«Бекітемін»
Директордың оқу-өндірістік
жұмыстары жөніндегі орынбасары
_____________А.Б.Ахметова
Түсіндірме жазба
Курс:
|
4
|
Топ:
|
№13
|
Сабақ нөмірі:
/пар/
|
14
|
Мамандық /
біліктілік:
|
130401-Ақпаратты қорғау технигі
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Электронды үкімет
|
Күні:
|
09.11.2021 жыл
|
Ұзақтығы:
|
90
|
Өткізу орны:
|
№ 7 «Вагондардың құрылымын 3D моделдеу» кабинеті
|
Сабақтың мақсаты: Студенттерді ақпараттық технологияларды қызмет барысында
қолдана білуге бағыттау , Egov порталының қызметтерімен таныстыру.
| |
Студент электрондық үкімет порталының ерекшеліктерін сипаттай алады
Электрондық үкімет жеке тұлғаларға және кәсіпорындарға бірқатар қызметтер ұсынады.
Студентэлектрондық үкімет порталының ерекшеліктерін анықтай алады
| |
Студенттерді сабақ барысында білімділікке, жауапкершілікке, нақтылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
| |
Egov порталының қызметтерімен жұмыс істей білу.
Оқытушаларды өз бетінше жұмыс жасай білуге дағдыландыру.
|
Сабақ типі:
Сабақ түрі:
|
Аралас сабақ
|
Оқыту әдістері, әдістемелік шаралар, педагогикалық техникалар, педагогикалық технологиялар:
|
кітаппен жұмыс/ СӨЖ,пікірлесу,лекция/,көрнекілік/иллюстрация,демонстрация /;практикалық репродуктивті;дедуктивті;оқытушының оқу-әдістемелік жұмыстары, өзіндік оқу жұмысының әдістемесі,ауызша бақылау жұмысы, жазбаша бақылау жұмысы, тест, сұрақ-жауап ж/е т.б
|
Қажетті құралдар мен жабдықтар:
|
Оқулықтар, әдістемелік оқулық, интерактивті тақта, электрондық оқулық, таратылмалы дидактикалық материалдар, плакаттар. дербес компьютер
|
Оқытушы туралы ақпарат:
|
Т.А.Ә: Терекбаева А.Б.
|
Тел.: 87077287654
|
Сабақтың жоспар- конспектісі
Сабақ барысы
|
Уақыт (мин)
|
Оқытушы әрекеті
|
Білім алушының әрекеті
|
Оқыту ресурстары мен материалдар
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
1.Ұйымдастыру кезеңі
|
2 мин
|
Студенттермен амандасамын, түгелдеймін, сабаққа дайындығын тексеремін,студенттерді жаңа сабақ мақсатына бағыттаймын, жаңа сабақты баяндаймын.
|
Ұйымдастырудың қысқаша мерзімінде студенттер амандасады,топ студенттерінің толық дайындығын көрсетеді.
|
Тақта,
Көрнекілік материалдар
|
2.Үй жұмысын
жан жақты тексеру
|
10 мин
|
Үй жұмысын Wordwall сайтты арқылы сұрау
1тапсырма
Кездейсоқ доңғалақ әдісімен сұрау
Криптография туралы жалпы түсінік
Криптографияның неше бағытты бар, оларды ата және анықтамасын айтыныз
Криптография тарихы туралы жалпы тусінік беру
Қазіргі таңдағы криптография туралы түсінік бер
Криптографиялық кілттерді басқару дегеніміз не?
Симметриялық алгоритм және ассиметриялық алгоритм үшін кілт ұзындықтарын ата.
Асимметриялық криптожүйелердің симметриялық криптожүйелерден айырмашылығы
Кілт ұзындықтарының неше түрі бар
Міндеттеріне қарай кілттер түрлерін ата :
Криптографияның артықшылықтары мен кемшілігін ата:
Кілттерді сенімді жасыру түрлерін ата
Кілттерді қалай орналастыруға болады
2 тапсырма
Викторина әдісімен сұрау
12 тест сұрақтары беріледі
Ашық (шығыс) мәтін -криптография қолданбаған кез келген мәлімет.
Шифромәтін, шифрленген (жабық) мәтін- криптожүйені қолданғаннан кейінгі мәліметтер (әдетте- берілген кілтпен)
Кілт – берілген мәтіннің нақты түрленуін анықтайтын таңдау шифрінің параметрі. Қазіргі шифрларда криптографиялық тұрақтылық, беріктік бүтіндей құпия кілтпен анықталады. (Керкгоффс принципі).
Шифр, криптожүйе- ашық мәтіннен шифрланған мәтінге айналуға дейінгі түрлендірулер жиынтығы.
Ассиметриялық шифр- ассиметриялық криптографиялық жүйе болып табылатын шифр.]
Шифрлеу- нәтижесінде шифрланған мәтін пайда болатын ашық мәтіннін түрленуі кезінлегі процесс.
Шифрдан шығару -нәтижесінде ашық мәтін пайда болатын түрлену процесі.
Криптоанализ -ақпараттың бүтіндігін және заңдылығын қорғауды қамтамасыз ететін ғылым бөлімі
Криптоаналитик- криптоанализ әдістерін қолданушы адам Криптоаналитик криптоанализ әдістерін қолданушы адам
Дешифрлеу(дешифровка)- белгілі шифрленген мәтіннің негізінде криптографиялық кілтті білмей-ақ ашық мәтінге айналдыру процесі
Криптографиялық беріктілік- криптографиялық алгоритмнің криптоанализге қарсы тұра білу мүмкіндігі.
Имитоқорғау -жалған ақпаратқа байланып қалудан қорғану.
|
1.Студенттер сұрақ –жауап әдісімен өздерінің білімдерін жинақтап, еске түсіріп, сұрақтарға жауап береді.
2. Үй тапсырмасын орындайды.
|
Тақта,
көрнекілік материалдар. Дербес компьютер
|
3.Жаңа сабақты қабылдау кезеңі.
|
50 мин
|
Мыйға шабуыл әдісі
|
Достарыңызбен бөлісу: |