Решение до включването в мрежата и изисква последователните усилия



Дата14.06.2016
өлшемі45.5 Kb.
#135528
түріРешение


Приложение 1

Извлечение от материала „Въпроси и отговори за проекта АЕЦ „Белене”
Кратки отговори на 10-те най-важни въпроса
Защо е необходима АЕЦ „Белене”?

Защото ще осигури сигурен и постоянен източник на евтина електроенергия. Ще донесе ръст на цялата икономика и ще възникнат десетки хиляди нови работни места. Защото няма алтернатива – ако искаме след 20 години въобще да произвеждаме ток – към 2030 г. всички сегашни централи (включително АЕЦ „Козлодуй”) няма да ги има. Защото без АЕЦ „Белене” сме обречени на високи цени на тока и внос от Турция, Украйна и Румъния.
Защо не го построиха докато бяха на власт?

Никъде по света няма построена атомна централа за 4 години. Обикновено процеса отнема между 15 – 20 години от момента на взимане на политическо решение до включването в мрежата и изисква последователните усилия на няколко поредни правителства. Проектът за АЕЦ „Белене” стартира през 2002 г. по времето на правителството на НДСВ – ДПС и по план през 2013 – 2014 г. централата трябваше да заработи. През 2005 г. правителството на Тройната коалиция го продължи и доведе почти до фаза, в която оставаше да се извърви последната крачка. Докато от 2009 г. досега правителството на ГЕРБ го протака, размотава и накрая ликвидира. Поради огромната си некомпетентност или направо умишлено.
Защо не подписаха договора?

Абсолютно наивно е да се свежда проекта за изграждане на АЕЦ до един договор. Процесите по лицензиране, издаване на разрешителни, изработка на оборудването и изграждане вървят паралелно. Допълнително се водят преговори с потенциални партньори и финансови институции. Изчакването на края на един от тези процеси, за да започне друг води до непредвидимо високи допълнителни разходи и до забавяне на целия проект. Освен това за подписването на крайния договор за доставка е необходимо едновременно да са изпълнени поне три условия – съгласувани условия на този договор от всички страни по него, наличие на изготвен и одобрен технически проект и подписано акционерно споразумение от бъдещите собственици на централата. Към средата на 2009 г. тези три условия бяха почти изпълнени:

  • 95 % съгласуван текст на крайния договор

  • 75 % изготвен технически проект

  • Подписано споразумение със стратегически инвеститор – RWE

Оставаше съвсем малко за да се подпише, но това попадна като време в мандата на ГЕРБ. По тяхна вина не се подписа. До днес.
Има ли опасност при земетресение?

През всичките години на развитие на проекта, са правени десетки изследвания за риска от земетресение в Белене. Всичките са със заключение, че площадката на АЕЦ „Белене” не представлява опасност. При последното подобно изследване в края на 2011 г., проведено от експерти на Международната агенция за атомна енергетика (МААЕ) се констатира, че проекта отговаря и на завишените изисквания след аварията във Фукушима. Освен това на площадката са извършени действия за допълнително укрепване и осигуряване на централата за земетресение от 8-ма степен по Рихтер.
Прави ли ни зависими от Русия? Опасна ли е руската технология?

Проектът АЕЦ „Белене” е за изграждане на българска централа. Предвижда руско оборудване за атомната част, немски и френски системи за автоматизирано управление и контрол, изграждане и доставка на останалите компоненти от България. Това прави централата уникален пример за международно сътрудничество. Освен това, атомната енергия е местен източник по всички европейски стандарти и намалява енергийната зависимост на страната

АЕЦ „Белене” е от най-модерното 3+ поколение и притежава всички съвременни активни и пасивни системи за безопасност. Това е и единствения проект от това поколение, който е изграден някъде по света (АЕЦ „Тянван” в Китай). Нито подобните американски или френски проекти имат такъв опит.
Колко ще струва АЕЦ „Белене”?

Договорът за изграждане на АЕЦ „Белене” подписан между НЕК и Атомсторйекспорт през 2006 г. е за 3,997 милиарда евро. Поради оскъпяване през цялото време на изграждане, финансови разходи, изграждане на допълнителна инфраструктура, крайната цена може да нарасне до 6 – 6,5 милиарда евро. Дори при тази цена АЕЦ „Белене” остава най-евтината атомна централа в света. Цифри от порядъка на 10 милиарда евро са несериозни и спекулативни – изчислени при катастрофични сценарии за развитието и приключването на проекта.
Кой ще плаща за изграждането? Каква е икономическата полза?

От самото си рестартиране през 2002 г., АЕЦ „Белене” е развиван като проект с планирано проектно финансиране – от кредити и / или с участието на стратегически инвеститор. Никога не е ставало въпрос за финансиране от бюджета или със средства на гражданите и не е изхарчен нито 1 лев народни пари за проекта. Изплащането на заемите ще се случи след 15 години, при най-лошия сценарий. След това 45 години централата ще носи печалби цели 45 години и ще позволи на цяло поколение българи да ползват изгодите от нея. За 60 години есплоатация АЕЦ „Белене” ще донесе над 200 милиарда евро приходи на страната.
Каква ще е цената на тока от АЕЦ „Белене”?

Атомните централи произвеждат най-евтиния ток по цял свят в сравнение с всички останали източници. С оглед изчерпването на въглеродните запаси (въглища, нефт, газ) в целия свят и ръста на техните цени през следващите години тази разлика ще става още по-голяма. Цената на енергията от възобновяеми енергийни източници също е много висока, като при нея има допълнителна скрита цена – поддръжката на балансиращи мощности, които да осигурят непрекъснато захранване в случай, че е тъмно или спре да духа.

С най-голяма вероятност цената на тока от АЕЦ „Белене” ще бъде между 6 и 10 стотинки за киловатчас, което е значително по-ниско от цената на който и да било друг източник на електроенергия в България, освен АЕЦ „Козлодуй”.
Защо трябва да е държавна?

Чрез контрола върху собствеността държавата ще може да реализира и социални политики като поддържане на поносими цени на електроенергията, разпределение на печалбите за социални политики , осигуряване на високи приходи от износ. Освен това държавата може да гарантира напълно безопасната експлоатация на АЕЦ и съблюдаване на всички изисквания за безопасност и контрол.

При реализиране на проекта като частен, за държавата остават рисковете и никакви печалби.
Има ли екологична опасност?

При атомните централи няма емисии на вредни газове. Не се нуждаят от въглеродни сертификати или скъпи и опасни инсталации за улавяне и съхранение на тези газове. Не зависят нито от светлината на слънцето, нито от силата на вятъра и са постоянен източник на електроенергия.

Отработеното гориво не е отпадък, а източник на енергия в много близко бъдеще, като в България този въпрос е принципно решен.




Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2025
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет