Қайырбек Оразов атындағы
Аралағаш орта мектебі
Математика пәні мұғалімі
Мейрманова Ғалия Маратқызы
6-сынып математика сабағы
Тақырыбы: Бөлігі бойынша санды табу
Сабақ түрі: Жаңа материалды меңгеру
Мақсаты:
-
Білімділік: Есептерді кезең-кезеңімен шығаруды үйрену. Кезеңдердің есте сақтаудың қажеттілігін есеп шығару үдерісінің қысқаруымен және жеңілдеуімен түсіндіру.
-
Дамытушылық : математикалық сөйлеуге логикалық ойлауға үйрену, есеп шартын талдауды үйрену.
-
Тәрбиелік: ұжыммен жұмыс істеуге дағдылану, танымдық қызығушылыққа тәрбиеулеу.
Міндеттері::
- есептеу дағдыларын қалыптастыру;
- санды бөлігі бойынша және санның бөлігін табуды үйрену.
Ресурстар:
1. Қарастырылатын шамалардың тәуелділігі
2. Әр партада есептің шарттары бар парақтар
3. Сұрақтар кітапшасы
4. Ауызша есептеуге арналған көрнекіліктер
Әдістер: репродуктивті, интерактивті, эвристикалық,
көрнекі-түсіндірмелі
Өткізу формасы: дәстүрлі емес, PISA бағдарламасы аясында құрастырылған есептермен жұмыс
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру: «Бір-бірімізге сәттілік тілейік!» - шаттық шеңберінде тілек тілеу . Психологиялық дайындық
II. ББД-рын актуалдау:
Мұғалім:
Балалар ! Мына сұраққа жауап беріп көріңдерші:
-
Қандай сандарды білеміз? (натурал, бөлшек)
-
Бөлшек натурал сан бола алама? (иә, егер бөлімі аламына қалдықсыз бөлінсе)
-
Ал натурал санды бөлшек түрінде жаза аламыз ба? ( иә, қатынасты бөлшек түрінде жазу)
-
Бөлігі бойынша санды табу, немесе санның бөлігін табуды білеміз бе? (жоқ)
-
Оны үйрену керек пе? Қалай ойлайсыңдар?
-
Ендеше бүгін біз сабақта нені үйренеміз? Сабақтың тақырыбы қандай болмақ?
Дұрыс балалар! Сонымен қатар осындай типті есептеріді өмірімізде қалай және қайда қолдануға болатынын көреміз; шарттарын талдауды үйренеміз. Ал сабағымыз қызықты болу үшін біз басқа елдердегі қызықты мәліметтермен танысамыз.
Бірақ, алдымен бұрын өткенді еске түсірейік.
Оқушылар: Әр партада мәтін №1 оқиды. Аузыша есептеу жаттығуды орындайды
Мәтін №1: Қытай жазуы біздің заманымызға дейінгі ІІ мыңжылдықтың ортасында ойлап табылған екен. Ол еуропалық жазу әдсініен ерекше болған еді. Біздің үйренген әріптермен емес қытайлар арнайы белгілерді пайдаланған. Бұл белгілер қалай атанғанын білу үшін ауызша есептерді шығарып жауабын табайық:
-
Ауызша жұмыс:
г
|
3
|
от 50
|
|
5
|
|
ф
|
2
|
от 4
|
|
5
|
|
р
|
1
|
от 0,2
|
|
3
|
|
е
|
8
|
от
|
4
|
1
|
|
9
|
2
|
|
л
|
3
|
:
|
3
|
|
13
|
26
|
|
о
|
12
|
:
|
1
|
1
|
|
2
|
|
и
|
0
|
:
|
5
|
6
|
|
11
|
|
0
|
4
|
1
|
8
|
30
|
2
|
0
|
1,6
|
15
|
и
|
е
|
р
|
о
|
г
|
л
|
и
|
ф
|
Әрбір иероглиф бір сөз немесе тіпті сөйлемді білдіреді екен.
-
әр отбасында денсаулық, молшылық болсын дегенді білдіреді;
үйге байлықты шақыру;
ІІ . Мұғалім: сонымен, балалар! Осы есептерді шығару үшін қандай ережелерді қолдандыңдар?
1. Бөлшекті натурал санға қалай көбейту керек?
2. Екі бөлшекті қалай көбейту керек? Ал аралас сандарды?
3. Бөлшектерді бөлу ережесін тұжырымдап беріңіздер.
III. жаңа материалмен танысу:
Сонымен, жаңа тақырыпты түсіну үшін біз қажетті ережелерді еске түсірдік. Дәптерімізге жаңа тақырыпты жазып қойыңдар. Парталарыңда жұмыс парақтары бар. Бұл парақтар көмегімен біз бүгін бірнеше есеп шығаруымыз керек.
Сонымен №1 парақтағы есепті оқимыз:
Мектепте 80 оқушы , оның ¼ ер балалар. Мектепте неше ер бала бар?
(есепті талдау)
1 кезең: Кесте сызамыз:
Есепте неше шама қарастыру керек?
Не белгілі? Атаңдар.
Бүтін мәні бар ма? Ол белгілі ме?
Бүтін санның қандай бөлігі туралы айтылған? Ол белгілі ме?
№
|
Сан
|
Санның бөлігі
|
Бөлігінің мәні
|
1
|
80 учащихся
|
1/4
|
? (20 учащихся)
|
2 Кезең :
Кестені талдап , қарастырылып жатқан шамалар арасында тәуелідікті анықтайық.
Бөлігінің мәнін қалай табуға болады?
Оқулықпен жұмыс: оқушылар өздері ережені тауып түсіндіреді .
(бөлігінің мәні) = (сан) * (санның бөлігі)
3 кезең: Осы есепке кері есептерді құрастыру:
1. Мектепте 2 ер бала , ал барлық оқушылар саны 80. Ер балалар барлық оқушылардың қандай бөлігін құрайды?
2.Мектептегі ер балалдың саны 20. Бұл барлық оқушылар санынының ¼-іне тең.Мектепте барлығы неше оқушы бар?
Әр есепке ереже тұжырымдау.
Сонымен балалар сендер өздерің жаңа тақырыпты меңгердіңдер. Ал енді оқулықтағы ережелерді өздерің тұжырымдаған ережелермен салыстырыңдар. Дұрыс па екен? Қай жерже қателескендеріңді анықтаңдар. Ал енді көздеріңді жұмып іштеріңде тағы бірнеше ретайтып көріңдер. Енді бір-екі оқушы дауыстап айтып бере алам екен?
ІҮ. Сергіту сәті.
V. ББД-рын жүйелеу:
а) Ал, балалар демалдық. Енді жаңа тақырыпқа байланысты есептерді оңай шешеміз. Ол үшін алдарыңда сұрақтар кітапшасы жатыр. Ол сендерге есеп шартын талдауға көмектеседі. Есептерді дәптерге жазып, кестеге берілгенін жазып отырамыз. Көмек қажет болса сұраңдар.
Жеке карточкалармен жұмыс.
Есепте неше шама қарастыру керек? –кесте сызу
Не белгілі? – кестеге енгізу
Бүтін мәні бар ма? Ол белгілі ме?
Бүтін санның қандай бөлігі туралы айтылған? Ол белгілі ме?
Қортынды:
Осы есепті шығару үшін қандай білім қажет болды?
Ал келесі тапсырманы орындау үшін тек математикалық білім емес, қытай және қазақтың мақал мәтелдерін білу керек. Тапқан сөздерден қытай мақал мәтелін құрастыру: Су (9/16)кетеді (1) тастар (0,1)көрінеді (4,5)
Қазақша: Барлық (2)құпия (0,2)біркезде (4/49) ашылады (1,5)
Осы мақалдардың мағынасын қалай түсіндірер едіңдер?
2
|
*
|
3
|
:
|
8
|
|
|
7
|
4
|
21
|
|
|
3
|
9
|
:
|
2
|
3
|
*
|
2
|
14
|
7
|
3
|
1
|
7
|
*
|
4
|
:
|
8
|
1
|
8
|
9
|
3
|
3
|
3
|
:
|
1
|
1
|
:
|
0,6
|
8
|
4
|
VІ. Үйге : п.18, №664, 662 (1,2),633.
Шығармашылық тапсырма: Қытайлар үшін талисман болатын аңдарды ребус арқылы жасырыңдар.
ҮІІ. Рефлексия: Рефлексивті нысана 5,4,3 дөңгелегін бояу
Мен үшін қызықты сабақ өтті. Өзімнің әрекетім
Сабақтағы мұғалімнің әрекеті Сабақтан білгенім
ҮІІІ Сабақ қорытындысы : бағалау.
Достарыңызбен бөлісу: |