Відмінність лікарської проникності грампозитивних і грамнегативних бактерій
Клітинна стінка грамнегативних бактерій, має тришарову структуру, містить пептидоглікан (5–10%), ліпіди (10–20%), не містить тейхоєвих кислот. Для них характерна чутливість до лугів, протеолітичних ферментів, резистентність до бензилпеніциліну, граміцидину, основних барвників.
Структура клітинної стінки грампозитивних бактерій одношарова і містить пептидоглікан (60–90%); білки (1%), ліпіди (1%), тейхоєві кислоти. До грампозитивних бактерій належать бацили, клостридії, коринебактерії і коринеформні види бактерій, мікобактерії, стафілококи, стрептококи, лактобацили, пептококи, лістерії, більшість актиноміцетів.Грампозитивні бактерії резистентні до дії лугів, протеолітичних ферментів, чутливі до бензилпеніциліну, граміцидину, йоду, лізоциму; деякі види стійкі до кислот.
-Відмінність в кислотності білків цитоплазми у грампозитивних та грамнегативних бактерій.
Ізоелектрична точка білків цитоплазми грампозитивних бактерій знаходиться в межах рН 2-5, у грамнегативних бактерій – в межах рН 5-7. Кислі білки грампозитивних бактерій мають спорідненість до анілінових барвників, утворюють з йодом стійкі до дії спирту комплекси.
-Особливості хімічного складу та будови клітинної стінки.
Клітинна стінка грампозитивних бактерій містить до 90% глікопептиду (муреїн), містить тейхоєві кислоти. Муреїн багатошаровий.
У грампозитивних бактерій, можливо, проникність клітинної стінки нижча, ніж у грамнегативних бактерій.
Стінка грамнегативних бактерій містить глікопептиду значно менше, його молекула “зшита” слабкіше порівняно з стінками грампозитивних бактерій. Вважають, що після обробки етиловим спиртом пори в молекулі глікопептиду грамнегативних бактерій залишаються широкими, що дозволяє екстрагувати комплекс генціанвіолет-йод.
Достарыңызбен бөлісу: |