Сабақтың тақырыбы Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Ферментативті катализде белсенді орталықтың рөлі



Дата03.01.2022
өлшемі322.87 Kb.
#451986
түріСабақ
Фермент


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы

Молекулярлық биология және биохимия






Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Ферментативті катализде белсенді орталықтың рөлі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.1.2 фермент-субстрат комплексінің түзілу механизмін түсіндіру

Сабақ мақсаттары

  1. Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесу механизмін түсіндіру;

  2. Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуінің екі моделін салыстыру;

  3. Ферменттерді иммобилизациялау әдістерінің мәнін сипаттау.

Бағалау критерийлері

  1. Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесу механизмін сипаттайды;

  1. Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуінің екі моделін салыстырады;

  2. Ферменттерді иммобилизациялау әдістерін салыстырады.




Дағдылар

Сын тұрғысынан ойлау

Тілдік мақсаттар

Терминдік сөздер: фермент, субстрат, белсенді орталық, фермент-субстратты кешен, иммобилизация

Қарастырылатын сұрақтар:

Ферментті катализаторда беленді орталықтың маңызы қандай?

Ферменттерді иммобилизациялаудың қандай әдістері бар?



Құндылықтарға баулу

Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық

Пәнаралық байланыс

Химия пәні - ферменттер биологиялық катализаторлар

Алдыңғыбілім

10.1.2.1-әр түрлі жағдайлардың (температура, рН, субстрат пен ингибитор концентрациясы) ферменттер белсенділігіне әсерін зерттеу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың назарын сабаққа шоғырландыру.

Сергіту сәті: «Алфавит» жаттығуы

Қима қағаздардағы термин сөздерді таңдау арқылы оқушылар топқа бірігеді.

Өткен тақырыпты қайталау

Оқушыларға «Plickers» бағдарламасы арқылы тест сұрақтары қойылады.



  1. Антиденелер... түзілетін нәруыз молекулалары

А)моноциттерден

В)эритроциттерден

С)лимфоциттерден

D)тромбоциттерден

2. Гельминтоздар мен протозойлы ауруларда қорғаныс рөлін атқаратын иммуноглобулиннің түрі?

А)IgG


В) IgD

С) IgE


D) IgM


Қима қағаздар

Жауап парақтары







Сабақтың ортасы

Т. Мұғалімнің түсіндірмесі.

Оқулықпен жұмыс. Оқушылар 10-17 беттерді оқып мәтінмен танысады.



1-тапсырма «Суреттер сөйлейді» әдісі

Оқушыларға ферменттің жоғары арнайлылығын қамтамасыз ететін Фишер теориясының маңызын, Кошленд ұсынған индукциялы сәйкестік моделін, субстрат фермент кешенінің түзілуі туралы суреттер тарқатылады. Оқушылар суреттерді ажыратып, ерекшелігін атап, түсіндіреді.

1-топ. Ферменттің жоғары арнайлылығын қамтамасыз ететін Фишер теориясының маңызы


2-топ. Кошленд ұсынған индукциялы сәйкестік моделі

3-топ. Субстрат фермент кешенінің түзілуі



Дескриптор:



  • Фишер ұсынған «Кілт-құлып» теориясының маңыздылығы мен теорияның кемшіліктерін түсіндіреді;

  • Кошленд теориясының ерекшеліктерін атап, көрсетеді;

  • Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесу механизмін сипаттайды.


ҚБ: Жапонша бағалау

2-тапсырма «Сәйкестендіру» әдісі

1-топ. Оқушыларға қағаздан қиып жасалған «кілт» және «құлып» моделін тарату

Ферменттердің тізімі: липаза, амилаза, протеаза, мальтаза, карбогидраза, пепсин.

Сустраттар: майлар, крахмал, протеиндер, сахароза


2-топ. Терминдерді сәйкестендіреді.


Кілт терминдер: субстрат, ферменттің белсенді орталығы, фермент, өнім, фермент – субстратты кешен.
3-топ. Белсенді орталықтың өзіне сәйкес байланыс сипаттамасын дәптерге бағдарсызықпен сызып көрсетеді.


Белсенді орталықтар

Байланыс сипаттамасы

Субстратты белсенді орталық

Субстраттың түрленуіне жауап береді

Аллостериялық орталық

Ферменттің белсенділігін өзгертеді

Катализдік белсенді орталық

Әлсіз байланыстар арқылы субстраттар қосылуын қамтамасыз етеді



Бағалау критериі

Дескрипторлар

Фермент-субстрат кешенінің түзілу механизмін сипаттайды.

Белсенді орталықтың түрлерін ажыратады.




1.Фермент пен субстратты сәйкестендіреді;

2.Суреттегі барлық элементтерді белгілейді;

3.Белсенді орталықтың түрлерін сәйкестендіреді.



ҚБ: Өзара бағалау «Табысқа жету жолы»

3-тапсырма «Венн диаграммасы» әдісі.

Оқушылар ферменттерді иммобилизациялау әдістерінің ерекшеліктерін сипаттайды.






Иммобилизация-ның химиялық әдістері

Иммобилизация-ның физикалық әдістері

Дескрипторлар:



  1. Ферменттерді иммобилизациялау әдістерінің ерекшеліктерін сипаттайды;

  2. Ферменттерді иммобилизациялау әдістерін салыстырады.


ҚБ: Өзара бағалау «Табысқа жету жолы»


Биология 11-сынып, 1-бөлім 2020

Аблайханова Н.,

Қалыбаева А.,

Пәрімбекова А.

Алматы: Мектеп

Фермент, субстраттың қағаз қималары


Ферменттердің қасиеттері, субстрат фермент кешенінің түзілуі көрсетілген суреттер



Венн диаграммасы



Сабақтың соңы

Кері байланыс. «Мұғалімге хат»

Бүгін мен...................... білдім

Маған............................. қызық болды

Мені...................................... таң қалдырды

Мен.........................................екендігін түсіндім


Стикерлер


Саралау – оқушыға

мейлінше қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Қабілетті

оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Ресурспен жұмыс

Қабілеті төмен оқушыларға

1.Тақырыпқа байланысты түйінді сөздерге түсініктеме береді: ферменттер, субстрат, иммобилизация



Қабілеті орта оқушыларға

1. Ферменттерді имобилизациялаудың әдістерін салыстырады.



Қабілеті жоғары оқушыларға

1. Кошленд теориясын ферменттерді бекіту әдістерінің сызбасының суретін салып көрсетеді;

6. Субстрат молекуласының құрылымдық ерекшеліктері сипаттайды.


Бағалау – оқушы білімін

тексеруді қалай жоспарлайсыз?

1.Сабақ барысында

ауызша мадақтау;

2. Тапсырма барысында оқушылар бірін-бірі өзара жапонша бағалау, табысқа жету жолы арқылы бағалайды;

3.Кері байланыс

«Мұғалімге хат»



Пəнаралық байланыс

Химия пәні- ферменттер биологиялық катализаторлар



Рефлексия

-Осы сабақтан кейін өзіме қандай жаңалық аштым, нені жетік түсіндім?

-Табысты мұғалім болу үшін тағы не істеуім керек?


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандайекінəрсенемесетапсырмасабақтыңодан да жақсыөтуінеықпалынтигізереді (оқыту



мен оқуғақатысты)?

1:

2:



Осы сабақтыңбарысындабарлықсыныпнемесежекелегеноқушыларжөніндекелесісабағымақажетболуымүмкінқандайақпаратбілдім?

1:

2:




Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет