Сабақтың тақырыбы Ы. Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл». «Қыпшақ Сейітқұл» кәсіпкерлік әліппесі



Дата05.09.2023
өлшемі76 Kb.
#476593
түріСабақ
5 сынып ашық сабақ


8


Пәні: қазақ әдебиеті

Мектеп: М.Дулатұлы атындағы №63ЖББОМЛ

Күні: 07.12.2022ж

Мұғалімнің аты: Мәмішқызы Күнсұлу

Сынып: 5 «Б», «Ғ»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:




Бөлім атауы

Тәрбиенің қайнар бұлағы

Сабақтың тақырыбы

Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл». «Қыпшақ Сейітқұл» - кәсіпкерлік әліппесі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау (5.А/И2)
Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау (5.Б/С2)

Сабақтың мақсаттары

Барлығы: Шығарманың мазмұнын, тақырыбы мен идеясын біледі.

Көбі: Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтайды.

Кейбірі: Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып баға береді.

Табыс критерийі

Шығармадағы автордың бейнесін анықтайды;
Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырады;

Тілдік мақсат

Оқушылар өз ойларын білдіру барысында еңбек туралы мақал-мәтелдерді пайдаланады.

Пәнаралық байланыс –

Қазақ әдебиеті, тарих.

Ойлау дағдыларының деңгейі

бағалау, талдау,салыстыру

Алдыңғы оқу:

Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі

Жоспар

Жоспарланған уақыт есебі

Педагогтің іс-әрекеті

оқушының әрекеті

бағалау


ресурстар



Басы
5-6 мин



Амандасу, түгелдеу.
«Еркін әңгіме» әдісі

  1. Тақырыпты С.Торайғыровтың өлең жолдары арқылы тақырыпты болжау



Шығамын тірі болсам адам болып,
Жүрмеймін бұл өмірде надан болып.
Жатқаным көрде тыныш жақсы емес пе?
Жүргенше бұл өмірде надан болып.

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын анықтап алу.


«Ойлан тап» жаттығуы


«Кейіпкерлер әлемі»
Өлең жолдарын кейіпкердің іс-әркетімен сәйкестендіру






оқушылар сұрақтарға еркін ойымен жауап береді.



Слайд

https://learningapps.org/watch?v=pjbg58min22



Ортасы

  1. мин

10 мин

10 мин


1-тапсырма
Әңгіменің сюжеттік желісін анықтау
Бір сөйлеммен түйіндеу” әдісі
Кейіпкердің сөзін «Word wool» қосымшасы арқылы сәйкестендіру
2-тапсырма (Топпен жұмыс )
«МИКС» жаттығуы
Падлет тақтасы арқылы тақырыптқа қатысты сөздер мен сөз тіркестерін құрастыру

1-топ. «Сауда кәсібіне» қатысты тірек-сөздерді жазыңыздар.


2-топ. «Егіншілік кәсібіне» қатысты сөздерді қажеттілігіне қарай тізіңдер.
3-топ. «Барымташылықтың» зияны туралы өз ойларыңды тірек сөздер арқылы жеткізіңдер.
Өзара бағалау





3-тапсырма (Жеке жұмыс)
«Автор орындығы» әдісі арқылы жүзеге асады.

Шығарма бойынша пікіріңізді білдіріңіз, мына сөйлемдерден басталуы тиіс:
1-топ. Мен автор ретінде, әңгімені былайша бастау себебім....
2-топ. Мен автор ретінде, бұл әңгімедегі кейіпкердің әрекетін былайша түсіндірер едім...
3-топ. Мен автор ретінде, әңгімені былайша аяқтау себебім....



4-тапсырма
Видеодағы кейіпкер мен Қыпшақ Сейітқұлды салыстыру.

«Прототип» туралы түсінік беру








Дескриптор:
Әңгіме желісін сөйлемдер арқылы түйіндейді
Дескриптор:
-шығармадағы автор рөліне ене отырып, оның көзқарасын жеткізеді;
- әңгімедегі кейіпкердің әрекетін түсіндіреді;
- автордың бейнесін жинақтап қорытады.
Дескриптор:
-тірек сөздер арқылы өз ойларын жеткізеді.

Дескриптор: Кейіпкерлердің қасиеттерін шынайы өмірмен байланыстырады.


Кейіпкердің іс-әрекетіне нақты бір дәлел айтады.

https://wordwall.net/embed/db5d3f6a521d4efc81b96203e65a1017?themeId=1&templateId=5&fontStackId=0
https://padlet.com/adai19861986/cv9lmj9nzakwsnvy

Видео
https://www.youtube.com/watch?v=AsfLqKxBD1c



Соңы



-Бүгінгі сабақтан не түйдік?
«Білім ағашы» әдісі бойынша оқушылар өз-өздерін бағалап, нәтижесіне стикер арқылы қорытынды жасайды.
– Балалар, бүгін барлықтарың сабақта тамаша жұмыс істедіңдер. Сендерге үлкен рахмет! Шығыста «Сау дене, озат ақыл, адал көңіл- үшеуімен бақытты болады өмір»деген нақыл сөз бар екен. Сол айтқандай, дені сау,құрыш білекті, батыл жүректі, салауатты өмір салтын орнықтыруға дайын тұратын ұрпақ болып өсіңдер!
Үйге тапсырма.
Егер де мен кәсіпкер болсам... /ойтолғау/







«Блоб ағашы»



Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет