Сабақ :
|
17
|
Мектеп:
|
А.Құнанбаев атындағы №87 мектеп-гимназия
|
Күні:
|
09.03.2022
|
Мұғалімнің аты:
|
Бейсенбекова Айгерім Алмасханқызы
|
Сынып:
|
7 «ә»
|
Қатысқандар/қатыспағандар:
|
23 оқушы
|
Пәні:
|
Қазақ әдебиеті
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесі.
Жас барлаушылар
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
|
7.1.1.1 жекелеген сөздердің, фразалардың эмотивті мәнін түсіну, мәнмәтіндегі қызметін ашу;
7.2.2.1 көркем шығармадағы образдың жасалу тәсілдерін талдау;
7.3.1.1 көркем шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығы құндылығын бағалау
|
Сабақ мақсаты:
|
Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесіндегі жекелеген сөздердің, фразалардың эмотивті мәнін түсіну, мәнмәтіндегі қызметін ашу;
«Жау тылындағы бала» шығармасындағы образдың жасалу тәсілдерін талдау;
«Жау тылындағы бала» шығармасының тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
|
Тілдік мақсат:
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Партизандар соғысы, комиссар, пулемет;
|
Алдыңғы оқу
|
Қ.Қайсеновтің өмірі мен шығармашылығы. «Жау тылындағы бала» повесі. Күтпеген шабуыл
|
Уақыты
|
Кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мақсаты
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
3 мин
|
Басы
|
Ұйымдастыру кезеңі · Сәлемдесу; · Оқушылардың және сыныптың дайындығын тексеру. Психологиялық ахуал туғызу «Аффирмациялар» тренингі Мақсаты: Оқушының өзіне деген позитивтік көзқарасты қалыптастыру.Мысалы : «Мен табысты оқушымын» , Менің қолымнан келеді»т.б. аффирмацияларды қолданады. Топқа бөлу.Оқушылар «Сиқырлы стикер» әдісі бойынша үш топқа бөлінеді. Стикер ішіне жасырылған түстер бойынша үш топқа бөлінеді.
|
Тақырыпты болжату, сабақтың мақсатын анықтау
|
Мұғалімнің ауызша кері байланысы
|
Түсті Стикерлер
|
1 мин
|
|
Өткен тақырып жөнінде сұрау. Қасым Қайсенов жайында өткен мәліметтерді сұрау.
|
Алдыңғы сабақпен байланыстыру.
|
Мұғалімнің ауызша кері байланысы
|
Сұрақтар қою.
|
3 мин
|
Ортасы
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
«Жас барлаушылар» бөлімін оқыту. Бөлімде көтерілген мәселелерді анықтау.
Топтық жұмыс. Повесте кездесетін сөздерді теріп жазып, олардың мағынасын ашады.
|
Тақырыпты түсіндіру,тақырып жөнінде сұрақтарға жауап беру
|
Бағалау критерийі:
Шығарманы оқу
Дескриптор:
Үзіндіні оқиды;
|
Оқулық
|
6 мин
|
|
Жұптық жұмыс. Шығарма мазмұнына ұқсас басқа шығарманы іздеп оны салыстырады.
|
Ұқсас шығармаларды таба алатындығын салыстыра алатындығын тексеру.
|
Дескриптор:
Кейіпкерге мінездеме береді;
|
Оқулық
|
10 мин
|
|
Жеке жұмыс. Шығарма кейіпкерлеріне мінездеме береді. Кейіпкерлердің мінез-құлықтарына сипаттама береді.
|
Бұл тапсырма арқылы оқушылардың алған білімді қаншалықты түсіне алды.Өткен тақырыпты қалай түсіне алғандарын тексеру.
|
Дескриптор:
1) Кейіпкерге мінездеме береді;
|
|
7 мин
|
Рефлексия.
Кері байланыс
|
Рефлексия. «Шығу парағы » әдісі
|
|
|
|