Сабақтың тақырыбы: Теңдеуді шешу Сабақтың мақсаты: Оқушыларға теңдеуді шешу, бір амалмен және екі



Дата14.06.2016
өлшемі41.4 Kb.
#135880
түріСабақ
Маңғыстау облысы Қарақия ауданы

Жетібай ауылы №3 орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі

Самамбетова Қарлығаш

Математика

Сабақтың тақырыбы: Теңдеуді шешу
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға теңдеуді шешу, бір амалмен және екі

амалмен шығарылатын есептердің тиімді тәсілдерін

меңгерту. Олардың логикалық ойлау қабілеттерін

жетілдіру. Шапшаң есептеуге, мәнін табуға, өрнекті

дұрыс оқуға төселдіру.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, ережелер, ойындар,

сызбалар
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру


ІІ. Оқушыларды топқа бөлу
- Оқушылар қазір мен сендерге тапсырма беремін. Әр оқушы алған тапсырмасын орындап, сол тапсырманың мәні бойынша өз тобын табады.
1-қатар 2- қатар 3- қатар

3+5= 4+4 = 10-3=

4+3= 3+6= 4+5=

1+8= 2+5= 8-0=

6+2= 10-2= 9-2=

2+7= 10-1= 8-1=

0+9= 1+7= 7-0=


  • Ал, енді 7-ге тең болған оқушылар Төле бидің ауылына жайғассын.

  • Мәні 8-ге тең болған оқушылар Қазыбек бидің ауылына жайғассын.

  • Мәні 9-ға тең болған оқушылар Әйтеке бидің ауылына жайғассын.

Есіңе ал


  • Бұл үш ауылдың иелері туралы не білеміз?

Мұғалім

  • Олар билер, көсемсөз шеберлері, шешендер, дарынды, ақылды ел басқарған ірі тұлғалар

Төле би –
Қазыбек би –
Әйтеке би –
Халық олардың әділдігіне, шешендігіне, адалдығына, шыншылдығына бас иіп, мәңгі ұмытпай жадында сақтайды.


  • Бүгін осы үш ауылға аталарымыздың атын тегіннен-тегін беріп отырған жоқпын. Аталарымыздың есімдерін мәңгі сақтап, атын қорғап, олардың тапқырлықтары бойларыңызға дарысын деген мақсатпен қойып отырмын.




    • Әр ауылдың басшысы болады сол басшы тобындағы оқушылардың дұрыс жауап бергенін белгілеп отырады. Сабақтың соңында бағалауда ескеріп отырамын.


ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру

1- ауыл 2- ауыл 3- ауыл

(57-7)+40 =90 20+(45-5) =60 35-(28-8) =

(20+60)-10=70 60-(39-9) =30 44+(30-10) =

(60+9)-40=29 70+(16-6) =80 80-(67-7) =
2- бөлім «Ойлан тап»

1-ауыл


белгісіз санға 4-ті қосқанда 10 шықты

Х+4=10
2- ауыл

белгісіз саннан 4-ті азайтқанда 10 шықты

Х-4=10
3-ауыл

20-дан белгісіз санды азайтқанда 10 шықты

20-Х =10
3- ауылдан бір оқушыдан теңдеуді (тең) тақтаға шығарады.

1-ауыл

Белгісіз қосылғышты табу үшін...



2- ауыл

Белгісіз азайғышты табу үшін...

3-ауыл

Белгісіз азайтышты табу үшін...


3- бөлім

- Теңдеу дегеніміз не?

- белгісіз санды табу

- теңдіктің оң жағы мен сол жағын теңестіру

- белгісіз санды тауып, орнына (теңдіктің екі) қойғанда теңдіктің екі жағы тең болу керек.
«Кітап – білім бұлағы»

1. 5-3=2 5-2=3

2+3=5 3+2=5


«Кім тапқыр?»

2- есеп


76-Х=6 57-Х=7 Х+7=57

- белгісіз нені таптың?


«Ойлы болсаң, озып көр»

3- есеп


Оқушылар өз бетімен орындайды

  • белгісіз қосылғыш

  • белгісіз азайтқыш


«Тапқыр болсаң талас жоқ»

4-есеп


Қалам – 60 тг ? тг

Қалың дәптер-? 20 тг арзан

Ш: (60-20)+60=100

Ж: 100тг төледі




  • Есепте белгісіз нешеу болса, сонша амалмен шығарылады.

* Қалам – 60 тг

Қалың дәптер-? 20 тг арзан

Ш: 60-20=40

Ж: Қалың дәптер 40 тг тұрады


«Білімді мыңды жығар»

1-ауыл


а+(5-3) 30+(а-6) а+(7-4)

а=40,50 а=9,10 а=50,20


«Кім көп біледі?»

х х х


13

х х х


х х х

14

х х х


х х х

15

х х х


«Сиқырлы үшбұрыштар» ойыны

5 1 7


? 12 ? ? ? ? ?

6 ? 4 ? 17 ? ? 19 ?

2 ? ? 3 2 ? ? 3

«Аққалаға қалпақ кигіз»

29 78 29 35 33
10 20 15 1 2
5 7 5 20 20
14 6 80 14 56
«Сөз құрастыр ойыны»
10-10 Т 10-5 С 10-6 Д 10-1 Т
10-4 І 10-9 Ә 10-2 Л 10-8 У
10-7 Е 10-3 З 10-0 К
ІV. Сабақты қорыту


  • Алда қандай мереке келе жатыр?

  • Осы ата-бабаларымыз армандап кеткен мақсаттарына бүгін де қол жеткізіп отырмыз. Еліміз аман, нанымыз көп бақытты заманда өмір сүріп жатырмыз. Осы тәуелсіздігіміздің берік, мықты болып Қазақстанымыз көркейе берсін.

  • Бүгінгі сабақта қатысып үш ауылдың оқушылары өте тамаша! Ерекше белсене қатысқан оқушылар «Әйтеке би» ауылының оқушылары


V. Үйге тапсырма
№7 (107-бет)

«№3 орта мектебі» мемлекеттік мекемесі




Тақырыбы: «Теңдеуді шешу»

Өткізген: Самамбетова Қ.



2 «Г» сынып

Жетібай селосы

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет