Сабақтың тақырыбы
|
Үш өлшемді модельдер
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.3.1.1 -нысандар мен оқиғалардың 3D моделін құру
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар Редактордың негізгі саймандарын қолдана біледі, қарапайым фигураларды салады.
Көпшілік оқушылар Саймандарды тиімді қолданады.
Кейбір оқушылар Модельдерді 3D форматта ұсынады.
|
Бағалау критерийі
|
Редактордың негізгі саймандарын сипаттайды.
Сызу құралдарын және модификациялау саймандарын қолданады.
3D модельдер құрастыра алады.
3D модельді сақтай алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Сөздік қор мен терминдер.
Demension-измерение- өлшем
2D - 2 өлшемді(биіктігі, ені)
3D – 3 өлшемді(биіктігі, ені, тереңдігі)
Диалогтер мен жазу үшін сөздік қор
Орын ауыстыру - перемещения
Созып /тарт – тяни/толкай
Айналдыру – вращение
Менің соңымнан ер – следуй за мной
|
Құндылықтарға баулу
|
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу – білім мен ғылымды дамыту, білім беру жүйесін жаңғырту, техникалық және кәсіби маман болуға баулу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика: декарттық координата, жазықтық, кеңістік
Бейнелеу: көлемді фигуралар, бояу
|
Алдыңғы білім
|
3D моделі, қолдану салалары (кино, мультипликация, ролик, сәулет өнері. ...), SketchUp бағдарламасын жүктеу жолдарын біледі.
|
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
|
«Ойлан – жұптас - бөліс» тәсілі
Қабырғаға бірнеше сөздер, суреттер ілінген және үстелде доп орналасқан. Сіздер осыларды мұқият көріп, біреуін таңдап, топтастыруларыңыз керек. Ат беріңіздер?
Demension
|
|
Эскиз
|
До п суреті
|
Өлшем
(Биіктік,ені)
|
Paint
|
Доп макеті
|
Қо лмен салынған сурет
|
Үш өлшемді
|
Sketch
|
|
UP
|
Биіктік, ені, тереңдігі
|
|
Нысандардың 2D және 3D модельдерінің қандай айырмашылығы мен ұқсастықтары бар?
|
Үлестірмелі материалдар
|
Жаңа тақырыпты ашу
2 мин
|
Фасилитация тәсілі.
Кез – келген нысандарды компьютер арқылы модельдеу үшін біз нені білуіміз керек деп ойлайсыздар?
Жауап: - SketchUP программасын қосу
Сонымен бүгінгі сабақтың тақырыбы және мақсаты айтылады.
|
|
Сабақтың ортасы
Жаңа материалды игеру
5 мин
|
Мәтінмен жұмыс (Оқушылар мәтінмен танысады).
«Негізгі саймандар»
Выбор (таңдау) – қызметі керекті құралды немесе нысанды таңдайды. Бірнеше нысанды бірден таңдау үшін Shift пернесін басамыз.
Компонент - таңдалған нысандарға компоненттер таңдайды.
Палитра (бояу) – құрастылыған нысанды бояйды.
Ластик (өшіргіш) – құрастырылған нысанның керексіз сызықтарын өшіреді.
Сызу құралдары
Прямоугольник (Тіктөртбұрыш) – тіктөртбұрыш сызады.
Линия (Сызық) – нысандардың бастапқы сұлбасын сызуға пайдаланылатын сайман.
Дуга (Доға) – нысан құрастыруда доғалар сызуға қолданылады.
Многоугольник (Көпбұрыш)- нысанға көпбұрыштар кірістіруге арналған сайман.
Қо лмен сызу – нысанды қалам көмегімен сызуға мүмкіндік береді.
Мо дификациялау саймандары –
сызбалары 3D-ға өткізілетін негізгі саймандарға жатады
Перемешения (Орын ауыстыру) – кез-келген нысанның орнын ауыстыруға пайдаланылады.
Тяни/толкай (Созып/тарт) – нысандарға үш өлшем беретін сайман. Таңдаған екі өлшемді фигурамызды тартқанда созылып, биіктікте пайда болады.
Врашения (Айналдыру) – нысанды толықтай айналдыру немесе белгілі бір бөлігін айналдырады.
Следуй за мной (Менің соңымнан ер) - Тяни/толкай сайманының жетілген түрі. Нысандарды белгілі бір бағыттарға айналдырады.
Масштабирование (Масштабтау) – нысанның өлшемдерін немесе пропорцияларын өзгертуге арналған.
Контур – үш өлшемді нысандарға бастапқы контурлар сала отырып, белгіленген аймақты не ішке не сыртқа тартамыз.
|
Р.А.Қадырқұлова, А.Д.Рысқұлбекова Информатика, «Алматыкітап», 2017, 146-147 бет.
|
Жұптық жұмыс
8 мин
|
«Тарсия» әдісі. Жұптарға қағаз қиындылары таратылады. Қағаз қиындылар белгілі бір тәртіппен жинастырады және талқылау жасайды. Тапсырмалардың нәтижелерін салыстырады.
Ба стапқы қағаз қиындылары Нәтиже
Кері байланыс: Мадақтау.
|
Үлестірме материал
|
Бірлескен жұмыс
3 мин
|
Практикалық жұмыс
|
Достарыңызбен бөлісу: |