Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер
|
Мектеп: ХББ НЗМ Атырау
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Есенгалиева Г.С.
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Фотосинтез үдерісі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| -
5.4.2.5 фотосинтез үдерісін түсіндіру
-
5.4.2.6 өсімдіктерде пигменттердің болуын зерттеу
-
5.4.2.7 фотосинтездің жүруі үшін қажетті жағдайларын зерттеу
|
Сабақ мақсаттары
| -
фотосинтез үдерісін өсімдіктерді жануарлардан ерекшелеу үшін түсіндіреді
-
өсімдіктердегі әр түрлі пигменттердің болуын зерттейді
-
фотосинтез поцессі үшін қажетті жағдайларды зерттейді
|
Бағалау критерийлері
|
-
Өсімдіктердегі фотосинтез үдерісі ерекшелік белгі екенін анықтайды
-
Өсімдіктерде пигменттердің болуының маңызын зерттейді
-
Фотосинтезге қажетті жағдайлар: жарық, ылғал, көмірқышқыл газының болуын зерттейді
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология:
-
Фотосинтез
-
көмірқышқыл газы
-
анаэробты
-
аэробты
-
пигмент
Оқытудың тілдік мақсаты:
-
фотосинтез үдерісін білу үшін видеороликті пайдаланып, бір-біріне түсіндіре алады (айтылым және тыңдалым дағдылары)
-
фотосинтез үдерісінің қалай жүретінін түсініп, дәптерлеріне анықтамасын жазып алады (оқылым және жазылым дағдылары)
-
өсімдіктердегі әр түрлі пигменттердің болуын зерттеп, өз қорытындыларын жазып, оны басқа оқушыларға жеткізе алады
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
Фотосинтез бұл................................................................................. Фотосинтез кезінде................. бөлінеді.
Фотосинтез үдерісі.....................тән.
Бұл үдерістің маңызы.......................................................................
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Өзіне және айналадағыларға құрметпен қарау; табиғаттағы үдерістерді жан-жақты оқып, білу арқылы оны қорғауды үйрену
|
Пәнаралық байланыстар
|
Биология
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақта, презентация
|
Бастапқы білім
|
Өсімдіктердің жарыққа жауап қайтаруы, көмірқышқыл газын сіңіріп, оттегін бөлетінін білу (3сынып).
Фотосинтез үдерісін білу және түсіну. Өсімдіктер бөлген оттегінің тірі ағзалар үшін мағызын түсіну. (3 сынып).
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-3 мин
|
- Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Сыныпқа қолайлы ахуал қалыптастыру
Сабақтың тақырыбын ашу үшін фотосинтез схемасы бейнеленген сурет көрсетіледі. Жетекші сұрақтар қойылады:
-Суреттен не көріп тұрсыздар?
-Бұл процесс қалай аталады?
Сабақ мақсатымен және жетістік критерийлерімен танысу.
|
Презентация
https://www.youtube.com/watch?v=TAuOy1BTCh0
Слайд 2-3
|
Сабақтың ортасы
4-6 мин
7-12 мин
13-16мин
17-22мин
23-30мин
30-33мин
34-37мин
|
Жаңа сабаққа кіру
|
Достарыңызбен бөлісу: |