ҰМЖ бөлімі: 7.2А -XVIII ғас. Қазақстанның мәдениеті
|
Мектеп:Қ.Смағұлов
|
Сынып:8(7)
|
Мұғалімнің аты-жөні:Дощанова С
|
Күні:5.11.2019
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
XVIII ғас. Халық ауыз әдебиеті(1-сабақ)
Зерттеу сұрағы: XVIII ғасырда ақын жыраулар шығармаларында тарихи оқиғалар қалай көрініс тапты?
|
Оқу мақсаттары
|
7.2.2.1 - халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлығы: ақын, жыраулардың шығармаларындағы негізгі тақырып пен ойды анықтайды;
Көпшілігі: XVIII ғас. орыс ғалымдарының біздің елімізді зерттеудегі атқарған рөлін анықтайды;
Кейбірі: зерттеу жұмыстарының не мақсатта жүргенін зерделейді
|
Ойлау дағдылары
|
Талдау, жинақтау, қолдану
|
Бағалау критериі
|
Халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығына баға береді
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар экспедициялардың келу мақсатын, зерттеу бағыттарын анықтау үшін топта дерек кӛздерді зерттейді (айтылым, тыңдалым және оқылым дағдылары).
Негізгі ұғымдар: экспедиция, отаршылдық, шекаралық комиссия, бекіністер шебі, форпост, ауыз әдебиеті, жырау, жыршы, күй, шежіре, айтыс өнері
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Ресей империясы қазақ жерін зерттеуге мүдделі болды, себебі... П. Рычковтың еңбегінде...
Паллас экспедициясының мақсаты...
XVIII ғас. орыс ғалымдарының біздің елімізді зерттеудегі атқарған рӛлі XVШ ғас. суырыпсалма қазақ ақын-жыраулары мен әншілері
|
Тарихи концепт
|
дәлел
|
Құндылықтарға баулу
|
Патриотизм, өз елі үшін мақтаныш
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақ тілі мен әдебиеті, Музыка, География
|
Бастапқы білім
|
«Қазақ-жоңғар соғысының» себеп-салдарын және Ресей империясының Кіші жүз бен Орта жүз руларын қосып алғанын және қазақ жерлеріне әскери бекіністер сала бастағанын біледі
|
Сабақ барысы
|
|
Жоспарланған кезеңдері
|
Жоспарланған іс-әрекет
|
|
Ресурстар
|
Басталуы 2 минут
2 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
Топтастыру –тақырыптың мәтінімен:
1-топ: «Зерттеу», 2-топ «Ғылым»; 3-топ: «Экспедиция»
Бастапқы ынталандырушы материал «Миға шабуыл»
- «Қазақ-жоңғар соғысының» себеп-салдарын атаңыз;
|
Қазақстан та-рихы көне за-маннан бүгін гі күнге дейін. 5-томдық. 2-т. 2010.
|
|
|
|
1 минут
|
- Ресей империясының Кіші жүз бен Орта жүз руларын қосып алғаннан кейін неге әскери бекіністер салды?
(М) Қазақ хандығындағы оқиғаларды атау арқылы ХҮІІІ ғасырға шолу жасау
|
|
Таныстыры-лым
|
Ортасы 15 минут
7 минут
8 минут
|
«Мозаика» әдісі – мәтінмен жұмыс 1-қадам: мәтінмен танысу (жеке);Ақын-жыраулар
2-қадам: Тарихи деректер(жұптық)
3-қадам: Шежіре тақырыпта «Кластер» құру
4-қадам: «Кластер» қорғау
ҚБ «ҚАҚ» (Қосу. Азайту. Қызықты) (Т) «Ақпараттық органайзер» әдісі
- ақын, жырау, күйшілердің суреттері мен олардың шығармаларынан үзінділер таратпасы таратылады;
- әр топ тиісінше авторды шығармасымен сәйкестендіріп, ақпараттық кестеге жапсырады, толтырады
ҚР «Стикердегі жазба»
(Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма Халық ауыз әдебиеті туындыларының тарихи дереккөзі ретіндегі құндылығына талдау жасаңыз.
ҚБ «өзін-өзі бағалау»
|
|
Казахи: исто-рико-этногра-фическое ис-следование. Алматы, 1995.
10 ақпараттық карточка
Стикер
ҚБ парағы
Дескриптор
|
Аяқталуы 3 минут 1 минут
|
Кері байланыс - «үш минуттық эссе»
Үйге тапсырма: XVIIІ ғ. тарихи әңгімелер мен жырлардың тарихи маңызы
Сабақты қорытындылау
|
парақшалар
|
Достарыңызбен бөлісу: |