Сабақтың тақырыбы Сиқыршылар. Сөзжасам. Сөздің құрамы. Түбір мен қосымша



Дата06.03.2024
өлшемі2.06 Mb.
#494507
түріСабақ
қмж



Сабақ жоспары





Бөлім:

6-бөлім: Қиял әлемі

Педагогтің аты жөні:

Еслямғалиева А.Ш.

Күні:

09.01.2024 ж

Сынып: 5 «б»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сиқыршылар. Сөзжасам. Сөздің құрамы. Түбір мен қосымша.

Осы сабақта қол жеткізіле- тін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.1 тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау; 5.4.2.2 зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды
Көптеген оқушылар: зат есім туралы біледі
Кейбір оқушылар: зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолданады




Сабақ барысы

Сабақтың кезең/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Оқушылардың сабаққа қатынасын анықтау.
Өткен сабақты еске түсіру.
Ой қозғау «Жүйрік минуттар» әдісі
(оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтар қою)
1.Сөздің бөлінбейтін бөлігі не деп аталады?
2. Қосымша нешеге бөлінеді?
3. Жұрнақтың қызметі қандай?
4. Жалғаудың қызметі қандай?
5.Түбірлес сөздер дегеніміз не?

Оқушылар белгіленген уақытта сабаққа қосылады.


Ой қозғау
«Жүйрік минуттар» әдісі
(оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтар қою)
Берілген сұрақтарға толық жауап береді. Мысал келтіреді.

Мадақтау сөздері.
Жарайсың!
Өте жақсы!
Дұрыс айтасың!

Оқулық.
№1 слайд




Сабақтың ортасы

Тыңдалым._33-жаттығу._Мәтінді_тыңдау___«Ассоциативті_қатар»'>Білу және түсіну
Тыңдалым.
33-жаттығу. Мәтінді тыңдау
«Ассоциативті қатар» әдісі.
Ережемен таныстыру
Есте сақта!
Қосымша жалғанғанда кейбір түбір сөздердің жазылуы өзгереді:
М: кітап - кітабы, парақ-парағы, әріп -әрпі, халық- халқы.
Тапсырма «Гүл күлтелері»
Күлтелердегі сөздерге -ы,-і қосымшаларын жалғау, түбір сөздің жазылуындағы өзгерістерін сөз ету. Дескриптор:
- түбір мен қосымшаның жазылуын біледі;

Тыңдалым.
Ережемен танысу.
Қосымша жалғанған сөздермен түбір сөздердің жазылуын түсінеді.


Тапсырма «Гүл күлтелері»
Суреттегі сөздерді оқиды.
Күлтелердегі сөздерге -ы,-і қосымшаларын жалғайды, түбір сөздің жазылуындағы өзгерістеріне тоқталады.

Мадақтау сөздері.
Жарайсың!
Өте жақсы!
Дұрыс айтасың!

Оқулық.
№3 слайд






Сабақтың соңы



Жазылым
«Ішіне – сыртына» стратегиясы берілген сөздерден түбір сөздер мен қосымшалы сөздерді ажырату (түбір сөздерді шеңбердің ішіне, қосымшалы сөздерді шеңбердің сыртына жазу).
Сөздер тізбегі: Ауыл-аулы, дауыс-даусы, орын-орны,халық-халқы, кітап - кітабы, парақ – парағы, әріп –әрпі,жауап,жауабы,мектеп-мектебі.
Дескриптор:
- түбір мен қосымшаның жазылуын біледі;
- түбір сөздер мен қосымшалы сөздерді ажырата алады.

Рефлексия



Жазылым
Берілген сөздерді түбір сөздерді шеңбер ішіне, ал қосымша жалғанған сөздерді шеңбер сыртына теріп жазады.
Сөздер тізбегі: Ауыл-аулы, дауыс-даусы, орын-орны,халық-халқы, кітап - кітабы, парақ – парағы, әріп –әрпі,жауап,жауабы,мектеп-мектебі.



Уақытты ұтымды пайдаландым. Тақырыпты түсіндім, жақсы жұмыс жасадым .



Уақытты дұрыс қолдандым. Үйренгенімді қолдана білемін.



Маған түсініксіз, қиын болды. Түсіну үшін маған уақыт керек.



Мұғалімнің бағалауы.

№7 слайд


№6 слайд








Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет