Сабақтың тақырыбы: Д.Қасенов «Адалдық». Сабақтың мақсаты: Білімділігі



Дата13.06.2016
өлшемі39.5 Kb.
#133525
түріСабақ
Батыс Қазақстан облысы Жәнібек ауданы Жәнібек ауылы

Жалпы білім беретін Т.Жароков атындағы орта мектебінің

бастауыш сынып мұғалімі

ХАЙЫРЛИЕВА ГҮЛНӘР СЕРІКҚЫЗЫ

Сабақтың тақырыбы: Д.Қасенов «Адалдық».

Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Мәтін мазмұнын түсініп, идеясын ашуға негіз жасау, қолайсыз жағдаяттың алдын алуға, болдырмауға жол аша білетін тәрбиенің бірі – адалдық екенін ұғындыру.

Дамытушылығы: Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерінің дамуына жағдай туғызу, қорытынды жасау, салыстыру, пысықтау, негізгі ойды түйіндеу, сипаттау дағдыларын дамыту, өзінше ойлау, сөйлеу мүмкіндігіне еркіндік беру.

Тәрбиелігі: Өмірдегі қарама-қайшылықтар мен жағымды-жағымсыз деген түсініктерді ажыратып, баға беру арқылы адалдыққа, шыншылдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайд.

Түрі: жаңа білімді меңгерту.

Әдісі: түсіндіру, баяндау, сұрақ-жауап.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқу құралдарын дайындау.

2. Психологиялық дайындық. «Шаттық шеңбері» \бір-біріне жақсы тілек айтады\.



ІІ. Қызығушылықты ояту.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

    1-қатар

    2-қатар

    3-қатар

    3 оқушы мәтінді жалғастыра отырып, әңгімелейді

    Беріктің қылығына өз көзқарастарын білдіру

    Мәтінді қандай мақал-мәтелдермен түйіндеуге болады

  2. Мұғалімнің қорытуы: Өмірде адам бойында өкіндіретін кейбір жаман әдеттермен қатар, жақсы қылықтарда (қасиеттерде) көп кездеседі.

ІІІ.Мағынаны тану. 1. – Олай болса, адам бойындағы жақсы қасиеттерді атап көрелік.(Оқушылар өз ойларын ортаға салады)

Топтастыру стратегиясы.

қайырымды Ақылды дарынды






Жақсы қасиеттер


ынталы достық лайық алғыр




  • Ал енді сағат тілінің бағытымен әр сөздің басқы әріптерінен сөз құрап оқиық.

  • Адалдық.

  • Ендеше, бүгінгі сабақтың тақырыбы шытырман оқиғаны баяндайтын, мектеп өмірінен көрініс беретін шығарма Д.Қасеновтың «Адалдық» мәтіні.

  1. Мәтінмен жұмыс:

  • Мәтінді кідіріспен оқу: Орыс тілі сабағы еді...5000 теңгелік...... шыға келді.

  • Әрі қарай балалар не істеуі мүмкін? (Өз ойларын ауызша айтады).

  • Қарай гөр мұның адалын....... өткен сабақты сұрауға кірісті.

  • Әрі қарай оқиға қалай болуы мүмкін? (Өз ойларын дәптерге жазбаша жазу).

  • Міне, мұндай шытырман оқиғалы шығарманы сюжетті шығарма дейміз. Яғни бұл шығармада үш баланың мектеп өміріндегі басынан өткен бір оқиғасы әңгімеленеді.

  1. Сөздік жұмыс.

  2. Оқулықпен жұмыс: бірлескен оқу.

1-қатар

2-қатар

3-қатар

Мәтіннің басын оқиды

Рөлге бөліп оқу

Мәтіннің соңын оқиды

ІV. Ой толғау.

  • Балалар біз бүгінгі сабақта қандай тақырыппен таныстық?

  • Әңгіме неліктен «Адалдық» деп аталған?

  • Осы шығарманың негізгі түйіні, айтайын деген ойы не?

  • Жалпы адалдық деп, адал болу деп нені айтуға болады?

  • Осы мәтінге сай қандай мақал-мәтелдер айтуға болады?

Пайда ойлама, ар ойла.

Ақ жүрген адам азбас.

Адалдық - өмірден де қымбат.

  • Олай болса, бүгінгі сабағымызды мына өлең жолдарымен түйіндесек:

Адалдықты сүйетін жүрегімен, жанымен,

Балбұлақтай мөп-мөлдір, таза болғым келеді.



V. Үйге тапсырма: Мәтінді оқу, мазмұндау. Үш ұлды сипаттап жазу.

VІ. Бағалау.Мадақтау

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет