Програма задействи е



Дата17.07.2016
өлшемі279.5 Kb.
#204773
түріПрограма
П Р О Г Р А М А ЗА Д Е Й С Т В И Е

на Младежкото обединение в БСП

ПРЕАМБЮЛ
Младежкото обединение в БСП споделя ценностите, целите и програмните документи на Българската социалистическа партия и на Партията на европейските социалисти. Наши приоритети са развитието и модернизирането на нашата родина Република България, работа за нейното европейско бъдеще и адекватното ни участие в Европейския съюз, ООН, НАТО и другите международни организации.
Ние вярваме, че България ще има добро бъдеще, когато държавата държи на ролята си на гарант за социалната справедливост, за равния шанс за реализация на своите граждани, на свободата хората да изразяват мненията и различията си. В същото време сме убедени, че върховенството на закона и конкурентното начало са принципите, върху които трябва да стъпи всяко управление, което има претенция да е националноотговорно.
За нас силна и просперираща България означава: отстояване на националните интереси пред света; защита на гражданите с цялата сила и твърдост на закона; съжителство между модерния патриотизъм и българската традиция, между многообразието и толерантността.
Нашата философия се опира върху разбирането, че в модерния свят бъдещето принадлежи не само на силните икономики и големите нации, а преди всичко на нациите на знанието и духа.
Убедени сме, че инвестициите в младото поколение - в образованието, технологиите, науката, културата, спорта, в политиките и мерките за закрила на семейството и майчинството, в достъпа на младите до информация и информационни технологии, са инвестиции в бъдещето на българската нация.

Нашата Програма за действие представлява платформа за бъдещи приоритети и политики, която ще е основа за дебат, допълнения и обогатяване. Тя е отворен документ за намеренията и целите на Младежкото обединение в БСП, за повече идеи и алтернативи по въпроси, които имат отношение към развитието на младото поколение у нас.


Изминаха две десетилетия от началото на прехода към демокрация и пазарна икономика, а страната ни вече е член на Европейския съюз и НАТО. България премина през период на общонационални усилия за осъществяването на каузи като членството в ЕС и извършването на реформи. В същото време у нас се натрупаха много нерешени проблеми. За съжаление, като отговор на тези проблеми днес ние виждаме не реално политическо лидерство и държавнически подход, а доминация на популизма, размиване на идеите на политическите субекти и на политическите ценности. Това особено тежко засяга нас - младите българи.
По време на прехода израсна и поколението на „новите млади” - хора, които не помнят тоталитарните идеологии и практики и не са обременени от политическа омраза. Те са и „продукт” на новото информационно общество в глобализиращия се свят. Това ново поколение е готово да работи, да се развива и да участва в политиката и управлението по нов, активен и европейски начин. То не е съгласно с бюрократизма, клиентелизма и корупцията и иска чиста политика и ясни правила.
Нашата амбиция е да разработим серии от политически идеи и алтернативи в области, които пряко се отнасят към живота, образованието и реализацията, сигурността и просперитета на

„новите млади” в днешна България.


Наша отговорност е да поставим на дебат вътре в БСП идеите си, да осигурим чуваемост в партията, за да могат работещите предложения да бъдат реализирани чрез политическото й представителство в полза на всички млади хора в България.

Вярваме, че във времена на показен популизъм младите хора се нуждаят от нов и автентичен политически проект. Нашето призвание е да утвърдим левия политически проект като най-сериозния и перспективен проект за България.


Затова искаме да бъде чуто мнението ни за настоящето и бъдещето на нашата партия - БСП, за тенденциите и перспективите пред левите ценности, за техния прочит сред младото поколение.
Днес ние формулираме визията си така:

• Левите ценности;

• Младите за бъдещето на БСП;

• Левите политики за младите хора на България;



І. ЛЕВИТЕ ЦЕННОСТИ
Лявото днес не е отвлечено понятие, не е догма и неразбираема идеология. То е нашият живот, възможността непрекъснато да се развиваме, утвърждаваме и доказваме. Лявото е свобода и състояние на духа - търсещ алтернатива, несъгласен със статуквото. Лявото е солидарност, но не на думи, а във всекидневието, в обществените отношения, в държавната политика.
През очите на младия човек, който по силата на възрастта си е търсеща, бунтуваща се личност с остра чувствителност, лявото е възможност за всеки човек да има равен шанс да живее, работи, твори, пътува, спортува, да се забавлява, опазва природата и се наслаждава на нейната естествена красота. За нас, младите хора на

21 век, лявото придобива следните измерения:


Лявото е демократично
Европейската култура и мисъл е градила столетия система от ценности, които са непреходни - демокрацията, зачитането правата на човека и свободите, солидарността и справедливостта. Те са част от ценностите на модерното ляво. Те са в основата и на нашата политическа философия.
Лявото е патриотично
Съвременното ляво цени европейската интеграция и възможностите, които дава глобализацията. То, обаче не може да не бъде и патриотично. Левите млади хора обичат България, ценят нейните традиции, култура, история и символи. Вярваме, че модернизирайки се, България трябва да запази най-ценното от своите традиции и гордост.
Лявото е от полза на всеки
Ние, левите млади, знаем, че българската левица остана в дълг към хората от много социални и професионални групи. Ние искаме да правим политика и да осъществяваме партньорства с младите хора на наемния труд, които създават блага за обществото; с младите учени и интелектуалци, които търсят своята изява в грубата пазарна среда; с младите предприемачи, които желаят нови чисти правила и шанс за развитие; с младите хора в селата и малките градове, които днес живеят особено трудно.
Лявото е „образование”
Образованието и човешкият капитал стават основни фактори не само за личното, но и за общото благоденствие. Ето защо левите поставят в центъра равния достъп до образование и неговото високо качество. Равен достъп, справедлива селекция, не на продаването на дипломи и на купуването на изпити, равен достъп и държавна политика за първо работно място, връзка между образованието и работодателите – това са нашите приоритети.
Лявото е равенството на възможностите
В съвременните реалности лявото трябва да се разбира не като равенство или уравниловка на доходи, а като равенство на възможностите, шанс за развитие и реализация. И за да бъде всичко това работещо, е важно да се даде възможност за учение през целия

живот, което да ни подготвя за постоянните промени и рискове. Всеки трябва да получи равен достъп до икономическа, научна и културна информация.


Лявото е призвано да защитава труда
Стана традиция в миналото – лявото да се олицетворява с интересите на труда, а дясното - с интересите на капитала. В днешния глобален, високотехнологичен свят тази представа се променя. Днес трудът и капиталът не са непримирими врагове, а могат да бъдат партньори в социалната сфера. Ние вярваме, че могат да се намерят ясни механизми за притъпяване на противоречията между тях, които да доведат до намаляване на огромната имуществена поляризация. Нашето разбиране, е че младият човек трябва да има правото и възможността да създаде свой бизнес. Същевременно наш водещ приоритет е всеки млад човек да има гарантирани от държавата ясни правила и защита на трудовите си права.
Лявото е предприемчивост
Днес лявото предполага творчество и предприемчивост. Затова то е срещу бюрокрацията, срещу корупцията и авторитаризма в управлението. Ние не приемаме фалшивата йерархия, която се стреми да опази привилегии не на базата на знания и умения, а на по-голям трудов стаж, по-дълго търкане на бюра и подреждане на пасианси.
Лявото е устойчиво развитие
Подходът на устойчивото развитие е отговорът на глобалните въпроси на съвремието ни. Сега е нужен нов подход към опазването на околната среда, съвременната реалност не трябва да лишава от бъдеще планетата, а да осигури перспективи за следващите десетилетия. Нужно е да разберем, че екологичните теми не са абстрактни и досадни. Те не трябва да са „последната грижа” на управлението, а негов реален приоритет. За нас това означава, че климатичните промени, преминаването към “нисковъглеродно общество”, стабилността на глобалната екосистема и преодоляване на зависимостта от ресурсната ограниченост са екологичните приоритети като част от триадата на икономическите, социалните и екологичните ценности.
Лявото е сигурност на гражданите
Равенството пред закона е част от лявото мислене и действие. Затова ние се противопоставяме на агресията и физическата саморазправа за решаване на проблемите. Лявото залага на възпитанието, на културния диалог между хората. Искаме държавата да се противопостави на престъпността, да отреже мутренските структури, техния нечист бизнес и опитите им да навлязат в политиката и властта. Ние вярваме не в полицейската държава, а в държавата, в която полицията е силна и мотивирана за работа. Искаме силна, независима, експедитивна и работеща съдебна система.
Лявото е антикорупционно
Лявото е антикорупционно, то ненавижда незаконното натрупване на богатства, бандитизма, олигархичните структури и мрежи, които се формираха в процеса на прехода. Новото ляво иска веднъж завинаги да скъса с тези практики и с хората, свързани с тях. Не искаме да следваме примера на прехода за бързо и недотам законно забогатяване, а да постигнем добър стандарт навреме, на базата на знания и възможности.

Лявото е самоорганизиране
Лявото се ражда отдолу, а не отгоре. То не може да се планира и да се налага. Бъдещият социализъм е този на различните самоорганизиращи се общности – малки и големи, той е антитеза на държавния социализъм. Лявото е за разширяване на участието на гражданите в процесите на взимане на решения на всички равнища. Затова то създава и поддържа мрежи за взаимодействие с гражданския сектор.

И накрая новото ляво е оптимистично

То гледа все по-малко назад, то ненавижда обречеността и бездействието. То не хленчи, а действа. То греши, защото действа, но действа, за да се поправи и да върви напред.


Разбира се, ние си даваме сметка, че тези думи звучат красиво, но ще си останат голи изречения на хартия, ако ние с работата, политическите си действия и позиции, не осигурим три важни неща:
• Искреност и последователност в отстояването на ценностите;

• Създаване на реални политики и инициативи, които се уповават на тези ценности;

• Компетентност и диалогичност, партньорство с гражданското общество и ангажиране на политическото представителство на БСП в парламента и общините с решаването на конкретни проблеми на хората.

ІІ. МЛАДИТЕ ЗА БЪДЕЩЕТО НА БСП

Младежкото обединение вижда ролята си в БСП и като активен партньор на всички поколения в партията. Ние вярваме, че БСП ще е силна само и единствено, когато за нея с всички сили и способности работят различните поколения. Възрастното - с опит, средното и младото - с енергия и труд. Ние ще партнираме на ръководството на партията в поемане на предизвикателствата, пред които днес сме изправени - ширещ се популизъм, отрицание и противопоставяне, отстъпление на държавата от социалните й функции и ангажименти.


Наш приоритет е превръщането на БСП отново в голямата, силна, близка до езика и проблемите на хората, социална и патриотична сила, която е основен стълб на политическата система в нашата страна.

Убедени сме в това, защото днес БСП се нуждае повече от всякога от:


• Обновление и промяна;

• Стабилност и единство;

• Модернизация.
Призоваваме за демократична и откровена дискусия в БСП, която да очертае пътищата пред партията и заявяваме готовността и желанието си да бъдем активна страна в тази дискусия. Виждаме тази дискусия като мост между всички поколения в партията и като крачка към единство.
Първото поле на обновление е обединение около послания и политики. За нас дневният ред на БСП е този на българските граждани. Важно е да продължим да бъдем политическата сила, която защитава социалните права на всеки гражданин. Да продължим да сме политическата сила - гарант на етническия мир и толерантността. Искаме БСП да бъде по-активна в сфери като националната сигурност, засилването и гарантирането на сигурността на гражданите, да върне ролята си на водеща сила в борбата с корупцията. В нас отново трябва да бъде стратегическата инициатива за решаването на проблемите в областта на селското стопанство, както и на екологичните проблеми. Да бъде в постоянен режим на диалог по проблемите на образованието и културата. С една дума - да дава разумни и изпълними, социално отговорни политически каузи във всяка една невралгична област на политиката и гражданското общество. Да прави това в дух на уважение към хората, състрадание към техните проблеми и да забрави политическото високомерие.
Второто поле на промени е свързано с подмладяването на партията. Разтревожени сме, че БСП се намира в уникална ситуация по отношение на младото поколение в нея. За пръв път в съществуването си нашата партия е пред алтернативата „Подмладяване или политическа смърт”. БСП има поколение от сериозни млади

експерти, притежаващи школовката за работа по европейски, мениджърски подход, енергия и воля за работа.


Апелираме за бързо прилагане и реално спазване на уставната норма за мандатност в БСП, която да позволи тези промени, както и за по-активна политика на БСП за подготовка на млади кадри - профилиране на подготовката на кадри в различните стълбове на партийната работа - организационно-партийна, на експерти и на управленци. Вярваме, че БСП активно ще работи да създаде силна кадрова банка от млади и подготвени специалисти, споделящи нашите ценности, защото не може този експертен капитал да бъде изгубен - за българската политика, а и за партията. Затова предлагаме да се създаде фонд за стипендиантски програми по региони за обучение на млади социалисти, който ще развива потенциала на младите членове на Младежкото обединение в БСП.

ІII. ПОЛИТИКИ
Държавна политика за младежта. Време е!

Дълги години държавната политика за младежта се свеждаше до организиране на семинари, кръгли маси или спорадични кампании с концерт или конкурс за есе. За нас младежката политика е нещо различно – тя е надпартийна и междусекторна политика, която е комплекс от мерки, грижи и приоритети в почти всички сектори на държавното управление.


В институционално отношение ресорът „младеж” винаги е бил в политическата, имиджовата и финансова сянка на спорта. Днес вливането на „младежта” в образователното министерство също отрежда на политиката за младите второстепенна роля.
Виждаме и друг проблем: самите млади хора и техните организации също имат какво да наваксват. България дълго време беше единствената страна от ЕС, в която няма Национален младежки съвет - младежко представителство, което да отстоява единния им интерес пред държавата.
Приоритети ни в сферата на политиката за младежта са:
• Приемане на Закон за младежта, който ясно да формулира трайни правила, приоритети и дейности на държавата;

• Реално приложение на Годишния доклад за младежта, внасян от специализирания орган и разглеждан в Народното събрание. Докладът трябва да представя качествен анализ за състоянието, тенденциите и проблемите на младото поколение. Този документ не е досадна подробност в работата на Народното събрание, а цели да провокира задълбочен дебат за състоянието на младежта;

• Създаване на самостоятелен държавен орган в сферата на младежката политика, грижата за семейството и децата. Този орган трябва да е с минимален административен щат и с максимум изнесени регионални структури;

• Увеличаване броя на Младежките информационни центрове и размерите на тяхното финансиране;

• Разработване на План за развитие на България до 2030 г. с ясни цели, конкретни задачи и визия. По този начин младите хора ще имат ясна перспектива за бъдещето си тук, в България;

• Не приемаме мнението, че политика за младите се прави само в София и големите градове. Младият човек във всеки град трябва да има равен шанс за достъп до информация, знания, технологии, възможности за продължаване на обучението и за професионална реализация;

• Включване на политиката за младите в стратегията за развитие на рeгионите;

• Изграждане на информационни центрове с достъп до специализирана информация, интернет, консултации.



2. Образование = Реализация
Убедени сме, инвестициите в образование и наука са необходимост, а не лукс. За нас дипломата не е самоцел. Образованието трябва да обединява академичното знание с изискванията на работодателите и бизнеса. Науката не е застинало понятие. Днес тя се прави най- добре от млади, динамични и търсещи личности. Безпокои ни, че в академичните институти учените под 35 г. се броят на пръсти, докато техните млади колеги се реализират успешно на Запад.
От инвестициите в научни изследвания и разработки пряко зависят развитието на иновациите и по-високите постижения на икономиката. Държавната подкрепа за научни проучвания и проекти в хуманитаристиката възприемаме като инвестиция в националния дух, култура и самочувствие.
Чрез системите на публично-частното партньорство:
• Създаване на Центрове за трансфер на иновации, хора и технологии, които да са връзката между икономиката и образованието;

• Създаване на Кариерни центрове във всяко висше училище. В тях работодателите да бъдат стимулирани да търсят млади специалисти и да партнират на преподавателите в практическото обучение на студентите;

• Планиране на образованието по региони. Териториалното разпределение на специализирани училища е остаряло. Нужно е стратегията за развитие на образованието да отговаря на спецификите и на перспективите за развитие на всеки регион;

• Ученически стажове в реална производствена среда;

• Развитие на системи за валидиране на знанията и уменията, придобити в различни форми на неформално учене, в реална производствена среда и др.;

• Създаването на Фонд „Интелект” за подпомагане на талантливите деца. В него да се отделят всеки 2% от държавната издръжка на ученик, както и 0,5% от приходите на общините от продажбата на общински имоти;

• Създаване на Училища „Втори шанс”, които дават възможност на всеки млад човек, останал извън образователната система, да навакса пропуснатото и да получи знания и диплома;

• Увеличаване на инвестициите в образование и научни изследвания. Контрол върху изразходването на средствата, отделени във Фонда за научни изследвания;

• Увеличаване на заплатите на млади асистенти и млади учени;

• Разширяване на програмите за изучаване на чужди езици и отварянето им за хора от всички възрасти като средство за постигане на реална мобилност;

• Усилия за пълно признаване на всички придобити знания и умения на българските граждани в цяла Европа, за да имат реален шанс за мобилност;

• Приемане на Европейска харта за стаж, която да даде на младите хора повече права при натрупването на стаж и гаранции за достъп до добър старт в кариерата;

• Създаване на система от стимули и условия (включително данъчни облекчения) за бизнеса, така че той да заяви искане за конкретни студентски специалности като същевременно осигурява стипендии и спонсорира обучението на студентите в тях;

• Създаване на нормативна база за изпълнение на ангажиментите на получилилите стипендии или спонсорство от работодатели.



3. Трудът ни - ясни правила и добри условия
Вярваме, че професионалното развитие на всеки млад човек зависи от личните му усилия и качественото образование. Средата, която създават държавата и гражданското общество, обаче е решаваща за успеха.
• Разработване на система от социални пакети за млади специалисти, работещи по възлови за страната проекти;

• Продължаване на изграждането на индустриални зони в българските градове. Индустриалните центрове са възможност за насърчаване на инвестициите и подпомагат развитието на отделните икономически региони;

• Ефективно прилагане на принципа на „мълчаливото съгласие” в публичната администрация. Мярката ще пести нашето време и ще намали бюрокрацията;

• Държавата да не се оттегля от функциите си по контрол и регулация на естествените монополи;

• Провеждане на специализирани трудови борси за младежи, както по региони, така и в сходни професионални направления;

• Разработване и прилагане на програми за старт в кариерата, както в държавната и общинската администрация, така и в реалния сектор;

• Програми за менторство в реални производствени условия;

• Предлагане на възможност за заетост и/или включване в подходящо професионално обучение за всеки млад човек, останал без работа повече от 4 месеца;

• Провеждане на кампании за легална работа и мотивиране внасянето на осигурителни вноски върху реалните доходи;

• Насърчаване на доброволчеството в България и механизъм за приемането му за стаж, така че след завършване на образование, полагалите доброволен труд да имат и стаж;



4. Младите и кризата
В условията на тежка криза държавата трябва да има стратегия и да взема мерки. Ние сме убедени, че кризата не бива да служи за извинение за орязване на разходите за образование, наука, култура и технологии. Държавата не трябва да прави компромиси като спестява от тези сфери. Философията на управление във време на криза би трябвало да е развитието на такива държавни инвестиции, които ще позволят повече хора, особено млади, да запазят работата си, а предприятията да не преживеят колапс.
Конкретните мерки, които ние виждаме са:
• Кампании за професионално информиране и консултиране в системата на средното и висшето образование, провеждане на „Дни на отворени врати” за бизнеса в тях;

• Предоставяне на стипендия за обучение и квалификация за младежите без работа, които нямат необходимия осигурителен стаж, за да получават обезщетение за безработица;

• Стимули за предприемачите до 45 г., които стартират собствен бизнес с приоритет на производствените проекти. Мерки за облекчаване на достъпа до кредитен ресурс със създаване на Държавен фонд за млади предприемачи за кредитиране на бизнес инициативи до 50 хил. лв.;

• Специализирани младежки трудови борси, организирани от Бюрата по труда.



5. За доходите и данъците
През последните години доходите на всички поколения български граждани се увеличиха, въпреки че те все още не са на нивото на европейските, а за съжаление - има и път за връщане назад.Ето защо наш приоритет е политиката на доходи и данъчно облагане.
Ние считаме, че трябва да се въведат:
• Данък „социална отговорност” за хора с много високи доходи;

• Данъчни облекчения за филантропия, спонсорство и дарения за инициативи от обществена полза на фондации и неправителствени организации.



6. Младите хора, българското село и селско стопанство
• Създаване на форми за държавна гаранция за младите хора в българските села, създаващи възможности за започване на собствен бизнес в самите малки населени места и общините от селските райони на България;

• Регламентиране на данъчни преференции за работодателите в населените места под 2000 жители при назначаване на първо работно място на младежи;

• Адекватна финансова политика чрез създаването на

„Земеделски гаранционен фонд”, осигуряващ паричен ресурс с преференции за младите фермери;

• Създаване на реална стратегия за развитие на селското стопанство в България, гарантираща политиката за развитието на сектора за 25 – 30 г., чрез която всеки млад стопанин знае как държавата ще развива сектора в дългосрочен план;

• Активно ангажиране на държавата в търсенето на пазари за износ на селскостопанска продукция. Създаване на звено, което да се занимава само с тази проблематика, както и с реализиране на изнесени структури на същото звено във всяка от големите борси (тържища) в шестте района за планиране.



7. Липсващият елемент: Социалните дейности
За нас разумното изразходване на средства са инвестициите в социални проекти и инициативи. Убедени сме, че за да се реализира всеки човек трябва да получи равен шанс в образователно и социално отношение. И още нещо - да не се позволи да изпадне от системата, каквото и да се случи в живота му.
Днес България продължава да чувства остро демографския проблем. Въпреки, че българските майки ползват най-дългия период на майчинство в ЕС, дилемата за това кое е на първо място - грижата за децата, кариерата или свободното време, е актуална. Младите родители не могат лесно да я решат. Отговорът е в добрата система от социални дейности, с които се ангажира държавата:
• Изграждане на нови детски градини и разширяване на детското образование в предучилищна възраст;

• Предоставяне на данъчни стимули за работодателите, които развиват детски градини или други форми за отглеждане на децата на своите работници и служители;

• Данъчни облекчения за семейства с повече от две деца;

• След съгласие на социалните партньори, промяна в трудовото законодателство с цел да бъдат въведени по- гъвкави разпоредби за разпределението на работното време, въвеждане на непълно работно време по искане на работници или служители със семейни задължения, колективно уговаряне на разпределението на работното време;

• Младите хора с увреждания да имат равен достъп до старт в кариерата, заетост и различни форми на професионално обучение и продължаващо образование. Разработване и прилагане на комплексна програма за професионално ориентиране, обучение и заетост на млади хора с увреждания;

• Възстановяване на предприятията, в които преимуществено работят хора с увреждания;

• Противодействие на тенденцията на масово изоставяне на деца със специфични нужди. Целеви помощи за семейства с деца със специфични нужди. Разширяване на мрежата от Дневни центрове за деца със специфични нужди;

• Разширяване на дейността т.нар. Центрове за социални услуги в областните градове. Изграждане в рамките им на Кариерни центрове за хора с увреждания, които могат да упражняват трудова дейност и Кариерни центрове за деца, лишени от родителски грижи, които напускат институциите.

8. България е фактор
Ние сме важна част от българското общество и не ни е все едно как ще се развива държавата. За нас е важно България да бъде уважаван член на ЕС, фактор в международната политика, в световната енергетика и в региона на Балканите и Черноморския басейн. Ние искаме да не се срамуваме да заявим гордо „Аз съм Българин”.
Българските традиции, българската култура, българският дух могат да отворят много врати на страната ни в международен план. От особена важност са действия, свързани с укрепване на международния статус на България, изчистване на имиджа и засилване на енергийната сигурност на страната.

Нашите идеи в тази посока са:


• Създаване на държавна стратегия за подобряване на имиджа на България;

• Активизиране на държавната политика към българите (и особено младите хора) в чужбина. Целенасочена политика за завръщане на младите специалисти в страната;

• Утвърждаване на Младежкото обединение като изразител на идеите на младите българи с леви убеждения в младежките структури на Партията на европейските социалисти и на Социалистическия интернационал. Развиване на връзките на Младежкото обединение с младежки социалистически организации от целия свят.

• Усилване на ролята на България в региона чрез инициативи за обмяна на опит, посещения и организиране на срещи на младите хора. Безусловна подкрепа за перспективата за интегриране на Западните Балкани в ЕС и асоцииране на страните от Черноморския басейн.

• Продължаване на изграждането на големите инфрастуктурни обекти с ясната визия за превръщане на България във важен енергиен възел в региона и с оглед на националната сигурност.

• Твърдо ДА на АЕЦ „Белене” и запазване на дяловото участие на държавата. Ние сме против приватизацията и обслужването на чужди интереси.



9. Екологията на дневен ред
Ние, младите хора на БСП, вярваме, че България и българската природа са национално богатство, което не можем да пилеем, разпродаваме или бетонираме. Промените в климата и задълбочаващите се глобални екологични проблеми на планетата няма да подминат страната ни. Искаме и градската среда, в която живеем най-после да отговаря на европейски критерии, а не на старата максима, че щом вкъщи е чисто, не е важно какво се случва навън.

Убедени, че българската левица трябва ясно да отстоява екологичния приоритет, предлагаме:


• Ефективно и адекватно на глобалните и регионални предизвикателства екологично образование и обучение за устойчиво развитие на всяко образователно ниво;

• Акцент върху компетенциите на структурите на местната власт в ролята им на органи по управление на околната среда и на основни бенефициенти на средствата от европейски фондове и пряко свързани с проблемите на качеството на живот;

• Активна работа с неправителствения ‘’зелен сектор’’, съвместни публични национални,регионални и международни инициативи;

• Данъчна политика в посока на стимулиране на прехода към ‘’зелена икономика’’, както и по отношение на осигуряването на ‘’зелени работни места’’;

• Акцент върху разработването на проекти, които подобряват качеството на живот на населението и параметрите на околната среда;

• Премахване на акциза върху екологични горива и инвестиции в екологичен транспорт, в това число и планирано изграждане на велоалеи в населените места, където това е възможно;



• Мерки за насърчаване употребата на биоразградими опаковки. Предоставяне на облекчени условия за ползване на общински терени за търговци или производители, които използват защитаващи природата технологии. Стимулиране на юридически лица чрез предоставяне на безплатни общински места за реклама.

10. За по-сигурни…младини
Едно от най-любимите клишета на политиците е: „Да пазим нашите деца. Да ги спасим от дрогата, престъпността и войната на пътя”. Но обратно пропорционално на употребата на тази фраза, проблемите, свързани с младежкото насилие, зависимости и престъпност се увеличават. В тази сфера е нужен много по-мащабен подход - политики, стимулиращи отговорното родителство, засилване на ролята на семейството и възпитателната функция на училището, по- ясни мерки на полиция, съд и прокуратура в областта на младежката престъпност, отпор на мрежите за разпространение на наркотици и трафик на хора.
За да се направи най-после нещо реално в тази област, наш приоритет е:
• Политика за превенция на младежката престъпност и разпространението на дрога;

• Превенция на насилието и различни видове зависимости сред деца. Включване на училищата, детски педагогически стаи и родители в специална Програма за превенция на насилието и различните видове зависимости. Създаване на екипи от представител на Детска педагогическа стая, психолог, родители и ученици и провеждане на открити уроци на всеки две седмици;

• Разяснителни кампании за същността на корупционни практики в публичния и частния сектори, които да провокират нетърпимост към подобно поведение;

• Контрол върху рискови сфери и дейности от формални и неформални младежки сдружения;

• Информационни кампании на общоевропейска и световна тематика като трафик на хора, престъпления против мира и човечеството, миграция и др., които подготвят информирана и зряла гражданска позиция;

• Акцент върху работа с младежите в посока толерантно поведение на пътя и повишаване на шофьорските им умения предпоставка за намаляване на произшествия на пътя в контекста на управление без правоспособност, нелегални състезания, след употреба на алкохол и наркотици;

• “Отваряне” и популяризиране на дейността на правоохранителните органи в области, които пряко засягат явления, свързани с извършители в по-млада възраст;

• Засилване на контрола при оценяването по време на шофьорските изпити;

• Засилване на контрола при спазване на Закона за движение по пътищата;

• Разширяване на системата за видеонаблюдение.

11. Свободно време и спорт
Когато семейството и училището не могат да спасят децата ни от зависимостите, насилието, отчуждението държавата трябва да не стои със затворени очи. Днешните проблемни деца са бомба със закъснител, която ще избухне утре. Глобалният свят влиза в малкия свят на децата ни и измества родното – традициите, националната гордост, любовта към историята и в крайна сметка към Родината. А тези понятия могат да бъдат модерни и интересни.
• Традиционните библиотеки трябва да се отворят за новите информационни технологии. Те могат да бъдат и аудиотеки, и видеотеки, и интернет зали, и място за обмен на знание и информация;

• Създаване на онлайн библиотека за българска литература. Обновяване на българските библиотеки и читалища по международни и европейски програми;

• Отчисления от печалбата на Спортния тотализатор и други хазартни игри, които да бъдат насочени към специална Програма за насърчаване на спорта в училищна възраст;

• Разширяване обема, обхвата и финансирането на програмите за спорт на децата в свободното време;

• Обръщане на пирамидата: приоритетно финансиране не на т.нар.елитен спорт, а на спорта за всички, особено на ученическия и студентския спорт;

• Използване на различни финансови източници за съхраняване, реновиране и изграждане на нова младежка и спортна база, зони и пространства за отдих и свободно време на младите хора.







Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2025
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет