Кәрім Әсем Төлегенқызы
Еңбек өтілі: жалпы өтілі – 15 жыл, бастауыш сынып мұғалімі – 7 жыл.
Жұмыс орны: №5 орта мектеп, Қарағанды қаласы.
Бастауыш сынып мұғалімі.
Үшінші (базалық) деңгей.
Пән мұғалімі
|
Пәні
|
Сынып:
|
Күні
|
Кәрім
Әсем Төлегенқызы
|
Әдебиеттік оқу
|
3 “Ә”
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Абай шаңырағы
|
Сабақтың мақсаты:
| -
Оқушыларға «Абай шаңырағын» оқыту арқылы қазақтың салт – дәстүрлері мен әдет – ғұрыптарынан мәліметтер беру, қазақтың киіз үй әбзелдерін түсіндіру және диалогқа түсу арқылы барлық оқушылар өткен тақырыптарды қайталау негізінде жаңа білімді қалыптастыру және тақырыптан барынша кең мәлімет алу. Топтық жұмыс арқылы оқушылардың сабақта белсенділігін арттыру. Оқушының сабаққа қызығушылығын ойын арқылы дамыту , бір- бірінің сұрақтарын тыңдауға дағдыландыру
|
Нәтижесі
|
Оқушылар Абай тұрған үймен танысады, өткен тақырыптарды қайталау негізінде жаңа білім қалыптасады. АКТ-ны қолдана отырып, топта пікірлесуге, сыни тұрғыдан ойлай білуге, пікірін айта білуге, интерактивті тақтамен жұмыс жасай білуге, жұппен жұмыс жасай білуге, өзін-өзі бағалауға, өзін бағалауға, өзгені тыңдай білуге үйренеді.
|
Сабақтың көрнекілігі:
|
Киіз үй, макеті, шаңырақ, домбыра, экран, ДК, проектор, презентация, фличарт қағазы, маркер, стикер, смайлинг, түрлі-түсті қағаздар т.б.
|
Қызығушылығын арттыру
|
Слайд көрсету,
|
Жаңа сабақ:
|
Абай шаңырағы
|
Кезең
Кіріспе
|
Уақыт
|
Сабақ бөлімдерінің мақсаты
|
Сабақтың өту барысы
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Сабақтың әдісі
|
Бағалау
|
Білім
Тұсаукесер
|
6мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі, ойлану
Оқулықпен жұмыс
|
1.Жүректен жүрекке
2. Сұрақтарға жауап беру арқылы топқа бөлу
|
Алған қағаздарынан сұрақ құрастырады? Сұрақтың жауабына қарай шағын топқа бөлінеді.
|
Жекеден топтасу әрекеті
|
Жарайсың! (ф.б.)
|
3. «Бір қадам артқа» стратегиясы
Өткен білімді пысықтау
Біз алдыңғы сабақта Абай мен Әбіш мәтінімен танысқан болатынбыз және Абайдың өмірбаянын еске түсіріп, отбасымен танысқан болатбыз, енді сіздерге сұрақ:
1. Әбіш Абайға кім болып келеді? Отбасы дегенді қалай түсінесіңдер?Абайдың отбасы қайда тұрды?
1.. Мәтінмен жұмыс «Абай шаңырағы» мәтіні үш бөлімнен тұрады Әр бөлімнің кейіпкерлеріне мән беріңдер. Бөлімдерге қалай ат қояр едіңдер?
Неге сіздерді осылай топтастырдым деп ойлайсыздар?
|
1.Оқушылар осы берілген сұрақтарға жауап беру үшін өз білімдеріне жүгінеді.
|
Жалпы барлығына берілетін сұрақ
|
Смайлинг (ф.б.)
|
Түсіну
|
4мин.
|
|
АКТ модульі бойынша Абайдың Жидебайдағы үйі туралы бейне жазба көрсету
|
Әр топ «түртіп алу» стратегиясы бойынша керегін жазып отырады
|
Топпен жұмыс
|
Топ бір-бірін бағалау (ф.б.)
|
Қолдану
|
15мин.
|
Ой толғаныс:
|
Оқулықтан алған білімдерін бейне жазбамен ұштастырып,
1 минунттық эссе жазады.
|
Оқушылар жұппен бірге дәптерде тапсырманы орындайды.
|
Жұппен жұмыс
|
эссе (ф. б.)
|
Сергіту сәті
|
2мин.
|
Сергіту сәті
|
«Желсіз түнде жарық ай» әнін оқушыларға сергіту сәтінде орындату.
|
Оқушылар әуенмен тербеліп, өздері айтады
|
Барлық оқушы
|
Жарайсың! (ф.б.)
|
Талдау
|
12 мин.
|
Екі түрлі түсініктеме күнделігі
Постер әдісі
|
Шағын пікірталас
Флипчарт
Абай кім?
Флипчартқа түсіреді
Рефлексия
|
Оқушылардың пікірін, өз ойларын айтады, дәлелдейді
Интерактивті тақта
|
Топпен жұмыс
|
Топ бір-бірін бағалау (ф.б.) 1-3 ұпай
Рефлексия +-қызықты
|
Жинақтау (синтез.)
|
4мин.
|
Алған білімді жинақтау
|
Жұбыңды бағала
|
берілген тесті шешу
|
Жеке жұмыс
|
Өзара бағалау! (ф.б.)1-3 ұпай
|
Бағалау
|
2мин.
|
Сабақ барысында оқушы көзқарасы “
Жасыл, көк, сары
|
Оқушылардың сабақ соңындағы түйін сөзі.
Білемін, үйрендім, білгім келеді
«Әсемпаз болма әрнеге» өлеңімен аяқтау
|
Қорыту, өз жұмыстарына баға беру.
Ой-түйін, формативті бағалау
|
Сабақ барысында
|
Жиынтық бағалау
|
Дамыту
|
Қазіргі замандағы үй мен Абайдың кезеңіндегі үйді салыстыру, қосымша тапсырма: Презентация дайындау, жоба қорғау
|
|
|
Менің осы сабақтағы алдыма қойған мақсатым оқушыларға «Абай шаңырағын» оқыту арқылы қазақтың салт – дәстүрлері мен әдет – ғұрыптарынан мәліметтер беру, қазақтың киіз үй әбзелдерін түсіндіру және диалогқа түсу арқылы барлық оқушылар өткен тақырыптарды қайталау негізінде жаңа білімді қалыптастыру және тақырыптан барынша кең мәлімет алу. Топтық жұмыс арқылы оқушылардың сабақта белсенділігін арттыру. Оқушының сабаққа қызығушылығын ойын арқылы дамыту , бір- бірінің сұрақтарын тыңдауға дағдыландыру . «Абай шаңырағы» сабағының жоспарын құрып отырып, 7 модульдің де көрініс табуын қадағаладым. Жас ерекшеліктеріне сәйкес тапсырмалар таңдадым. Талантты және дарынды оқушыларға үй тапсырмасы ретінде күрделі тапсырма берілді. «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер» модульі бойынша оқушыларды сыни ойлауға жетелеп «ашық», « жанама», «қайта бағыттау» сұрақтарын дайындадым. Сабақтың өн бойында ауызша, смайл арқылы, «бағдаршам» түстері арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізілді . Ал «1 минуттық эссе», «+,-,қызықты», тест, «ББҮ» арқылы кері байланыс жасалды.
Достарыңызбен бөлісу: |