Тексерілді: ӘБ: А. Мекенбек 2-сабақ



Дата12.09.2023
өлшемі0.5 Mb.
#477333
түріСабақ
2 сабақ қазақ әдебиеті 10 сынып


Тексерілді:
ӘБ: А.Мекенбек


2-сабақ

Бөлім:

Қалың елім, қазағым

Педагогтің аты-жөні

Муханов Асет

Күні:

6.09.2023ж

Сынып: 10А

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

«Сегізаяқ» өлеңі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану;

Сабақтың мақсаты

-Ұлы ақының «Сегізаяқ» өлеңін оқиды, идеясын түсіне алады.
-Өлеңді құрылысына және ерекшелігін анықтай алады.
-Көркем шығармалардан берілген үзінділер бойынша берілген тапсырмаларды орындай алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
7 минут



1. Ұйымдастыру
«Заряд алу» тренингісін өткізеді.
Мақсаты: Ресурс қажет етпейді. Оқушылар ынтымақтасады. Көңілдерін көтереді.


«Қызығушылықты ояту»
«Біріңді қазақ бірің дос, көрмесең істің бәрі бос» деген сөздері шын мәнінде ұлт болып ұюымыздың негізгі шарты ма,қалай ойлайсыңдар?


«Орыныңды тап» әдісі
1-топ: Пародия
2-топ: Сатира
3-топ: Әдеби



Шаттық шеңберге барлығы тұрып, көздерін жұмады. Бастапқы бастаушы қолды 1 рет қысады, екінші айналымда 2 рет қысады, соңында 3 рет қысады, бұл бастапқы бастаушыға барғанда қанша заряд жібергені бойынша қайта келу керек.
«Сегіз аяқ» өлеңін бейнежазбадан тыңдайды. Сұраққа жауап береді.
Тақтада жабысып тұрған сөздерді таңдап алып, өз топтарын табады.

ҚБ: «Ауызша мадақтау»
Жарайсың! Керемет!

Презентация
Әуен
https://www.youtube.com/watch?v=9-uQfEeEXNA

Сабақтың ортасы
28 минут




Ақынның «Сегізаяқ» өлеңін тізбектеп оқу
1-топ: Пародия
2-топ: Сатира
3-топ: Әдеби


« Ой қағазы» әдісі. Жұптық жұмыс
1-тапсырма.

Өлең несімен ерешеленеді?

Өлең шумақтық өрнегі қазақ поэзиясына әсері қандай болды?

Өлеңдегі көтерілген мәселенің ұлттық мүддеге қатысы қандай?












2-тапсырма.


Жеке тапсырма.
«Сегізаяқ» өлеңінің кез келген үзіндісін алып, «Төрт сөйлем» әдісі арқылы негізгі идеясын түйіндеп жаз.
1.Пікір
2.Дәлел
3.Мысал
4. Қорытынды

Әдебиет тоериясы бойынша
Пародия, сатира әдеби терминдерімен танысу, мағынасын түсіну.
Түсіну картасын жасайды.
Тапсырма жұпта орындалады.

Өлең шумағын құрылысына қарай талдайды.



ҚБ «Белгілер сөйлейді» әдісі
! - Барлығы түсінікті;
V –Біз үшін жаңалық;
?-Біздің сұрақтарымыз бар;
Дескриптор
Білім алушы
-Өлең ерекшелігін анықтайды;
-Өлең шумақтарының қазақ поэзиясына қандай жаңалық әкелгенін анықтайды;
-Өлеңдегі көтерілген мәселені анықтайды.

Дескриптор


Білім алушы
-Өлеңді жазады, шумақ, тармақ санын анықтайды;
-Буын, бунақ және ұйқас түрлерін анықтайды.
Дескриптор
Білім алушы
-Үзіндіні таңдап алып, өзіндік туындаған пікірін жазады;
-Өзіндік пікіріне дәлел келтіре алады;
-Дәлелді нақтылау үшін өмірден мысал келтіре алады;
-Қорытынды шешім жаза алады.

Презентация
Оқулық
А.С.Ақтанова, А.Қ.Жүндібаева, Л.К.Жұмекенова
9-сынып
Қазақ әдебиеті

Презентация


Оқулық
Ж.Дәулетбекова, А.Рауандина, М.Дусимбаева
9 сынып Қазақ тілі

Презентация


Оқулық
Ж.Дәулетбекова, А.Рауандина, М.Дусимбаева
9 сынып Қазақ тілі



Сабақтың соңы
5 минут

«Ойдан, жауап бер!» әдісі
Қалай ойлайсың «Сегіз аяқ өлеңі стиліндегі өлеңдер қазақ поэзиясында кездесе ме? Абай тәсілімен өлең шығару.
Интерью әдісі арқылы

Сұрақтар

Оқушы жауабы

Сабақ сізге ұнады ма? Өз пікіріңізді дәлелдеңіз.




Сабақтың ең ұтымды тұсы қандай болды?




Бүгінгі үйренгеніңіз сіз үшін болашақта қажет болады деп ойлайсыз ба?Неліктен?




Сабақта қандай әрекет атқардыңыз?




«Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі арқылы
1. «Бүгін мен...................... білдім»
2.«................. қызықты болды» «.......................... қиын болды»
3.« ......................... екенін түсіндім»
4.«Мен..................................... білім алдым»
5. «.................. мені таңғалдырды»

Ойланып, салыстыра отырып жауап береді.
Әдіс арқылы сабақты қорытындылап, кестені толтырады.

Әдіс арқылы кері байланыс жасайды.



ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек»

Тапсырма жазылған парақшалар






Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет