Вітаміни – обов’язкові компоненти програми профілактики прискореного старіння. Перевага надається полівітамінним препаратам які містять водорозчинні



Дата09.06.2016
өлшемі64.63 Kb.
#124451

  • лужне спрямування харчування, корекція закислення внутрішнього середовища організму;

  • збагачення раціону продуктами і стравами, що нормалізують кишкову мікрофлору старіючого організму;

  • збагачування їжі геропротекторними продуктами (мед, горіхи, лимон, інжир, фініки, груші, зелень).

Вітаміни – обов’язкові компоненти програми профілактики прискореного старіння. Перевага надається полівітамінним препаратам які містять водорозчинні (В1, В2, В6, В12, аскорбінова кислота) і жиророзчинні вітаміни (А, Е, О).

Для профілактики прискореного старіння доцільно використовувати полівітамінні комплекси декамевіт, ундевіт. Приймають їх по 1 драже двічі на добу по 3 тижні – 2-3 рази на рік.



Метаболітні комплекси – рибоксіл, міндронат, тіатріазолін, препарати калію, вітамін Е, глутамінова кислота. Їх вживають 3-4 рази на рік.

Тканинні препарати. На молекулярному рівні механізм дії тканинних препаратів полягає у підвищенні активності багатьох ферментів організму. До цих препаратів відносяться екстракт алоє, плаценти, спленін, Фібс, актовегін, плазмол. Вони застосовуються по 10 днів, двічі на рік.

Крім того, в профілактиці передчасного старіння використовують препарати вилочкової і шишкоподібної залоз (тиманін і епіталамін), ентеросорбенти, адаптогени (женьшень, елеутерококк, лимонник, заманиха, аралія), продукти бджільництва.


Геропротекторні засоби слід призначати:

  • практично здоровим людям, які мають чинники прискореного старіння (проживання в хімічно або радіаційно забруднених регіонах, нераціональне харчування, стреси, гіподинамія, обтяжлива спадковість), з метою послаблення впливу цих чинників на організм;

  • умовно здоровим людям різного віку, які мають прискорений тип старіння, з метою уповільнення процесу старіння й первинної профілактики вікових патологій (атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, гіпертонічної хвороби, цукрового діабету, остеопорозу, дименції та інш.);

  • літнім хворим з метою поліпшення віддаленного прогнозу захворювань, підвищення ефективності медикаментозної терапії, зменшення побічної дії фармакологічних препаратів, профілактики ускладнень, уповільнення прискореного старіння організму.

Матеріал підготувала: Ірина Мокрицька, обласний гаріатр.

Відповідальна за випуск: Людмила Зубко, завідуюча відділом ОЦЗ.


Вінниця 2013

Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М.І. Пирогова

Вінницький обласний Центр здоров’я
Фактори ризику прискореного старіння

(матеріал на допомогу лектору)


Старіння є обов’язковим періодом в житті людини, який неминучий у кожного. Проблема постаріння була актуальною для усіх часів. Наука, що вивчає процеси старіння організму у біологічному, психологічному та соціальному аспектах називається геронтологія.

Старіння може відбуватись двома шляхами: фізіологічним (природнім) або патологічним (прискореним). Фізіологічне старіння є передумовою активного довголіття, тоді як прискорене старіння сприяє розвитку патологічних станів та хвороб.

На жаль, у переважній більшості випадків (90-95%) старіння відбувається за передчасним (прискореним) типом, що призводить до скорочення тривалості життя, створює передумови для більш раннього розвитку різних захворювань і нерідко визначає їх перебіг.

Фактори, що призводять до передчасного старіння:

І. Зовнішньосередовищні:



  1. соціальні:

    • низький рівень доходів;

    • низький рівень медичної допомоги;

    • низький рівень соціального захисту;

    • хронічний стрес.

  2. екологічні:

    • радіація;

    • забруднення води, грунту, повітря, продуктів харчування, тощо.

  1. неправильний спосіб життя:

    • шкідливі звічки: паління, алкоголізм;

    • неповноцінне харчування;

    • недостатня рухова активність;

    • порушення режимів праці та відпочинку.

  1. інфекції.

ІІ. Ендогенні:

  1. інтоксикація;

  2. порушення обміну речовин;

  3. порушення імунітету;

  4. спадковість.


Гіподинамія. Недостатня рухова активність негативно відбивається на функціональному стані різноманітних органів і систем, протіканні обмінних процесів. Результати обстежень свідчать, що у тренованих людей старіння сповільнюється.

Харчування. Нераціональне харчування негативно впливає на тривалість життя, спричиняє виникнення різних хвороб, в т.ч. і онкологічних. Під нераціональним харчуванням розуміють низький рівень споживання білків, вітамінів, мінеральних елементів, дисбаланс поліненасичених жирних кислот. Негативним чинником в процессі прискореного старінні є ожиріння.

Стреси. Перенапруження нервової системи, часті повторні стресові реакції викликають структурні зміни різноманітних функціональних систем організму, сприяють розвитку патологічних відхилень та передчасному старінню. З віком знижуються пристосувальні можливості організму, підвищується його чутливість до впливу різноманітних стресорів. Надмірна реакція літніх людей на стрес є чинником ризику розвитку й прогресування патології серцево-судинної системи.

Хвороби є важливим фактором прискореного старіння. Це, в першу чергу, такі хвороби як атеросклероз та артеріальна гіпертензія, хронічні неспецифічні захворювання легень, хронічні хвороби шлунку та печінки, цукровий діабет, гіпо- та гіпертіріоз, ожиріння, тощо.
Зменшення очікуваної тривалості життя при факторах ризику

Чинники ризику



Зменшення тривалості життя



Хронічний стрес

Паління: 20 цигарок на добу

40 цигарок на добу

Надлишкова вага: на 25%

на 45%

Цукровий діабет



Обтяжена спадковість

Незбалансоване харчування, голод

Зловживання алкоголем

Недостатній рівень медичної допомоги

Основні хвороби


5 років

7 років


12 років

4 роки


7 років

10 років


2 роки

8 років


4 роки

6 років


12 років

Збільшення тривалості життя є приоритетним завданням геронтології та профілактичної медицини в цілому.

Враховуючи вищезгадані фактори ризику прискоренного старіння, можна виділити слідуючі основні напрямки його профілактики:


  • збільшення прибутків населення, поліпшення його соціального захисту та медичного обслуговування;

  • оздоровлення навколишнього середовища;

  • здоровий спосіб життя, який включає:

    • активний руховий режим;

    • збалансоване харчування;

    • усунення шкідливих звичок;

    • правильний режим праці та відпочинку, тощо;

      • рання діагностика, профілактика та адекватне лікування захворювань;

      • геропротекторні засоби (речовини, що збільшують тривалість життя);

      • генна інженерія.

Нині експериментально доведено, що багато речовин можуть збільшувати тривалість життя. Геропротектори можуть та повинні застосовуватись в зрілому і навіть в молодому віці.

За наявності патологічних процесів застосування геропротекторів може зупинити подальше їх прогресування, що є засобом вторинної профілактики патологічного старіння людини. Більш того, застосування геропротекторів у комплексній терапії значно підвищує ефективність лікування, знижує частоту побічних реакцій лікарських препаратів у людей похилого віку.

Механізми дії геропротекторів різноманітні. Це і корекція порушень клітинного метаболізму, і нормалізація стану нейро-ендокринної регуляції та імунітету, підвищення компенсаторних механізмів, відновлення реактивності організму на зовнішні та внутрішні подразники.

На основі експериментальних та клінічних досліджень до числа геропротекторних засобів віднесені:



  1. рухова активність (фізичні тренування);

  2. збалансоване харчування;

  3. вітаміни та полівітамінні препарати;

  4. метаболітні комплекси;

  5. тканинні препарати;

  6. пептидні препарати тимуса і епіфіза;

  7. ентеросорбенти;

  8. продукти життєдіяльності бджіл.


Рухова активність є важливим елементом профілактики прискореного старіння. Вона покращує функціональний стан центральної нервової системи, опорно-рухового апарату, серцево-судинної та дихальної систем, підвищує стійкість до стресових навантажень.

Головними елементами рухового режиму людей похилого віку є ранкова гімнастика, оздоровча ходьба та аеробні тренування.



Збалансоване харчування. Основні принципи організації харчування для попередження передчасного старіння розроблені Інститутом геронтології АМН України:

  • енергетична збалансованість з фактичними енерговитратами організму;

  • лікувально-профілактичне спрямування харчування відносно вікових патологій (атеросклерозу, ожиріння, цукрового діабету, гіпертонічної хвороби, остеопорозу тощо);

  • збалансованість харчових раціонів за всіма незамінними компонентами;


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2025
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет