Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
|
Әдебиеттік оқу
|
Бөлім:
|
Мәдени мұра
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 4 сынып
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
№28 сабақ. . Халқымыздың салт-дәстүрі.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
4.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану
4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау
4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру
|
Сабақтың мақсаты
|
Қазақ халқының салт-дәстүрлерін біліп өсуге тәрбиелеу, бесіктің пайдасы мен бесік жырын білуге үйрету
Сөйлеу барысында иллюстрация қолданады, қатені тауып түзетеді
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//
уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
Өткен білімді еске түсіру
5 минут
Жаңа білім
25 минут
Сабақты қорыту
5 минут
Кері байланыс
5 минут
|
Балалармен амандасу. Түгелдеу.
Көңіл күйлерін көтеру
Үй тапсырмасы
«Сөз мәйегі» өлеңін мәнерлеп оқып беру.
Тақырыпты ашу
1-тапсырма. Тыңдалым.
Бесік жырын М.Бесбаевпен бірге орындау.
Аудио тыңдалыммен жұмыс.
Жаңа тақырып
2-тапсырма. Жазылым.
Шілдехана, бесік той,тұсаукесер, сүндет той- әр отбасында тойланатын дәстүрлі тойлар.
3-тапсырма. Айтылым
Жауап:
Ата-бабамыздың мұрасы болып саналатын бесік тойды жалғастырып тойлау біздің міндетіміз.
4-тапсырма. Оқылым
«Бесік жыры» өлеңін мәнерлеп,түсініп оқу.
Сөздік жұмыс
Киесі-қасиеті
Ақылман-ақылшы, көргені көп адам
5-тапсырма. Айтылым.
Тұрмыс-салт жырлары туралы өз ойларын айту.
Өз үйлерінде өтіліп жүрген тойлар туралы айту.
ЕБҚ
Бесік тойға барғанда қандай дәстүрлерді көргеніңді айт
ФС тапсырмасы
6-тапсырма
Тұрмыс-салт жырлары туралы сызбаны пайдаланып ойыңды айт
Қазақтың салт-дәстүрлері туралы өз сызбаңды даярла
Салт-дәстүрлер
Бесік той Тұсау кесу Тілашар
Құда түсу Беташар
ЕҚБ
Үлкендерден естіген бесік жырының бір шумағын әуенімен айтып көру.
7-тапсырма
Кестедегі сөздерді өзгертіп айт, кестені толтыр
Не?
|
Қандай?
|
кие
|
киелі
|
қасиет
|
қасиетті
|
ақыл
|
ақылды
|
ҚЖ:
«Саханалық қойылым» әдісі
Бесікке салу рәсімін сомдап көрсетіңдер.
Бесік жырын айтыңдар
Үй тапсырмасы
Үлкендерден бесік жырының әртүрлі нұсқасын тауып, жаттап келіңдер
|
Жақсы тілектер тіейді
Үй тапсырма
сын оқып береді
Бесік жырын айтады
Тапсырма
ларды дәптерге жазып алады.
Өлеңді мәнерлеп оқып ,сөз
дікті жазып алады
Бесік той туралы айтады
Өз ойын айтады
Сызба дайындай
ды
Әуенімен бесік жырын айтады
Кестені толтырады
Саханалау ойынын ойнайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
Дескриптор:
Өлеңді мәнерлеп оқи алады-1б
Өлең мазмұнын түсінеді, айта алды-1б
Дескриптор.
Бесік жырын біледі, айтты-1б
Салт-дәстүр туралы айта алды-1б
Дескриптор:
Дәстүрлі тойларды біледі,олардың мәнін ұғады-1б
Көркем жазу дағдыларын сақтап жазды-1б
Дескриптор:
Мәнерлеп оқу дағдысы қалыптасқан-1б
Өлең мазмұнын айта алады-1б
Дескриптор:
Тұрмыс-салт жырларын біледі-1б
Дәстүрлі тойлар туралы айта алады-1б
Дескриптор:
Қазақтың салт-дәстүрлерін біледі-1б
Сызба дайындады, дәстүрлер туралы айта алды-1б
Дескриптор:
Бесік жырын айта алады-1б
Салт-дәстүріміз туралы біледі-1б
Дескриптор:
Сөздердің мағынасын өзгерте алды-1б
Кестені талапқа сай толтырды-1б
Қб:
ҚБ:
Керемет!
«Табыс ағашы» әдісі
|
Суреттер
М.Бесбаев
тың бейнебаяны
Салт-дәстүріміз туралы суреттер.
Бесік той туралы суреттер
Суреттер
Сызба
Суреттер
Музыка
Кесте
Сахналық киімдер
Бесік
Кері байланыс парағы
|
Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
|
Әдебиеттік оқу.
|
Бөлім:
|
Мәдени мұра
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 4 сынып
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
№29сабақ. Шеберлер еліне саяхат. Оюлар
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
4.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану
4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау
4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру
|
Сабақтың мақсаты
|
Қолданбалы өнер туралы түсінік қалыптастыру.Ұлттық өнерді үйренуге тәрбиелеу, таныстырылым жауауды үйрету
|
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
Өткен білімді еске түсіру
5 минут
Жаңа білім
25 минут
Сабақты қорыту
5 минут
Кері байланыс
5 минут
|
Амандасу.Түгелдеу.
Үй тапсырмасы
Үлкендерден бесік жырының әртүрлі нұсқасын тауып, жаттап келіңдер
Бесік жырын айтқызу.Музыка әуеніне қосылып бесік жырын айтады
Жаңа тақырып
1-тапсырма
Әрекет түрлерін қимылмен көрсету.
Шалғымен шөп шабу
Ұршықпен жіп иіру
Жүн сабау,жүн түту
Шәлі тоқу,бидай түю
Қымыз пісу,шалма тастау
Қазіргі кезде шөп шабу, шәлі тоқу,қымыз пісу, шалма тастау сияқты кәсіп түрлері сақталған.
2-тапсырма.Оқылым
Ф. Оңғарсынованың «Оюлар» өлеңін мәнерлеп, түсініп оқыту
ЕБҚ
Өлеңді оқы, мазмұнын айт
3-тапсырма. Жазылым
А. Ақынның қандай сезімде болғанын байқадың?
Ж: -аңсап,сағыну сезімі бар
Ә.Ақынның көңіл –күйіне ұқсатып өлеңді оқып беру.
4-тапсырма. Айтылым
А.Сәндік қолданбалы өнер туралы не білдің?
Ж: Тұрмысқа қажетті заттарды қолдан жасауды сәндік қолданбалы өнерге жатқызады.
ЕҚБ
5-тапсырма. Шығармашылық жұмыс.
Ою-өрнектің суреттерін салып, олардың аты мен қолданатын орны туралы айту
ФС тапсырмасы
ҚЖ:
Сынып еденіне төселген алаша, текеметтердің оюлары туралы айт. Олардың аттарын ата. Мағынасын білесің ба? Айт.
Осындай оюларды қағаздан қиып көрсет
Үй тапсырмасы
Өлеңнің ұнаған шумағын жаттап ал. Ою-өрнекті бұйымның суретін салып кел.
|
Сабаққа дайындық жасайды
Хормен,жеке
лей бесік жырын айтады
Әрекеттерді қимылмен көрсетеді
Өлеңді мәнерлеп оқиды
Тапсырмалар
ды орындайды
Өз ойларын айтады
Сурет салады
Ою атауларын атайды
Ою ояды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
Дескриптор:
Бесік жырын айта алады-1б
Салт-дәстүрімізді біледі-1б
Дескриптор:
Әрекет түрлерін қимылмен көрсете алды-1б
Ұлттық әрекеттерді біледі-1б
Дескриптор:
Өлеңді мәнерлеп оқи алады-1б
Өлеңнің мағынасын түсінеді, айта алады-1б
Дескриптор:
Сұраққа жауап берді-1б
Көңіл-күйді ажырата алды-1б
Дескриптор:
Сәндік қолданбалы өнер туралы біледі-1б
Өздерінің білімін ортаға салып, айта алды-1б
Дескриптор:
Оюлардың суретін сала алды-1б
Шығармашылық жұмыс жасады-1б
Дескриптор:
Оюлардың атауларын біледі-1б
Ою оюды біледі-1б
ҚБ:
«Табыс ағашы» әдісі
|
Бесік жыры әуені, бейнебаян,
Музыка
Әрекет түрлерінің суреттері
Қазақ халқының оюлары туралы бейнебаян
Суреттер
Сәндік қолданбалы өнер туралы суреттер
Ою-өрнектер үлгісі
Оюлар
Алаша
Текемет
Оқулық
Кері байланыс парағы
|
Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
|
Әдебиеттік оқу
|
Бөлім:
|
Мәдени мұра
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып:
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
№30сабақ. Халық даналығы – ел аузында
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
4.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану
4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау
4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру
|
Сабақтың мақсаты
|
Мәтіннің негізгі ойын табуды,шешендік сөздерді пайдалана білуді үйрету
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
Өткен білімді еске түсіру
5 минут
Жаңа білім
25 минут
Сабақтың соңы
5 минут
Кері байланыс
5 минут
|
Амандасу. Сабаққа дайындық
Оқу құралдарын түгелдету
Үй тапсырмасы
Ф.Оңғарсынованың «Оюлар» өлеңін мәнерлеп оқып бері. Шеберлік өнері туралы өз ойларын айту.
Ою-өрнектің суреттерін салып, олардың аты мен қолданатын орны туралы айту
Жаңа тақырып
ФС тапсырмасы
1-тапсырма. Жазылым.
1-сұрақ: Адамның балалық, есейген,қартайған шағы.
2-сұрақ: Ақыл- жастан шығады, асыл -тастан шығады
3-сұрақ. Атқа қонғаны-атқа отырғаны
4-сұрақ: Қарты бар үйдің қазынасы бар.
5-сұрақ: Өтіріктің құйрығы бір-ақ тұтам.
2-тапсырма. Оқылым
«Зерделі» мәтінін жүргізе, түсіне оқыту
Рөлге бөліп оқыту.
3-тапсырма
Кесте бойынша сұрақтарға жауап беру
Аңыз кейіпкері Зерделі-шешен,тапқыр,білгір адам
Қария мен Зерделі жұмбақтап сөйлесті.
4-тапсырма
Шығармашылық тапсырма
Аңыз әңгіменің өзіңе ұнаған тұстары туралы айт
Бірлескен жұмыс
ЕБҚ жәнеЕҚБ
Қария мен баланың әңгімесін сахналап көрсетіңдер.
5-тапсырма. Жазылым.
Мәтіннің соңғы сөйлемін оқып, негізгі ойды анықта. Дәптеріңе жазып ал
ҚЖ:
«Зерделі оқушы болу үшін не керек?» тақырыбына шағын эссе жаз
Жоспар:
1.Білімді болу керек пе?
2.Зерделі оқушы қандай болады?
Үйге тапсырма:
Қарияның балаларына ризашылығын білдірген сөйлемді тауып,жазып келу.
Мәтіннің мазмұнын айту.
|
Оқу құралдарын түгелдейді
Үй тапсырмасын тексертеді. Салған суреттері бойынша әңгімелейді.
Сұрақтардың жауабын дәптерге жазып алады
Мәтінді түсіне оқиды,мазмұ
нын айтады
Кестемен жұмыс жасайды
Бір-біріне әңгімелеп береді
Сахналау жасайды
Негізгі ойды анықтап ,
жазып алады
Шағын эссе жазады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
Тамаша!
Дескриптор:
Оюлардың суретін сала алды-1б
Шығармашылық жұмыс жасады-1б
Дескриптор:
Жазу үлгісі талабын орындады-1б
Мақал-мәтелдерді жалғастырып жаза алды-1б
Дескриптор:
Мәтінді түсіне оқиды-1б
Рөлге бөліп оқи алады-1б
Дескриптор:
Кесте бойынша сұраққа жауап береді-1б
Мәтіннің мазмұнын біледі-1б
Дескриптор:
Жұптық жұмыс орындай алады-1б
Өз ойын еркін жеткізе біледі-1б
ҚБ:
Дескриптор:
Мәтінді түсініп оқЫды-1б
Негізгі ойды анықтады-1б
Дескриптор:
Эссе жазу ережесін біледі-1б
Тақырыпты аша алды-1б
Дескриптор:
Ризашылық сөзді тауып,жазды-1б
Мәтін мазмұнын айта алды-1б
«Білім қоржыны» әдісі
|
Суреттер
Оюлар туралы суреттер
Сұрақтар жазылған парақша
Қария мен баланың суреттері
Кесте
Суреттер
Суреттер
Оқулық
Жұмыс дәптері
Оқулық
Кері байланыс парағы
|
Достарыңызбен бөлісу: |