58-сабақ
Бөлім:
|
Сөз және оның мағынасы
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
04.04.2024
|
Сынып: 1а
|
Қатысушылар саны:9
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қазым, қазым, қаңқылда. Сөз және оның мағынасы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау;
1.2.4.1 мұғалімнің қолдауымен сөздердің мағыналарын (мәндес; мағынасы қарама-қарсы; айтылуы бірдей, мағынасы әртүрлі) ажырату;
1.4.1.1 айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы жазу
|
Сабақтың мақсаты
|
Мұғалімнің қолдауымен сөздердің мағыналарын, айтылуы бірдей, мағынасы әртүрлі сөздерді ажыратады. Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы жазады.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
|
Психологиялық дайындық
– Ал, балалар, сабақты бастамас бұрын өзімізге сәттілік тілейік. Барлығы бірге:
Қуан, шаттан! Қуан, шаттан!
Қуанатын күн бүгін. Баршаңызға Қайырлы күн!
Күліп шықты күн бүгін!
«5 сұрақ» ойыны
Өткен сабақтан алған білімдерін еске түсіру мақсатында сұрақтарға жауап береді:
Сөйлем неден құралады?
Сөз дегеніміз не?
Сөз қандай мағына береді?
Батыр сөзіне мағынасы қарсы сөз?
Ақылды сөзіне мағынасы қарсы сөз?
|
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды.
|
|
Таныстырылым
|
|
|
Қима қағаздар
|
|
Қойылған сұрақтарға жауап береді.
|
|
Ортасы
|
Оқулықпен жұмыс
Өлеңнің авторы Сапарғали Бегалин жайлы қысқаша мағлұмат береді.
Сапарғали Бегалин – балалар жазушысы. 1895 жылы Шығыс Қазақстан облысы Абай ауданы Дегелең ауылында дүниеге келген. Қазақ балалар әдебиетінің негізін қалаушы. Оның балаларға арналған «Ермектің алмасы»,
«Бақыт» тағы басқа жинақтары бар. Алматыда Сапарғали Бегалин атындағы балалар кітапханасы бар.
1-жаттығу ауызша орындалады. Мұғалім оқулықта берілген «Қазым, қазым, қаңқылда» өлеңін дауыстап, мәнерлеп оқып береді.
Өлең не туралы?
Үй құстары немен қоректенеді?
Қаз кәмпитті жақсы көре ме?
|
Автор жайлы мағлұмат алады.
1-жаттығу. «Қазым, қазым, қаңқылда» өлеңін дауыстап, рөлге бөліп оқиды.
Өлең соңындағы сұрақтарға жауап береді. Өлең мазмұнын өз сөздерімен әңгімелеп айтады.
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |