Сабақ
|
Мектеп: Т.Рысқұлов атындағы №25 мектеп-гимназия
|
Күні: 25.09.2023ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Байжегитова Ғ.Т
|
Сынып: 8 «Ә»
|
Қатысқан оқушы саны:
|
Қатыспаған оқушы саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Құрамында квадрат түбірлері бар өрнектерді тепе-тең түрлендіру
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
8.1.2.3 көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және
көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар: Көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығарады; көбейткішті квадрат түбір белгісінің
астына алады.
Оқушылардың басым бөлігі: Өрнектерді түрлендіріп көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығарады; көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алады.
Кейбір оқушылар: Өрнектерді түрлендіріп, көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығарып; көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алып талдайды.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
5 минут
|
Ұйымдастыру сәті .Амандасу,сыныпт түгелдеу.топка бөлу
Стартер: « Кім жылдам?»
Кеспеқағаздарға тақырыпты қайталауға арналған амалдарды орындап , оларды жинақтау арқылы топқа бөледі: I-топ:«квадрат»
II-«түбір».
III-«өрнек»
IV-«түрлендіру
|
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.
|
Топ басшы әр деңгейді балл қою арқылы бағалайды
|
Психологиялық ахуал.
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу
10 минут
|
Ширату жаттығулары. «Бинго» әдісі: белгілі бір тақырыпқа кіріспе
немесе қарым-қатынас дағдыларын дамытудың амалы ретінде пайдаланылады.
Оқушыларға сұрақтар қоя отырып, оқу мақсатын бірге тұжырымдаймыз.
Жаңа материалды игеру үшін «Елшілер» әдісі: белсенді тыңдау, шешендік өнер және сөйлеу мәнері, бөлу және өзара байланыс құру дағдыларын қалыптастырады.
Үйжұмысынтексеру
№4.5 :
1) 3
2)5
№4.7
+2х
2)х+2х
3)66-36
4) 45
Натурал сандар жиыны?
Бүтін сандар жиыны?
Рационал сандар жиыны?
Иррационал сан жиыны?
Нақты сандар жиыны?
6 . Квадрат түбір ?
|
Бинго» әдісі
|
|
Үлестірмелі қағаздар
карточка
|
Оқулықпен жұмыс
25 минут
Топтық жұмыс
Жеке жұмыс.Лездік жауап.
Жұптық жұмыс
|
(Т)1-тапсырма. «Үшіншісі артық» әдісі: оқушылар осы заттардың
арасындағы кез келген қарым-қатынасты тереңірек түсініп, оларды тиісінше жіктей білу үшін, олардың арасындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтайды. Ойлау,шешім қабылдау, проблеманы шешу,бірлескен жұмыс, ақпаратты басқару дағдыларын қалыптастырады.
І топ
1)
2) (4-3 )(4+3 )-4а
ІІ топ
№
№2.
ІІІ топ
1.Өрнектерді түрлендір:
2. Өрнектің мәнін есепте:
2+ +
ІV топ
Амалды орында:
2. Өрнектің мәнін есепте:
3* -6
Кері байланыс. 1) Көбейткішті түбір таңбасының алдына қалай шығарады?
2) Көбейткішті түбір таңбасының ішіне қалай шығарады?
(Ж)2-тапсырма. «Көршіңмен талқыла» әдісі: оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады.
Астана қаласындағы Бейбітшлік және келісім сарайындағы конференц-залдың едені шаршы тәріздес. Еденнің ауданы 288 м2. Конференц-залдың еденіне қанша метр жиектеме (плинтус) керек?
Кері байланыс. Ауданның формуласынан ұзындықты табуда көбейткішті түбір белгісінің алдына шығаруды қалай қолдандыңдар?
1) 16
|
6)
|
11)
|
16)
|
2)
|
7)
|
12)
|
17)
|
3)
|
8)
|
13)
|
18)
|
4)
|
9)
|
14)
|
19)
|
5)-
|
10)
|
15)
|
20)
|
1)түбір белгісінің алдына шығар:
; ;
; ;
түбір белгісінің ішіне енгіз:
1) 2 ;10 ; 3
2) 7 ; 2 ;4
Өрнектерді көбейткіштерге жікте:
-5 ; 4 -3 ; 7- ; 25-b
|
Дескриптор:
дұрыс тұжырымды анықтайды;
жауаптарын негіздейді.
Дескриптор:
-Қысқаша көбейту формуласын қолданады
Дескриптор:
-Қысқаша көбейту формуласын қолданады
-Өрнектің мәнін табады
- көбейткішті түбір таңбасының алдына шығарады
Дескриптор:
-1.Квадрат түбірден шығарып ,өрнекті түрлендіреді
-2.Түбірден шығарып,амалды орындап,өрнектің мәнін табады
Дескриптор:
Дескриптор:
- айнымалының мәндерін формулаға қояды;
- мәнін есептейді;
- көбейткішті түбір таңбасының алдына шығарады;
- мәндерін сәйкестендіреді.
|
ҚБ: «Серпілген сауал» әдісі бойынша топтар бір бірін бағалайды.
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы жұптар бір-бірінің жұмысын бағалайды.
ҚБ: «Жетістік баспалдағы» әдісімен оқушылар берілген тапсырма бойынша қандай білім баспалда
ғында тұрғанын анықтай
ды.
|
Топтық тапсырмалар.
|
Соңы
5 минут
|
Сабақты бекіту Рефлексия
Үйге тапсырма:
|
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.
|
|
|
Кері байланыс
|
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)
«Бес саусақ» әдісі. Қағаз бетіне қолыңызды қойып, саусақтарыңызды айналдыра сызады. Әр саусақтың өзінің мәні бар, солар бойынша өз ойын білдіре отырып, жан-жақты қарастырады.
1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды ......
2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім.
3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды.
4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені...
5. Шынашақ – Мен ............ білгім келеді
|
Оқушыларға
«Бес саусақ» әдісі кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.
|
«СМС»
|
Кері байланыс парағы.
|