Қарауылкелді орта мектебі
Ашық сабақ
Тақырыбы: Бисермен жұмыс істеу техникасы. Гүлтізбек
Пәні: Технология
Класы: 9 «б» (қыз балалар)
Өткізген: Қойшыбай Орынгүл
2013-2014 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: Бисерден бұйым жасау техникасы. Гүлтізбек
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың бисермен жұмыс істеудегі шеберлігін арттырып, білімін жүйелеу.
А) Білімділік мақсаты: Оқушылардың сәндік қолданбалы өнердегі білімін арттыру арқылы әсемдік пен сұлулықты бағалау білуге үйрету.
Ә) Дамытушылықтың мақсаты: Сәндік қолданбалы қызығушылығын арттыру, эстетикалық талғаммен дамыту.
Б) Тәрбиелік мақсаты: Өз бетімен жұмыс жасауға ұқыптылыққа, еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Қортындылау сабағы
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, сарамандық жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: бисермен жасалған бұйымдар, сызбалар үлгілер
Пәнаралық байланыс: биология, тарих, сызу, математика
Қажетті құрал-жабдықтар: ине, жіп, леска, бисер,түрлері
Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі
а) Амандасу, оқушыларды түгендеу
ә) Жұмыс орнын ретке келтіру
2.Үй тапсырмасын тексеру
а) Сұрақ-жауап арқылы өткен тақырыптарды қалай меңгергенін анақтау.
1. Бисер дегеніміз не?(кішкентай ортасында тесігі бар түстері әртүрлі шариктер
2. Бисерді неден жасайды? (шыны, керамика, хрусталь, металл)
3. Бисердің түрлерін ата? (қарапайым жай бисер, стеклярус, рубка)
4. Бисердің қандай бұйымдарға қолдануға болады? (кестелеу, сөмке, аяқкиім, әмиян, көз әйнек қабы, киімдерге)
5. Бисермен тоқу нені талап етеді? (шеберлікті, әдемілікті, шыдымдылықты, талғампаздықты)
6. Әйнекті тұңғыш ойлап тапқан ел? (Финикия)
7. Бисермен сәндік үшін қандай бұйымдар тоқылады? (сырға, алқа, білезік, сақина)
8. Бисерді пайдалану әдістері (матаға кестелеу, желімдеу, тоқу)
9. Бисерді ең шығаратын елдер (Жапония, Италия, АҚШ, Үндістан)
10.Бисермен кестелеу тігістері (ине алға, сырып тігу, қатаң сырып тігу, «Арка» тігіс, екі жақты)
ә) Нұсқау карта бойынша тапсырма беру
б) Өздері дайындаған бұйымдардың жасалу жолдарын түсіндіру .
3. Жаңа сабақ: Бисермен жұмыс істеу техникасы. Гүлтізбек
а) Бисер өру барысында өрудің әр түрлі техникалары қолданылады.
Оқулықтағы 25-кесте бойынша 1-2 тәсілдері жұмыстың орындалуы реттілігін түсіндіру.
ә)Гүлтізбек-төрт күлтелі гүлдеп тұратын гүлтәжіге ұқсас, өте қарапайым, әсем бұйым. Барлығы 9-10 элементтен тұрады. (қолдың өлшеміне қарай) тізбек ұшын ілмек немесе сақина етіп тұйықтайды,
б) Саромандық жұмыс. Бисермен жұмыс кезіндегі сақталатын санитарлық-гигиеналық талапты еске түсіру. Гүлтізбек дайындаудын технологиялық картасы бойынша оқушылар гүлтізбек тоқиды.
4.Сабақты бекіту графикалық диктант.
-
Бисердің Отаны-Ежелгі Египет
-
Стеклярустың бисерден айырмашылығы жоқ
-
Бисермен жұмыстың негізгі мақсаты түс үйлесімділігін сақтау
-
Жұмыс орны жарық болуы міндетті емес
-
Бисермен ұлттық киімдерді әшекейлеуге болады
-
Бисермен кестелеуде «арка» тігісі жие қолданылады
-
Бисермен өру барысында өрім арасы 2см болу қажет
5.Сабақты қортындылау, бағалау
1) Әр оқушының жасалған жұмысын талдау
2) Графикалық диктантты тексеру
Не білдім?
|
Не үйрендім?
|
Не білгім келеді?
|
|
|
|
6. Үй тапсырма: Бисермен жұмыс. Бисерден жасалған ағаш
Достарыңызбен бөлісу: |