Сабақтың тақырыбы: Мәңгілік ел идеясы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты



Дата07.02.2023
өлшемі77.39 Kb.
#469261
түріСабақ
10-сынып Шәкәрім Ар


Білім беру ұйымының атауы

Д.Қонаев атындағы №66 мектеп-лицейі

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет. Тілдік жүйе және норма

Педагогтің аты-жөні:

С.Тогтох

Күні:

15.11.2022

Сынып: 10

Қатысушылар саны: 12

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Мәңгілік ел идеясы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау;
10.4.2.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану

Сабақтың мақсаты

Мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау және мәнерлеп оқу

Бағалау критерийлері

  • Терминдер мен ұғымдарға, тілдік оралымдарға талдау жасайды;

  • Сөйлеу ағымындағы интонацияны сақтап, мәнерлеп оқиды.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

ЕББҚ

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі:
Қызығушылықты ояту



Сабақтың мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстырады.



(Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы жағымды ахуал қалыптастыру мақсатында оқушылар бір-біріне жақсы тілек айтады.










Сабақтың ортасы
(Өткен білімді еске түсіру)

Үйге берілген тапсырманы тексереді. (эссе)
«Адам құны мен құқығы кеміген, арзандаған ,аяқасты болған қоғамда адам ешқашан бақытты болмайды»



Оқушылар берілген тақырып бойынша өз ойларын дәлелдеп жазған эсселерін оқиды.




Авторлар мінбесі» әдісі








(Жаңа білім)
Мағынаны тану
15 мин



Екі топқа бөліп, тақырыпқа қатысты материалдарды таратады.

1-тапсырма
Сіздерге Алаш зиялылары Мағжан мен Жүсіпбекпен сұхбаттасу мүмкіндігі туды. Қандай сұрақтар қояр едіңіздер?

(уәжі төмен оқушы)
-мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
















Дескрипор:_-буын_санын_анықтайды;_-морфологиялық_талдау_жасайды___4-тапсырма'>Дескрипор:_-мәтінді_оқиды_-ой_өрбітеді__(УТО)'>2-тапсырма:
Берілген мәтінді оқып, төмендегі тапсырманы орындаңыз
Дескрипор:
-мәтінді оқиды
-ой өрбітеді

(УТО)
2-тапсырма
Қарапайым оспар түзу

«Дейін-кейін» стратегиясы




https://youtu.be/JsQgAuzm6mM
(0.20-2.47)



(Функционалдық сауаттылық тапсырмасы)






3-тапсырма

  1. Берілген өлеңдегі буын санын анықтап, сөйлеу ритміне әсерін түсіндіріңіздер.

  2. Өлеңнен етістіктерді тауып, морфологиялық талдау жасаңыздар



Дескрипор:
-буын санын анықтайды;
-морфологиялық талдау жасайды


4-тапсырма
Қанатты сөздерді дауыс әуеніне мән беріп оқыңыз
1.Ештеңе туралы сөйлемейтін адам, ештеңе үйренбейді.
2. Өзіңді қарапайым жылы лебізіңмен сыйлата білмесең, құр қаталдықтан түк те шықпайды.
3. «Мен еш уақытта өз оқушыларыма еш нәрсе үйретпеймін тек қана олардың оқуы үшін жағдай жаратамын»
4.Адамның адамдық, ұлттың ұлттық ең жоғарғы қасиеті – тіл өткірлігі мойымасын, тіл сұлулығы кемімесін!
5. Ана тілінен айырылған адам өз халқы жасаған мәдени мұраның бәрінен құралақан қалады.
6. Ана тілі – жүректің терең сырларын, басынан кешкен дәуірлерін, қысқасы, жанның барлық толқындарын ұрпақтын-ұрпаққа жеткізіп сақтап отыратын қазына…


Дескрипор:
Қанатты сөздерді дауыс әуеніне мән беріп оқиды.

(УТО)
3-тапсырма
Сөз өнері туралы мәліметті көшіріп жазыңыз.



Мұғалім «+», «-» әдісі арқылы бағалайды






Сабақтың соңы
(Бекіту)





«Конверттегі сұрақ» әдісі .
Алаш зиялылар туралы мәтінді тыңдаңыз. Конвертте берілген мәтін арқылы берілген мәтінді графикалық мәтінге айналдырыңыз.



Дескриптор:
1.мәтінді тыңдайды.
2. конверттегі мәліметті қолдана отырып тапсырманы орындайды.

(Д)









(Кері байланыс)

Кері байланыс: «3 Қ» стратегиясы
-Бүгінгі сабақта не қызық болды?
-Бүгінгі сабақта не қиындық келтірді?
-Бүгінгі сабақта не қажет болды?







«3 Қ» стратегиясы






Үйге тапсрыма




52-бет, 4-тапсырма











Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет