Сабақтың атауы Дыбыс және оның түрлері 2-сағат Мақсаты



Дата27.06.2016
өлшемі0.63 Mb.
#161054
түріСабақ

Пәннің аты

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім

Сабақтың атауы

Дыбыс және оның түрлері 2-сағат

Мақсаты

Дауысты дыбыстардың жұп-жұбымен бірнеше топқа бөлінуін көрсету. Тілдің қатысына қарай бөлінуін аңғарту;
Оқушылардың сөздік қорын дамыту. Сауатты жазу дағдыларын қалыптастыр, оқу - білімге деген ынталарын арттыру;
Бірлікке, достыққа, ұжымшылдыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі Аралас сабақ
Әдіс - тәсілдер: түсіндіру, жаттығу, талдау, ойын, топтастыру
Пәнаралық байланыс: әдебиет, музыка
Көрнекіліктер: әліпби, сызба плакат, «Жасырынған әріптер», интерактивті тақта, слайдтар, бағалау парағы.

Күтілетін нәтиже

Психологиялық ахуал

Сабақтың барысы:
I Алғашқы ұйымдастыру бөлімі
1. Амандасу.
2. Оқушылардың сабаққа қатысымын тексеру
3. Поэзия минуты («Үш бақытым», М. Мақатаев).
М: - Үш бақыттың бірі – тіл. Олай болса, сол тілді оқып - үйрену үшін қазақ тілі сабағын
бастайық. Бәріңе сабақта сәттілік тілеймін.
М: Мұғалімнің ассистенті сайланып, «Бағалау парағын» жүргізу ескертіледі.
Сабақ топтық жұмыс түрінде ұйымдастырылады. Топ аты мен басшылары сайланады.

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Қызығушылықты ояту

 Тіл дыбыстары қалай жасалады?


- Тіл дыбыстары сөйлеу мүшелері арқылы жасалады.
- Сөйлеу мүшелеріне не жатады?
- Өкпе, ауыз қуысы, оның ішіндегі тіл, таңдай, ерін және мұрын қуысы.
а) Мұғалімнің жаңа материалды түсіндіруі
- Ауа өкпеден еш кедергісіз шығып, үннен ғана тұратын дыбыстар дауысты дыбыстар деп аталады.
Дауысты дыбыстар саны – 12. Олар: а, ә, о, ө, ы, і, ұ, ү, е, и, э, у
- Тілдің, жақтың, еріннің қатысына қарай дауысты дыбыстар үш топқа бөлінеді:
• жуан және жіңішке
• ашық және қысаң
• еріндік және езулік
Тілдің қатысына қарай:
жуан: а, о, ы, ұ,(у)
жіңішке: ә, ө, і, ү, е, и, э, (у)
Жақтың қатысына қарай:
ашық
қысаң
Еріннің қатысына қарай:
еріндік
Езулік

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

Мағынаны тану

М: Жуан дауыстылар тілдің кейін шегініп, үсті дөңестену арқылы жасалады.
Жіңішке дауыстылар тілдің ілгері сызылуы арқылы жасалады.
Мысалы: Астана – жуан буынды сөз.
Бәйтерек – жіңішке буынды сөз.
Кітап – аралас буынды сөз, себебі кірме сөз (араб сөзі).
Телефон – аралас буынды сөз, себебі кірме сөз (орыс тілінен енген сөз).
Ботагөз – аралас сөз, біріккен сөз.
Аз - кем – аралас буынды сөз, қос сөз.
У – ерекше дыбыс. Ол - бірде дауыссыз, бірде дауысты, бірде жуан, бірде жіңішке дауысты.
Мысалы: сұлу, тура (У дыбысы – жуан дыбысты дыбыс.)
куәлік, жүру (У дыбысы – жіңішке дыбысты дыбыс.)
жауын, қауын (У дыбысы – дауыссыз дыбыс.)
ә) Жаттығу жұмыстары

өркем жазу. Аа аАа Астана –асқақ қала. Айбат –ақылды бала.


а/ Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу. Өлеңді оқушыларға іштей оқытып шығу.
Барлығына хормен оқытқызу; Қысқаша мазмұнын сұрау:
- Өлең не туралы?
- Мектепті неге анаға теңейді?
- Мектепте бала қалай өседі?
- Өз мектептерің туралы не айтасыңдар?
ә/ Өлеңнен жуан және жіңішке айтылып тұрған сөздерді табу. Жуан, жіңішке дыбыстарды атау.
б/ Тақтада жұмыс. 2-жаттығу. Әр сөзден жаңа сөз жасап тұрған дыбыстарды тауып, оларды құрастыру арқылы мақалды табу. Шыққан мақалды тақтаға жазу.
Оқу түбі - тоқу
Мақалдың мағынасын ашып, талдау;

Өзіндік жұмыс. 3-жаттығу. Өлеңді әдемілеп көшіріп жазып, бір дыбыстың өзгеруінен жасалған сөздердің астын сызу. (сор-зор, қор-бор)


4.Ой қорыту. Шығармашылық жұмыс
4-жаттығу.Суреттердегі заттардың аттарын жазып, оларға дыбыстық талдау жасау.
Ою-2буын, 2әріп, 3 дыбыс /о й+у/
Венн диаграммасы Дыбыс пен әріпті салыстыру

Сергіту сәті

I топ. Қамыс құлақ, тостаған тұяқ,
Мінсең – қанат, сүті дәрі,
Еті тамақ. (Жылқы)
II топ. Әкесі – тышқан,
Шешесі – құстан. (Жарқанат)
III топ. Ішіне тамақ салынған,
Есігі тастай жабылған. (Тоңазытқыш)

Ой толғаныс

I тапсырма. Берілген сөзге ассоциация құру. Жіңішке буынды сөздердің астын сызу.
I топ
«Мектеп»
Мұғалім, ұстаз, білім, оқу, оқушы, класс, баға, тақта, дәптер, сөмке, т. б.
II топ
«Әдебиет»
Ақын, жазушы, өлең, әңгіме, кейіпкер, шығарма, теңеу, портрет, роман, т. б.
III топ
«Тіл»
Тіл әлемі, ауызша тіл, лексика, фонетика, тіл мәдениеті, қазақ тілі, ана тілі, т. б.

Үйге тапсырма

Ереже жаттау. Оқулықтағы жаттығуларды орындау.



Күнделіктеріне жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау


Бағалау парақшасын толтырады.

Кері байланыс



Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады



Пәннің аты

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім

Сабақтың атауы

У дыбысының дауысты және дауыссыз болуы 2-сағат

Мақсаты

а) білімділігі: у дыбысының қай кезде дауысты, қай кезде дауыссыз болатынын түсіндіру, у дыбысы бар сөздерді дұрыс тасымалдай білуге үйрету.
ә) дамытушылығы: оқушылардың сөздік қорын молайту, тілдегі сөз құрылымының сырларын меңгертуге бағыт беру. Ойлауын, еске түсіру, шығармашылық қабілеттерін, тілін дамыту. Өз пікірін сенімді айтуға, ортаға салуға үйрету.
б) оқушыларды ана тілін құрметтеуге, тіл тазалығын сақтауға, татулыққа, өнерді, еңбекті, сүюге тәрбиелеу. Экологиялық тәрбие беру.
Сабақтың түрі: Ертегі сабақ
Сабақтың әдістері: зерттеушілік, ізденушілік, сұрақ-жауап, интерактивті, көрнекілік
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, орман, құстар суреті
Пәнаралық байланыс: ана тілі, дүниетану, математика

Күтілетін нәтиже

Психологиялық ахуал

Оқушыларды сабаққа дайындау:
Пәнге деген сүйіспеншіліктерін арттыру:
Қазақ тілі – бал тілім,
Өзің барда шалқимын,
Тілімнен нәр табармын, 
Тіліме кім тағар мін

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Қызығушылықты ояту

У дыбысы бар сөздерді тауып, неге дауысты болып тұрғанын түсіндіру.
Ә) Өткен тақырыпты еске түсіру:
1. Қазақ тілінде неше дыбыс, неше әріп бар? (40 дыбыс, 42 әріп бар)
2. Дыбыс дегеніміз не? Әріп дегеніміз не?
(Дыбысты естиміз, айтамыз. Әріпті көреміз, жазамыз.)
3. Заттың атын білдіретін сөздердің сұрақтарын ата.
(Кім? Не? Кімдер? Нелер?)
4. Заттың қимылын білдіретін сөздердің сұрақтарын ата.
(Не істеді? Қайтті?)
5. Бас әріппен жазылатын сөздерді ата:
(Адам, жер-су, үй жануарларына қойылатын аттар)
6. Адамға, мамандыққа қандай сұрақтар қойылады?
(Кім?)
7. Жануарларға қандай сұрақтар қойылады?
(Не?)
8. У дыбысы қай уақытта дауысты болады?
(Дауыссыз дыбыстан кейін)
Актуалдау. Филворд шешу.
9. Математикамен байланыс.
Мына филворд шешсеңдер біздің жаңа сабағымыздың тақырыбы шығады.
Шешуі: У дыбысы.

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

Мағынаны тану

Сәйкестендіру.
Тауық------------у дыбысы дауыссыз
сауысқан
уық---------------у дыбысы дауысты
қоңырау
Уық сөзіне сөйлем құрастыру.
Ереже шығарып айту.
Мұғалім: Көгершін одан әрі ұшып кетіпті. Қалың тоғайдың қасына келгенде құйқылжыта ән салып отырған бұлбұлды көреді. Ол бұлбұлдан ағаштарға көмектесуін өтінеді. «Кешір, көгершін, мен үшін әуре болма. Менің қолым тимейді. Менің әнімді тоғайдағы аңдар, құстар түгілі адамдар да жақсы көреді. Мен үшін адамдардан көмек сұра», - дейді. Олай болса, бұлбұлдың тілегін орындап бір сергіп алайық.

Оқулықтағы тапсырмаларды орындау.



Сергіту сәті

«Ұйқасын тап» ойыны.
1. Өзінше ноян,
Қорқақ кім? ... (қоян)
2. Алмастан тыным,
Шабады ... (құлын)
3. Бата алмас түлкі
Үсті тікен ... (кірпі)
4. Айбат шегер алыстан,
Аң патшасы ... (арыстан)
Енді тапсырмалар орындайық. 
Сабақтан мен ...
Жаман бала ...
Жақсылармен ...
Айтқан серттен ...
Үлкендерді ...
Айтқандарын ...
Көмектесем ...

Ой толғаныс

Венн көрсетуі
Дауысты У
Ортақ белгісі
Дауыссыз У
Дауыссыз дыбыстан кейін немесе сөз басында дауыссыз дыбыстан бұрын келеді.У дыбысының дыбысталуы да, таңбалануы да бірдей Сөз басында дауыстыдан бұрын және дауысты дыбыстан соң келеді.

Үйге тапсырма

Ереже жаттау. Оқулықтағы жаттығуларды орындау.



Күнделіктеріне жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Бағалау парақшасын толтырады.

Кері байланыс



Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

Пәннің аты

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім

Сабақтың атауы

Ы. Алтынсарин. Кел балалар оқылық!

Мақсаты


. 1.Оқушыларға Ы.Алтынсариннің өмірін үлгі ете отырып,оқудың пайдасы туралы әңгімелеу.Өлеңді түсініп оқуға,талдауға үйрету. 
2. Оқушылардың оқуға деген ниет-ынтасын дамыту. 
3. Оқушыларды білімді болуға, ата-ананы құрметтеуге тәрбиелеу. 

Күтілетін нәтиже

+Психологиялық ахуал

Бала, бала балақан,
Кәне, қайсы алақан.
Саусақтарын әйбат,
Былай-былай ойнат.
Топ-топ басайық,
Жалаудан күн жасайық.
Жаса, жаса алтын күн
Жаса, жаса жарқын күн

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Қызығушылықты ояту

Ыбырай Алтынсарин Қостанай облысының Затобол ауданында туған. Әкесі Алтынсары ерте өлген. Ыбырай атасы Балқожа бидің тәрбиесінде болған. Атасы Ыбырайды Орынборда ашылмақ орыс-қазақ мектебіне жаздырып қойыпты. 1850 жылы сол мектеп ашылғанда түскен 30 қазақ баласының бірі – Ыбырай болған.


Патша үкіметінің көздегені осындай мектептер арқылы жергілікті әкімшілік орындарға қазақтың өзінен миссионер қызметкерлер әзірлеу еді.


Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

Мағынаны тану

Ы.Алтынсарин туралы түсінік. 
Ы.Алтынсарин 1841-1889 Қостанай облысында туған. Ол – қазақтан шыққан тұңғыш ұстаз. «Қазақ хрестоматиясы» деген оқулық жазды. 
ә/ өлеңді мәнерлеп оқу,іштей оқу,тізбектей оқу,жеке-жеке оқу. 
А) І-деңгей(міндетті) сұрақ-тапсырмалары: 
1. Өлең не туралы? Неше бөлімнен тұрады? 
2.Білім не үшін керек? 
3.Ы.Алтынсарин оқудың пайдасы туралы не айтты? 
Ә) ІІ деңгей(алгоритмдік) сұрақ-тапсырмалары: 
1.Өзіңнің мектепке алғаш келген кезіңді есіңе түсіріп әңгімеле. 
2.Оқу білім туралы қандай мақал-мәтел білесің? 
Б)ІІІ деңгей (эвристикалық) сұрақ-тапсырмалар: 
1.Өлеңнінің әр бөлігін берілген атаулардың бірімен ата.Неге солай аталғанына мән бер. (Білім керек бәріне:ата-ана:оқудың пайдасы:сауысқанның тамағы:оқудың зияны) 
2. Олай болса Ыбырай ата қалай оқыды деп ойлайсың

Сергіту сәті

Орнымыздан тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Бір отырып, бір торып,
Біз бір дем алайық.




Ой толғаныс

Ыбырай атамыз қандай өсиет айтты? 
Өлеңнің бірінші шумағынан не түсіндіңдер? 
Оқудың пайдасы жөнінде не айтты? 

Үйге тапсырма

Мазмұндау



Күнделіктеріне жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Бағалау парақшасын толтырады.

Кері байланыс



Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады




Пәннің аты

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім

Сабақтың атауы

Ы. Алтынсарин. Малды пайдаға жарату

Мақсаты

- төрт түлік мал және оның пайдасы туралы біліп, әңгімелеп үйренеді;


- ойлау, танымдық қабілеттері, ойын жеткізе білу дағдылары артады;
- еңбекті бағалай білуге тәрбиеленеді.

Күтілетін нәтиже

Психологиялық ахуал

Көтеріліп шаңырақ,
Уықтары шаншылар
Керегелер керіліп,
Өрімдей боп өрілер.
Бәріміз жүрсек айналып,
Киіз үй боп көрінер.

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Қызығушылықты ояту

Сиыр мөңірейді. (Әр малдың мөңіреген, маңыраған, кісінеген, боздаған дауыстары естіліп тұрады).


- Қой не істейді?
- Қой маңырайды.
- Жылқы не істейді?
- Жылқы кісінейді.
- Түйе не істейді?
- Түйе боздайды.

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

Мағынаны тану

тері – кожа көлік - транспорт
киіз - кошма жүн - шерсть
алаша - дорожка қазы жасайды – делают казы
серік - спутник маңызды – важный
Сөздік жұмысы: сөздер оқылады, аударылады, қайталанады.
2. Тақтадан «перде» нүктесін басу арқылы сөзді жабамыз да аудармасы арқылы табамыз.
3. Сөздік дәптерлеріне жазады.
4. «Енді біз осы төрт түлік малдың адамға қандай пайдасы бар екені туралы айтамыз. Мына бейнекөрсетілімге назар аударып, тыңдайық». Тақтадан төрт түлік мал мен олардың пайдасы жайлы хабар беретін бейнекөрсетілімді қараймыз, мәтін оқылып тұрады.
5. Оқушылар мәтінді өздері дауыстап оқиды.
«Қазақ халқы үшін төрт түлік мал өте маңызды болған. Олар адамның жан серігі, айрылмас досы болған.
Қой - төрт түлік малдың ішіндегі момыны. Қойдың еті, сүті, майы, терісі пайдалы. Жүнінен киіз басады. Киім-кешек, алаша, кілем тоқылады.
Сиыр - ірі қара малға жатады. Сиырдың еті, сүті пайдалы. Сүтінен айран, қаймақ, құрт, ірімшік жасалады.
Жылқы - ер қанаты. Ол - сезімтал, талғампаз жануар. Жылқының сүті қымыз денсаулыққа пайдалы. Жылқыны көлік ретінде пайдаланады. Қазақта ат ойындары көптеп саналады.
Төрт түліктің төресі - түйе. Оның еті - тамақ, шұбаты - сусын, жүні - киім. Түйе - таптырмас көлік. Ол шөлге төзімді келеді».
6. Сұрақтарға жауап береді.
- Қой бізге не береді?
- Ет, жүн, тері.
- Сиырдан адамдар не алады?
- Сүт, ет.
- Сиырдың сүтінен не жасайды?
- Сүттен айран, май, құрт жасайды.
- Жылқының қандай пайдасы бар?
- Жылқы ет, қымыз береді. Атпен шабады. Ат ойындары бар.
- Адамдар түйені қалай пайдаланады?
- Түйенің сүтінен шұбат жасайды. Түйені көлік ретінде пайдаланады.т.б.
IV. Бекіту.1. Оқулық, дәптермен жұмыс. 80-беттегі 2-тапсырманы жазбаша орындайды. Мысалы: «Жүннен не жасайды? Жүннен киіз басады. т.б.»
2. Жұмыстар оқылып, тексеріледі, қателері түзетіледі.
3.Тестілеуші құралды пайдаланып оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді.




Сергіту сәті

Ұшты-ұшты құлын ұшты.
Ұшты-ұшты мұрын ұшты.
Ұшты-ұшты кептер ұшты.
Ұшты-ұшты дәптер ұшты.
Ұшты-ұшты қарға ұшты.
Ұшты-ұшты арба ұшты.




Ой толғаныс

«Кішкен ғана бойы бар, Айналдырып киген тоны бар»
- Бұл не?
- Бұл қой.
- Қойдың төлі не?
- Қойдың төлі - қозы (оқушылардың жауабынан кейін төлінің суреті шығып отырады).
«Екі айнасы бар, Екі найзасы бар»
- Ол не?
- Ол сиыр.
- Сиырдың төлі не?
- Сиырдың төлі - бұзау.

Үйге тапсырма

Мазмұндау



Күнделіктеріне жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Бағалау парақшасын толтырады.

Кері байланыс



Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады



Пәннің аты

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім

Сабақтың атауы

Ондықтармен және бірліктермен санау

Мақсаты

1) сандарды оқу, жазу және салыстырумен байланысты білімді тиянақтай түсу; ондықтармен және бірліктермен санау, кестелік қосу мен азайтуды және сәйкес ондықтарды қосу және азайтуды қайталау.
2) бір амалмен шығарылатын есептерді орындау дағдыларын дамыту,
3) пәнге қызығушылығын тәрбиелеу.
Көрнекілік: интертақта слайдтары, түсті жолақшалар, сызба, ауызша есептеуге арналған дидактикалық материалдар, цифрлар.
Қолданылатын технология: дамыта оқыту технологиясы.
Әдісі: ойын, топжарыс, көрнекілік, сұрақ - жауап.
Түрі: қайталау сабақ.

Күтілетін нәтиже

Психологиялық ахуал

Психологиялық бағыт беру
Біз ақылды баламыз
Айтқан тілді аламыз
Математика ілімін
Лезде қағат санамыз.

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Қызығушылықты ояту

Көбейту кестесін сұрау

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

Мағынаны тану

1. Жасыл жолақша 10 тор, көк жолақша 20 тор. Сұрақтар арқылы талдау:
- Неше жолақша бар? - Әр жолақша неше шаршыдан құрастырылған?
- Бір жолақша бір ондықты білдіреді. -------------- 1 ондық. ═ 10
- Неше көк шаршы бар? ------------------ (20) - Бұл ондық. ═ 20
- Бір шаршы бір бірлікті білдіреді.
- Соңғы жолақшада барлығы неше жолақша құрастырылған? (10)
- Оның нешеуі жасыл түсті? Нешеуі көк түсті?
- Солай деп тақтаға жазайық: 4+6=10
(Ауызша ) «Айболаттың сұрағы»
- Қанша ондық, қанша бірлік барын айт:
15, 12, 18, 10, 13, 24.
3. Дәптермен жұмыс:
1) Көркем жазу сәті
0 0 0 0 0 0 0 0
1 1 1 1 1 1 1 1
4. №2 4бет. Тақтаға және дәптерлеріне жазу
А) Бір таңбалы сандар: 1, 2, 5, 7, 9.
Ә) Екі таңбалы сандар: 80, 60, 40, 30, 10.

Оқулықтағы таспырмаларды орындау.



Сергіту сәті

Орманда кірпі келеді, 
Саңырауқұлақ тереді. 
Кездесті, міне, керегі: 
Екеуі қайың астынан. 
Біреуі терек қасынан. 
Қанша олар болмақ есепте, 
Тоқылған салса себетке? 

Ой сергітеді,шашағандары

басылады


Ой толғаныс

Шығармашылық тапсырма:

Кроссворд шешу:


Көлденең: 1) Геометриялық фигура
Тігінен: 1) Айырманы табуға арналған амал
2) 24 - 20
3) 35 - 29

Үйге тапсырма

Есептер шығару

Күнделіктеріне жазып беремін

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау


Бағалау парақшасын толтырады.

Кері байланыс



Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады



Пәннің аты

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім

Сабақтың атауы

Екі таңбалы сандарды шығарып алу, оқу, жазу және салыстыру

Мақсаты

1) Екі таңбалы сандарды ондықтармен және бірліктермен санау арқылы шығарып алуға машықтандыру; Екі таңбалы сандарды оқу мен жазудың ерекшеліктерімен таныстыру, қатардағы орнына және ретіне қарай салыстыру, олардың ондықтар мен бірліктерден тұратынын аңғарту;
2) бір амалмен шығарылатын есептерді пысықтау, кестелік қосу мен
азайтуды және сәйкес ондықтарды қосу мен азайтуды қайталау;
3) іскерлікке баулу
Көрнекілік: интертақта слайдтары, әр түсті жолақшалар, сызбалар, кесте, цифрлар.
Әдісі: сұрақ - жауап, көрнекілік, топтық жұмыс, ойын.
Түрі: аралас сабақ.

Күтілетін нәтиже

Психологиялық ахуал

Психологиялық дайындық

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап,

Оқып білім аламыз.


Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Қызығушылықты ояту

- Балалар, математика пәнінде оқушылар не істейді?
Жауаптары: санайды, қосады, азайтады, өлшейді.
- Дұрыс, ал адамдар нені санайды?
Нені өлшейді?
Нені қосады?
Нені азайтады?
Жауаптары: ақшаны, заттарды, дүкендегі заттарды, айлар мен жылдарды, т. б.
- Барлық мамандардың иелеріне санау, есептеу керек пе?
- ендеше біз де бүгін тез, дұрыс, шапшаң санауды бастайық.

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

Мағынаны тану

- Суретте неше жолақша бар?
- Әр жолақша неше шаршыдан құрастырылған?
- Он шаршыдан он рет алсақ, барлығы қанша болды? (100)
- Дұрыс, бұл бір жүздікті білдіреді
- Жүз саны былай жазылады: 100
- Жасыл жолақша нешеу? (1 ондық)
- Суретте неше көк шаршы бар? ( 4)
- Барлығы неше шаршы бар? (14) Былай жазылады. (тақтада көрсету) Бұл - екі таңбалы сан.
- Жасыл жолақша нешеу? (1 ондық)
- Көк шаршылар нешеу? (6)
- Барлығы неше шаршы бар? (16 ) Бұл былай жазылады ( тақтада көрсету) Бұл да екі таңбалы сан.

Дәптермен жұмыс жүргізу




Сергіту сәті

Орманда кірпі келеді, 
Саңырауқұлақ тереді. 
Кездесті, міне, керегі: 
Екеуі қайың астынан. 
Біреуі терек қасынан. 
Қанша олар болмақ есепте, 
Тоқылған салса себетке? 

Ой сергітеді,шашағандары

басылады


Ой толғаныс

Шығармашылық тапсырма:

1 - тапсырма:


2 доңғалақты - 3
3 доңғалақты - 1
Ш: 2+2+2+3 =9
2 - тапсырма: Шаршының 4 бұрышы бар. Бір бұрышын қиып тастасаң, қанша бұрыш
қалады?

Үйге тапсырма

Дәптермен жұмыс

Күнделіктеріне жазып беремін

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау


Бағалау парақшасын толтырады.

Кері байланыс



Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады



















































































Пәннің аты

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім

Сабақтың атауы

Екі таңбалы сандардың ондық құрамы. Ұзындықты өлшеу. Метр (м)

Мақсаты

Мақсаты: екі таңбалы сандар, ондық құрамы туралы түсінік қалыптастыру.
Міндеттері:
1. Екі таңбалы сандарды құрамына ажырата білуге үйрету.
2. Ойлау, есептеу дағдыларын дамыту.
3. Адамгершілікке, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Түрі: жаңа
Әдісі: сұрақ - жауап, талдау - жинақтау, түсіндіру
Көрнекілігі: тірек сызбасы

Күтілетін нәтиже

Психологиялық ахуал

Психологиялық дайындық

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап,

Оқып білім аламыз.


Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Қызығушылықты ояту

«Бұл мәлімет Шындық па Жалған ба?» стратегиясы
Берілген сандардың ішінен екі таңбалы сандарды Шындық бөліміне
Жалған бөліміне бір таңбалы сандарды жазып екі бөлімдегі сандардың айырмашылығын айтады.
6, 78, 2, 54, 0, 88, 1, 92, 7, 100, 5, 213, 46.

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

Мағынаны тану

Жаңа тақырыпты түсіндіру

Дәптерде және тақтада орындау.

Қосымша таратпалармен жұмыс.


Сергіту сәті

Орманда кірпі келеді, 
Саңырауқұлақ тереді. 
Кездесті, міне, керегі: 
Екеуі қайың астынан. 
Біреуі терек қасынан. 
Қанша олар болмақ есепте, 
Тоқылған салса себетке? 

Ой сергітеді,шашағандары

басылады


Ой толғаныс

Шығармашылық тапсырма:

Математикалық диктант Дұрыс немесе бұрыс


Дұрыс және бұрыс математикалық амалдарын оқимын. Оқушылар дәптерге дұрыс болса «+», бұрыс болса «-« таңбасын қояды. Содан кейін мұғалімнің тақтада жазып қойған жауаптарымен салыстырып, қателерін түзеп, өздерін бағалайды.
- 7 - нің алдында тұрған сан 5.
- 4 - тің алдында тұрған сан 3.
- 8 - ден кейін тұрған сан 10.
- 8+2 өрнегі 10 - ға тең.
- 9 бен 7 - нің айырмасы 2 - ге тең.
- 4 саны 5 – тен кіші.
- 2+7өрнегі 9 - ға тең.

Үйге тапсырма

Есеп шығару

Күнделіктеріне жазып беремін

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау


Бағалау парақшасын толтырады.

Кері байланыс



Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады



Пәннің аты

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім

Сабақтың атауы

Екі таңбалы сандарды ондықтардың және бірліктердің қосындысы түрінде жіктеу. Массаны өлшеу. Килограмм

Мақсаты

Заттың қасиетін сипаттайтын шаманың бірі-масса жайында түсінік беру және оның бірлігі килограммен таныстыру, таразының көмегімен заттың массасын өлшеудің ерекшеліктерімен таныстыру; бір амалмен шығарылатын есептер құрастыруды және шығаруды пысықтай түсу; әріпті өрнек және оның мәнін табуды қайталау;

Күтілетін нәтиже

Психологиялық ахуал

Бір, екі, үш,

Бойға жинап күш.

Күзді қуана күтеміз,

Талмай еңбек етеміз.

Өнімді мол тереміз,

Пайдасын есептеп береміз.



Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Қызығушылықты ояту

Ауыл іргесіндегі бау бақшаға бару жолы берілген,  жол ұзақтығын қалай есептейміз?

-Қандай ереже қолдандың?

-Ұзындықтың қандай өлшем бірлігін пайдаландыңдар?

-Ұзындықтың қандай бірліктерінбілесіңдер? 



 

 

Ә) Бақты айналып, қоршау ұзындығын есептеп көр.

-Қоршау мен жол сызбасын қандай геометриялық фигурадеп атауға болады?


Мағынаны тану

-Заттардың массасын өлшеуге бола ма?

-Сендер күнделікті өмірде массаны өлшеуді кездестірдіңдер ме?



-Сонымен, балалар, күзде қандай өнім аламыз? (Астық, көкөніс, жеміс, жидек . . . )

            -Оны қалай тереміз, қайтіп жинаймыз?

Сонымен,  қапшық-қапшық  не алдық? Картоп, сәбіз,.......

                   жәшік-жәшік . . . . . . . . . . . .

                   себет-себет  . . . . . . . . . . . . .

                   шелек-шелек . . . . . . . . . . . .

 

-Балалар, берілген өрнектерді орындасақ, осы заттардың күнделікті өмірде қанша салмақ тартатынын білетін боласыздар.

Оқулығтағы тапсырмаларды орындау.


Сергіту сәті

Орманда кірпі келеді, 
Саңырауқұлақ тереді. 
Кездесті, міне, керегі: 
Екеуі қайың астынан. 
Біреуі терек қасынан. 
Қанша олар болмақ есепте, 
Тоқылған салса себетке? 

Ой сергітеді,шашағандары

басылады


Ой толғаныс

Шығармашылық тапсырма:

Сендер массаның қандай өлшемдерін білесіңдер? Біздің сабақтың тақырыбы: «Массаның өлшем бірліктері. Тонна. Центнер».


Т – тонна 
Ц – центнер 
КГ – килограмм
Г - грамм
1 т = 10 ц 1 ц = 100кг
1 т = 1 000кг 1 кг = 1 000г
1 т = 10 ц = 1 000кг = 1 000 000г
1 ц = 100 кг = 100 000г

Үйге тапсырма

Есептер шығару

Күнделіктеріне жазып беремін

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау


Бағалау парақшасын толтырады.

Кері байланыс



Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады


ОМЖ үлгілері



Р/с

Сабақтың тақырыбы

Оқып-үйренудің негізгі мақсаттары

Сағат саны

Мерзімі

Күтілетін нәтиже

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер

Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы

Үйрену барысын бағалау

Негізгі дереккөздер, құрал-жабдықтар

1




Ы. Алтынсарин. Кел балалар оқылық!

Ы. Алтынсарин. Кел балалар оқылық! Өлеңін оқыту







Жаңа тақырып туралы ұғымдары қалыптасады

Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу

Дарынды оқушыға тапсырма, үлестірмелі таратпалар.

Жұлдыздар

Туған жер плакат.үлестірмелі парақшалар

2




Ы. Алтынсарин. Малды пайдаға жарату

Ы. Алтынсарин. Малды пайдаға жарату мәтінімен танысу

1




Жұмысты өз бетінше және топта жасайды,бағалайды

Түсіндіру,қолдану,көрсету

Тест тапсырмалары

Бағалау парақшалары

Мұғалімге арналған нұсқаулық плакат,үлестірмелі парақшалар

3




Ө. Тұрманжанов. Мектеп біздің анамыз

Ө. Тұрманжанов. Мектеп біздің анамыз мәтінімен танысу

1




Жаңа білімді түсінеді,топта жоба жасайды,қорғайды және бағалайды

Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу

Деңгейлік тапсырмалар

Смайликтер

Әдебиеттік оқу әдістемесі, плакат,үлестірмелі парақшалар

4




А. Байтұрсынұлы. Мен қалай оқуға бардым?

А. Байтұрсынұлы. Мен қалай оқуға бардым? Мәтінін оқу

1




Жұмысты өз бетінше және топта жасайды,бағалайды

Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу

Деңгейлік тапсырмалар

Бағалау парақшалары

Автордың суреті,үлестірмелі парақшалар

5




І. Жансүгіров. Күн шыққанда

І. Жансүгіров. Күн шыққанда оқу







Жаңа тақырып туралы ұғымдары қалыптасады

Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу

Дарынды оқушыға тапсырма, үлестірмелі таратпалар.

Жұлдыздар

Туған жер плакат.үлестірмелі парақшалар

6




Н. Айтов. Оқулық

Н. Айтов. Оқулық туралы оқу







Жұмысты өз бетінше және топта жасайды,бағалайды

Түсіндіру,қолдану,көрсету

Тест тапсырмалары

Бағалау парақшалары

Мұғалімге арналған нұсқаулық плакат,үлестірмелі парақшалар

7




Ж. Аймауытов. Кітап оқу

Ж. Аймауытов. Кітап оқу мазмұндау







Жаңа білімді түсінеді,топта жоба жасайды,қорғайды және бағалайды

Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу

Деңгейлік тапсырмалар

Смайликтер

Әдебиеттік оқу әдістемесі, плакат,үлестірмелі парақшалар

8




С. Бегалин. Зеректік

С. Бегалин. Зеректік туралы оқу







Жұмысты өз бетінше және топта жасайды,бағалайды

Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу

Деңгейлік тапсырмалар

Бағалау парақшалары

Автордың суреті,үлестірмелі парақшалар

9




Ә. Дүйсенбиев. Ақылшым – мұғалім

Ә. Дүйсенбиев. Ақылшым – мұғалім







Жаңа тақырып туралы ұғымдары қалыптасады

Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу

Дарынды оқушыға тапсырма, үлестірмелі таратпалар.

Жұлдыздар

Туған жер плакат.үлестірмелі парақшалар

10




Абай. Күз

Абай. Күз жаттау







Жұмысты өз бетінше және топта жасайды,бағалайды

Түсіндіру,қолдану,көрсету

Тест тапсырмалары

Бағалау парақшалары

Мұғалімге арналған нұсқаулық плакат,үлестірмелі парақшалар

11




Ж. Қашқынов. Ұнатам күзді мен

Ж. Қашқынов. Ұнатам күзді мен оқу







Жаңа білімді түсінеді,топта жоба жасайды,қорғайды және бағалайды

Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу

Деңгейлік тапсырмалар

Смайликтер

Әдебиеттік оқу әдістемесі, плакат,үлестірмелі парақшалар

12




А. Тоқмағамбетов. Бидай мен Қаңбақ

А. Тоқмағамбетов. Бидай мен Қаңбақ ертегісін оқу







Жұмысты өз бетінше және топта жасайды,бағалайды

Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу

Деңгейлік тапсырмалар

Бағалау парақшалары

Автордың суреті,үлестірмелі парақшалар


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет