Сабақ тақырыбы Уақытты қалай өлшейміз



Дата03.01.2022
өлшемі51.75 Kb.
#450548
түріСабақ
Уақытты қалай өлшейміз 2сын



Пән: жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: №15

4. Жер және ғарыш



Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Базарова Б.Р.

Сынып: 2 «ғ»

Қатысқандар:


Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Уақытты қалай өлшейміз

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.4.3.1 – негізгі уақыт өлшем бірліктерін ажырату;
2.4.3.2 – ғарыштағы қашықтық пен уақыттың ерекшеліктерін түсіндіру


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: негізгі уақыт өлшем бірліктерін ажыратады;

Ғарыштағы қашықтық пен уақыттың ерекшеліктерін түсінеді.



Көптеген оқушылар: негізгі уақыт өлшем бірліктерін ажыратып, қолданады;

Ғарыштағы қашықтық пен уақыттың ерекшеліктерін түсініп, арақашықтықты өлшеуді үйренеді.



Кейбір оқушылар: АКТ арқылы уақыт өлшем бірліктерін түсіндіре алады.

Арақашықтықты өлшей алады.




Бағалау критерийлері

Негізгі уақыт өлшем бірліктерін ажыратады;
ғарыштағы қашықтық пен уақыттың ерекшеліктерін түсінеді

Тілдік мақсаттар




Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың бойында өмірге деген қызығушылықтары оянып, уақытты үнемді пайдалану керек екенін түсініп, уақыт бірліктерін тануға ынталанады.

Пәнаралық байланыстар

№1 тапсырма арқылы математика пәнімен байланыс жүзеге асты.

№2 тапсырмада әдебиет пәнімен байланыс орнатылды.



АКТ қолдану дағдылары

АКТ арқылы апта неге 7 күннен тұратынын түсіндіреді

Бастапқы білім

Уақыттың өлшем бірліктері сағ. мин. біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

Оқуға дайындық:

Сәлемдесу: жағымды ахуал тудыру.

Сағаттың тіліндей Оң аяқ, сол аяқ,

Иіліп оңға бір. Оң аяқ, сол аяқ,

Сағаттың тіліндей Жаттығу оңай - ақ.

Иіліп солға бір.

-Балалар бұл тақпақ не туралы екен?

Біз қалай иілдік?

Сағат бізге не үшін қажет?

Сабақ мақсаттарымен таныстырып өту.



топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Сабақ ортасы



№1. «Суреттер сөйлейді» әдісі. Суретте бейнеленген уақыт өлшем бірліктерін ата.

Қайсысы ұзақ: ай ма әлде жыл ма? Неліктен? 1 сағатта неше минут бар?

Дескриптор:

1.Уақыт бірліктерін атайды, өсу ретімен орналастырады.

2. Уақыт бірліктерін шеңбер ішіне орналастырады.

*Апта неге 7 күннен тұрады?







( Апта – 7 тәулікке тең уақыт аралығы. Ол алғаш рет Шығыста пайдаланылған. Б.з.б. 1 ғасырда Римде қолданылды, кейінірек бүкіл Еуропаға таралды. Аптаныпайдалану  Сатурн, Күн, Ай, Марс,Юпитер, Шолпан, Меркурий сияқты 7 аспан денесінің сол кезде белгілі болуына байланысты пайда болды. Сонымен қатар кейбір елдерде 5 тәуліктік және 10 тәуліктік апталар да пайдаланылады.)

№2. «Көршіңмен талқыла» әдісі. Зерттейік

1мин не істеп үлгеруге болады?

3 минутта ше?

Дескриптор:

1.Сызбаны толықтырады.

2. Әңгімелеп береді.

* Қазақша күн атаулары қай тілден шыққанын түсіндіреді.

№3. «Қағаздағы сұрақтар» әдісі. Суретпен жұмыс.

1-суретте жылдың қай мезгілі бейнеленген? Тәуліктің қай кезі деп ойлайсың? Оны анықтауға бола ма?

2-суретте жылдың қай мезгілі және тәуліктің қай кезі екенін білуге бола ма? Неліктен?

-Негеш пен Эврика әлі неше км жүруі керек? Оны қайдан білдің? Жұлдыздардың арақашықтығын осылай өлшеуге бола ма? Неліктен? (Ғарышта қашықтық орасан зор! Сондықтан оның арнайы өлшем бірліктері болады).

Дескриптор:

1.Уақыт бірліктерін атайды.

2.Ғарыштағы қашықтық пен уақыттың ерекшеліктерін түсіндіреді.

Оқулық, суреттер

Тірек-сызбалар
Оқушы суреті

Оқулық


Тірек-сызба

Сергіту сәті

«Рұқсат етілмейтін қимыл»  жаттығуы (Музыкалық тренинг) Нұсқау: Мұғалім қолымен түрлі қимылдар жасайды. Балалар қимылды қайталайды. Тек мынаны ескеру керек. Қолды төмен түсіруге болмайды. Мұғалім қолын төмен түсіргенде , оқушылар қолдарын жоғары көтерулері тиіс.

Дәптермен жұмыс:

Жазылмай қалған уақыт өлшем бірліктерін жазады.

Дөңгелектердің ішіндегі сөздерді қолдана отырып, сөйлемдер құрастырады.

Күйсандық


Дәптер, қалам


Сабақтың соңы


Рефлексия: «Қателескен мұғалім»

Метр уақыт атауы. Тәулік жыл мезгілінің атауы. Жұлдыздардың арақашықтығы 1 апта. Екі қаланың арасы 5 минут.



маған бәрі түсінікті

сұрағым бар

түсінбедім

Сөйлемдер


Стикерлер

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы







Топқа бөлінгенде, сергіту сәтінде қауіпсіздік ережесін сақтау. Партада түзу отыру.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?



1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Жердегі және ғарыш-тағы уақыт пен арақа-шықтықты әртүрлі өлшемдермен өлшейді.


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет