Комунальний заклад «Дошкільний навчальний заклад
(ясла-садок) № 311 Харківської міської ради»
З А Н Я Т Т Я
З ДЕКОРАТИВНОГО МАЛЮВАННЯ
ДЛЯ ДІТЕЙ
СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ
ТЕМА: ОПІШНЯНСЬКИЙ ПОСУД
Підготувала вихователь
Шамшура І.А.
Програмовий зміст: вчити дітей самостійно створювати візерунок, характерний для опішнянського керамічного посуду на площинному предметі. Добирати кольори, характерні для опішнянської кераміки. Закріпити вміння малювати вільні мазки, обвідні, хвилясті, прямі лінії, крапки, дуги, квіти та інші елементи опішнянського розпису. Збагатити знання дітей про українське декоративно-прикладне мистецтво. Закріпити назви предметів посуду з Опішні (куманець, миска, барило, глечик, бокла). Розвивати самостійність, уважність. Виховувати інтерес до декоративного малювання, повагу до майстрів декоративно-прикладного мистецтва.
Матеріал: площинні форми посуду, пензлі, гуашеві фарби,
банки з водою, серветки, зразки опішнянського посуду
(куманець, миска, барило, глечик, бокла).
Хід заняття
Вихователь розповідає:
З давніх часів на Україні проводили ярмарки. На них з’їжджались звідусіль, себе показати, інших подивитись. Чого там тільки не було: овочі, фрукти, плетені кошики, вишиті рушники, виробі майстрів з різьблення, ковалів і гончарів.
Ярмарок, ярмарок!
Шумить веселий ярмарок!
Скоріше, не барися –
Прийди і подивися!
Давайте і ми завітаємо на ярмарок, а точніше, це куточок ярмарку завітав до нас.
Діти з вихователем підходять до куточку, оформленому як ярмарок.
- Дивіться, які гарні красиві речі тут є. Як вони називаються? (Діти називають предмету посуду). Як ви гадаєте, хто їх привіз на ярмарок? (Гончарі). Звідки цей посуд? (З Опішні). Чому ви так вирішили? Так, це опішнянський посуд. Його виготовляють майстри-гончарі з глини. Ліплять руками на гончарному крузі, потім поверхню згладжують вологою губкою або гумою, сушать при звичайній температурі, розписують спеціальними фарбами. Розпис виконують гумовою грушею, в яку вмонтовано соломину потрібного розміру. Розписаний виріб сушать, обпікають, глазурують, знов обпікають і виріб готовий.
А ви б хотіли розписати посуд, як опішнянські майстри? Обирайте собі площинну форму та сідайте за столи. Перш ніж почати працювати, давайте ще раз уточнимо, які елементи можна використовувати у розписі, як їх розташувати? (Лінії прямі і хвилясті, крапки, окремі мазки на ніжці, кришці, ручці; квіти, виноград, стеблинки, пуп’янки по всій площі; у куманця – по колу «віночок»; у глечика, як на смужці). Як обирати колір обводки? (Світлий візерунок – темна обводка і навпаки).
Діти працюють. Вихователь слідкує за поставою дітей, вірним триманням пензля тощо.
Наприкінці заняття розвісити всі роботи. Запропонувати дітям уважно розглянути їх, обрати ту, що найбільше сподобалась, пояснити чому саме ця робота привернула увагу. Відзначити малюнки, що найвдаліше передають опішнянський розпис.
Достарыңызбен бөлісу: |