Білім беру ұйымының атауы
|
№ 19 ЖОББМ
|
Пәні:
|
Қазақ тілі мен әдебиеті
|
Бөлім:
|
Жер планетасындағы қауіпті қалдықтар.
Думан Рамазан «Соңғы дем» әңгімесі, Қайнар Олжай «Жер мен аспан арасындағы» дастан кітабы (үзінді)
|
Педагогтің аты-жөні:
|
А.Т.Молдакова
|
Күні:
|
15.02.24
|
Сынып:
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қауіпті қалдықтар
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
|
Сабақтың мақсаты
|
мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазады
мәтін құрауда сөздердің байланысу түрлері мен тәсілдерін орынды қолданады
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Жылжымалы микрофон»
«Қапшықтағы бұршақ»
Дескриптор: - сұрақтартарға дұрыс жауап береді
Үй жұмысын тексеру
Сабақтың тақырыбын, мазмұнын сурет пен сұрақтар арқылы болжайды.
Ойтүрткі сұрақтар.
1Жердегі қауіпті қалдықтар туралы не білесіңдер?
2 Қалдықтардың экологияға тигізетін зияны туралы не айта аласыңдар?
|
бір-біріне жақсы тілектер айтады
сұрақтарға жауап береді
|
|
|
Жаңа білім
|
1.Сөздікпен жұмыс.
қауіп-қорқыныш, үрей
түзілу-пайда болады
төтенше-айрықша
зауал-кесір
уытты-күшті
сарқылу-таусылу
Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады.
2 Оқылым . Мәтінді түсініп оқы.
3 2-тапсырма . Тыңдалым. Айтылым.
Аудиомәтінді тыңдап, сұрақтарға жауап.
бер
4.Екі мәтіннің ерекшеліктері, ұқсастықтары
|
1 мәтін
|
2 мәтін
|
жанры
|
публицистикалық
|
ғылыми
|
құрылымы
|
кіріспе,негізгі, қорытынды бөлім
|
кіріспе,негізгі, қорытынды бөлім
|
тілдік құралдары
|
экспрессивто-эмоционалды сөздер
|
термин сөздер, нақты ақпараттар
|
мақсатты аудиториясы
|
көпшілік қауымға
|
көпшілік қауымға
|
5. Екі мәтіннің құрылымы бойынша жоспар құрыңдар.
1 мәтін
|
2 мәтін
|
Кіріспе. Ірі мегаполис қалалар мен өндіріс орталықтардағы қауіпті қалдықтар
Негізгі бөлім.
1 Радиоактивті қалдықтардың пайда болуы
2 Радиоактивті қалдықтардың сақталуы
Қорытынды.
Қауіпті қалдықтардың экологияға тигізетін зияны
|
Кіріспе.Экожүйе мәселелесі
Негізгі бөлім
1 Еліміздегі уытты қалдықтардың саны
2 Техногендік- минералдық түзілімдер
Қорытынды.
Қауіпті қалдықтар жинақталған облыстар
|
6. Тілдік бағдар.
7 Жазылым.10-тапсырма. Жанаса байланысқан сөз тіркестерін табыңдар.
|
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады
Аудиомәтінді тыңдап, келесі сұрақтарға жауап береді
1 Мәтін Семей полигоны туралы
2 Семей полигонында уран бомбасы, 500 килотонна болатын сутегі бомбалары сыналған
3 Полигонның салдарынан 500 мыңдай адам, қазақ жері зардап шекті
мәтінді түсініп оқиды
мәтінді тыңдайды, екі мәтінді салыстырады
ережені меңгереді
тапсырманы орындайды
|
Дескриптор:
- Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады
Дескриптор:
Аудиомәтінге қатысты сұрақтарға жауап береді
-екі мәтінді салыстырады
-екі мәтін бойынша жоспар құрастырады
дескриптор:- жанаса байланысқан сөз тіркестерін табыңдар
|
сөздік
оқулық
кестелер
жұмыс дәптерлер
«Қазақ тілі» Шың
оқулық
жұмыс дәптерлері
|
Бекіту
Кері байланыс
|
1 Қауіпті қалдықтар қай жерде көп шығарылады?
2 Ең қауіпті қалдықтарға не жатады?
3 Олар қайдан түзіледі?
4 Радиациалық апат кезінде не болады?
5 Қандай жағдайда айыппұл салынады?
6 Экологиялық апат қай кезде болады?
Бүгін сабақта мен ... білдім.
Маған ... қызық болды.
Маған ... қиындық тудырды.
Үй тапсырмасы: диалог
|
сұрақтарға жауап береді
сөйлемдерді аяқтайды
|
|
|
Что такое эмоционально экспрессивная лексика?
Эмоционально-экспрессивная лексика служит для выражения чувства, настроения говорящего, а также его субъективного отношения к предмету речи
-Қалдықтардың ішіндегі ең қауіптісі?
-Ең қауіптісі-радиоактивті қалдықтар, химиялық заттар.
-Радиоактивті қалдықтардың пайдасы бар ма?
-Радиоактивті қалдықтардың ешқандай құндылығы жоқ.
-Радиоактивті қалдықтар қалай пайда болады?
-Ядролық отын,атомдық электр стансыларын пайдаланғанда.
-Олардың зияны қандай?
-Жарылыс, өрт болуы мүмкін.Химиялық қалдықтар флора мен фаунаны өлтіреді.
|
-Қалдықтардың ішіндегі ең қауіптісі?
-Ең қауіптісі-радиоактивті қалдықтар, химиялық заттар.
-Радиоактивті қалдықтардың пайдасы бар ма?
-Радиоактивті қалдықтардың ешқандай құндылығы жоқ.
-Радиоактивті қалдықтар қалай пайда болады?
-Ядролық отын,атомдық электр стансыларын пайдаланғанда.
-Олардың зияны қандай?
-Жарылыс, өрт болуы мүмкін.Химиялық қалдықтар флора мен фаунаны өлтіреді
|
-Қалдықтардың ішіндегі ең қауіптісі?
-Ең қауіптісі-радиоактивті қалдықтар, химиялық заттар.
-Радиоактивті қалдықтардың пайдасы бар ма?
-Радиоактивті қалдықтардың ешқандай құндылығы жоқ.
-Радиоактивті қалдықтар қалай пайда болады?
-Ядролық отын,атомдық электр стансыларын пайдаланғанда.
-Олардың зияны қандай?
-Жарылыс, өрт болуы мүмкін.Химиялық қалдықтар флора мен фаунаны өлтіреді
|
-Қалдықтардың ішіндегі ең қауіптісі?
-Ең қауіптісі-радиоактивті қалдықтар, химиялық заттар.
-Радиоактивті қалдықтардың пайдасы бар ма?
-Радиоактивті қалдықтардың ешқандай құндылығы жоқ.
-Радиоактивті қалдықтар қалай пайда болады?
-Ядролық отын,атомдық электр стансыларын пайдаланғанда.
-Олардың зияны қандай?
-Жарылыс, өрт болуы мүмкін.Химиялық қалдықтар флора мен фаунаны өлтіреді
|
-Қалдықтардың ішіндегі ең қауіптісі?
-Ең қауіптісі-радиоактивті қалдықтар, химиялық заттар.
-Радиоактивті қалдықтардың пайдасы бар ма?
-Радиоактивті қалдықтардың ешқандай құндылығы жоқ.
-Радиоактивті қалдықтар қалай пайда болады?
-Ядролық отын,атомдық электр стансыларын пайдаланғанда.
-Олардың зияны қандай?
-Жарылыс, өрт болуы мүмкін.Химиялық қалдықтар флора мен фаунаны өлтіреді
|
-Қалдықтардың ішіндегі ең қауіптісі?
-Ең қауіптісі-радиоактивті қалдықтар, химиялық заттар.
-Радиоактивті қалдықтардың пайдасы бар ма?
-Радиоактивті қалдықтардың ешқандай құндылығы жоқ.
-Радиоактивті қалдықтар қалай пайда болады?
-Ядролық отын,атомдық электр стансыларын пайдаланғанда.
-Олардың зияны қандай?
-Жарылыс, өрт болуы мүмкін.Химиялық қалдықтар флора мен фаунаны өлтіреді
|
-Қалдықтардың ішіндегі ең қауіптісі?
-Ең қауіптісі-радиоактивті қалдықтар, химиялық заттар.
-Радиоактивті қалдықтардың пайдасы бар ма?
-Радиоактивті қалдықтардың ешқандай құндылығы жоқ.
-Радиоактивті қалдықтар қалай пайда болады?
-Ядролық отын,атомдық электр стансыларын пайдаланғанда.
-Олардың зияны қандай?
-Жарылыс, өрт болуы мүмкін.Химиялық қалдықтар флора мен фаунаны өлтіреді
|
-Қалдықтардың ішіндегі ең қауіптісі?
-Ең қауіптісі-радиоактивті қалдықтар, химиялық заттар.
-Радиоактивті қалдықтардың пайдасы бар ма?
-Радиоактивті қалдықтардың ешқандай құндылығы жоқ.
-Радиоактивті қалдықтар қалай пайда болады?
-Ядролық отын,атомдық электр стансыларын пайдаланғанда.
-Олардың зияны қандай?
-Жарылыс, өрт болуы мүмкін.Химиялық қалдықтар флора мен фаунаны өлтіреді
|
-Қалдықтардың ішіндегі ең қауіптісі?
-Ең қауіптісі-радиоактивті қалдықтар, химиялық заттар.
-Радиоактивті қалдықтардың пайдасы бар ма?
-Радиоактивті қалдықтардың ешқандай құндылығы жоқ.
-Радиоактивті қалдықтар қалай пайда болады?
-Ядролық отын,атомдық электр стансыларын пайдаланғанда.
-Олардың зияны қандай?
-Жарылыс, өрт болуы мүмкін.Химиялық қалдықтар флора мен фаунаны өлтіреді
|
-Қалдықтардың ішіндегі ең қауіптісі?
-Ең қауіптісі-радиоактивті қалдықтар, химиялық заттар.
-Радиоактивті қалдықтардың пайдасы бар ма?
-Радиоактивті қалдықтардың ешқандай құндылығы жоқ.
-Радиоактивті қалдықтар қалай пайда болады?
-Ядролық отын,атомдық электр стансыларын пайдаланғанда.
-Олардың зияны қандай?
-Жарылыс, өрт болуы мүмкін.Химиялық қалдықтар флора мен фаунаны өлтіреді
|
Достарыңызбен бөлісу: |