бет1/5
Дата24.07.2016
өлшемі290 Kb.
#218938
  1   2   3   4   5
21.01.2013
НСОРБ

Питат кметовете за разделното събиране

Общините трябваше да сключат договори с фирми за оползотворяване на отпадъци

kmeta.bg, 21 януари 2013 14:32,

Националното сдружение на общините напомни на всички общини, че е трябвало до 15 декември да представят в екоминистерството информация за сключените договори с организации по оползотворяване на отпадъците и за срока на тяхното действие.

Ведомството на Нона Караджова се обърнало с молба към сдружението да подсети общините спешно да изпълнят ангажиментите си. Според закона за отпадъците и съответната наредба, кметът на всяка община трябваше преди 1 януари 2013 г. да представи информация за планираните мерки за изграждане на система за разделно събиране на отпадъците от опаковки. .

Исканата информация е от особено значение за определяне на задълженията за обхванато население както на организациите по оползотворяване, така и на кметовете на общини.
10 на сто от общините увеличават данъците и таксите

Най-напред вдигат налога за смет, туристическия, за автомобили и за кучета

klassa.bg 21.1.2013

10% от кметовете и общинските съвети в страната са се осмелили да увеличат местните си бюджети с по-високи налози от данъци и такси, сочат данни на Националното сдружение на общините. Най-сериозно увеличение на налозите тази година има при общинските такси за смет.

Оправданието на повечето кметове и общински съвети е, че тази година те трябва да плащат много по-големи отчисления за отпадъците, които се изхвърлят на сметищата и за сепариращи инсталации. Данъците за смет скачат чувствително в Добрич, Горна Оряховица, Ямбол, Балчик. А в общини като Каварна решиха да увеличат налозите само за жилищните сгради, но намалиха тези за бизнеса.

В групата с увеличени местни налози попадат и доста големи градове и области като Пловдив и Варна. Ако не директно с по-високи ставки като промили, това става с презониране на жилищните квартали. Пловдив е градът с най-голямо увеличение на местните данъци. Скачат чувствително не само данък сгради, но и такса "смет", таксите за автомобилите. От 20 на 50 лева е увеличена таксата за кучета. Поскъпнали са и картите за транспорт, таксите за ясли и детска кухня.

Според разчета за Бюджет 2013 на община Пловидв приходите от такса "Смет" ще нараснат с малко над 3 млн. лева спрямо 2012-та - от 29 млн. лева на 32,124 млн. лева.

Опонентите на кмета предупредиха, че високите нови налози ще станат причина драстично да падне събираемостта им. Вече имаме стотици автомобили, които се отписват от община Пловдив и се записват в съседни общини, за да не плащат това увеличение на мпс-тата в Пловдив, каза Слави Георгиев, областен председател на ВМРО - НИЕ, цитиран от bTV. От отдел "Местни данъци" в община Пловдив отказаха да обяснят пред klassa.bg защо са се наложили тези промени с аргумента, че те са в правомощията но Общинския съвет, който вече ги е приел.

Във Варна данъците бяха вдигнати скрито, чрез презониране на квартали. Стотици имоти така попаднаха в по-престижни граници, които плащат и много по-високи налози.

В други общини съветниците решиха да напълнят бюджетите, като вдигнат туристическите такси и изземат повече от туристите.

Вдигането на налозите в Евксиноград се дължи на обновеното райониране на Варна в новия Общ устройствен план. Всички селища край града стават част от него и съответно данъците автоматично се повишават.

„Всички селищни образувания, без курортните комплекси, които остават втора зона, Евксиноград и Долна Трака втора зона, Прибой и Галата четвърта, всички останали минават в пета зона”, информира Иво Филипов от дирекция „Местни данъци и такси”.

Най-много се повишават данъците в местност Долна Трака - близо три пъти. Това се дължи на факта, че до момента там налозите са били изключително ниски, а голяма част от имотите са се водили в строителни граници.

„57.09 кв. жилищен блок досега е бил в строителни граници, плащал е до този момент данък недвижими имоти 46.79 лв. От 2013 г., когато приложим новото зониране, данък недвижими имоти става 127.17 лв.”, казва още Филипов.

За местност Евксиноград увеличението на данъка ще е с не повече от 15%, съобщиха от общината. Според общинския съветник Борислав Гуцанов обаче, това е много. Той пое ангажимент да повдигне въпроса на следващото заседание на Общинския съвет.


Тодор Попов, председател на УС на НСОРБ и кмет на община Пазарджик:

Готвим се за дебат по финансовия ресурс на ОП "Региони в растеж"

stroitelstvo.info /Брой 3 от 21/01/2013/ Светла Добрева



Тодор Попов е роден на 26.12.1967 г. в гр. Пещера. Завършил е право в СУ "Св. Климент Охридски". Втори мандат е кмет на община Пазарджик. От февруари 2012 г. е избран за председател на Националното сдружение на общините в РБългария.

От 2003 г. до 2007 г. е заемал поста председател на Общински съвет-Пазарджик. В професионалната си кариера е работил като младши съдия и районен съдия в Окръжен и Районен съд – Пазарджик, и като адвокат на свободна практика.

Г-н Попов, каква е ролята на националното сдружение на общините при формулирането на визията и приоритетите на новата ОП "Региони в растеж" 2014-2020 г.?

- Подготовката на повечето нови европейски програми стартира през лятото на миналата година. Националното сдружение на общините чрез своите представители активно участва във всички тематични работни групи по създаване на оперативните програми за периода 2014 - 2020 г. В рамките на тези работни групи съвместно с участието на представители на държавната администрация, неправителствения сектор и бизнеса се формулират приоритетите и конкретните мерки за подкрепа, както и териториалният обхват на програмите. Тук трябва специално да подчертаем, че една работна група включва 100 и дори повече участници, като сдружението, въпреки че общините са основен бенефициент по някои от програмите, има само един представител и съответно право само на един глас.

Изготвянето на новата ОП "Региони в растеж" е в най-напреднал етап в сравнение с останалите програми, за което искам чрез вас да поздравя колегите от МРРБ. Ние от своя страна проведохме две експертни проучвания сред общините за формирането на визията, приоритетите и териториалния обхват на бъдещата програма. Получените конкретни коментари и предложения бяха предоставени на МРРБ и което е радостното за нас, в по-голямата си част те бяха приети.

Сериозен дебат сред общините предизвика предложения териториален обхват на приоритетната ос "Устойчиво и интегрирано градско развитие" на новата ОПРР. Първоначалното предложение на МРРБ бе само за 52 града - центрове на общини, да имат възможността да се възползват от финансовия ресурс. Поради силното несъгласие на общините ние отново извършихме проучване. Няколко пъти дебатирахме темата и с колегите в управителния съвет на сдружението, проведохме и срещи на експертно и политическо равнище с МРРБ. Подготвихме много добре аргументирано становище до регионалното министерство, в което бяха отбелязани всички бележки на общините.Така доказахме, че не само посочените 52 града отговарят на критериите. Предложихме също така включването на допълнителни критерии, настоявахме и да се акцентира върху подкрепа от програмата за най-бедния регион в целия ЕС - Северозападна България, и върху граничните ни общини. В резултат на усилията ни успяхме да защитим подкрепа по програмата за общо 67 града.

Работата ни по програмата все още не е приключила. Предстои ни след съответното финализиране на европейските регламенти да дебатираме и по много важната тема за финансовия ресурс на отделните мерки и дейности по програмата. По тази тема също усилено се подготвяме и правим експертните си анализи.

Кои грешки от първия програмен период задължително трябва да се избегнат, за да се осигури по-добро усвояване на еврофондовете и по-качествена подготовка и реализация на проектите?

- Ако говорим за подготовката на програмите, грешка, която допускахме, а и сега е факт, е изкуственото и неаргументираното разделяне на общините на селски и градски. В резултат на това цели населени места не могат да ползват европейски средства за развитие на инфраструктурата си. Затова сега наша основна цел е при бъдещото програмиране това да не се допуска отново. За жителите на което и да е населено място в България трябва да има достъп до възможности за получаване на европейски пари.

По отношение усвояването на средствата от програмите в началото на периода договаряхме бавно и усвоявахме още по-бавно. Понастоящем договорихме почти всичко, значително ускорихме усвояването, но има още какво да се подобрява. За да сме по-подготвени в началото на следващия програмен период и за даможем да договаряме по-бързо с подкрепата на настоящите европейски програми, разработваме технически проекти, които да могат след януари 2014 г. да стартират в най-кратки срокове. Променяме и подхода на програмите, преминаваме към директно договаряне на ресурс, което е по-разумно, отколкото настоящата практика за конкуренция между общините. Това доведе до хиляди готови инвестиционни проекти, а голяма част загубиха вече шанса да получат европейско финансиране.

Друг основен проблем, който забавя изпълнението на проектите, е обжалването на тръжните процедури. Тук трябва за в бъдеще да обмислим въвеждането на кардинални промени в Закона за обществените поръчки, които да намалят броя на обжалванията, да съкратят сроковете за постановяване на решенията на компетентните инстанции и да позволят предварителното изпълнение на процедурите. Необходими са и законови промени по отношение съкращаване на срокове за издаване на документи за кандидатстване и изпълнение на проектите са наложителни и в други нормативни актове като Закона за устройство на територията, Закона за държавната собственост, Закона за опазване на околната среда, Законите за водите и горите.

Друг проблем, който трябва да решим, е уеднаквяването на практиките на контролните органи при проверки на провежданите от нас процедури по ЗОП. Или, ако трябва да дам пример, идва един контролен орган на проверка и констатира липса на нарушения, но след него идва следващият контролен орган, който извършва същата проверка и констатира нарушение. Т.е. едните проверяващи казват, че си спазил закона, другите, че си го нарушил.

Позволете ми да изразя нашата голяма надежда, че законът за управление на европейските фондове, по който съвместно работим с управляващите органи, трябва да унифицира процеса на използването на европейските фондове и да даде яснота, устойчивост и сигурност за всеки един участник в системата. Да оптимизира и опрости правилата и процедурите за кандидатстване, изпълнение и наблюдение на проектите по програмите.

Но нека не говорим само за грешки. Ние имаме и добри практики, които следва да запазим и надградим за в бъдеще. Като такива ще посоча безлихвеното кредитиране по Програмата за развитие на селските райони, дейността на фонд "Флаг", проектите за деинституционализацията на домовете за деца.

Кои според вас трябва да са приоритетните сфери за инвестиции на местно ниво, които да осигурят заетост и икономически растеж?

- Отговорът на този въпрос може да бъде съвсем кратък – необходимо е да се гарантира регионално равномерно развитие и равнопоставен достъп до базисни, гарантирани от Конституцията на България услуги като здравеопазване, образование, социални грижи и, разбира се, достъп до работни места. В тези сфери трябва да бъдат не само инвестициите, но и усилията на местната и централната власт за подобряване качеството на тези услуги и на живот на гражданите във всички общини на България. За нас, общините, това може да бъде възможно единствено с ефективно и разумно публично-частно партньорство с бизнеса.

Пазарджик е сред първите градове с одобрени зони за въздействие по интегрирания план за градско възстановяване и развитие (ИПГВР). Имате ли вече стратегия за развитие и идентифицирани проекти за трите типа територии. Кои са най-приоритетните?

- След одобрението на зоните за въздействие процесът на подготовка на ИПГВР продължи с провеждането на срещи с гражданите и всички заинтересовани лица – НПО, сдружения, юридически лица и др., със цел идентифициране на проблеми и проектни идеи. В резултат на постъпилите предложения за всяка от зоните се определиха множество проектни идеи, които предстои да бъдат оценени, но независимо от ранния етап на този процес може да се изведат следните приоритети за всяка от зоните, както следва:

Социална зона – Подобряване на физическата среда посредством реконструиране на пътна инфраструктура и подобряване състоянието на зелените площи и междублокови пространства.

Зона с публични функции – Изграждане на автогара; Разширяване на зоните, предвидени за почивка и масов спорт - за целта се предвижда възстановяване и реконструиране на площите и съоръжения на територията на бившия комплекс за работнически спорт "Зона на здравето", като важен приоритет е и извършването на основен ремонт на спортната зала "Васил Левски"; ремонт и обновяване на съоръженията на градския пазар; въвеждане на мерки за енергийна ефективност на административните сгради.

Зона с потенциал за икономическо развитие – В тази зона проблемите са изключително комплицирани – неясна собственост на терените, значително намалена икономическа активност. Като приоритети могат да се изведат подобряване и разширяване на транспортната инфраструктура, което да позволи по-ефективно използване на териториите, както и провеждането на системна политика относно повишаване квалификацията на работната сила.


ОБЩИНИ

ФОКУС

40 000 лв. е резервираният финансов ресурс за развитие на туризма, заложен в Бюджет 2013 година на Община град Добрич

21 януари 2013 | 14:17 | Агенция "Фокус"



Добрич. 40 000 лв. е резервираният финансов ресурс за развитие на туризма, заложен в Бюджет 2013 година на Община град Добрич. Това е посочено в докладна записка от кмета на града Детелина Николова, предаде кореспондентът на Радио „Фокус” – Варна. На предстоящото редовно заседание на Общинския съвет на Добрич на 29 януари ще бъде гласувана Програмата за развитие на туризма в добруджанския град за тази година. Тогава ще бъде направен отчет и на свършеното през миналата година в областта на туризма. Резервираният финансов ресурс за 2012 година за развитие на туризма в града бе в същия размер – 40 000 лв. Съгласно Закона за туризма средствата са набирани от туристически данък, такси за категоризиране на туристически обекти, наложени глоби и санкции по Закона за туризма, продажба на рекламни материали, средства за изпълнение на целеви програми и проекти. Постъпилите суми в бюджета на общинската администрация през 2012 година са 43 739 лв. от туристически данък, 16 995 лв. от категоризация на туристически обекти, като общата сума от дейността възлиза на 60 734 лв. Община град Добрич осъществява активна дейност за развитие на местния туризъм, използвайки възможностите за кандидатстване по проекти, финансирани от Оперативните програми. Приключи през миналата година изпълнението на проект POFTIC „Повишаване потенциала за развитие чрез организиране на възможностите и подобряване на туристическата инфраструктура в трансграничния регион”. Изработени са 5 българо-румънски туристически маршрута. Два от тях вече са тествани. Изграден е туристически информационен център в Центъра за защита на природата и животните, който от 1 януари тази година е трансформиран в общинско предприятие. Новият информационен център е напълно оборудван с техника и рекламни материали. През септември 2012 година се проведе първият фестивал в рамките на проект „Добрич – жива шевица от таланти”. Тогава над 10 000 души се включиха в пърформанси, организирани в седем арт ателиета. Културното събитие обедини професионалисти, самодейци, граждани на Добрич и гости на града. Възстановен е и розариумът в градския парк „Свети Георги”, също в рамките на този проект. По друг общински проект – „Йовковият Добрич – съвременна туристическа дестинация”, вече са проведени процедури за обществени поръчки, извършена е доставка на оборудване и обзавеждане на музеи. В ход са и строително-монтажни дейности в 5 обекта на Регионалния исторически музей в Добрич – Етнографската къща, Дом паметника „Йордан Йовков” и едноименната къща-музей, Музея за нова история в парка, Историческия музей и част от Архитектурно-етнографския музей на открито „Старият Добрич”. Този проект е на стойност 3 602 052 лв. Бе дадено начало на проекта „Пъстрото лице на Добруджа”, в рамките на който ще бъде развита обща концепция за подобряване имиджа в областта на туризма на регион, в който са включени няколко общини на Добричка област – Добрич-град, Каварна, Балчик и Добричка. Тези общини са дефинирани като територии със сходни характеристики, икономическа обвързаност и общи приоритети. През миналата година започна изграждането и на лапидариум - уникална атракция за града, модерен музей на открито, с артефакти от Античността, свързани с Добруджа. До момента са изградени осем колони, основи и капители към тях, пана от декоративна стоманена мрежа, озеленяване с подходяща растителност и ел. инсталация, всичко на стойност 25 500 лв. От Общината аргументират забавянето на изпълнението на част от дейностите с факта, че изработката на всеки един детайл от лапидариума е продължителен процес, с подготовка на индивидуални матрици, мостри и фрагменти. Съгласно утвърдения график за довършителните работи, се очаква музеят на открито да бъде завършен в началото на месец май тази година. /Жулиета НИКОЛОВА
Всички служители на община Благоевград получиха Библия

21 януари 2013 | 14:21 | Агенция "Фокус"

Благоеград. Библия от фондация „Приятели на България” получиха всички служители от община Благоевград, съобщиха от пресцентъра на общината. Това се случи в рамките на кратка церемония, която се състоя днес в зала „22 септември”. По време на церемонията присъстваха председателят на фондацията проф. д-р Дечко Свиленов и отец Георги, които лично поднесоха подаръците на експертите и общинските служители.

Заедно с библиите, служителите получиха и книгите „Живот след смъртта” и „Миналото, настоящето и бъдещето на човечеството според Библията”.


Работна комисия търси решение на проблема с хората, живеещи в изгорелите бараки в квартал „Асенов” във Велико Търново

21 януари 2013 | 14:22 | Агенция "Фокус"

Велико Търново. Кметът на Община Велико Търново Даниел Панов свика спешно работна комисия, която трябва да помогне на хората, живели в бараките, които изгоряха в събота. Това съобщиха от пресцентъра на общината. В работата на комисията взеха участие директории на дирекции от общинска администрация и представители на семействата, обитавали бараките. Кметът възложи спешно да се уточни какво трябва да се направи за децата, които ходят на училище. Ще им бъдат осигурени необходимите учебници и учебни пособия. Разпоредено беше незабавно да бъдат предприети необходимите мерки, за да бъдат извадени временни документи за самоличност на всички, които нямат. Онези, които не са картотекирани, ще бъдат картотекирани. Кметът на общината заяви готовност да потърси съдействие и помощ от работодателите на хората, живеещи в бараките. БЧК предоставят своя склад, за да си изберат пострадалите от пожара хора дрехи по размер, завивки и постелъчно бельо. Ще бъдат разчистени останките от пожара и отпадъците ще бъдат извозени. Ще бъде направен ремонт на останалите бараки и ще бъдат проверени електрическите им инсталации. Кметът разпореди да бъде направена проверка чия собственост е парцелът, върху който са построени бараките, за да се прецени какви мерки могат да бъдат предприети в бъдеще за трайно решаване на проблема.
Близо 2000 незаконни гаража е премахнала община Бургас в Зона А на комплекс „Меден рудник”

21 януари 2013 | 15:08 | Агенция "Фокус"

Бургас. Близо 2000 незаконни гаража е премахнала община Бургас в Зона А на комплекс „Меден рудник” и започва премахването в Зона Б. Това съобщиха от пресцентъра на общината. Вече пет години Община Бургас методично реализира политиката си за прочистване на града от незаконни метални гаражи. При встъпването в длъжност на кмета Димитър Николов през 2007-ма бяха преброени над 4000 такива клетки – грозни, с най-различен цвят и форма, поставени в междублокови пространства, зелени площи, върху тротоари, детски площадки и съществуващи паркинги. Много често те се използваха не по предназначение, а като складове за дърва, нафта, зимнина, дори като автосервизи. Към днешна дата са премахнати близо 2000 гаража само в Зона А на „Меден рудник” – в този жилищен комплекс незаконните обекти от такъв тип са най-много. „Почти не се е налагало да стигаме до принудителни мерки. Затова благодаря на моите съграждани от „Меден рудник”, които ни съдействат и доброволно премахват гаражите. Те сами виждат, че комплексът става все по-уреден и приветлив. Така ще продължим и занапред”, каза кметът Димитър Николов. Според финансовите си възможности Община Бургас се старае своевременно да благоустроява освободените територии. Например: на мястото на терени, преди покрити с незаконни гаражи, бяха изградени новият покрит пазар, МБАЛ “Черноморска” с общинския медицински център, новата ЦДГ №13 “Надежда”. През пролетта на тази година в Зона А на “Меден рудник” ще започне благоустрояване в междублокови пространства, а по незаконните гаражи в Зона Б ще бъдат разлепени първите призовки от Община Бургас за доброволно премахване.
Обществено осъждане на бюджета за тази година ще се проведе в бургаското село Равнец

21 януари 2013 | 15:19 | Агенция "Фокус"

Бургас. Продължават обществените обсъждания на проектобюджета на Бургас за 2013 година по кварталите и съставните селища на общината, съобщиха от пресцентъра на общината.

Днес проектобюджетът ще бъде представен пред жителите на село Равнец от 18.00 часа в търговската зала. Във вторник бюджетът ще бъде обсъден в минно селище Черно море в местното училище от 18.00 часа. Такива срещи ще се проведат последователно във всяко населено място на общината.

2013-та е годината на осъществените проекти на града, на възкресяването на старите и рухнали символи на Бургас. С реализацията им до края на годината, Бургас ще се превърне в един от най-модерните градове в страната.

Общата рамка на бюджет 2013 е 159 108 056 лева. Той е съчетание между икономически растеж, осъществяване на мащабни инфраструктурни и благоустройствени проекти и грижа за социално уязвимите хора.


Общините Созопол, Бургас, Поморие и Царево са подали сигнали за строителство в защитени територии

21 януари 2013 | 16:03 | Агенция "Фокус"

Бургас. Общините Созопол, Бургас, Поморие и Царево са подали сигнали за строителство в защитени територии и земи от „Натура 2000”, за преотреждане на земи от Държавен горски фонд и смяна на статута с цел строителство в Междуведомствената комисия, която се занимава с такива сигнали, съобщи за Радио „Фокус” - Бургас областният управител Константин Гребенаров. Те са изпратили тези сигнали, който са подадени при тях, след писма от Междуведомствената комисия. „В момента тези сигнали се обработват от експертите на Междуведомствената група и до сряда ще имаме съответния резултат”, допълни той. В резултат на сигнали от журналисти са възникнали и още два случая. Единият е във връзка със строеж на плажа в Харманите и евентуален строеж на територията на плажа на къмпинг Корал. И двата случая се проверяват. „Предстои да бъдат извършени технически експертизи, наслагване на кадастралните карти и да се види дали има нарушения. В единия случай дали застъпват територията на плажа, а по-късно за Корал получихме информация, че главния архитект на община Царево си е изтеглил строителното разрешение, така че там строителство не е извършено и скоро няма да бъде извършено, докато не се реши дали строителното разрешение няма да бъде атакувано от инвеститора и какви ще бъдат неговите действия в бъдеще”, каза още Гребенаров. До момента няма нарушения, свързани със строителство на защитена територия. „За два от случаите експертите установиха, че не е приключила процедурата по смяна на статута, така че очакваме информация от съответната община дали това е липса на информация при нас, или действително има някакви пропуски при процедурата, така че впоследствие ще търсим решение на тези два проблема”, посочи областният управител на Бургас. /Виолета ДИМОВА



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет