Мұғалім. Сәлемдесу: тақтаға әр-түрлі түсті стикерді іліп түстеріне қарай топқа бөледі. Бір-біріне жылы лебіздер, тілектер тілейді. (2 мин)
Топ ережесін ескереміз.
Әр топқа үй тапсырмасын еске түсіру үшін 6 сыныптың тақырыптары бойынша «Жылдар сөйлейді» ойнаймыз таңдаймыз талқылаймыз. 8 мин.
Жаңа сабақ бойынша кіріспені оқушылар оқулықты пайдаланып (3 минут) оқиды, оқып болған соң өздері ой тастап топтық жүйе бойынша талқылайды. 1 немесе бірнеше оқушы айтып шығады.
3 х 4 = 12 минут талқылайды.
12 мин + 3 = 15 минут кетеді.
Плакатқа тарихи тирминдік сөздер жазылады әр топқа беріледі. Оқушылар тирминдік сөздің мағынасын ашады. 1 топ: этнография ( халықтың шығу тарихын зерттейді.
Хижра сөзі (жыл санау үлгісі) 4 топ: Мұрағат сөзі ( құнды жазбаларды
сақтайтын орын)
Кеңістік сөзі (тоқтаусыз құбылыс)
Сергіту сәті
Молекула ойыны.
Мұғалім ойынның шартын түсіндіреді қайталап оқушылар ойынның шарты бойынша қайталайды.
Қызыл дегенімізде – 3 бала отырады.
Соры дегенімізде – 4-4 адамнан тұра қалады.
Бидай дегенімізде – 5 – 5 оқушыдан шеңбер жасап тура қалады.
Балама тест беріледі. Сұрақтың жауабын ия немесе жоқ деген сөздер арқылы жауап береді.
1 топ Қаңлылар Сырдария Талас өзендерінің бойында орналасты ма жауап (ия) 2 топ. Үйсіндер Жайық өзендерінің бойында орналасты ма? (жоқ) жауап. 3 топ. Сақ қоғамы 3 топқа бөлінеді ме? Жауап (ия) 4 топ. Гұндардың орналасқан жері Есіл Ертіс пе?(жоқ) Қорытынды: сұрақ орта ғасырлар тарихы неше кезеңге бөлінеді (3) кезге.
1 кезең (VІ – ІХ) ғғ ерте
2 кезең (Х – ХІ) ғғ дамыған
3 кезең (ХV- ХVІІ) ғғ біртұтас мемлекеті. (1 мин)
Кері байланыс бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар алдарыңдағы ақ параққа ойларыңды жазып тарихи таным конвертіне салыңдар. Бағалау оқушылардың сабаққа қатысуына байланысты баға қойылады (1мин) Үйге тапсырма.(1 мин)
Кіріспе бойынша 3 кезеңдегі ғасырларды жаттап алып ғұламалар, хандар туралы материалдар жинап келіңдер. Күнделікті енді ашайық
1, 2, 3, 4 (топтың құрамы ашылады топпен бірге топтың ереже құрамыз ережеге бағынамыз деп талап қоямыз. Оқушылар тобымен қол ұстасып психологиялық дайындық жасайды.
Бәріміз бір шоқпыз
Жалқаулыққа жоқпыз
Аянбай еңбек етеміз
Мұратымызға жетеміз.
Бір-бірімізге тірекпіз
Бірге соққан жүрекпіз
Аламыз кілең бестікті
Тілейік бірге сәттілікті 2 мину
Үй тапсырмасын пысықтау.
Кіріспе бойынша әр топ талдап айтып қолдарындағы мәліметтерді ашып айтады.
Әр топқа 3 мин х 4 = 12 минут кетеді. Үй тапсырмасын оқушылар орындаған соң өзім Жүсіп Баласағұнның «Білім туралы ақыл кеңесін оқып оқушыларды жігерлендіруге шақырдым»
Жанды судай біліктен күш табарсың. Қанша білсең, іздеп тағы, тағы да
Білікті адам жетер тілек бағына
Білік түксіз шетсіз-шексіз біртеңіз
Қанша сімір сорқылмайды білсеңіз 1 минут. Жаңа сабақ: Жаңа сабақты 5 минут өзім түсіндіремін, 2 минут (оқулықпен) бейне таспаны көреді, 2 минут оқулықпен жұмыс жүгірді
2 минут әр топ тандайды. 5 + 2 +2 = 9 + 8 = 17 минут кетеді: Сергіту сәті
Орнымыздан тұрайық
Батырларға ұқсайық
Садақ ату қылыштасу
Найза лақтыру қимылдарын көрсетейік (2 мин) Тарихи өлкелерге саяхат.Бәйтерек, Астана, Хан шатыры, Алматы осы қалаларды жеребе арқылы
әр топ басшы алып өз тобымен суретін салып тарихи оқиғаларын байланыстырып айтып шығады. 2 х 4 = 8 минут. Қорытынды жаңа сабақ түсінікті болды ма?
Түрік қағанатын кім құрды?
Түріктердің орналасқан жерлері қандай екен? Астанасы қандай?
Бағалау арқылы 1. Көш басшыны
2. белсенді оқушы
3. Төмен оқушыны табу (2 мин) Үй топ: § 1. Түрік қағанатын оқып келу. Тест құрау ғасырларға мән беру. (1 мин)
ОҚО, Сарыағаш қаласы
№ 135 жалпы орта мектебі
Қазақстан тарихы пәні мұғалімі:
Өкшебай Дамира Сатыбалдықызы
№3
Пәні: Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: Батыс Түрік қағанаты (603-704)
Сабақтың мақсаты: Батыс түрік орналасқан жерін, астанасын қандай мемлекеттермен байланыс жасағанын талдау.
Сабақтың түрі: Жаңа әдіс.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта
Пән аралық байланыс: Әдебиет, география
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды түгендеу оқушыларды сабаққа назарын аудару оқушыларды бағалау үшін мынаған мән беріңдер деп тақтаға
көк түс. 5
жасыл түс 4
қызыл түс 3 деп жазып қойдым.
Үй тапсырмасына дайынбыз ба?
Ең бірінші топ құрып алайық
Жеміс жидектермен топ құру
Топ ережесін мұқият сақтау топқа бөлінгеннен кейін: психологиялық дайындықты жасап алуымыз керек.
Біздің топта ұл қыздар (2 мин)
Тату- тәтті ойнайды.
Әлемдегі балаларға тек жақсылық ойлайды деп оқушылар топпен айтуы керек.
Үй тапсырмасын пысықтау.
Әр топқа 5 сұрақтан сұрақ қою 2 мин.
Түрік қағанатын кім құрды (бумын)
Түрік қағанаты 545 жылы кімдерменен Жақсы қарым-қатынас болды? (Қытай)
Қытайдың қол басшысының аты кім (Анағұй қаған)
Бумын кімменен жекпе-жекке шықты (Анағұй қаған)
Жекпе-жекте кім жеңіске жетті? )бумын)
ІІ топ.
Бумынның баласының аты кім (Кара Еске)
Қара-Ескенің інісінің аты кім? (мұқан)
Бумын қағанның інісінің аты кім?
Иштеми 555 жылы қай өлкелерді өзіне қаратты ( Қытайдан Амудария Ташкенттен сырдарияға
Түрік қағанаты қай елдермен терезесі тең түсті (Қытай, Иран Византия)
ІІІ топ.
Теле сөзінің мағынасы (түрік деген мағ білдіреді)
Мал өнімдеріне не жатады (жүн, ет, тері, сүт)
Түріктердің басты көлігі не болды? (жылқы)
Түріктер қандай шаруашылықпен айналысты ( көшпелі, жартылай мал шаруашылығымен)
Ат әбзелдерін ата (ер, жүген, шілдер кісен, үзеңгі, тартпа)
ІV. Топ.
Түрік қағанаты күшті ел болды ма? Жоқ
Қағандардың арасында не болды (талас тартыс)
581 жылы кімдер соғыс ашты (қытай)
Түріктер батыс және шығыс болып қай жылы 2-ге бөлінді? (603 Батыс Шығыс)
Түріктердің орталық астанасы қандай? (Суяб) 2 х 4 = 8 минут
Жаңа сабақ бойынша өзім түсіндіремін 3-4 минут, бейне таспа көрсетемін 2 минут, 3 минут оқулықпен жұмыс жүргізеді әр топ 2 минуттан түсіндіреді. 2 х 4 = 8 4 + 2+ 3 = 9 + 8 = 17 минут жаңа сабақ алады. Жеті жұмбақ ойыны: 1.Ежелгі дүние тарихы бойынша Ефрат пен пен Тигр өзендері қай шығанаққа құяды? (Парсы шығағына)
2.Орта ғасырлар тарихы бойынша – Орта ғасырлар тарихының кезеңіне неше кезеңге бөлінеді? Ғасырларын талдап бер.
1 кезең (VІ – ІХ) ғғ ерте
2 кезең (Х – ХІ) ғғ дамыған
3 кезең (ХV- ХVІІ) ғғ біртұтас мемлекеті.
3. Қазақстан тарихы – Қазақстан жер көлемі жағынан нешінші орында тұр? (9 орында)
4. Әлемдік тарих - әлемнің алпауыт мемлекеттерін ата?
Ресей, АҚШ Қытай.
5. Қазіргі заман тарихы – жаңа Конституция қай жылы қабылданды? Қанша бөлімнен қанша баптан тұрады? (1995 30 тамыз 9 бөлім 98 баптан тұрады.) 3 минут Сергіту сәті. Мекен еткен бабалар
Құмға батқан қалалар деп оқушылар хормен айтып шығады. Қазақстан өлкесіне саяхат ойыны шарты ақ параққа солтүстік, оңтүстік батыс, шағысты белгілеп, жайық, Есіл, Ертіс, Сырдарияны орын – орына қойып оқушылар картасын енгізеді.
Қорытынды: Жаңа сабақ бойынша бірнеше сұрақтар арқылы баланың білімін тексеру.
Батыс түрік қағанаты қай жылы құрылды?
Орналасқан жері қай жерлер.
Не себепті қағанат ыдырады? т.б Бүгінгі сабақ ұнады ма? Ұнамады ма? Қай бағыттары ұнады өз ойларыңды жазыңдар.
Бағалау оқушыларға сабақтың бас кезінен бастап бағанауды түсіндірген сол бойынша қай түсті кім көп жинаса сол адам бүгін көп басшы белсенді оқушы болып есептелінді. Үй тапсырмасы: Батыс түрік қағанаты бойынша