Сабақтың тақырыбы Фермент пен субстраттың өзара әрекет-тесуі Оқу мақсаты



бет1/2
Дата12.09.2022
өлшемі354.98 Kb.
#460626
түріСабақ
  1   2
11 б 08.09


Сабақтың тақырыбы: «Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі..

Педагогтың
аты-жөні

Шәкір А.Қ

Күні

08.09

Сынып 11 б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы



Фермент пен субстраттың өзара әрекет-тесуі

Оқу мақсаты

11.4.1.2 - фермент-субстрат комплексінің түзілу механизмін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Фермент-субстрат кешенінің түзілу механизмін түсіндіру

Баалау критерииі

Оқушылар фермент-субстрат кешенінің ферментінің қалай түзілетінін түсіндіре алады

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
7мин.

Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл.

  • Сабақты бастамас бұрын топқа бөліп алу

  • Сыныптағы бала санына қарай бөлу

  • Әр оқушы өзіне ұнаған түсті алады

  • Суреттерінде не бейнеленгенін сипаттайды

  • Берілген суреттерді біріктіріп, мәтін құрастырады.

Өткен сабақты пысықтау:
Ширату жаттығуы: Оқушыларды сыни тұрғыдан ойландырту үшін «Ой қозғау» әдісі арқылы сұрақ қоямын. Осы сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын айқындаймын.



Оқушы өз жұбын табады
Әдіс арқылы қайталау
Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ



Ұялы телефон
Және интернет желілері
Кітап



Жаңа сабаққа кіріспе
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
31 мин.

Ферменттердің субстартқа әсе ету принциптері.


E +S ES EP E+P



Ферменттер жоғары деңгейдегі спецификалық деңгейге ие. Фишер 1890 ж. ферменттің бұл спецификалық қасиетке ие болуы, оның молекуласының ерекше формасыменсипатталады, бұл форма субстрат молекуласына сай келеді деп айтты. Бұл гипотезаны «кілт пен құлып» деп атайды. Субстрат кілт, фермент құлып. Әрбір ферменттің белсенді орталығы бегілі формаға ие болып келеді, бұл орталық субстратпен әрекеттеседі.
Фермент молекуласы ірі, субстратқа қарағанда, бірақ белсенді орталық ферменттің молекуласының аз бөлігін құрайды. Белсенді орталық 3-12 аминқышқылдардың қалдықтарынан құралады. Басқа аминқышқылдардың рөлі, ферменттің глобулярлық формасын сақтауға бағытталған.
Түзілген өнім молекулалары формасы бойынша белсенді орталыққа сәйкес келмегендіктен, одан бөлініп қалады. Содан кейін босаған белсенді орталық жаңа субстрат молекулаларын қабылдай алады.
1959 жылы Д. Кошланд «кілт пен құлыптың» жаңа гипотезасын ұсынды. Бұл гипотез «индуцияланған сейкестік» үлгісі деп аталды. Нәтижелер негізінде, ферменттер мен олардың белсенді орталықтары физикалық икемді болып келеді.

Оқушыларға ферментті және оның субстратын сәйкестендіруге ұсыныс жасаймын. Фермент пен субстрат өзара әрекеттескенде не болатынын туралы оқушылардан түсіндіруді сұрау


Оқушылардан фермент-субстрат кешені мен «кілт пен құлып» арасындағы ұқсастықты және айырмашылықты табуға сұраймын
.
Кілттерминдер: субстрат, ферменттің белсендіорталығың, фермент, өнім, фермент – субстратты кешен.
1-тапсырма: ферменттің құрылысын сәйкес келетін әріптердің тұсына жазып шық.

2-тапсырма: берілген ферменттерді сәйкес келетін субстратқа сызықпен жалғастырып қойып шығыңдар.







Көрсетілген ресурстарды талқылайды
Тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі
Берілген сұрақ жауапты орындайды
Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады

Смаликтер арқылы
ҚБ өзін өзі бағалау


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет