Водоем и трафопост



бет1/2
Дата12.06.2016
өлшемі294.5 Kb.
#130250
  1   2
ДО

ИНЖ. ЖИВКО ГЕОРГИЕВ

КМЕТА НА ОБЩ. ТЕРВЕЛ

ИСКАНЕ

ОТ ЕТ „ИСМ 91 – ИСА САЛИ” , УЛ.”БАЛКАН” №3, С. КАРАВЕЛОВО, ОБЩ. НИКОЛА КОЗЛЕВО, ОБЛ. ШУМЕН

за "ВОДОЕМ И ТРАФОПОСТ
Уважаеми г-н ГЕОРГИЕВ,
На основание чл. 6, ал. 9 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда, обн. ДВ. бр.25 от 18 Март 2003г., изм.и доп, и в съответствие с инвестиционния процес за изграждане на „ВОДОЕМ И ТРАФОПОСТ” в ПИ №025038 (обр. от №025002), Ви представям искане за преценяване необходимостта от ОВОС на ЕТ „ИСМ 91 – ИСА САЛИ”, ул.”Балкан” №3, с. Каравелово, общ. Никола Козлево, обл. Шумен.
Лице за контакти: Десислава Атанасова Иванова, телефон: 0887/45 02 60.

Адрес за кореспонденция : гр.Добрич ПК 9300, ул."Кирил и Методий" №4, ап.12.

Моля, да поставите съобщение на своята интернет страница и/или по друг начин за най-малко 14 дни за достъпа до информацията и за изразяване на становища от заинтересувани лица за най-малко 14 дни. В срок до 3 дни след изтичане на определения срок да изпратите служебно резултатите от обществения достъп, в т.ч. по начина на осигуряването му, на РИОСВ-Варна във връзка с преписка с рег.№92-00-4148/29/01.20016г..

Прилагам: Информация за преценяване необходимостта от ОВОС– на хартиен и електронен носител.

С уважение:


за ЕТ „ИСМ-91-Иса Сали” – пълном. инж. Д. Иванова

Информация за преценяване необходимостта от ОВОС

НА ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА

ИЗГРАЖДАНЕ НА "ВОДОЕМ И ТРАФОПОСТ” В ЗЕМЕДЕЛСКИ ЗЕМИ В ЗЕМЛИЩЕТО НА С. ЗЪРНЕВО, ОБЩ. ТЕРВЕЛ, ОБЛ. ДОБРИЧ
І. Информация за контакт с инвеститора:
ЕТ „ИСМ 91 – ИСА САЛИ”, ул.”Балкан” №3, с. Каравелово, общ. Никола Козлево, обл. Шумен.
Лице за контакти: Десислава Атанасова Иванова, телефон: 0887/45 02 60.

Адрес за кореспонденция : гр.Добрич ПК 9300, ул."Кирил и Методий" №4, ап.12.


ІІ. Характеристика на инвестиционното предложение:
1. Резюме на предложението;

Инвестиционно предложение е свързано с изграждане на водоем за събиране на добитата вода от сондажи за добив на подземни води и трафопост за захранване на помпите към тях в земеделски земи в землището на с. Зърнево, общ. Тервел, обл. Добрич. Водоемът ще се изгради в имот №025038 (обр. от №025002) нива 2-ра кат., с площ 8,274 дка, по КВС на с. Зърнево, като устройствените показатели за ПУП-ПЗ ще са:



Засегнатият земеделски имот е собственост на ЕТ "ИСМ 91 – Иса Сали". 

Общото количество вода, което ще се съхранява във водоема е до 25000 м3. Изграденият водоем ще е с приблизителни размери 100м/50м/5м. При изграждането му ще се оформи надземен, изкопен вал с височина около 2,5м.


2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение

ЕТ „ИСМ 91 – ИСА САЛИ”, с. Каравелово, общ. Никола Козлево е един от водещите производители на селскостопанска продукция не само в района. Инвеститорът обработва над 30 хил. дка земеделска земя. Голяма част от тях са в землището на с.Зърнево, общ. Тервел – над 3000 дка. Част от тези земи са с начин на трайно ползване „Овощни градини”, а останалите се използват за засяване на житни култури и окопни култури. С изграждането на съоръжението ще се създадат необходимите условия и норми за напояването им.



Водата е основен компонент за развитието на растителния свят. Без нея не са възможни процесите на развитието им. Образуването на един килограм сухо вещество полезна продукция в съвременните културни растения, при нормални климатични условия изисква от 300 до 800 литра вода да премине през растението, като само една минимална част остава в него.

Чрез използване на модерни технологии за напояване, се подобрява ефективността от използване на водата за напояване и намаляват вредните въздействия, като засоляване. Така е възможно да се постигне едно повишаване на общата продуктивност за използван литър вода за напояване между 50 и 250%.

Съвременната технология на селското стопанство предполага активно използване на поливането. Когато необходимото количество вода се подава на почвата. Не се допуска по-нататъшно увеличаване на водата в почвата, което може да доведе до движение и преместване на хранителните вещества на по-голяма дълбочина. При едно превишено количество вода в почвата може да се стигне и до намаляване на добивите поради намаленото количество кислород в областта на корените.

Напояването влияе пряко върху развитието на растенията чрез попълване недостига на влага в почвата и косвено чрез въздействие върху физичните свойства на почвата и протичащите в нея химико-биологични процеси. Поливните води влияят и върху плодородието на почвата, понеже носят разтворими хранителни вещества. С напояването се подобряват условията за дейността на полезната микрофлора в почвата, с което се улеснява използването на хранителните вещества.

Установено е, че при поддържане влажността на почвата над 70% от пределната полска влагоемност растежът и плододаването на дърветата са най-добри Затова поливането на овощните растения трябва да се извършва, пpeди почвената влажност да е спаднала до 70% от пределната полска влагоемност. Поливките, които се извършват през вегетационния период на овощните растения, се наричат вегетационни, а през време на покоя - влагозапасяващи. За да се избегне отрицателното влияние на студената вода върху растенията през време на цъфтежа, поливането се извършва в края на покоя и в началото на вегетацията. Поливките след цъфтежа благоприятстват за наедряване на плодовете и за подобряване на качеството им. Поливането трябва да се преустанови 2-3 седмици преди беритбата, понеже късните поливки влошават качеството на плодовете.

Поливането след беритбата на плодовете удължава фотосинтезата на листата и спомага за увеличаване броя на активните коренчета на растенията. През есента, когато влажността на почвата достигне до 70% от пределната полска влагоемност, независимо от това, дали листопадът е започнал, или е завършил, е необходимо да се направят влагозапасяващи поливки за поддържане активността на корените и студоустойчивостта на растенията.



Изборът на подходящ способ и съоръжение за напояване може да бъде разглеждан като втора стъпка от осигуряването на качествено напояване и увеличаване на добивите. Като първа стъпка може да се разглежда осигуряването на необходимото количество вода за нормалната работа на съоръженията, както и в количества достатъчни за достигане на поставените цели – добив на плодове и земеделска продукция от традиционни култури. Наличните водоизточници – сондажи, не мога да осигурят достатъчен обем вода необходим, за да се изпълни поливната норма за определено време в периодите за напояване на различните овощни и други земеделски култури. Това налага изграждането на водоем.

     


Инвеститорът притежава:

- документ за собственост на имота – договор за покупко-продажба.

- актуална скица.

Местоположението на терена и съществуващото ползване е подходящо за реализиране на ИП и отговаря на критериите за определяне на:

- характеристиката на предлаганото строителство, дейности и технологии по обем, производителност, мащабност, взаимовръзка и кумулиране с други предложения, ползване на природни ресурси, генерирани отпадъци, замърсяване и нарушения на околната среда, както и риск от инциденти;

- местоположението, в това число чувствителност на средата, съществуващо ползване на земята, относителното наличие на подходящи територии, качеството и регенеративната способност на природните ресурси в района;

- способността за асимилация на екосистемата в естествената околна среда на силно урбанизираните територии и районите, в които нормите на замърсяване са превишени;

- характеристиките на потенциалните въздействия – териториален обхват, засегнато население, същност, големина, комплексност, вероятност, продължителност, честота и обратимост;

- обществения интерес към предложението за строителство, дейности и технологии.

Разположението и конфигурацията на площадката съответстват на предстоящото предназначение на обекта.


Реализирането на ИП ще има положително въздействие от гледна точка на социално-икономическите условия при експлоатацията на обекта и се изразява в разкриване на временни работни места – осигурява се временна работна заетост на проектантски и строителни фирми и разкриване на постоянни работни места, чрез осигуряване на постоянна работна заетост на обслужващия персонал.
3. Връзка с други съществуващи/планирани инвестиционни предложения;

Инвестиционното предложение за на водоем за събиране на добитата вода от сондажи за добив на подземни води в земеделски земи в землището на с. Зърнево, общ. Тервел, обл. Добрич не противоречи на действащите планове за района. За реализирането му има взето решение на Общински съвет гр.Тервел №7-113 от Протокол №7/12.12.2015г., по реда на Закона за устройство на териториите за разрешаване изработването на ПУП-ПЗ, за имота.

Реализацията на намерението ще промени начина на трайно ползване на терена от земеделска земя в урбанизирана територия с начин на трайно ползване „Водоем и трафопост“.

Съществува пряка връзка с други инвестиционни предложения – изграждане на сондажи и засаждане на овощни дръвчета, от същия инвеститор.

С Решение №ВА-50-ПР/2015г. за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС е определено да не се извършва ОВОС за инвестиционно предложение „Изграждане на 10 бр. тръбни кладенци за добив на подземни води, с цел за напояване на земеделски култури” в имоти в землището на с.Зърнево, собственост на ЕТ”ИСМ 91 – Иса Сали”.

С писмо изх.№92-00-4148/26/02.02.2016г. са съгласувани ПУП-ПП и ПУП-ПЗ свързани с изграждането на поливна мрежа в землището на с.Зърнево.


4. Подробна информация за разглеждани алтернативи;

Инвестиционното предложение ще се реализира на този терен защото:

- природният и ресурсов потенциал на територията е подходящ и позволява реализацията на инвестиционното предложение;

- територията на имота е в близост до сондажните площадки и до овощните насаждения и обработваеми земеделски земи, за които ще се използва водата от водоема;

- местоположението на площадката е подходящо избрано от гледна точка на пътно-транспортната обстановка. Теренът се намира в с. Зърнево, общ. Тервел, до който се стига по съществуващи полски общински пътища;

- парцелът има добра визия откъм основния подход;

-околното застрояване не създава нито функционални, нито обемно-пространствени конфликти с бъдещия обект;

- в съседство няма обекти подлежащи на защита, в близост се намират единствено сградите от селскостопанския двор на инвеститора;

- теренът е в съответствие с изискванията за екологична безопасност;

-реализацията на инвестиционния проект представлява по-добрата алтернатива от гледна точка на социално-икономическите и екологично развитие на Община Тервел.


5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Предложеният за реализация терен се намира в землището на с. Зърнево, общ. Тервел и по-точно ПИ № 025038 (обр. от №025002), нива 2-ра кат., с площ 8,274 дка, по КВС на селото.

Всички дейности ще се осъществяват единствено и само в границите на отредената площадка. Не се налага ползването на допълнителни площи.

Приложена е скица, показващи местоположението на площадката.



6. Описание на основните процеси, включващи размер, капацитет, производителност, принос и резултат

Настоящото ново инвестиционно предложение е за изграждане на водоем за събиране на добитата вода от сондажи за добив на подземни води в земеделски земи в землището на с. Зърнево, общ. Тервел, обл. Добрич и трафопост за захранване на помпените съоръжения.

Изграждането на водоема ще се извърши на няколко етапа.

Първо ще се изкопае изкоп с приблизителни размери 100м/ 50м/5 м. Изкопните земни маси ще се оформят като вал около бъдещия водоем, с височина около 2,5м. Така оформеният изкоп ще е с дълбочина около 2,5м, а водоема с дълбочина от около 5 м.

След оформянето на дъното ще се премине към уплътняване и поставяне на хидроизолационна мембрана. Благодарение на опростената си процедура на инсталация, изграждането на подобни съоръжения чрез използването на хидроизолиращи мембрани изисква тройно по-малко ресурси – финансови и човешки, а времето за инсталация се съкращава многократно в сравнение с бетоновия метод. Съоръженията за напояване изградени чрез използването им са с практически опит от 39 години, без да се наблюдава изменение във физико-химичните свойства на материала. А в лабораторни условия мембраната е натоварвана на UV лъчение до 70 години без регистрирани изменения. За PVC мембраната има специални лепила за PVC фолио и лепене, с които се залепят и малки парчета.


По време на строителството материалите ще бъдат разположени на временна площадка в границите на имота, от която ще се отнеме и съхрани хумусния слой, а след завършване на строителната част, площадката ще бъде възстановена, чрез проекта за вертикална планировка.

По време на строителството ще се запази съществуващата растителност. Няма да се унищожат местообитания на защитени животински видове и растителни съобщества.

След реализацията на инвестиционното предложение ще се осъществи озеленяване. Ще се изгради зелен пояс около целия имот от дървета и храсти. Така ще се намали визуалния дискомфорт.

Не се очаква реализацията на инвестиционното предложение да засегне съществуващи известни културни паметници (исторически, архитектурни и археологически).

Реализацията на инвестиционната инициатива ще има положителен социален ефект за общината и ще създаде условия за работа на населението.

Не се очаква никакво вредно влияние върху човешкото здраве.
7. Схема на нови или промяна на съществуващи пътища.

Не се предвижда изграждане на нови пътища или промяна на съществуващата пътна инфраструктура. Експлоатацията и поддръжката на съоръженията не изисква допълнителни помощни и комуникативни площи. Осъществява се с традиционна селскостопанска техника, за предвижването на която са достатъчни съществуващите полски пътища в района.


8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Строителството ще се извърши на база одобрен план за безопасност и здраве, включващ и мерки за опазване на околната среда. Извършване на опасни дейности и такива, създаващи риск за състоянието на околната среда не се предвиждат.

Строителният период при реализацията на инвестиционното предложение се очаква да продължи около една година.

Експлоатационният процес е свързан с предоставяне на вода за напояване, поддържане на обекта, поддържане на озеленените площи, охрана и др. Не се предвиждат производствени и други дейности, изискващи хигиенно-защитни зони или оказващи значително въздействие върху околната среда.

Експлоатационният период на обекта се определя от амортизацията на сградния фонд. При сегашните условия и методи на изграждане може да се предположи, че цялостна реконструкция и модернизация или извеждане от експлоатация на обекта ще се наложи след около 20 години.

9. Използвани методи за строителство:

Строителството ще се осъществи от специализирани фирми, притежаващи опит и лицензи в областта на изграждане на водоеми и трафопостове. По време на строителството ще са необходима площ от 1000 кв.м в рамките на имота за временна строителна база, в т.ч. за разполагане на санитарно-битовите постройки за изпълнителите на строителството, съхраняване на материалите и др.

При извършване на строителните дейности ще бъдат използвани методи отговарящи на изискуемата технология за удълбочаване, изграждане на насипен вал, уплътняване, поставяне на изолация (мембрана), слепване и др. Ще се осъществи подземно включване към електроразпределителната мрежа чрез трафопоста.


  1. Използвани природни ресурси по време на строителството и експлоатацията

Реализацията и експлоатацията на инвестиционното предложение не е свързана с използването на значителен брой природни ресурси.

През строителния период ще се използват ограничени количества от следните природни ресурси, енергийни източници, суровини и материали: електроенергия за захранване на строителните машини и строителната база; дизелово гориво за строителната механизация; инертни материали (пясък и трошен камък за направа на бетон); вода за направа на уплътнения слой; вода за питейно-битови нужди на работещите в обекта, хидроизолационна мембрана. Материалите за строителството ще бъдат доставени от съответните специализирани фирми.

В процеса на експлоатация основно ще се използва електроенергия и вода.


  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране:

Поради характера на дейностите ще се формират следните видове отпадъци:


Строителни отпадъци ще се генерират основно през строителния период и ограничено количество при евентуални ремонтни работи. Те са предимно излишни земни маси и строителни остатъци от ремонта на сградата.

Отпадъци генерирани през строителния период няма да се формират.

Горният почвен слой богат на хумус, ще бъдат запазени и след приключване на строителството ще бъдат използвани за обратна засипка и за озеленяване.

Земните маси, които ще създадат изкопните работи ще бъдат оформени на вал около водоема. Така ще се създаде достатъчна височина за създаване на общия обем. Общото количество е около 25 000 м3.

Няма да се изнасян изкопни маси от територията на имота.

Ще се получат отпадъци от:



  • хартиени и картонени опаковки – 15 01 01;

  • пластмасови опаковки – 15 01 02;

  • други отпадъци.

Всички отпадъци, които ще се събират разделно до предаването им на лица регистрирани по ЗУО. В настоящия момент не е възможно да се определи точно тяхното количество. Прогнозно полученият общ обем е около 5 м3.
При експлоатацията:

По време на експлоатацията няма да се формират отпадъци.

Ще се формират малки количества битови отпадъци и малки количества отпадъци при извършване на ремонтни дейности. За третирането на отпадъците, възложителят ще предприеме съответните действия, като осигури транспортиране на формираните отпадъци до депа, посочени от общинската администрация.

Не се очаква да се формират опасни отпадъци.




  1. Информация за разглеждани мерки за намаляване на отрицателните въздействия

Устройството на територията ще се извърши в съответствие с нормативните изисквания на параметрите за застрояване и озеленяване, съгласно изискванията на Закона за устройство на територията и Наредба № 7 на МРРБ за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии.

Проектът за изкопните работи и вертикалната планировка ще се съобрази с изискванията на Наредба № 26, като хумусният слой се събере на временно депо и се върне за възстановяване в зелените площи.

Строителството ще се извършва на база на разработен от изпълнителя и одобрен от компетентните органи план, включващ задължително и мерки за опазване на околната среда през строителния период.

сметосъбирането ще се организира в съответствие с нормативните изисквания.

При изграждане и поддържане на зелена система на територията на инвестиционното предложение, ще се осъществява растителна защита на база на добрите земеделски практики.




  1. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение/например, добив на баластра, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство и третиране на отпадъчните води/

Ще се изградят водопроводна инсталация към земеделските земи. Чрез нея ще се напояват обработваемите площи със земеделски култури, собственост на инвеститора.

14.Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение;

Всички изискуеми документи съгласно Закона за устройство на териториите, Закона за управление на отпадъците, Закона за водите, Закона за енергетиката и др.


15.Замърсяване и дискомфорт на околната среда

В следствие от реализацията на инвестиционното предложение не се очаква замърсяване на околната среда.

Няма да има принос към замърсяване на повърхностните и подземните води, чрез добитата вода от сондажите и съответно съхранена във водоема. Тя ще отговаря на всички изисквания за поливни води.

Няма да се застраши популациите от характерни за района растителни и животински видове. След приключване на строителните дейности, площадката ще бъде озеленена.


16. Риск от инциденти.

За изграждане на водоема и трафопоста ще се разработят технически и конструктивни проекти, които ще се базират на направени инженерно-геоложки проучвания за конкретната площадка.

Здравен риск от реализацията на инвестиционното предложение потенциално ще съществува само в периода на изграждането и ще касае само работещите на обекта.

Всички дейности ще са съобразени с план за безопасност и здраве.

По време на експлоатация условията на труд ще бъдат съобразени с Наредба № РД-07-2 от 16 декември 2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, издадена от Министерството на труда и социалната политика, обн. ДВ. бр.102 от 2009г. с изм. и доп.
ІІІ. Местоположение на инвестиционното предложение:

1. План, карти и снимки, показващи границата на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенни характеристики, както и за разположените в близост елементи на Националната екологична мрежа.

Към инвестиционното предложение са приложени скици с посочено местоположение на площадката.

Настоящото инвестиционно предложение се отнася за ново инвестиционно предложение за изграждането на „Водоем и трафопост” в №025038 (обр. от №025002) с НТП „Нива”, с площ 8,274 дка, по КВС на с. Зърнево, община Тервел, обл. Добрич.

Цялата територия на имота не попада в обхвата на защитена зона определена съгласно екологичната мрежа НАТУРА 2000.


В района на община Тервел има защитени групи и единични вековни дървета.
Природните обекти на най-близко разстояние до територията на ИП е ЗМ “Суха река”.
Защитена местност “Суха река” обявена със заповед през 2007г. на МОСВ. Тя се намира в Североизточна България и достига до Румъния. Представлява суходолие от Добруджанското плато.

ЗМ е с множество запазени части от камениста степ, пасища, храстови формации, естествени гори на стръмни терени, скални тераси и завирени участъци. Това прави природата в тази най-земеделска част на България уникална и неповторима.

Общата площ на защитена местност е 2248,2045 ха.

За територията на защитената местност са характерни пионерните скални растителни групировки върху преобладаващите в площта скални комплекси, редките за района на Добруджа естествени габърови и церови гори върху стръмни и урвести терени и малки горски поляни и пасища попадащи сред горските и скални масиви по дъното и склоновете на суходолието. Преобладаващ дървесен вид е келевият габър, издънковият цер, косматият дъб, клен и мъждрян, планински ясен, гледичия, махалепка и др. Установени са 462 растителни вида принадлежащи към 69 семейства, което представлява 1/3 от описаните 1508 вида за района на Южна Добруджа. В суходолията се срещат три балкански и един български ендамити. 19 редки и застрашени от изчезване видове от флората на България, вписани в Червената книга, 8 от тях са вписани в Приложение 3 на Закон за биологичното разнообразие. Повече от 50 вида от групата на житните, медицинските и декоративни растения представляват интерес като важен генетичен фонд.


Защитената местност е на около 9 км от територията на ИП.

Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет