Пәні:
|
Жаратылыстану
|
Бөлім:
|
Қоршаған ортаны қорғау
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Исабаева Айман Турсымбековна
|
Күні:
|
28.02.2024ж
|
Сынып: 4 «В»
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Пайдалы қазбалардың маңызы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
4.3.4.1 Кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас,саз, мұнай, гранит, көмір) қолданылу саласын анықтау
|
Сабақтың мақсаты
|
Пайдалы қазбалардың(бор, тұз, әктас,саз, мұнай, гранит, көмір) қолданылу саласын анықтайды
|
Құндылықтар
|
Талап: Қоршаған орта тазалығын сақтайды. Адал еңбекті құрметтеу.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//
уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 минут
Сабақтың ортасы
3 минут
Жаңа білім
3 минут
5минут
3минут
3 минут
1 минут
15 минут
2 минут
Бекіту
2 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу.
Жасанды интеллект арқылы өткен тақырыпты пысықтау
Пайдалы қазбалар дегеніміз не?
Магмалық тау жыныстарына нелер жатады
Шөгінді тау жыныстарына нелер жатады
Еліміздегі ең ірі мұнай кен орны ?
Соколов- Сарыбай, Қашар, Лисаков, Аят кен орындарынан қандай пайдалы қазба өндіріледі?
Алюминийдің шикізаты не деп аталады?
«Болжау» стратегиясы бойынша оқушыларға жаңа тақырыпқа байланысты суреттер көрсетіледі.
Суреттер арқылы тақырыпты ашу.
Қалай ойлайсыңдар, біз бүгін сабақта не жайлы сөйлесетін боламыз?
- Пайдалы қазбалардың маңызы жайлы(оқушылардың жауабы)
- Тақырыбы «Пайдалы қазбалардың маңызы»
Сабағымыздың мақсаты: Пайдалы қазбалардың(бор, тұз, әктас,саз, мұнай, гранит, көмір) қолданылу саласын анықтайды. Бағалау «Оюлы білезек»
Жаңа тақырып «Кинометафора» әдісі бойынша
Жеке жұмыс «Серпілген сауал» әдісі
1 тапсырма. «Wordwoll» платформасы арқылы пайдалы
қазбалардың бірліктерін сәйкестендіру
Тонна
|
Мыс
|
Баррель
|
Мұнай
|
Текше метр
|
Газ
|
Килограмм
|
Алтын
|
Килограмм
|
Күміс
|
Тонна
|
Көмір
|
Текше метр
|
Құрылыс материалдары
|
«Қызықты тәжірибе»тәсілі
Тәжірибе жұмысы. «Жанартау атқылауы»
Жұмыс барысы:
Сірке қышқылы
Ас содасы
Қызыл бояу
Жанартау атқылауының нәтижесінде жер бетіне магма шығады.
Табиғат ресурстары сарқылатын және сарқылмайтын болып екіге бөлінеді
1.Сарқылмайтын ресурстар: күн көзі, ауа, жел,су
2. Сарқылатын ресурстар: пайдалы қазбалар
Өйткені ауа,су,жел, күн көзі өздігінен пайда болады,таусылмайды
Ал пайдалы қазбалар таусылады.
Сергіту сәті: «Мұқият бол» ойынын ойнатады. Шарты: сарқылатын табиғат ресурстарын атаған кезде оқушылар шапалақтайды, сарқылмайтын табиғат ресурстарын атаған кезде аяқтарымен топылдатады
2 тапсырма. «Картаграфия» әдісі арқылы топтық жұмыс
1 топ. Көмір
2 топ. Темір
3 топ. Мұнай
Мәтінді түсініп оқып, топпен сұрақтарға жауап беріңіздер:
Шартты белгілерін ажыратып,таралу аймағын картадан көрсет. Қорын анықтап, маңызын жазып, ерекшелігін және үнемдеу жолын айтады
3 тапсырма. |
Достарыңызбен бөлісу: |