«№ орта мектебі» кмм (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ)



Дата12.04.2024
өлшемі40.5 Kb.
#498504
түріСабақ
7 сынып ҚМЖ 1 тоқсан 2022 2023 дүние тарих (копия)




«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-8



Бөлім:

Ағартушылық идеяларының таралуы



Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ағартушылық идеялар американдықтарға қалай әсер етті?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

7.2.3.2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау;

*Тарихи ойлау дағдысы
*Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру
Интерпретация (түсіндіру).

Сабақтың мақсаты

еуропалық революциялардың солтүстікамерикалық қоғамның дамуына ықпалын сипаттау;
Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау;
республикалық басқару құрылымның ерекшеліктерін анықтау

Бағалау критерийі

  • еуропалық революциялардың солтүстікамерикалық қоғамның дамуына ықпалын сипаттайды;

  • Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтайды

  • республикалық басқару құрылымның ерекшеліктерін анықтайды



Сабақтың барысы



Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының
әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру

Өткен білімді еске түсіру


7 минут

Жаңа тақырыпқа қадам


3 минут



Бастапқы ынталандырушы материал
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі

  • «Ағартушылық» дегенімізне?

  • Қандай ағартушы ғалымдарды білеміз?

  • Солтүстік Америка құрылығы туралы не айта аламыз?

  • Солтүстік Америкадағы ағартушығалымдарды білеміз бе?

(М) «Ойсалар» әдісі
Ағылшын, француз, неміс ғалымдарының американ-дық ағартушы ғалымдарға әсері туралы өз ойымызды білдірейік.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу



ҚБ «Мадақтау сэндвичі»



Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы
Жаңа білім
5 минут
10 минут

5 минут



10 минут

Мәтінмен жұмыс
«Тізбектей оқыту» әдісі
Ағартушылық дәуірге байланысты термин сөздерді оқушылар тізбектей атайды (ағартушылық ғасыр, философ, атеистер, материалистер, діни көзқарас, ғылыми көзқарас, шіркеулік дәстүр, антиклерикал, абсолютизм, католик, азаматтық қоғам, т.б). ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды
«Төрт шаршы» әдісі- мәтінмен жұмыс
«Солтүстік Американың ағартушы ғалымдары»
ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау
«Портреттер сөйлейді» әдісі
Оқушылар тақтадаілінгенпортреттердітаңдап, соларқылыамерикандықағартушыларғақатыстымәлі- меттердіинтернеттіпайдаланаотырып, айтады.
1.Томас Джефферсон

  1. БенджаминФранклин

3.ТомасПейн

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
«Толықтыру кестесі» (Кестедегі бос ұяшықтарды
толтырыңыз)

Ағартушылар

Жазған еңбектері

Ұстанған Батыс Еуропа ағартушыларының позициясы

Т. Джефферсон







Б.Франклин







Т. Пейн









Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы

  • Солтүстік Америка ағартушылар ының еңбектерін жазады.

Батыс Еуропа ағартушыларының қайсысының позициясын ұстанғанын сипаттайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»


ҚБ «Өзін-өзі бағалау»





Ақпараттық мәтін


Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар
Кесте


Карта


ҚБ парағы

Сабақтың соңы
5 минут

Кері байланыс
Кері байланыс– «Жұлдыз, алақан» әдісі
- Мен ......көмектесеаламын
- Маған ....... көмеккерек



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект





Үй тапсырмасы

Солтүстік Америка ағартушылары туралы қосымша материалдар жинақтау.


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет