Закон о приватизацији I основне одредбе предмет закона и начела приватизације Члан 1



бет1/3
Дата25.02.2016
өлшемі0.52 Mb.
#22095
түріЗакон
  1   2   3
"Сл. гласник РС", бр. 38/2001, 18/2003, 45/2005, 123/2007, 123/2007 - др. закон, 30/2010 - др. закон, 93/2012 и 119/2012


ЗАКОН О ПРИВАТИЗАЦИЈИ

I ОСНОВНЕ ОДРЕДБЕ


1. Предмет закона и начела приватизације
Члан 1
Овим законом уређују се услови и поступак промене власништва друштвеног, односно државног капитала (у даљем тексту: приватизација).

Члан 2
Приватизација се заснива на следећим начелима:
1) стварање услова за развој привреде и социјалну стабилност;
2) обезбеђење јавности;
3) флексибилност;
4) формирање продајне цене према тржишним условима.

2. Предмет и субјекти приватизације
Члан 3

Предмет приватизације је друштвени, односно државни капитал (у даљем тексту: капитал), у предузећима и другим правним лицима (у даљем тексту: субјекти приватизације), ако посебним прописима није другачије одређено.


Предмет приватизације је и државни капитал који је исказан у акцијама или уделима, ако услови и поступак продаје тог капитала нису другачије уређени посебним прописом.
У поступку приватизације може се продати имовина или део имовине субјекта приватизације, односно поједини делови субјекта приватизације.
Одредбе овог закона примењују се на субјекте приватизације који имају седиште на територији Републике Србије.
У складу са одредбама овог закона приватизује се капитал и имовина у друштвеним предузећима основаним од делова предузећа у Републици Србији чије је седиште на територији република бивше СФРЈ.
Предмет приватизације не могу бити природна богатства и добра у општој употреби, као добра од општег интереса.

3. Субјекти надлежни за спровођење приватизације


Члан 4
Субјекти надлежни за спровођење приватизације јесу:
1) Агенција за приватизацију;
2)** (престала да важи)
3) Централни регистар за хартије од вредности.
У поступку приватизације води се Приватизациони регистар.


Члан 5
Агенција за приватизацију (у даљем тексту: Агенција) јесте правно лице које продаје капитал, односно имовину и промовише, иницира, спроводи и контролише поступак приватизације, у складу са законом.
Поред послова из става 1. овог члана, Агенција за приватизацију (у даљем тексту: Агенција) обавља и послове стечајног управника, ако је стечајно веће именује да обавља те послове у складу са законом којим се уређује стечајни поступак, као и послове ликвидационог управника, непосредно или преко овлашћеног лица (повереник Агенције), у складу са овим законом.
У обављању послова контроле поступка приватизације, у смислу прописа о приватизацији, Агенција проверава: процењену вредност капитала или имовине субјекта приватизације; усклађеност програма приватизације или програма реструктурирања са прописима; усклађеност прилива средстава по основу извршене продаје са уговором о продаји и извршење уговора о продаји у којем је Агенција уговорна страна, као и пренос акција без накнаде запосленима.
Положај, права, дужности и друга питања од значаја за рад Агенције уређују се посебним законом.
Члан 6**

(Престао да важи)


Члан 7
Централни регистар за хартије од вредности (у даљем тексту: централни регистар) садржи јединствену базу података о издатим акцијама, као и о променама тих података, у складу са законом.
Члан 8
У Приватизационом регистру евидентира се део капитала субјекта приватизације изражен у акцијама, који се преноси грађанима без накнаде, у складу са овим законом.
Приватизациони регистар води се у министарству надлежном за послове приватизације.
Приватизациони регистар садржи: назив субјекта приватизације чији се део капитала евидентира у Приватизационом регистру, податке о висини капитала, односно броју акција које се евидентирају и друге податке.
Садржај и начин вођења Приватизационог регистра прописује министар надлежан за послове приватизације.

4. Модели приватизације
Члан 9
Модели приватизације јесу:
1) продаја капитала;
2) пренос капитала без накнаде.


Члан 10
Продаја капитала, односно имовине субјекта приватизације спроводи се путем следећих метода:
1) јавног тендера;
2) јавне аукције.


Члан 11
Пренос капитала без накнаде обавља се после спроведене продаје капитала, и то:
1) преносом акција запосленима;
2) преносом акција грађанима.

5. Купци у поступку приватизације


Члан 12
Купац капитала или имовине може бити домаће или страно правно или физичко лице, у складу са Законом.
Домаћа или страна правна или физичка лица могу да се удруже, ради куповине капитала или имовине субјекта приватизације и да овласте једно лице за заступање.
Купац капитала или имовине не може бити:
1) домаће правно лице које послује већинским друштвеним капиталом;
2) физичко лице, правно лице и оснивач правног лица, које према субјекту приватизације има доспеле обавезе неизмирене до дана подношења понуде на тендер, односно пријаве за учешће на аукцији;
3) физичко лице, правно лице и оснивач правног лица са којим је раскинут уговор о продаји капитала односно имовине због неизвршења уговорених обавеза;
4) физичко лице које је осуђивано или против кога се води поступак за следећа кривична дела:
- кривична дела против привреде;
- кривична дела против службене дужности;
- тешко убиство;
- тешка крађа, разбојничка крађа, разбојништво, утаја, превара, неосновано коришћење кредита и друге погодности, изнуда, уцена и зеленаштво;
- неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога, омогућавање уживања опојних дрога, производња и стављање у промет шкодљивих производа, загађивање воде за пиће и животних намирница и тешка дела против здравља људи;
- загађивање животне средине, непредузимање мера заштите животне средине, противправна изградња и стављање у погон објеката и постројења која загађују животну средину, уношење опасних материја у Србију и недозвољено прерађивање, одлагање и складиштење опасних материја и недозвољена изградња нуклеарних постројења;
- злочиначко удруживање, израђивање и набављање оружја и средстава намењених за извршење кривичних дела, недозвољено држање оружја и експлозивних материја, недозвољено прелажење државне границе и кријумчарење људи, неовлашћено организовање игара на срећу и неовлашћено бављење одређеном делатношћу;
- организованог криминала;
- кривично дело из члана 149. став 2. Закона о планирању и изградњи ("Службени гласник РС", бр. 47/03 и 34/06).
Купац капитала или имовине не може бити ни привредно друштво у којем се лице из става 3. тач. 2), 3) и 4) овог члана сматра контролним чланом или контролним акционаром, у смислу закона којим се уређују привредна друштва.
Купац капитала или имовине матичног, односно зависног предузећа у којем се спроводи приватизација не може да буде његово зависно, односно матично предузеће.


Члан 12а
Ако учесник на јавној аукцији који је проглашен купцем или који истакне другу највишу понуду не потпише записник или не изврши плаћање у предвиђеном року, губи својство купца и право да учествује на будућим аукцијама које се организују за тај субјект приватизације, као и право на враћање депозита.
Лице из става 1. овог члана уплаћује на име штете која је настала за субјект приватизације и за Агенцију новчани износ у висини од 30% продајне цене на рачун Агенције, од чега 15% припада субјекту приватизације.
Право да учествује на будућим аукцијама које се организују за субјект приватизације из става 1. овог члана нема ни члан породице лица које је изгубило својство купца, као ни правно лице чији је он оснивач.
Члановима породице у смислу става 3. овог члана сматрају се потомци, брачни или ванбрачни друг и родитељи купца.


Члан 12б
Лице које је изгубило својство купца и чланови његове породице, у складу са чланом 12а Закона, немају право да учествују у будућим аукцијама које се организују за било који субјект приватизације и то у периоду од шест месеци од дана одржавања аукције на којој је изгубило својство купца.
Ако по истеку рока из става 1. овог члана лице поново изгуби својство купца, губи право да учествује у будућим аукцијама које се организују за било који субјект приватизације.


6. Средства плаћања у приватизацији


Члан 13
Средства плаћања у приватизацији могу бити у домаћој и страној конвертибилној валути.
Средства плаћања могу бити и у обвезницама по основу неисплаћене девизне штедње грађана које доспевају закључно са даном продаје капитала или имовине, издатим физичким лицима која су држављани Републике Србије.
Средства плаћања могу бити и у обвезницама по основу неисплаћене девизне штедње грађана издатим физичким лицима која су држављани Републике Србије, без обзира на рок њиховог доспећа, у случају да у поступку продаје методом јавне аукције капитал или имовина нису продати за средства плаћања из ст. 1. и 2. овог члана.
Средства плаћања не могу бити у обвезницама по основу неисплаћене девизне штедње грађана издатим физичким лицима која су држављани Републике Србије и које нису доспеле на дан продаје капитала, односно имовине, ако се уговорена цена плаћа у највише шест годишњих рата.

7. Рокови за спровођење приватизације


Члан 14
За приватизацију неприватизованог друштвеног капитала јавни позив за учешће на јавном тендеру, односно јавној аукцији, мора да се објави најкасније до 31. децембра 2008. године.
Ако се јавни позив не објави у року из става 1. овог члана, Агенција доноси решење о покретању принудне ликвидације субјекта приватизације (у даљем тексту: ликвидација).
Ликвидација субјекта приватизације покреће се и ако:
1) друштвени капитал, односно имовина, субјекта приватизације није продат ни после трећег спроведеног јавног тендера, односно јавне аукције;
2) субјект приватизације није поднео годишњи финансијски извештај агенцији надлежној за вођење Регистра привредних субјеката две године узастопно.


Члан 14а
Поступак ликвидације субјекта приватизације спроводи Агенција, у складу са овим законом.
Ако субјект ликвидације не усвоји ликвидациони биланс (биланс стања, привремени извештај о предузетим радњама, финансијски извештај, извештај о спроведеној ликвидацији и завршни ликвидациони биланс), ликвидациони управник окончава поступак ликвидације и без одобрења биланса.
Средства која преостану по окончању поступка ликвидације приход су буџета Републике Србије, осим средстава која су у приватној својини.
Ликвидациони управник има право на награду за свој рад и накнаду стварних трошкова (у даљем тексту: награда и накнада).
Висину награде и накнаде из става 4. овог члана прописује министар надлежан за послове приватизације.
На ликвидацију субјекта приватизације сходно се примењују одредбе закона о привредним друштвима којима се уређује ликвидација привредних друштава.

8. Средства за национализовану имовину


Члан 15
Кад поступак приватизације обухвата имовину одузету од физичких и правних лица применом прописа о одузимању имовине на територији Републике Србије, а која је одређена посебним прописом којим се уређују питања везана за враћање имовине (у даљем тексту: национализована имовина), вредност те имовине биће надокнађена бившим власницима искључиво из новчаних средстава која за те намене обезбеђује Република Србија.

II ПРИПРЕМА ЗА ПРИВАТИЗАЦИЈУ

1. Покретање поступка приватизације

Члан 16

Поступак приватизације покреће се иницијативом надлежног органа субјекта приватизације (у даљем тексту: иницијатива за приватизацију) и припремом проспекта за приватизацију (у даљем тексту: проспект).


Иницијатива за приватизацију, у смислу овог закона, јесте акт субјекта приватизације којим се изражава намера за спровођење приватизације и доноси се у писменој форми.
Иницијатива за приватизацију доставља се организацијама синдиката које делују у субјекту приватизације, а запослени се о томе обавештавају на начин утврђен општим актом субјекта приватизације.

Иницијатива за приватизацију са проспектом доставља се Агенцији у року од пет дана од дана њеног доношења.


Поступак приватизације може се покренути и иницијативом министарства надлежног за послове приватизације и заинтересованих купаца.
У случају из става 5. овог члана субјект приватизације дужан је да у року од седам дана од дана пријема иницијативе за приватизацију достави проспект Агенцији.
Члан 17
Иницијативу за приватизацију у субјектима приватизације са већинским државним капиталом министарство надлежно за послове приватизације доставља Влади Републике Србије ради давања сагласности.

2. Проспект


Члан 18
Проспект у смислу овог закона, јесте приказ основних података о субјекту приватизације према последњем финансијском извештају.
Образац проспекта прописаће министар надлежан за послове приватизације.

Агенција оглашава проспект у средствима јавног информисања (штампа, интернет или телевизија) најкасније у року од 15 дана од дана достављања проспекта.


Оглашавање из става 3. овог члана врши се ради прикупљања података о броју потенцијалних купаца.
Потенцијални купац своју заинтересованост за куповину капитала односно имовине субјекта приватизације изражава писменим путем и о томе обавештава субјект приватизације и Агенцију у року који одреди Агенција у јавном огласу.
Трошкове оглашавања проспекта сноси субјект приватизације.
Агенција у року од пет дана од дана истека рока за прикупљање података о броју потенцијалних купаца обавештава субјекте приватизације о методу продаје, односно о потреби реструктурирања, у складу са овим законом.

3. Реструктурирање у поступку приватизације
Члан 19
Ако Агенција процени да капитал или имовина субјекта приватизације не могу бити продати методом јавног тендера или јавне аукције без претходног реструктурирања, Агенција доноси одлуку о реструктурирању у поступку приватизације у складу са овим законом.
Реструктурирање у поступку приватизације (у даљем тексту: реструктурирање), у смислу овог закона, јесу промене које се односе на субјект приватизације и његова зависна предузећа, које омогућавају продају његовог капитала или имовине, а нарочито:
1) статусне промене, промене правне форме, промене унутрашње организације и друге организационе промене;

2) отпис главнице дуга, припадајуће камате или других потраживања, у целини или делимично;

3) отпуштање дуга у целини или делимично ради намиривања поверилаца из средстава остварених од продаје капитала субјекта приватизације.
У субјектима приватизације у којима је спроведено реструктурирање, Агенција продаје капитал, односно имовину, методом јавног тендера или јавне аукције.
Члан 19а
Одлука о реструктурирању садржи: пословно име и седиште субјекта приватизације, начин реструктурирања, рок у коме су повериоци дужни да пријаве своја потраживања, као и друге податке од значаја за спровођење реструктурирања.
Одлука из става 1. овог члана региструје се у регистар у складу са законом којим се уређује регистрација привредних субјеката.
Одлука о реструктурирању објављује се у средствима јавног информисања (једном дневном листу, интернету или телевизији), у року од 15 дана од дана доношења.
Члан 20
У поступку реструктурирања субјекта приватизације који послује у целини или већинским друштвеним или државним капиталом јавно предузеће, Пореска управа, Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање, Републички завод за здравствено осигурање, Републичка дирекција за робне резерве, Фонд за развој Републике Србије и други републички органи и организације (у даљем тексту: државни поверилац), дужни су да отпусте дуг према субјекту приватизације у целини и своје потраживање намире из средстава остварених од продаје капитала субјекта приватизације.
Државни повериоци дужни су да отпусте дуг и према подређеном (зависном) друштву:
1) које у структури капитала има већински капитал контролног (матичног) друштва које послује већинским друштвеним или државним капиталом;

2) у којем је друштвени или државни капитал већински заједно са капиталом контролног друштва.


Државним повериоцем сматра се и Агенција за осигурање депозита када врши функцију стечајног управника над банкама у стечају и када управља у име и за рачун Републике Србије потраживањима Републике Србије по основу преузетих ино обавеза.
Остали повериоци могу да отпусте дуг према субјекту приватизације, ради намиривања потраживања из средстава остварених од продаје капитала субјекта приватизације (у даљем тексту: остали повериоци).
Ако остали повериоци не отпусте дуг према субјекту приватизације, услове и начин намирења свог потраживања одређују у споразуму са купцем капитала субјекта приватизације.
Члан 20а
Државни поверилац дужан је да писмено пријави своје потраживање у року од 15 дана од дана објављивања одлуке о реструктурирању у дневном листу.
У пријави се мора нарочито назначити назив државног повериоца, правни основ потраживања, као и износ потраживања, и то посебно износ главног потраживања, а посебно износ обрачунате камате.
Ако се субјект приватизације не сагласи са висином пријављеног потраживања државног повериоца, пријављено потраживање може да оспори подношењем приговора арбитражном већу у року од осам дана од дана достављања пријаве.
Ако државни поверилац одбије приговор из става 3. овог члана, о висини потраживања државног повериоца одлучује арбитражно веће.


Члан 20 б
Арбитражно веће из члана 20а Закона има три члана.
Састав арбитражног већа одређују странке тако што једног арбитра предлаже државни поверилац, другог субјект приватизације, а председник већа је представник Привредне коморе Србије.
Одлуку о висини потраживања државног повериоца арбитражно веће доноси у року од 15 дана од дана достављања приговора на висину потраживања.
На поступак пред арбитражним већем сходно се примењују одредбе закона којим се уређује парнични поступак.
Ако арбитражно веће не донесе одлуку о висини потраживања у року из става 3. овог члана, веродостојним и коначним сматрају се подаци о висини потраживања садржани у програму реструктурирања.
Члан 20в

(Брисан)


Члан 20г
Државни поверилац намирује своје доспело а неизмирено потраживање из средстава остварених од продаје капитала субјекта приватизације, у висини сразмерној његовом потраживању у укупним потраживањима свих поверилаца који се намирују из средстава остварених од продаје капитала субјекта.
Потраживање државног повериоца намирује се највише до висине номиналног износа потраживања увећаног за припадајуће камате, пре расподеле средстава остварених од продаје капитала у складу са чланом 60. Закона.
Доспелим потраживањима из става 1. овог члана сматрају се неизмирена потраживања са стањем на дан 31. децембра 2004. године.


Члан 20д

Отпуштање дуга државног повериоца у целини према субјекту приватизације пуноважно је у случају да је капитал субјекта који се реструктурира у поступку приватизације продат методом јавног тендера или методом јавне аукције.


Потраживање државног повериоца сматра се измиреним у потпуности ако је измирено на начин прописан чланом 20г Закона.


Члан 20ђ
Влада Републике Србије ближе прописује поступак и начин реструктурирања субјекта приватизације.


Члан 20е
Одредбе о отпусту дуга које се односе на субјект приватизације који се реструктурира у поступку приватизације примењују се и на субјект приватизације који се приватизује методом јавног тендера, односно јавне аукције.


Члан 20ж
Од дана доношења одлуке о реструктурирању до дана доношења одлуке о окончању реструктурирања а најкасније до 30. јуна 2014. године, не може се против субјекта приватизације, односно над његовом имовином, одредити или спровести принудно извршење нити било која мера поступка извршења ради намирења потраживања.
Одлука о реструктурирању има снагу извршне исправе.
Одлуку о реструктурирању Агенција, у року од пет дана од дана њеног доношења, доставља органу надлежном за спровођење принудне наплате, судовима и другим органима надлежним за доношење основа и налога за принудну наплату.
На основу одлуке о реструктурирању орган надлежан за спровођење принудне наплате обуставља извршавање евидентираних основа и налога, а судови и други органи надлежни за доношење основа и налога за принудну наплату не доносе нове основе и налоге за принудну наплату.
За субјекте који се приватизују методом јавног тендера, односно јавне аукције, државни повериоци не могу тражити принудну наплату нити било коју меру поступка извршења ради намирења потраживања насталих до 31. децембра 2007. године.
Забрана из става 5. овог члана примењује се најкасније до 30. јуна 2014. године.
Поступак принудног извршења који је у току прекида се.
По окончању реструктурирања, односно после продаје јавним тендером или јавном аукцијом, Агенција обавештава судове и органе из става 4. овог члана о уплати продајне цене и о повериоцима који своје потраживање намирују из те цене.

4. Документација за приватизацију


Члан 21
Субјект приватизације који се приватизује методом јавног тендера припрема документацију у складу са прописом из члана 33. овог закона.
Субјект приватизације који се приватизује методом јавне аукције израђује програм приватизације у складу са прописом из члана 40. овог закона.
Агенција израђује програм реструктурирања или израду програма поверава субјекту приватизације, односно правном или финансијском саветнику, у складу са прописом из члана 20ђ Закона, који је обавезујући за субјект.
Субјект који израђује програм реструктурирања дужан је да пре израде програма сачини свеобухватну анализу пословања субјекта приватизације у року који одреди Агенција.
Агенција може припремити документацију из става 1. овог члана или програм из става 2. овог члана, који су обавезујући за субјект приватизације.


Члан 22
Програм приватизације садржи нарочито податке о: пословању, вредности капитала или имовине и облику организовања субјекта приватизације.
Програм приватизације доноси надлежни орган субјекта приватизације.
Програм приватизације доставља се Агенцији у року који не може бити дужи од 90 дана од дана достављања одлуке о методу приватизације.

Агенција врши контролу програма из става 1. овог члана и прихвата га ако тај програм садржи прописане податке.


Уз програм из става 3. овог члана доставља се изјава одговорног лица у субјекту приватизације о тачности података садржаних у програму приватизације. Одговорно лице одговара за штету коју својом изјавом проузрокује субјекту приватизације или купцу капитала, ако је изјава дата грубом непажњом или са намером да се штета проузрокује.
Агенција је дужна да у року од 30 дана од дана достављања програма приватизације донесе одлуку о прихватању, враћању на исправку или о измени програма приватизације, у складу са прописом којим се уређује садржај и начин израде програма приватизације.
Субјект приватизације дужан је да исправку или измену програма приватизације изврши у року који одреди Агенција, који не може бити дужи од 60 дана од дана доношења одлуке из става 4. овог члана.
Ако Агенција не донесе одлуку у року из става 4. овог члана, сматра се да је програм приватизације прихваћен.
Субјект приватизације дужан је да поступи по одлуци Агенције.
У случају да субјект приватизације не достави програм приватизације или не поступи по одлуци Агенције, даљи поступак приватизације спроводи Агенција, у складу са законом.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©dereksiz.org 2025
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет