Сабақтың тақырыбы: Кеңістік және жазық Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты



Дата13.12.2023
өлшемі424.25 Kb.
#486349
түріСабақ
1-сын 8-саб (1)


Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Математика сауаттылық

Бөлім:

Өзім туралы. Менің мектебім.

Педагогтің аты-жөні:

Төлеу Зухра

Күні:




Сынып:

1 сынып




Сабақтың тақырыбы:

Кеңістік және жазық

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.3.1.1 геометриялық фигураларды: нүкте, түзу, қисық және сынық сызықтар, тұйықталған және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрышты бір-бірінен ажырату және атау;
1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш)/кеңістік фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллелепипед) тану және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру;
1.3.2.4 геометриялық фигуралар арасындағы негізгі қатынастарды анықтау (үлкен – кіші, жоғары – төмен, кең – тар, жуан – жіңішке, қалың – жұқа).

Сабақтың мақсаты

Геометриялық фигуралармен танысады







Құндылықтар

Талап:Ізденімпаз, жасампаз тұлға

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ
тың басы
5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут
Сабақ
тың ортасы
20 минут

Сергіту сәті


2 минут

Сабақты қорыту
6минут
Қосымша тапсырма
2минут

Кері байланыс


5 минут



Сабаққа дайындық жасау
Психологиялық ахуалды жақсарту
«Сиқырлы қарындаш» ойыны
Бүгінбізсиқырлықарындашпенжұмысжасаудыжалғастырамызжәнеоныңжаңақұпияларынбілеміз.

Өткенді пысықтау


Қарындаш пен сызығы жоқ қағазды пайдаланып практикалық жұмыс жүргізіледі.
– Қолдарыңа қарындаш алып түзу, қисық сызықтар жүргізіңдер.
Сіз тұйықталған қисық сызық жүргізе аласыз ба?
Ол неге осылай аталады?
Тақырыпты ашу
Есіңе сақта

Жаңа тақырып


№1 тапсырма. Практикалық жұмыс.
Қағаз бетіне нүкте қой. Сәуле жүргіз.
Бір парақ қағаз бен қарындаш алып, парақтың бетіне екі нүкте қой.
Нүктелерді түзу сызық арқылы қосады.
Қандай фигура алдық? (Кесінді.)
Дәптердегі №1 тапсырмамен жұмыс.
Суреттегі фигураларды ата? (кесінді, сәуле, түзу, қисық сызық)
Кесіндіні көк түспен, сәулені жасыл түспен қоршап сызуды ұсынады.

Дәптердегі №2 тапсырманы орындауға ұсынуға болады.
Көрсетілген түспен қажетті фигураларды салуды ұсынады.

«Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі.


Оқулықтағы
№2 тапсырманы жұппен орындауды ұсынады.
Алдымен оқушыларға әрбір фигурадан нешеу берілгенін анықтап алуды ұсынады.
Осыдан кейін оқушыларға сұрақтар қояды:
Қай фигуралар тең? (үшбұрыш, дөңгелек, кесінді),
(шаршы, сәуле)
Қандай түстегі фигуралар тең? (Көк және жасыл түсті), (көгілдір түсті, сары түсті, қызғылт сары түсті,ашық қызыл түсті)

Суреттегі фигураларды санайды.


Шаршы – 2
Үшбұрыш – 4
Кесінді – 4
Сәуле –2
Дөңгелек – 4
Көк түсті фигуралар – 5
Көгілдір түсті фигуралар –1
Жасыл түсті фигуралар– 5
Қызыл түсті фигуралар –2
Сары түсті фигуралар–1
Қызғылт сары түсті фигуралар–1
Ашық қызыл түсті фигуралар – 1



ФС тапсырма


Зерттеушілік тапсырма
№3 тапсырманы өзбетімен орындауды ұсынады.
Бірінші қатардағы фигуралар қандай белгісі бойынша жинақталған? (өлшемі)
Бірінші қатардағы фигуралар қандай белгісі бойынша жинақталған? (пішіні)
Бірінші қатардағы фигуралар қандай белгісі бойынша жинақталған? (түсі)
Бірінші қатардағы фигуралар қандай белгісі бойынша жинақталған? (пішіні)
Белгілердің бірі бойынша4 геометриялық фигура сал.
4-тапсырма
Өтілген материалды пысықтау жұмысы оқулықтағы №4 тапсырма материалымен жүргізіледі.
Қосу мен азайтудың әрқайсысына екі мысалдан құрастырады.
5 + 2 = 7 7 – 2 = 5
2 + 5 = 77 – 5 = 2

«Бірлескен жұмыс» әдісі


ЕБҚ мен ЕҚБ
10-ға дейінгі сандарды қосу және азайту
8+2=10
9+1=10
3+4=7
3+4+2=9
6+2-5+1-3=1
ҚЖ:
Суреттегі сызықтардың атын ата. Оларды сыз.









Параққа қарындашпен сызып, сурет шығарады
Қарындаш және сызығы жоқ қағазды пайдаланып практикалық жұмыс жүргізеді.
Ережемен жұмыс жасайды

Сәуле және кесінді ұғымдарымен танысады.


Сәуле және кесіндініалгоритм бойынша сызады.


Дәптермен жұмыс жасайды
Оқушылар көк, сары, қызыл түспен берілген қисық, сәуле мен кесіндіні салады
Суреттегі фигураларды санайды

Фигураларды салыстырады


Фигуралар
дың түсін атайды
Жаттығулар жасайды

Сұрақтарға жауап береді. Белгілердің бірі бойынша4 геометриялық фигура салады.


Қосу мен азайтудың әрқайсысына екі мысалдан құрастырады.Дәптеріне жазады.


Өз ойларынан амалдарын шығарады


Сызықтарды сызады


Сызықтарды атайды
Кері байланыс жасайды

Мақтап, мадақтап отыру

Дескриптор:


Сызық түрлерін біледі
Сызықтарды талапқа сай сызды



Дескриптор:


Нүктелерді түзу сызық арқылы қосады
Кесінді сызуды біледі

Дескриптор:


Суреттегі фигураларды атады
Көрсетілген түспен қажетті фигураларды салады



Мұғалім жұптық жұмыста белсенділік танытқан оқушыларды «Фигуралар» әдісі бойынша бағалайды.


Жұлдызша – «Жарайсың»,
Төртбұрыш – Жақсы,
Үшбұрыш – Талпын

Дескриптор:


Фигураларды санады
Фигуралардың түсін ажырата алды
Оларды салыстырды

Тамаша!




Дескриптор:
Фигуралардың белгілерін атайды
Белгілердің бірі бойынша 4 геометриялық фигура салды

Қосу мен азайтудың әрқайсысына екі мысалдан құрастырды


Өткен тақырыптарды біледі
Дескриптор:
10-ға дейінгі сандарды қосу және азайтты
Бірлескен жұмыс барысында бір-біріне көмектесті

Дескриптор:


Сызықтарды сызды
Сызықтарды атады



«Алма ағашы» әдісі

суреттер
Суреттер



оқулық

оқулық

оқулық




Фигуралар

Оқулық

Суреттер

Фигуралар





Оқулық



Қималар
Суреттер
Сызықтар
Алма стикерлері










Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет