Сабақтың тақырыбы Қазіргі кездегі автокөлік түрлері



Дата05.12.2022
өлшемі30.42 Kb.
#466508
түріСабақ
көлік түрлері қмж




Пәні: Қазақ тілі

Мектеп: 










Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 
7-бөлім.Көлік және жол белгілері










СЫНЫП: 5

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:










Сабақтың тақырыбы

Қазіргі кездегі автокөлік түрлері










Оқу мақсаттары

5.2.5.1- лексиканың ауызекі сөйлеу мен жазба стильдік айырмашылықтарын мәтін арқылы тану;
5.4.3.1 –сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есімнің орнына қолдана білу;










Сабақ мақсаттары



Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: 
лексиканың ауызекі сөйлеу мен жазба стильдік айырмашылықтарын мәтін арқылы таниды;
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: 
сын есімдердің,шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін танып, сын есімді зат есімнің орнына қолдана біледі;
Оқушылардың кейбірі орындай алады: Өзіндік ой –тұжырымын жазба жұмыстарында еркін білдіре алады.










Бағалау критерийі

  • мәтіндегі ауызекі сөйлеу стиліне тән белгілерді анықтайды;

  • сын есімдерді мағынасына қарай ажыратады;

  • ақпараттарды іріктейді;

  • шығармашылық жұмыстар жаза алады;

  • ішінара ізденушілік жұмыстар жүргізеді;










Тілдік мақсат

Негізгі сөздер мен тіркестер: көліктер, көлік түрлері, пайда болу тарихы, ат күші, көлік қызметі.
Сыныптағы диалог/менің ойымша,бұл пікірге қарсылық білдіремін, болашақтың сұранысы мынандай болуы ықтимал./










Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, «Сұхбат» әдісі, «Интервью»әдісі, «Жарнама»әдісі, «Болжау» стратегиясы, «Сәйкестендіру» , Рефлексия.










Құндылықтарға баулу

Мәдениет пен тілдің біртұтастығы










Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті , Дүниежүзі тарихы, музыка










Алдыңғы оқу

Көліктің пайда болу тарихын біледі.










Сабақтың жоспары










Жоспарланған
уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар















Басталуы
8 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, тугендеу. Сыныптағы оқушыларға билет сатып алу арқылы топқа біріктіремін.
1-топ Ұшақ
3-топ'>2-топ_-_сұрақтарға_дұрыс_жауап_береді._Өз_ойын_еркін_жеткізіп,_жауап_береді._3-_топ'>2-топ Пойыз
3-топ Жеңіл көлік
Қызығушылықты ояту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
5-жаттығу.Жеңіл көлік түрлеріне сипаттама беріп,кестеге жазыңдар.

Көлік түрлері

Сипаттама

1. Автомо
биль көлігі

 Жылдамдығы күшті, әрі жүкті шалғай аудандарға жедел жеткізеді. Жалпы алғанда, дүниежүзілік жүк айналымының 10%-ы, жолаушы тасымалының 80%-ы автомобиль көлігінің үлесіне тиеді



Бағалау. «Бес бармақ» әдісі арқылы

«Бес бармақ» әдісі














Жаңа білім
16 минут



Білу және түсіну. Мағынаны тану. 
Сабақ тақырыбын фотоколлаж арқылы болжайды.
Білім алушылар сабақтың оқу мақсатымен және бағалау критерийімен танысады.
Тыңдалым тапсырмасы.
«Қазіргі кездегі автокөліктер» бейнежазбасы (2:02 минут) тыңдалады.


Топтық тапсырма
1-топ. Мәтінді рөлге бөліп оқыңдар. Сұхбатты жалғастырыңдар.

  • Жігіттер, әлемдегі ең күшті көлік қайсы?

Меніңше, «Мазерати»

  • Ой,ең күштісі «Геленваген»ғой.Оның басқару жүйелері заманауи.

2-топ.Сұрақтарға жауап беріңдер «Интервью» әдісі арқылы.
1.Көліктің тағы қандай түрлерін білесіңдер?
2. Неліктен олардың атаулары қазақ тілінде емес?
3. Балаларға қандай кеңес айтар едіңдер?
3-топ «Тойота»компаниясы туралы тыңдалым мәтініндегі ақпаратты пайдаланып, жарнама дайындаңдар.
Дискриптор:
1-топ
- тақырыпқа сай сұхбат мазмұнын дайындайды;
2-топ
- сұрақтарға дұрыс жауап береді. Өз ойын еркін жеткізіп, жауап береді.
3- топ
- Тыңдалым мәтініндегі негізгі ақпараттарды жинақтап, жарнама дайындайды. Жарнама құрылымын сақтайды.
Бағалау. «Бағдаршам» әдісі арқылы

Фотоколлаж
ОӘК материалдары
https://youtu.be/z
CFWsqIWOqg


«Сұхбат» әдісі


«Интервью»
Әдісі


«Жарнама» әдісі


«Бағдаршам» әдісі



























Ортасы
13 минут



Қолдану. Сын есімнің шырайларын слайд арқылы түсіндіру.
Жазылым негізіндегі тапсырмалар:
1-топ
3-жаттығу.Сын есімнің салыстырмалы шырай түрін қатыстырып, өздерің білетін екі автокөлікті салыстырыңдар.
2-топ
Төменде берілген сөздерге шырай жұрнақтарын жалғап, мәтін құрап жазыңдар. Жарық,үлкен, кең, ұзын, жұмсақ, ауыр;
3-топ
Тәжірибелік сұрақ. Берілген жұрнақтар ішінен салыстырмалы шырай жұрнақтарын теріп жазады.
-шы, -гі, -ырақ, -аң, -ғылт, -лау, -теу, -еген, - іңкі, -қылтым, -ғыш, -қай, -ілдір, -лы, -қы, -та, -те, -ша, -ше, -даған, -шілтім;
Дискриптор:
1-топ

  • Салыстырмалы шырай түрін қатыстырып, екі автокөлікті салыстырады.

2-топ

  • Берілген сөздерге шырай жұрнақтарын жалғап, мәтін құрап жазады.

3-топ
- Сын есімдерді шырай түрінде қолданады,
Бағалау. «Бағдаршам» әдісі
Жазылым соңындағы тапсырма.
4-жаттығу
Дискриптор:
- Көлікті түрлеріне қарай ажыратады
Бағалау. «Бағдаршам» арқылы

Слайд көрсету


«Салыстыру»
әдісі
Таратпа қағаздар
Интерактив тақта


«Бағдаршам» әдісі


«Бағдаршам»












Соңы
6 минут
Кері байланыс

Мұғалімнің пікірі.
Білім алушылардың кері байланысы: «Мен қай жолмен жүремін» әдісі
Бүгінгі сабақтан алған әсерім:

  • Өте қызықты болды, көп мәлімет алдым.( түзу жол)

  • Қызықты болды. Бірер сұрағым бар. (қиғаш жол)

  • Маған қиындық тудырды. ( қиылыс жол)



Үйге тапсырма: 5-жаттығу. Сын есімнің салыстырмалы шырай түрін қатыстырып, «Қазіргі кездегі автокөлік түрлері» тақырыбында шағын мәтін жазыңдар.

















Қосымша ақпарат:












Саралау–Cіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз.
Барлық оқушылар:
Негізгі және қосымша ақпараты түсінеді. Оқушылардың көбісі:
Мәтіннен тірек сөзбен зат есімді табады.
Кейбір оқушылар:
Мақал мәтелдердің мағынасын түсіндіріп береді.

Бағалау – сіз оқушылардың материалдарды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Дескриптор негізінде өзін-өзі бағалау,
«Бағдаршам» әдісі

«Бағдаршам» әдісі



Пәнаралық байланыс –
Денсаулық және қауіпсіздік,
АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс
(тәрбие элементі).

Пән аралық байланыс:


5сынып қазақ тілі оқулығы.












Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін білім алушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім жəне неліктен?

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес
Келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Оқу мақсаттары шынайы қол жетімді болды.
Барлық оқушылар мақсатына жетті.
Мақсатына жетпеген оқушыларға тыңдалым аз болды.
Сыныпта саралау дұрыс жүргізілді.
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаланылды.
Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ,себебі:жоспарға сәйкес жүргізілді.















Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?



































Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет