Сынып:
|
10 «Ә»
|
Пәні:
|
Қазақ тілі
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Тілек -тірек
|
Негізгі түйінді идея:
|
Бата, тілектердің ұлттық дәстүріміздегі үзілмейтін жалғастық екенін түсіну.
|
Оқу мақсаты:
|
Тілек айтудың мәні мен маңызын түсінеді, батаның ұлттық ерекшеліктерін біледі.
|
Табыс критерийлері
|
Барлық оқушылар:
1.Бата, тілек туралы түсінік алады.
2. Бата түрлерін ажырата алады.
3.Тілек жаза алады.
|
Көпшілік оқушылар:
1.Түрткі сұрақтарға толық жауап бере алады.
2. Өз пікірін, ойын ортада айта алады.
3. Батаны жалғастырып айта алады.
|
Жекелеген оқушылар:
1. Бата-тілектерді көркем нақышпен, айшықты орамдармен ұйқастырып айта алады.
2. Тақырыпқа байланысты тапсырмаларды шығармашылықпен орындайды.
3. Алған білім тек бір күнге емес, өмірлік азық болатынын түсінеді.
|
Уақыты
|
Кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мақсаты
|
Мұғалім не істейді
|
Оқушылар
не істейді
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
3 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
«Шын жүректен» тренингі
|
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
|
Оқушыларды ішкі-сыртқы шеңберге тұрғызады.
|
Оқушылар бір-біріне лебізін білдіреді.
|
|
|
5 мин.
|
Миға шабуыл
|
«Менің ойымша...»
/сұрақ қою техникалары: түрткі сұрақ, сынақтан өткізу сұрақтары, қайта бағыттау, сұрақтары /
|
Сабақтың тақырыбын, мақсатын түсіну.
|
1.Ұлттық мәдениет?
2.Бұл ұғымдар қазіргі кезде бар ма?
3.Бата мен тілектің адам өміріндегі маңызы қандай?
|
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.
|
Формативті бағалау
«Қолдау сөздері»
|
Интербелсенді тақта
|
2 мин.
|
Топқа бөлу
|
Cуреттер арқылы топқа бөліну.
|
Топта жұмыс жасай отырып, бір-бірімен пікір алмасу.
|
Суреттерді оқушыларға ұсынады.
|
Суреттерге байланысты «Дастархан батасы», «Наурыз батасы, «Жол батасы», «Тұсаукесер батасы» деген топтарға бөлінеді.
|
|
Суреттер
Топ аттары
|
15 мин
|
Мағынаны тану
|
«Жалғастыр, түсіндір, құрастыр»
|
Батаның тілдік сипатын сақтай отырып, жалғасыру, ұлттық ерекшелігін түсіну.
|
Топтарының атына сәйкес оқушыларға жалғастыруды қажет ететін баталарды таратады.
Оқушыларға «Бес жолды өлең» үлгісін таратады.
|
Оқушылар баталарды жалғастырып, берілген сөздерге «Бес жолды өлең» құрастырады. Жалғастырған батаның мән-мағынасын түсіндіреді.
|
Смайликтер арқылы бағалау
|
Интербелсенді тақта
смайликтер
|
10 мин.
|
Оқулықпен жұмыс
|
«Тәтті тілек» сәті
45-жаттығу.
|
Тілектің айтудың мәні мен маңызын түсіну.
|
Оқушыларды
тапсырманың мазмұнымен таныстырады.
|
Оқушылар таңдаған тұлғаларына өз пікірлерін білдіре отырып, жүректегі тілектерін жазады.
|
Қиылған фигуралар арқылы бағалау
|
Оқулық
Қиылған фигуралар
|
5 мин.
|
Ой толғаныс
|
«Сәйкестендіру» әдісі
|
Білімдерін бекіту.
|
Тест парақшаларын таратады.
|
Оқушылар берілген сұрақтарды жауабымен сәйкестендіреді.
|
Сұқ бармақпен бағалау.
|
Тест парақшалары
|
1 мин.
|
Үйге тапсырма
|
Көркем әдебиетте берілген бата түрлерін жазып, «Бата-бақытқа бастар күш» тақырыбында ойтолғау жазу.
|
Оқушыларды тақырып бойынша ізденуге мүмкіндік беру.
|
Оқушыларға үй тапсырмасын түсіндіреді.
|
Үй тапсырмасын күнделікке жазып алады.
|
|
|
2 мин.
|
Рефлексия
|
Бүнінгі сабақ бойынша кері байланыс жазу
|
Оқушылардың пікірлерін білу
|
Оқушылардың сабақ туралы пікірін айқындайды.
|
Стикерге сабақ туралы өз пікірлерін білдіреді.
|
|
Түрлі түсті жүректер
|
2 мин.
|
Бағалау
|
Сабақта көрсеткен білімдері жинақталып бағаланады.
|
Алған білімдерін бағалау
|
Жетістік критериі арқылы бағалайды.
|
Бағалау парақшалары бойынша қорытынды жасайды.
|
Жиынтық бағалау
|
|
Сабақтан кейінгі ойланатын сұрақтар:
Не сәтті болды?
Не сәтті болмады?
Нені жақсартуға болады?
Мен өз дағдыларымда нені дамыта аламын?
Нені өзгертуге болады?
|