КУЛОН ЗАҢЫ-ЭЛЕКТРОСТАТИКАНЫҢ НЕГІЗГІ ЗАҢЫ ТАҚЫРЫБЫНА ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Нурымбетова Лаззат Нимадиллаевна
Оңтүстік Қазақстан облысы
Мақтарал ауданы №5 А.Байтұрсынов жалпы білім беретін орта мектебінің
физика пәні мұғалімі
|
Сыныбы: 10
|
Күні
|
Сабақтың тақырыбы
|
Кулон заңы- электростатиканың негізгі заңы.
|
Мақсаты
|
Оқушылардың электростатиканың негізгі заңдары тұйықталған жүйеде зарядтың сақталу заңы мен Кулон заңының маңызы мен мазмұнын түсініп есеп шығаруға дағдыландыру.
Оқушылардың ғылыми дүниетанымын қалыптастыру.
|
Күтілетін нәтижелер
|
А. Кулон заңы туралы біледі.
В. Кулон заңын қорытып, тәжірибе арқылы түсінеді.
С. Кулон заңын тұжырымдап, есептер шығарады.
|
Керекті жабдықтар
|
оқулық, ресурс парақтары, жұмыс дәптері, АКТ интернет желісі, суреттер бойынша «Стоп кадр»,бағалау парақтары, кестелер.
|
Әдіс – тәсілдер
|
Диалогтық оқыту, зерттеушілік әңгіме, «Стикердегі диалог», кеңейтілген тапсырмалар,жоғары дәрежелі сұрақтар, «Ойлан.Жұптас.Бөліс», «Температураны өлшеу», «Бір сөйлеммен тұжырымдау».
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе 11 мин
|
Ұйымдастыру.Оқушылармен амандасу.
2 мин.
Ынтымақтастық орта қалыптастыру. Оқушыларды жаңа тақырыпқа сай келетін сөздер бойынша топқа бөлу. Топтардың атауы:
І топ:«М.В.Ламоносов», ІІ топ: «П.Н.Лебедев», ІІІ топ: «М.Фарадей», ІVтоп: «Ш.Кулон». 1 мин
Топтағы оқушыларға бағалау парақтары беріледі. Үй тапсырмасын «Электростатика» физиканың қандай бөлімі «Стикердегі диалог» әдісімен тексеремін.
Сұрақтар:
-
Электростатика физиканың қандай бөлімі?
-
Электрлеу қандай процесс
-
Электр зарядының сақталу заңы. 4. Элементар зарядтың шамасы неге тең және оны анықтаған ғалымдар? 5. Денелерді қандай әдістермен электрлеуге болады?
6.Тұйық немесе оқшауланған жүйе деп қандай жүйені айтады?
8 минут
|
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар сабақ құралдарын тексеріп, орналасады.Топтарға бөлінеді.
Топ мүшелері сұрақтардың жауабын айтады.
|
Тұсаукесер 2 мин
|
1.«Стоп кадр» арқылы Ш.Кулонның суреті көрсетіледі.
|
Жаңа тақырыпты болжап айтады.
|
Негізгі бөлім 25 мин
|
Оқулықпен, ресурс парақтарымен жұмыс.
Жаңа тақырыпты талқылау үшін
10 минут уақыт беріледі.
«Ойлан.Жұптас.Бөліс» арқылы түсінеді, талдайды.
1.АКТ-ны қолдана отырып, топқа берілген ғалымдардың өмірбаянымен танысады.
5 минут.
2. Оқушылар жұмыс дәптерімен жұмыс істейді берілген кестені толтырады, талқылайды Топтық жұмыс. диалог Өзін-өзі бағалау. Кестемен жұмыс: 3мин
Топ
|
Берілетін ұғымдар
|
Менің түсінігім
|
I
|
Ш.Кулонның өмірбаяны
|
|
II
|
Кулон заңы
|
|
III
|
Кулон күші, өлшем бірлігі
|
|
IY
|
8.1-сурет бойынша түсіндіру
|
|
3.Кулон заңын 8.1-сурет бойынша түсіндір.
|
1-
Т
о
п
|
2-
Т
о
п
|
3-
т
о
п
|
4-топ
|
Кулон заңы
|
|
|
|
|
Ережесі
|
|
|
|
|
формуласы
|
|
|
|
|
Есептер шығару
|
|
|
|
|
Кеңейтілген тапсырма
|
|
|
|
|
Жаңа тақырып бойынша сұрақтарды қайта бағыттап немесе түрткі сұрақтар арқылы жауапты нақтылауға ұмтылдырамын. 1.Қандай заряд нүктелік деп аталады.
2.Кулон заңы қалай оқылады.
3 Кулон заңын тұжырымдап, мына есептерді шығар.
-
Ортаның диэлектрлік өтімділігінің физикалық мағынасы қандай.
-
Суперпозиция принципін тұжырымдаңдар .
4.Ой толғау. 12 мин
Жаңа тақырыпқа байланысты есептер шығарады.
|
Тақырыпты оқып, топта талдайды. АКТ-ны қолдана отырып, ғалымдардың өмірбаянымен танысады.
Оқушылар тапсырманы жеке орындап,топта талдайды.
Оқушылар жұмыс дәптерімен жұмыс істейді берілген кестені толтырады, талқылайды Топтық жұмыс. диалог, зерттеушілік әңгіме,өзін-өзі және өзара бағалау
|
Қортынды
Бөлім 3мин
|
«Бір сөйлеммен тұжырымдау» әдісімен сабақты аяқтаймын.
|
|
Үйге тапсырма 1 мин
|
Дайындық сұрақтары.
|
Үй тапсырмасын күнделікке жазады.
§ 8.4
|
Бағалау 2мин
|
Рефлексия парағы мен өзін-өзі бағалау және реттеу парағы.
|
|