ҰМЖ тарауы:
Әлем жаңалықтары: өнер және мәдениет
|
Мектеп:
Пән мұғалімі:
|
Сынып: 10
|
Пәні: қазақ тілі
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Мұхит асқан туынды. Біріккен сөздер емлесі
|
|
Осы сабақтақол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
10.3.5.1 - оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу);
10.4.1.1 – мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
|
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады:
|
|
Мәнмәтіндердегі негізгі ақпараттарды іріктей алады.
Тілдік бірліктерді ажырата алады.
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
|
|
Мәтіндегі стильдік ерекшеліктерге сай ақпараттық хабар жазады.
Тілдік бірліктерді орфографиялық заңдылыққа сай жазады.
|
|
Кейбір оқушылар орындай алады:
Төл шығарма мен көркем аударманың айырмашылықтарын ажырата алады.
|
|
|
|
Ойлау деңгейі
|
Білу, түсіну, қолдану
|
|
Бағалау критерийі
|
1.Мәтіндердегі негізгі ақпараттарды іріктейді,
2. Тілдік бірліктерді орфографиялық заңдылыққа сай жазады
|
|
Құндылықтарға баулу
|
Қазақстандық патриотизм, ынтымақтастық, азаматтық жауапкершілік, ашықтық , құрмет, сын тұрғысынан ойлау
|
|
Пәнаралық байланыс
|
5-сынып, қазақ әдебиеті Б. Соқпақбаев «Менің атым Қожа»
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады: тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жаза алады
|
|
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: (пәнге арналған сөздік және терминология)
Метафора – сыртқы және ішкі белгілеріндегі (тұлғасындағы, кимылындағы не атқаратын қызметіндегі т.б.) ұқсастыққа қарап, бір зат атауының басқа бір затқа атау болуына байланысты сөз мағынасының ауысуы болып табылады.
Түпнұсқа- әдеби шығарманың автор өзі жазған төлтума қолжазбасы, яғни автордың өз қолынан шыққан нұсқасы. , Аударма - бір тілде бейнеленген мазмұнды екінші бір тілге әрі дәл әрі толық қайталай бейнелейтін тілдік қимыл.
|
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Өркениеттің тал бесігі – қазақ даласы
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
1.Қазақтың бай әдебиеті кімдердің шығармаларынан көрініс табады?
2.Әдебиетті әлем кеңістігіне танымал ететін даңғыл жол туралы әңгімелеңдер.
3. Әлем тілдеріне аударылған қандай шығармаларды білесіңдер?
|
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
«Прозаны аударған адам – құл, өлеңді аударған адам – бақталас» деген пікірмен келісесіңдер ме?
|
|
Алдыңғы білім
|
Біріккен сөздер емлесі. Қазақ тілі, 6-сынып
|
|
Жоспар
|
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
7 мин
|
1 мин
2 мин
3 мин
1 мин
|
Сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнату
Бәрі: мен бақыттымын!
Бақытты болуға лайықтымын!
Бәрі өз қолымда!
ҚБ Мадақтау
Топқа біріктіру
«Мозайка» әдісі бойынша оқушылар топтарға бірігеді.
Ой қозғау. «Миға шабуыл» әдісі
1.Қазақтың бай әдебиеті кімдердің шығармаларынан көрініс табады?
2.Әдебиетті әлем кеңістігіне танымал ететін даңғыл жол туралы әңгімелеңдер.
3.Әлем тілдеріне аударылған қандай шығармаларды білесіңдер?
ҚБ Өзін-өзі және өзара бағалау
Оқушылардың пікірін қорытындылай келе, сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийі таныстырылады.
|
|
Сабақтың ортасы
28 мин
|
10 мин
5 мин
5 мин
6 мин
2 мин
|
ТЖ. «Төрт сөйлем» әдісі
1-тапсырмамен жұмыс
Пікір – оқыған мәтін бойынша өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз.
Дәлел – өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде.
Мысал – пікіріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтір.
Қорытынды – тақырып бойынша қорытынды жаз
ҚБ. Дескриптор арқылы бағалау
ЖЖ. 2-тапсырма
Кестедегі сәйкестікті табыңдар. «Семантикалық карта» әдісі
Шығарманың атауы
|
Төл шығарма
|
Көркем аударма
|
А. Байтұрсынов «Өгіз бен бақа» өлеңі
|
|
|
С. Торайғыров «Тұрмысқа»
|
|
|
М. Жұмабаев «Айырылдым сенен, жан сәулем»
|
|
|
М. Дулатұлы «Тағдырдан сұра, қаскүнем»
|
|
|
Ж. Аймауытов «Шернияз»
|
|
|
ҚБ
Тілдік бағдар. Біріккен сөздердің емлесі
Мұғалім түсіндірмесі:
Оқушылар біріккен сөздердің емлесі туралы ережемен танысады. Оқушылардың орындаған жұмыстарын қорытындылап, біріккен сөздер туралы ақпаратты толықтырамын.
Ж. Саралау тапсырмасы
«Кім көп табады?» Берілген сөздерден басқа сөздерді тауып, кестеге орналастырыңдар.
-нама
|
-хана
|
-жай
|
әсіре-
|
көп-
|
бей-
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ҚБ
Рефлексия.
«Алғыс білдіремін» әдісімен оқушылар сабақта жақсы жауап берген оқушыларға алғыстарын білдіреді.
|
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
3 мин
|
Кері байланыс
Бүгін не үйрендің?
Сабақ бойынша қандай ұсынысың бар?
Келесі сабақта қандай мәселелерге баса назар аудару керек?
«Табыс ағашына »
бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып іледі .
|
|
|
2 мин
|
Үйге тапсырма
|
Қосымша ақпарат
|
|
Саралау –
|
Бағалау –
|
Денсаулық - ҚТС
|
|
|
|
|
|
Жоспарлаудағы рефлексия.
|
|
Қорытынды бағамдау
|
|
Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
|
|
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
|
|
Осы сабақтың барысында барлық сынып пен жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағымақажет болуы мүмкінқандай ақпарат білдім?
|
|
|
|
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
1.Мәтіндердегі негізгі ақпараттарды іріктейді.
|
|
|
2. Тілдік бірліктерді орфографиялық заңдылыққа сай жазады
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |